» »

Novice iz Intela

Novice iz Intela

Sandy Bridge-E

vir: AnandTech
AnandTech - V zadnjih nekaj dneh je iz oz. v povezavi z Intelom na splet pricurljalo kar nekaj novic. Če začnemo z bolj uradnimi, lahko povemo, da je Intel predstavil štiri nove procesorje. Trojica izmed njih je dvojedrnih (eden je štirijedrnik), trojica izmed njih je namenjena za podnožje rBGA-998, medtem ko so vsi štirje osnovani na arhitekturi Sandy Bridge ter so namenjeni za uporabo v prenosnikih in podobnih aplikacijah, kjer je zaželena nizka poraba. Dva novinca sta iz družine Pentiumov, Pentium 967 in Pentium B960, ki sta zgolj rahlo naviti različici svojih predhodnikov, Pentium 957 oz. B950. V primeru prvega, Pentiuma 967, gre za edinega novinca, ki se prispajka v ležišče BGA-1023. Dve jedri s podporo računanja dvem nitim tečeta z 1,3 GHz, grafično jedro HD 3000 s 350 MHz, poraba pa znaša do 17 W. Pentium B960 teče pri 2,2 GHz, grafično jedro tiktaka pri običajnih 650 MHz, poraba znaša do 35 W, kot rečeno pa je namenjen za podnožje BGA-998. Oba Pentiuma imata 2 MB predpomnilnika.

Izredno podoben zmogljivejšemu Pentiumu je procesor Core i5-2430M, ki teče pri 2,4 GHz, ima 3 MB predpomnilnika ter prinaša samodejno navijanje jeder (do 3 GHz) in računanje dodatne niti v vsakem izmed dveh jeder - skupaj jih torej lahko računa štiri hkrati. Poraba, ležišče in frekvence delovanja grafičnega čipa so enakePentiumu B960. Poraba je rahlo višja, do 45 W, sicer pa štiri jedra s podporo osmim nitim delujejo pri 2,2 GHz (samodejno navijanje do 3,1 GHz). Več je še predpomnilnika, 6 MB, medtem ko je grafično jedro spet enako procesorjema Core i5-2430M in Pentium B960.

Prihaja očitno še četverica procesorjev Atom, en par namenjen za poceni prenosnike, drug par pa za v nekoliko bolj zmogljive, a vseeno cenovno ugodne namizne sisteme. V primeru prvega para gre za N2600 in N2800, medtem ko sta oznaki namiznega para D2500 in D2700. Slednja oba porabita do 10 W ter tečeta pri 1,86 do 2,13 GHz oz. pri 2,13 do 2,4 GHz, verjetno odvisno od porabe. Delovne frekvence N2600 in N2800 so nekoliko nižje, a na ta račun pade tudi poraba. N2500 tako teče pri 1,6 do 1,86 GHz z največ 3,5 W porabe, N2800 pa z 1,86 do 2,13 GHz z do 6,5 W porabe.

Lahko verjamete, da bo čez mesec dni že tri leta, odkar je Intel predstavil podnožje LGA-1366 skupaj s procesorji in veznim čipovjem X58? Gre še vedno za eno zmogljivejših platform, kljub za računalniško industrijo zelo dolgotrajnem stažu v proizvodnji. Že v kratkem pričakujemo zamenjavo za platformo, procesorje Sandy Bridge-E na podnožju LGA-2011 in vezno čipovje X79, torej ni presenečenje, da se čipovje X58 poslavlja. Intel naročila za čipe sprejema le še do 27. aprila 2012, nakar bodo začeli z ukinjanjem proizvodnje. Zadnja naročila naj bi izpolnili do 5. oktobra 2012.

A kljub težko pričakovanemu izidu Sandy Bridge-E gre očitno za enega izmed redkih težavnih projektov pri Intelu zadnje čase. Vse od predstavitve družine Core 2 so predstavitve tekle kot po maslu, še največja napaka je bila hitra ukinitev podnožja LGA-1156, zamenjanega z LGA-1155. A Sandy Bridge-E skupaj s čipovjem X79 očitno ne sodeluje, tako kot bi moral. Težave z veznim čipovjem so že znane (odrezati so morali lep del funkcionalnosti v zvezi s SAS in SATA priključki, uradnega potrdila za združljivost s PCI Express 3.0 ob izidu ne bo), zdaj pa je mogoče slišati, da bo prva izdaja procesorjev Sandy Bridge-E imela le na pol delujočo virtualizacijsko funkcionalnost VT-d. Težavo povzroča strojno pospeševanje, medtem ko programska emulacija deluje brez težav. Kot poročajo pri techPowerUP! za domače uporabnike to ne bo predstavljalo večjega udarca na zmogljivosti, je pa seveda situacija neugodna za strežniške procesorje Xeon. Zanje tako Intel že pripravlja stepping C2, ki bo težave odpravil.

