» »

nova grafična in intel q6600

nova grafična in intel q6600

Tim55 ::

Živjo!
Odločam se za nakup nove grafične, nekaj v smeri gtx 560 ti oziroma HD 6950..
Obstoječ sistem:
intel q6600 2.8gHz
4GB ddr2
corsair tx2 650W
8800gts 320MB

Ali bi sistem kaj "bremzal" novo grafično? Katera bi bila maksimalno izkoriščena?

hojnikb ::

Razn če ga ornk naviješ, ti bo kr brmezu 560ti.
#brezpodpisa

Lonsarg ::

Q6600 ne bo nič bremzal še 2-3 leta, še vedno bo grafika tista, ki bo odgovorna za prenizek FPS, če bo kdaj kaka igra zelo zahtevna.

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

Q6600 ne bo nič bremzal še 2-3 leta, še vedno bo grafika tista, ki bo odgovorna za prenizek FPS, če bo kdaj kaka igra zelo zahtevna.

You wish...
Men bremza q9500 460ko, ko je vsaj za 25% slabša od 560ti, poskok fpsjov pri navitju je pr nekaterih špilih skor linearen z overclockom...
Včasih je pa tut bottleneck grafa..
Tak da q6600 ko je še ena generacija nazaj še bo pa tulk bol bremzu.Pač odvisn od špilov tud..

Zadevo navij pa bo..Če maš fajn stepping, ne bo problem ;)
#brezpodpisa

Lonsarg ::

Lej, še linke, najbolj CPU zahteven špil na trgu trenutno GTA4, ker je slabo portan in veliko CPU nuca:
http://www.tomshardware.com/reviews/bal...

Pa vidiš, da vse kar je enako ali bolše od Ahtlon X4 ne bremza. Pa to je pri CPU zahtevnem špilu, pri vseh ostalih je že E8xxx Dual zadosti, da ne pride do CPU bottlenecka.

@hojnikb ti si najbrž gledal teste, kjer ma neka stvar 100FPS namesto 120FPS z bolšim CPU, temu pač ne moreš reči bremzanje, ker je 100FPS že dovolj se ti ne zdi.

CPU in GPU imata različne naloge pri izrisavanju iger, si NE POMAGATA(razen crossfire/SLI, tam mora nekaj CPU pomagat, tisto je izjema). Q6600 nenavit pa ga ni špila trenutno, ki bi delal manj kot 50FPS in bo grafa kriva,če bo delalo manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

_koki_ ::

Ma to bremzanje vidijo sam tisti, ki drkajo k.... za vsako piko pri 3D markih ali pri testih na nizkih ločljivostih kjer procesor pride bolj do izraza, na full HD resoluciji je pa razlika par FPS, ampak ljudje vidijo svetlobno razliko med navitim q6600 pa novimi sandyi...

Lonsarg ::

Zato mam pa tele teste "how to build balanced system" od Tomshardware v bookmarkih shranjene, da prilepim, če kdo začne z CPU bootlenecki. Edino škoda, ker so tile testi stari in jih ni za novejše igre.

Ampak lahko googlaš 100 let in vedno boš našel samo teste, kjer naredijo labotorijske nerealne situacije na eni zelo nizki resoluciji, da pol merjo, če ima CPU 105 ali 106FPS in so pametni kir je bolši za igre:D


Mogoče ga boš res mogel malo naviti čez kake 2 leti, če kak CPU zahteven GTA5 pride ven:) To je pa tudi vse.

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

Lej, še linke, najbolj CPU zahteven špil na trgu trenutno GTA4, ker je slabo portan in veliko CPU nuca:
http://www.tomshardware.com/reviews/bal...

Pa vidiš, da vse kar je enako ali bolše od Ahtlon X4 ne bremza. Pa to je pri CPU zahtevnem špilu, pri vseh ostalih je že E8xxx Dual zadosti, da ne pride do CPU bottlenecka.

