» »

Ubuntu dopolnil 7 let

Ubuntu dopolnil 7 let

Prva verzija Ubuntu 4.10

Slo-Tech - Pred sedmimi leti (20. oktober 2004) je izšla prva verzija Linuxove distribucije Ubuntu, ki je nastala kot razcepitev iz Debiana. Ime Ubuntu izhaja iz poimenovanja južnoafriške filozofije humanosti do drugih, ker naj bi bil tudi Ubuntu tak do svojih uporabnikov. Nezahteven, prijazen, enostaven in preprosto human. Prva verzija iz leta 2004 se je imenovala Warty Warthog. Ubuntu se je začel kot majhen projekt, a je bil pravilno zastavljen. Avtorji so stavili na prijaznost do uporabnikov, veliko množico funkcionalnosti in upoštevanje podrobnosti. Očitno se jim je splačalo, saj je Ubuntu danes prvi Linux na osebnih računalnikih.

Odtlej je Canonical, ki skrbi za razvoj te distribucije, vsako polletje izdal novo verzijo, in prilezel je že do verzije 11.10 Oneiric Ocelot. Ubuntu ima podoben način poimenovanja kot Debian, saj prva številka podaja leto, druga pa mesec izida; besedni opis sestoji iz pridevnika in imena živali, ki imata običajno enaki začetnici. Vsaka verzija je podprta osemnajst mesecev, kar pospešuje cikel nadgradenj. Za kritične sisteme pa so na voljo verzije LTS, ki izidejo vsaki dve leti in prinašajo tri leta namizne in pet let strežniške podpore.

Ubuntu je najpriljubljenejša distribucija Linuxa na osebnih računalnikih, saj ima 50-odstotni delež med vsemi distribucijami. To pripisujemo enostavnosti njegove uporabe, saj je pogosto prav Ubuntu izpostavljen kot primer distribucije, ki je še zlasti primerna za začetnike. Priljubljen je tudi v podjetjih in javnih upravi, kadar migrirajo na Linux, krepi se tudi na strežniškem področju, kjer je na četrtem mestu. V zadnjem času je pridobil nekaj pomembnih strank, saj sta ga na svoje strežnike namestila tudi Amazon in Hewlett-Packard.

Ubuntu je ohranil svojo povezanost z Debianom, saj uporablja pakete v formatu deb package, a distribuciji nista povsem binarno združljivi. Kljub temu so sledi vidne vsepovsod, njegovi razvijalci pa aktivno sodelujejo z debianovci, tako da spremembe in novosti uvajajo tudi nazaj v Debian. Njegov glavni financer je Južnoafričan Mark Shuttleworth, ki ima v lasti britanski Canonical in je tudi ustanovitelj Ubuntu Foundation. Za zdaj kaže, da je Ubuntu odlično na poti in da mu v bližnji prihodnosti ne grozi noben večji pretres, tako na računalniškem kot tudi finančnem področju. Vse najboljše torej!

29 komentarjev

Nanthiel ::

Prva verzija je po videzu identična lanskim. O_o
Je bil že torej skrajni čas, da se je tukaj nekaj zgodilo!

Aston_11 ::

V bistvu bi jaz rabil takšen sistem, ki bi pognal samo brskalnik in bi nato delal vse v njem. Rabim pa brskalnik, office writer, sken, printer, brskalnik datotek in še kakšno malenkost. Nekaj takega kot Chrome OS.

c0dehunter ::

Zanimivost:

 branching linux distribucij

branching linux distribucij



Še direkt link - ST ima težave z zelo velikimi slikami...
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

upoštevanje podrobnosti

???

Joke?

Ubuntu ima podoben način poimenovanja kot Debian, saj prva številka podaja leto, druga pa mesec izida


The current stable distribution of Debian is version 6.0, codenamed squeeze.
5.0 pa je iz 2009

To niti pod "joke" ne gre stisniti.

11.10 Oneiric Ocelo.

Ocelot

ima 50-odstotni delež med vsemi distribucijami.

Vir?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

@nny ::

Hepi b'day!

Dobim kos čokoladne?

