» »

Raziskava: DRM povečuje stopnjo piratstva glasbe

Raziskava: DRM povečuje stopnjo piratstva glasbe

TorrentFreak - Raziskovalci z Univerz Duke in Rice so ugotovili, da DRM škoduje prodaji glasbi in dejansko znižuje dobičke glasbene industrije, kar je ravno obratno od namenov, ki so botrovali njegovi uvedbi. Svoje rezultate so predstavili v znanstvenem članku, ki je objavljen v reviji Marketing Science.

V članku so z matematičnimi metodami kvantitativno ocenili vpliv DRM-ja in ugotovili, da večinoma škodi kupcem po legalnih poteh (pirati tako ali tako pridobijo verzije z odstranjenim DRM-jem), medtem ko na piratstvo ne vpliva oziroma njegovo stopnjo v mnogo primerih celo zvišuje.

Ugotovili so, da soodvisnost med DRM-jem, stopnjo piratstva in dobički obstoji, a je zelo kompleksna in ne omogoča enostavnih zaključkov, da DRM povečuje dobička in znižuje stopnjo piratstva, kar bi založbe rade verjele. V nekaterih primerih odstranitev DRM-ja povečuje prodajo glasbe prek spleta, znižuje stopnjo piratstva in hkrati zmanjšuje prodajo klasičnih zgoščenk. To se primeri, ker je glasba brez DRM-ja boljši konkurent zgoščenkam, kar znižuje ceno tako zgoščenk kot digitalnih prenosov, zaradi česar je prodaje več, piratstva pa manj. To v bistvu pomeni, da DRM v dejanskosti ščiti nekaj, česar niso predvidevali; v resnici ščiti zgoščenke pred višjo prodajo in ne piratiziranja digitalnih prenosov.

Zanimiva je ugotovitev, da mnogokrat DRM škoduje tudi pri uporabnikih, ki jih njegove omejitve neposredne ne zadevajo. Pogosto slišimo argumente, da ni mogoče narediti legalnih varnostnih kopij ali do treh kopij za lastno uporabo glasbe, ki je zaščitena z DRM, kar da je eden izmed razlogov za piratiziranje. Avtorji pa so dokazali, da se mnogokrat zgodi enak negativni učinek DRM-ja, četudi njegove omejitve na konkretnega uporabnika ne vplivajo (torej ni imel namena izdelati varnostne kopije, predvajati glasbe kje drugje itd.).

Podobno ugotavljajo tudi v drugih primerih, recimo v težko pričakovani igri Spore. Zaščita DRM te igre je bila tako stroga, da so se uporabniki v večji meri kot sicer zatekli k piratiziranju. Avtorji pravijo, da piratstva stoodstotno ne bo mogoče izkoreniniti, a s pametno izbiro zaščit (in ne pretiravanjem) lahko poskrbimo, da je stopnja primerno nizka. DRM za to ni primeren, saj ilegalno kopiranje še vzpodbuja, ko uporabniki želijo datoteke brez omejitev. To seveda ni prva raziskava, ki je kaj podobnega ugotovila, počasi pa do enakih spoznanj prihajajo celo založniki.

20 komentarjev

_Enterprise_ ::

glede na to, da so kravatarji načeloma neumni, ta raziskava ne bo imela učinka

HardFu ::

Niso neumni, samo ignorantski. Ce bi bili neumni, do kravate najbrz nebi prisli :)
http://codeable.io

jype ::

You don't say.

bluefear ::

Novica leta ! ... yeah right...:|

mtosev ::

Zelo žalostno.:):8)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Manu ::

HardFu je izjavil:

Niso neumni, samo ignorantski. Ce bi bili neumni, do kravate najbrz nebi prisli :)

Da prideš do kravate moraš biti agresiven. Pameten ti ni treba bit.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Phantomeye ::

Manu je izjavil:

HardFu je izjavil:

Niso neumni, samo ignorantski. Ce bi bili neumni, do kravate najbrz nebi prisli :)

Da prideš do kravate moraš biti agresiven. Pameten ti ni treba bit.


Edini nacin, da prides do visokega polozaja, brez da si za to sposoben, je preko vez.


Ce si nesposoben (kar ima veliko s pametjo kot tako), potem nimaš šans, da bi sam karkoli dosegel.

Manu ::

No, saj to je agresija - izrinit vse tekmece in si ustvarit dobre veze, da prideš do kravate.

Z besedo agresija nisem mislil fizično agresivnost, ampak poslovno agresijo, manipulacije, podkupovanje, itd...

Nesposobni niso, tudi inteligenca jim ne manjka, manjka jim mentalne širine - kar pa je sinonim za pamet.

Konkretno v tem poslu glasbene industrije. Zelo agresivni so do kupcev (DRM). Nimajo pa toliko mentalne širine, da spoznajo, da si na ta način samo škodujejo.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

ABX ::

Sem delal za precej večjih firm, število kretenih na visokih položajih je neverjetno.