@hojnikb ti si najbrž gledal teste, kjer ma neka stvar 100FPS namesto 120FPS z bolšim CPU, temu pač ne moreš reči bremzanje, ker je 100FPS že dovolj se ti ne zdi.

CPU in GPU imata različne naloge pri izrisavanju iger, si NE POMAGATA(razen crossfire/SLI, tam mora nekaj CPU pomagat, tisto je izjema). Q6600 nenavit pa ga ni špila trenutno, ki bi delal manj kot 50FPS in bo grafa kriva,če bo delalo manj.


Mogoče pr mendium/low nastavitvah...
#brezpodpisa

Tim55 ::

aha hvala za odgovore :)
še 1 vprašanje bi imel...
procesorja mi ne rata navit čez 2.8gHz (prime javlja error: rounding was 0.5, expected less than 0.4)
je zaradi ram-a? imam namreč 2x1GB kingston KTC1G-UDIMM (5-5-5-18) ter 2x1GB OCZ PC2-6400 GOLD GX XTC DUAL CHANNEL (5-5-5-15) notri naenkrat...na matični se timingov ne da štimat, imaš samo option 1 in option 2...

Lonsarg ::

Testi trdijo drugače kot ti hojnikb.

Poglej in se izobraži(maš part1-4, za različne proce teste):
http://www.tomshardware.com/reviews/bal...

Aja, pa low/medium/high nastavitve NE vplivajo na CPU sploh, samo na grafiko. Od kje ti sploh ideja, da nastavitve grafike vplivajo na potrebno procesorsko moč?

@Tim55 procesor najbrž navijaš preko zviševanja FSB, kar hkrati poveča tudi hitrsot ramov in hitrost vodila na plati. Če hočeš navijat samo procesor, in ne še rama in plate zraven, moraš z zviševanjem FSBja zniževati mnoćilnk frkvence za RAM in množilnik frkvence za plato. To je najverjetnejši vzrok, lahko da se pa tudi slabo navija tvoj procesor, ali pa plata ni prava za navijanje.

_koki_ ::

Spremeni razmerje med pomnilnikom in procesorjem in dvigni napetost procesorja, na 3.2Ghz (400x8) bi mogu vsak q6600 it, z dobro ploščo in hladilnikom pa tudi na 3.6Ghz (400x9) brez navijanja pomnilnika...

Tim55 ::

no zdej sm spremenil razmerje, da ram ostaja na frekvenci 800mhz, vendar čim presežem fsb 313mhz neglede na cpu množilnik, pci-e frekvenco, voltaže, mi začne metat errorje :(

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

Testi trdijo drugače kot ti hojnikb.

Poglej in se izobraži(maš part1-4, za različne proce teste):
http://www.tomshardware.com/reviews/bal...

Aja, pa low/medium/high nastavitve NE vplivajo na CPU sploh, samo na grafiko. Od kje ti sploh ideja, da nastavitve grafike vplivajo na potrebno procesorsko moč?

@Tim55 procesor najbrž navijaš preko zviševanja FSB, kar hkrati poveča tudi hitrsot ramov in hitrost vodila na plati. Če hočeš navijat samo procesor, in ne še rama in plate zraven, moraš z zviševanjem FSBja zniževati mnoćilnk frkvence za RAM in množilnik frkvence za plato. To je najverjetnejši vzrok, lahko da se pa tudi slabo navija tvoj procesor, ali pa plata ni prava za navijanje.


Po tvoje je potem najbolje, da pri naslednjem buildu pustim
obstoječ proc in dodam neko highend grafo in bo isto ?

Tim55 je izjavil:

no zdej sm spremenil razmerje, da ram ostaja na frekvenci 800mhz, vendar čim presežem fsb 313mhz neglede na cpu množilnik, pci-e frekvenco, voltaže, mi začne metat errorje :(

PCI-e frekvenco zaklen na 100.
Če ti meče te errorje ven, pomen da ne devaš dost voltaže procu.
Povečuj voltažo do tam nekje 1.5V kulker je še varno za 65nm..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Lonsarg ::

Ob nakupu je bil Q6600 CPu zadosti močan za 5 let iger približno. Minila so 3, še kake 2 leti. Isto zdaj če kupiš recimo i5 2500 si dober za ~5 let z CPU, pa samo grafo menjaš. To je pač tko okvirno, sj se ne ve točno kam kako gre razvoj.