RedZo ::

Sem uporabnik Ubuntu, ampak Unity me bo pregnal stran...Se trudim pa nekako ne gre :(

amigo_no1 ::

RedZo
opensuse, linux mint so baje ok :)

zvery1 ::

@RedZo

Kot da nimaš druge izbire grafičnega vmesnika....
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

rejven ::

@ aston 11 imaš eno verzijo, ki ima točno to samo se trenutno ne spomnim imena

drugače pa bi tale tud znal bit zanimiv http://peppermintos.com/

gruntfürmich ::

c0dehunter je izjavil:

Zanimivost:

 branching linux distribucij

branching linux distribucij



Še direkt link - ST ima težave z zelo velikimi slikami...


kje pa je feriX?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

r0ker ::

Mislim, da je ta graf že zadosti porazen. ni potrebno dodajati POPOLNOMA VSAKE distribucije, ni potrebno vtirati sol v rano.

jlpktnst ::

RedZo je izjavil:

Sem uporabnik Ubuntu, ampak Unity me bo pregnal stran...Se trudim pa nekako ne gre :(


1) Imaš opcijo gnome, kde itd, kot prej. Samo da jih moraš namestit

2) Zakaj hudiča te bi unity pregnal? Meni se pa zdi korak naprej

SleepyFE ::

@ RedZo
V virtualcu probi Kubuntu.
Sej je še vedno Ubuntu samo KDE (trenutno najbol tipičen desktop) ima namest Unity.
Večini ljudi še vedno svetujem eno izmed Ubuntu distribucij, ker ima največ paketov, in če česa nima je najverjetneje da boš na netu najdu .deb paket. Če maš pa dobro internetno povezavo se pa splača tut Sabayon, ki spotoma posodabla vse pakete, in je cifra verzije nepomembna. Nova verzija samo pomeni nov live DVD ki ga lahko zlovdaš, da ne delaš preveč update-ov.

lovrenca ::

RedZo je izjavil:

Sem uporabnik Ubuntu, ampak Unity me bo pregnal stran...Se trudim pa nekako ne gre :(


sudo apt-get install gnome-shell

RejZoR ::

Iz zgornjega se vidi, da so najbolj razširjeni Ubuntu, Knoppix in Red Hat. Praktično vsi ostali so izpeljanke slednjih treh.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Phoebus ::

Rejzor: poglej še enkrat graf.
Debian (in Slack) je tisto, kar iščeš poleg RH.

RejZoR ::

Eh, ko povečam sliko mi levo stran kar osdreže...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

c0dehunter ::

RejZoR, pod sliko sem dodal direkt link do slike.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Icematxyz ::

Zaenkrat nimam pripomb in sem zadovoljen uporabnik Ubuntu 11.10. Tako da le tako naprej in vse najboljše!

RedZo ::

jlpktnst je izjavil:

RedZo je izjavil:

Sem uporabnik Ubuntu, ampak Unity me bo pregnal stran...Se trudim pa nekako ne gre :(


1) Imaš opcijo gnome, kde itd, kot prej. Samo da jih moraš namestit

2) Zakaj hudiča te bi unity pregnal? Meni se pa zdi korak naprej


nikakor pregnal od linuxa, ampak k kaksemmu mintu ali kaj podobnega. zelo tezko se navajam na unity, ker sem vedno prilagodil namizje svojim potrebam. z unity pa mi nekako ne uspe. poleg tega je delo z vec odprtimi dokumenti nekoliko bolj neordno, sa se ti po ukazu alt+tab ne pokezejo vsi odprti dokumetni, temvec so zdruzeni v skupine (vsi libreoffce po eno ikono), dokumentom v zgodnji vrstici izginejo ikone na skrajni levi strani (za zapret, umaknit ...), ukinili so "synaptic package manager", v system setings ni disc utility in ostalih zadev za upravljanje racunalnika...

Icematxyz ::

po ukazu alt+tab ne pokezejo vsi odprti dokumetni, temvec so zdruzeni v skupine (vsi libreoffce po eno ikono),


Če malo "postojiš" na skupini pa se zgodi kaj? Ali če ne želiš čakati, če pritisneš tipko nad Tab (¸) takrat, ko si na skupini? Super + W ali klik na skupino v Unity Launcher tudi stori svoje?

ukinili so "synaptic package manager


Synaptic

v system setings ni disc utility


Najdeš pa seveda Diskovna orodja v Dash? Za Unity 3D nastavitve zaenkrat uporabljaš CCSM in za ostale bolj običajne Gnome 3 nastavitve še uporabiš GnomeTweakTool.