Letošnji zmagovalec je nekdo ki še danes ima zraven telefona, kartonček z ciframi, ker jih ne zna shranit v address book. In ne, to ni starejša oseba.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Gregor P ::

Na fakultetah si vsaj svoje čase videl ogromno takšnih ljudi:8)

DRM-ja se pa itak na široko izogibam, v bistvu sem jih lahko hvaležen ker imam zaradi nakupovanja produktov brez DRM-ja & Co sedaj veliko več prostega časa:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

ABX ::

Sem opazil da tej kreteni imajo nekaj skupnega, neverjeten dar govora. Prvič ko imaš opravka z njim te zelo pozitivno preseneti, ampak se takoj zaplete ko moraš kaj uredit.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Grey ::

No vsaj nekaj...to nekateri trobimo že celo večnost.

Markoff ::

Manu je izjavil:

HardFu je izjavil:

Niso neumni, samo ignorantski. Ce bi bili neumni, do kravate najbrz nebi prisli :)

Da prideš do kravate moraš biti agresiven. Pameten ti ni treba bit.

Pa ne vem, nazadnje sem jo kupil v Maximarketu. Nisem bil pretirano agresiven, pa sem dobil kar 2. V omari jih imam ene 5. Sem agresiven? :O
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

jype ::

Markoff> Sem agresiven?

Očitno, če maš pet kravat.

Jaz nimam nobene, pa me je ena sama milina!

Markoff ::

HardFu je izjavil:

Niso neumni, samo ignorantski. Ce bi bili neumni, do kravate najbrz nebi prisli :)

Ne eno, ne drugi. Upravičujejo svoja delovna mesta in svoje storitve, ki so v resnici najverjetneje nepotrebne. To je racionalnost in preračunljivost in dobro se bodo branili proti ukinitvi DRM. Make no mistake.

Seveda pa v neskončnost te igre ne moreš igrati - slejkoprej bo zaščita nazaj v prvotni obliki - onemogočanje enostavnega kopiranja in vnos kode s škatle, kar pa večina iger itak še danes zahteva. To je največ, kar lahko iztriš. Strokovno se temu reče, da si s tem dosegel optimum med stroški kontrole in koristjo uvedbe kontrole. DRM povečuje stroške, a ne dviguje prihodkov oz. jih zmanjšuje, torej gre za negativno mejno koristnost in to je eden od rezultatov te raziskave. DRM je torej kontrola, ki ne upravičuje svojih stroškov, ergo jo čaka end-of-life.

Evo, risk management for John Doe.

jype je izjavil:

Markoff> Sem agresiven?

Očitno, če maš pet kravat.

Jaz nimam nobene, pa me je ena sama milina!

Se pravi, če jih vržem stran, ne bom več agresiven?

Rugelj spletna psihoanaliza, d.o.o. - "Ker smo interdisciplinarni™."
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

jype ::

Markoff> Se pravi, če jih vržem stran, ne bom več agresiven?

Ja, ampak ne vseh hkrati v kanto vržt, lepo eno po eno, da ne bo prevelik šok za agresivne centre v možganih!

jlpktnst ::

Skrajni čas da postanejo ljudje s širino agresivni. Ker če bomo še dolgo puščali ozkogledneže da delajo po svoje bo šla lepo civilizacija v maloro.

DavidJ ::

Sicer sem prebral le abstract in preletel vsebino, vendar je pri tej raziskavi (bolje rečeno modeliranju) pomembno nekaj drugega. Gre za modeliranje s teorijo iger (TI) in ne za sklepanje iz statističnih podatkov. Ne da bi bilo s TI kaj narobe, vendar verjamem, da se da ob drugačnih predpostavkah pri tem istem modelu dalo dobiti tudi drugačne rezultate. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

MatH ::

Ravno te dni sem bral, da je Steve ob ustanovitvi iTunes rekel, da se proti piratom ne moreš uspešno boriti, lahko pa z njimi tekmuješ (oziroma nekaj v tem smislu)
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

opeter ::

Priporočam ogled filma Threads (1984), kako je vse skupaj povezano in kako je civilizacija šla v maloro ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DRM v akciji: manj piratiziranja, več zaposlitev

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
265859 (4358) boolsheat
»

Poljski založnik pravi, da DRM zgolj vzpodbuja k piratiziranju iger (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
9521237 (18519) BigWhale
»

App Store še vedno daleč največji zaslužkar med mobilnimi ekosistemi

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
257271 (6568) antonija
»

Vpliv P2P precenjen

Oddelek: Novice / Ostale najave
275766 (4247) gruntfürmich
»

Sonyeva DRM nočna mora se nadaljuje

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
324587 (3373) levjos

Več podobnih tem