Drgač pa z voltažo previdno, rabiš zanesljivo informacijo za točno ta model procesorja, do kok je varno. Sam tut brez voltaže bi skoraj moral iti procesor še dlje. Kiro plato, oziroma kir čiš pa ima plata tvoja?

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

Ob nakupu je bil Q6600 CPu zadosti močan za 5 let iger približno. Minila so 3, še kake 2 leti. Isto zdaj če kupiš recimo i5 2500 si dober za ~5 let z CPU, pa samo grafo menjaš. To je pač tko okvirno, sj se ne ve točno kam kako gre razvoj.

Drgač pa z voltažo previdno, rabiš zanesljivo informacijo za točno ta model procesorja, do kok je varno. Sam tut brez voltaže bi skoraj moral iti procesor še dlje. Kiro plato, oziroma kir čiš pa ima plata tvoja?


Mislim da bo q6600 čez kak mesec star 5 let, tak da nwm kako matematiko ti uporablaš ;)
No jst osebno se ne ukravrjam tolk z temi razmerji, ker je pr men še vedno CPU bistvenega pomena, ker moj mlinček le prebavla še kej druga ko igre ;)
#brezpodpisa

Tim55 ::

evo tole je moja plata:
http://www.gigabyte.com/products/produc...


hojnikb je izjavil:


PCI-e frekvenco zaklen na 100.

to sem zaklenu ja že na začetku =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tim55 ()

Klemen86 ::

Za FSB nad 300 Mhz niso ravno primerne plate s P31/33 čipsetom.

mtosev ::

kakšna 6850 ali gf 550ti je bila primerna za tvoj računalnik
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

glistovje ::

ne komplicirajte. vzemi 6870 ali 560ti. nč te ne bo brenzal.

st0jko ::

No naj povem še mojo izkušnjo z q6600 in njegovo zamenjavo. Moj star sistem je bil q6600(navit na 3400MHz) in 8800GT, kar je bilo nekako best-buy takrat ko sem kupoval. Zaradi BFBC2 sem zamenjal 8800 za 460, in opazil sem da mi procesor _občutno_ bremza grafično. Z MSI afterburnerjem sem spremljal GPU load med igranjem BFBC2, in le redko je presegel 60%, FPSjov sem pa imel mlačnih 40-50. No po zamenjavi CPUja za 2600k je load grafične v isti igri vedno 98-99% in fpsjev imam na enakih nastavitvah bistveno več. 80-100.

Q6600 je sicer odličen procesor, ampak tako kot vse ~5let stare računalniške komponente ga je povozil čas. Še vedno pa zadovoljivo služi v očetovem računalniku pri amaterski videomontaži.
keks?

Lonsarg ::

Še vedno drži moja trditev, da Q6600 zmore tam okoli 50FPS na vseh špilih. Kaj 40-50FPSjev ni dovolj zate lol.

Namreč ti bi lahko povečal resolucijo, vklopil kake ultra nastavitve, antialising in bi GPU load šel na 100% FPS pa bi padel, ker bi bil GPU tisti, ki ne bi moral višje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

SLO_Robert ::

Jest imam Q6600@3600MHz + GTX480 in zadeva še zmeraj melje . BF3 lahko nabijam na ultra na 1920 x 1200

_koki_ ::

Kolk pa pol teb q6600 izkoristi gtx 480, če gtx 460 izkoristi samo 60%, 20-30%???

Sssaga ::

Q6600 na 2.4 bo držal nazaj.

Navit na 3.2 Ghz bo lepa kombinacija s 560 GTX Ti.

Bolj kot je pogon grafično zahteven, manj se pozna na CPU-ju, bolj kot je cpu intenziven, bolj bomo nezadovoljni s slabim izkoristkom grafe, pa čeprav bomo pri 60% GPU load-u imeli nad 60 FPS venomer...