Zgodovina sprememb…

zos ::

Ubuntu ekipa je veliko storila za popularizacijo desktop linuxa. Prepirati se o Unity je povsem brezpredmetno saj te v linux svetu nihce nikoli v nic ne sili. Ce ti kaj ni vsec lahko zadevo vedno zamenjas oziroma prilagodis.

Sam sem Ubuntu uporabljal nekaj let (pred tem opensuse), sedaj sem pa ze kaksno leto izjemno srecen na Debianu. Ubuntu se lahko zahvalim, da so mi pokazali kako fenomenalna distribucija je Debian. Od Ubuntu sem zbezal zaradi preklete nezanesljivosti sistema, vsaka nadgradnja mi je zjebala pol sistema. Pri canonical na dejansko kvaliteto ocitno ne dajo nic. Ko berem forume opazam, da je podobnega mnenja ogromno uporabnikov.

Ko tako srecen na debianu opazujem ubuntu vedno bolj dvomim o pregovorni prijaznosti ubuntuja. Namrec osnovne reci se na debianu resi z isto preprostostjo kot na ubuntu (poklikati je treba nekaj gumbov), za kaj bolj zahtevnejsega pa je v obeh primerih treba poprijeti za konzolo. Dejansko se vedno bolj praskam po glavi in sprasujem zakaj za boga bi sploh kdo hotel uporabljati ubuntu.

vojko20 ::

Meni je pa unity blazno všeč. Side bar se skrije če približaš okno. Ni več spodnjega docka/panela. Meni se je prestavil, po zgledu os x, v zgornji dock/panel. S tem maš maksimalen izkoristek zaslona. Največji + je pa zame expose (ne vem kako temu rečejo v Ubuntuju :)). Me briga če so ga skopirali, važno da lahko jaz to uporabljam tudi na linuxu.

MrStein ::

RejZoR je izjavil:

Eh, ko povečam sliko mi levo stran kar osdreže...

Srednji klik na sliko ti ga lepo odpre v novem tabu browserja, brez "pametne" JavaScript navlake. Torej lahko gledaš in povečuješ ter pomanjšuješ po želji.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

zos je izjavil:


Ko tako srecen na debianu opazujem ubuntu vedno bolj dvomim o pregovorni prijaznosti ubuntuja. Namrec osnovne reci se na debianu resi z isto preprostostjo kot na ubuntu (poklikati je treba nekaj gumbov), za kaj bolj zahtevnejsega pa je v obeh primerih treba poprijeti za konzolo. Dejansko se vedno bolj praskam po glavi in sprasujem zakaj za boga bi sploh kdo hotel uporabljati ubuntu.

Ubuntu je dejansko uspelo postati novi Windows: zelo razširjen, zelo "kvaliteten", zelo ... no ja, "osovražen" je najbrž malo pretirano, ampak razumete kaj hočem povedati.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zos ::

No, reci temu novi Windows je malce pretirano. Se pa o Ubuntu veliko govori na racunalniski sceni. A kaj ko vsakic ko kje preberem kaksen je delez desktop linuxa se jebena stevilka ne premika navzgor. Tako da po mojem mnenju je Ubuntu pac "kanibaliziral" ostale distribucije.

MrStein ::

zos je izjavil:

No, reci temu novi Windows je malce pretirano.

Ja, po številkah (absolutnih) že.
Ampak je nekako na tej poti. (napačni)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Ravno Ubuntu je odličen primer, zakaj je dobro, da so na voljo alternativne distribucije.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

donfilipo ::

Ubuntu 7 let?

Madona pol pa v šolo>:D

Ne sem kar hvaležen. Je res na čase malo jeze in razshroščevanja (pravzaprav skoraj vedno:), ampak podarjenemu če služi, velja biti samo hvaležen.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu Linux 14.04 LTS (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5721600 (16920) driver_x
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14119911 (16856) jype
»

Ubuntu dopolnil 7 let

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
299693 (7773) donfilipo
»

Linux-Začetnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
9928847 (26122) 5er-->

Več podobnih tem