Vse igre bodo čist dobr delale pri tej kombinaciji, če si pa ''tečen'' pa itak pojdi na novo serijo, kajtečeš!

Tim55 ::

sem se cel dan ukvarjal z M.I.T. nastavitvami v biosu in mi enostavno ne rata presežt ~2.75-2.8gHz

sta te 2 matični bolj primerni za OC?
http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...
http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...

al tale?
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tim55 ()

gendale ::

teoretično je tud možno, da imaš slab primerek procesorja

tudi moj q6600 se ne navija najbolje

gre sicer do 3,2 ampak rabi za to 1,6V

zato ga imam raje na 2,4
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

_koki_ ::

Nobena od teh plošč ni primerna za navijanje, probaj na obstoječi plošči enostavno dvignit fsb na 333, mogoče ima plošča problem z temi vmesnimi nastavitvami FSB-ja, pa napetost dvigni na 1.4V če imaš kak boljši hladilnik in potem nižaš napetost do stabilnosti (boljše je dvignit pa potem nižaš, lahko pa tudi postopoma dviguješ)...
Kateri stepping procesorja pa imaš B3 ali G0???

Tim55 ::

stepping je b3, hladilnik mam pa mugen 2 :)

hm zanimivo. sem zvišal fsb direktno na 333 in mi prime zaenkrat NI vrgu errorja vn po parih sekundah kokr prej =)

_koki_ ::

Škoda da nimaš G0, ampak mislim da tudi z B3 boš prišu do 400x8=3.2Ghz, če ti bojo temperature dovoljevale in ne bojo presegale 70 stopinj po jedru...

Tim55 ::

najnižji memory multiplier v biosu lahko izberem 2.5, tko da evo, dosežem največji clock pri 340x9 @1.3875V

_koki_ ::

Očitno si s tem pomnilnikom in to ploščo res dosegel maksimum pri tej frekvenci (razen če obstaja kak update biosa ki bi omogočil še kak drug delilnik med procesorjem in pomnilnikom) in bi za kaj več potreboval hitrejši 1066mhz pomnilnik...
Me pa veseli, da ti je uspelo presežt prejšnjo zgornjo mejo navitja za dodatnih 10% (za katero si sam mislil da je nemogoče presežt) in quad pri frekvenci 3Ghz+ je definitivno dovolj za vgradnjo omenjenih grafičnih kartic...

Blinder ::

Klemen86 je izjavil:

Za FSB nad 300 Mhz niso ravno primerne plate s P31/33 čipsetom.


sej *31 podpirajo uradno do 333 mhz!?
G33 pa je ko P35
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Tim55 ::

_koki_ je izjavil:

Me pa veseli, da ti je uspelo presežt prejšnjo zgornjo mejo navitja za dodatnih 10%


hvala tudi teb in vsem ostalim za nasvete! res je, zdej pa nova grafa :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tim55 ()

st0jko ::

Lonsarg je izjavil:

Kaj 40-50FPSjev ni dovolj zate lol.


A si ti bedak al se samo napravljaš? Govori tema o zaviranju grafične s strani procesorja ali o tem koliko FPSjev rabim jaz za igranje? Če se že spomniš argumenta da me zabiješ nazaj, še ne pomeni da boš izpadel brihten. Samo svojo izkušnjo sem opisal.

In moje grafične nastavitve so že bile visoke z AA.
keks?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: st0jko ()

Lonsarg ::

Ampak pol si razlicno razlagama besedo bremza. To da je zaradi CPUja nizji FPS pri igri a se vedno dovolj za igranje jast ne razumem kot bremzanje. To pac pomeni da je spil tok nezahteven, da ne uporabi grafike dovolj.

Bolj graficno zahtevni spili kot ta, ko si dal primer bojo grafiko bolj matrali, profesor bo pa se vedno zmogel zadosti in pri zahtevnih spilih v prihodnosti bo grafika tista, zaradi katere bos mora znizat nastavitve oziroma komp nov kupit. Prej kot bo to procesor. Samo za to se gre kater bo prej omejilni faktor v prihodnosti to je zame bremzanje. Z ekonomskega stalisca kupovanja novih komponent.

_koki_ ::

@Tim55: Počakaj še dober mesec dni na izid nove serije radeonov in se nato odloči za nakup nove grafične kartice, ker sedaj boš z nakupom starih serij preveč denarja vrgel čez ramo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: _koki_ ()

Tim55 ::

aha no bom pa res počakal, pa še na tests/reviews... =)

Izi ::

Se v celoti strinjam z Azgardom.
Q6600 je trenutno še vedno odličen procesor, ki navit čez 3 GHz večino časa med igranjem ne bo obremenjen niti do polovice, in še minimalno 3 leta ne bo nobene potrebe po menjavi procesorja. Tudi sam ga še vedno uporabljam v mojem glavnem računlaniku 8-)
Ga je pa nujno naviti nekje med 3,0 in 3,2 GHz, ker na tovarniških 2,4 GHz bi pa dejansko že postal ozko grlo in bi ga grafična že morala malo čakati. Najbolj optimalno navitje za katerikoli Q6600 je med 3,0 in 3,2 GHz. Sicer gre še precej naprej ampak je potrebna že previsoka napetost, ki posledično preveč dvigne temperaturo.
Pri navijanju je nujno dvigovanje Voltaže, drugače ne gre. Q6600 je zelo trpežen procesor, tako da brez kake hude nevarnosti dvigneš napetosti vse do 1,6 Voltov, ampak to bi pognalo temperature v višave zato čez 1,35 Voltov ne priporočam. Na 1,35 Voltov pa bi moral priti ravno nekje med 3,0 in 3,2 GHz s še sprejemljivimi temperaturami (do 70°C na posamezno jedro) tudi med dolgotrajnimi obremenitvami vseh štirih jeder. Je pa odvisno kako velik hladilnik imaš in kako zračno je ohišje.

Grafično kartico pa le zamenjaj in brez skrbi vzemi najboljšo, katero si seveda finančno lahko privoščiš. Brez skrbi lahko vzameš ne samo najboljšo grafično kartico trenutno, ampak lahko vgradiš celo 2 ali 3 grafične skupaj pa bo štirijedrnik na 3,0 GHz še vedno vse skupaj upravljal brez problema.

Sssaga ::

Uf, frendu se je njegov G0 z lahkoto navil na 3.00 Ghz z minimalnim dvigom voltaže. Najprej na eni poceni (40€) GA G31 čipsetu potem pa še na G41. Zelo dober proc, temperature pa okol 65°-70°C v Prime95 s stock intel coolerjem a z MX-2 pasto :)
Ma ga pa že od Q4 '06 sžkupkjen v ''štacuni'' takorekoč in sem se prov smejal njegovi takratni konfiguraciji, ko je ta proc neverjetno izstopal :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

69charger ::

Moj Q6600 G0 + ASUS Maximus je šlo 3,6ghz brez problema z normalnim hlajenjem.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

severjug ::

Tudi sam imam Q6600 že kar nekaj časa.Navit na 3,6 Ghz na 1,3475 V.Hladilnik Mugen.S stock hladilnikom mi je šlo do 3.2 Ghz pri še sprejemljivi temperaturi.Mam pa dobro plato Asus Maximus II Formula.Z grafično Ati 4870 1Gb lahko poganjam vse najnovejše igre na resoluciji 1920x1200 srednje kvalitete brez zatikanja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero grafično kartico kupiti? (Q6600, BF3) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10213256 (8455) k4vz0024
»

q6600 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10616574 (13573) SuperVeloce
»

Nadgradnja strojne opreme na ASUS P5B

Oddelek: Kaj kupiti
131662 (1390) 69charger
»

Koliko jeder potrebujete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
6218437 (15566) noraguta
»

navijanje q6600

Oddelek: Navijanje
353232 (2412) domix

Več podobnih tem