16 komentarjev

pegasus ::

Še vedno čakamo ekvivalent 64bit atomov z ECC ...

Dobro da sem odkril xeon 5110, ki downclockan na 200MHz porabi le 5W :)

Rippy ::

Težava Sandy Bridge-E serije je ta, da je za ogromno večino ljudi, ki bi potrebovali takšno zmogljivost (glede na tomshardware preview) i5 2500k še vedno le okoli 1-3% manj zmogljiv. Tukaj predpostavljam, da so najbolj zahtevne aplikacije igre. Ihmo BD bo imel verjetno podobno težavo saj trenutna potreba večnitnosti pri domačih uporabnike izjemno redko presega 3 jedra.

zee ::

Dobro da sem odkril xeon 5110, ki downclockan na 200MHz porabi le 5W :)


Verjetno mislis "downclockan ZA 200 MHz".

Intel se vedno ni izdal Xeonov serije 5xxx, temeljecih na jedru Sandy Bridge. To je resen problem.

EDIT: slovnica
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

opeter ::

Vprašanje, če jih bo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Spock83 ::

So so. Jaz sem imel celo priložnost kupiti enega ;) Samo sem se premislil, ko sem slišal, da Xeoni Sandy Bridge E ne delujejo kakor bi morali.

SuperVeloce ::

zee je izjavil:

Dobro da sem odkril xeon 5110, ki downclockan na 200MHz porabi le 5W :)


Verjetno mislis "downclockan ZA 200 MHz".

Za 5w bi res rabil NA 200mhz :)

OmegaBlue ::

Dr_M, M-XXXX opozorilo pred nazivom.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Isotropic ::

a bo mel IB kaj izboljsan FPU performance? bral sem na anandtech nekaj, da bo imela podvojen throughput, ce sem prav razumel...

simnov ::

Hm zdaj imam i5 2500 in vprašanje če ga bom lahko kdaj zamenjal za kaj močnejšega kot je i7 2600 brez menjave matične.

pegasus ::

zee je izjavil:

Verjetno mislis "downclockan ZA 200 MHz".

Ne, NA 200MHz bo kar prav. Zadeva namreč podpira enhanced speedstep, kar pomeni, da imaš na voljo 8 frekvenc med 200MHz in 1.6GHz s korakom 200MHz. Zelo kul. Vse delaš iz linuxa, ne rabiš nič prčakt po biosih in jumperjih za varčevanje :)

PrimozR ::

simnov je izjavil:

Hm zdaj imam i5 2500 in vprašanje če ga bom lahko kdaj zamenjal za kaj močnejšega kot je i7 2600 brez menjave matične.

Imaš prav. Razen majhnega detajla, ki se imenuje Ivy Bridge. Glede na marketinško gonjo naj bi bil kar fletno hitrejši (mislim da v rangu 20% clock to clock), obenem pa še hladnejši. Koliko je v tem resnice bomo seveda videli po izidu, ampak definitivno bodo pa hitrejši in ne bodo zahtevali menjave matične plošče.

pegasus je izjavil:

zee je izjavil:

Verjetno mislis "downclockan ZA 200 MHz".

Ne, NA 200MHz bo kar prav. Zadeva namreč podpira enhanced speedstep, kar pomeni, da imaš na voljo 8 frekvenc med 200MHz in 1.6GHz s korakom 200MHz. Zelo kul. Vse delaš iz linuxa, ne rabiš nič prčakt po biosih in jumperjih za varčevanje :)

In kje je point imeti takšen proc na 200 MNHz? Ne bi bilo bolje imeti proc izdelan z varčnostjo v mislih? Okej, o Atomu si nekaj že gordnjal, kaj pa Fusion?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

jlpktnst ::

pegasus je izjavil:

zee je izjavil:

Verjetno mislis "downclockan ZA 200 MHz".

Ne, NA 200MHz bo kar prav. Zadeva namreč podpira enhanced speedstep, kar pomeni, da imaš na voljo 8 frekvenc med 200MHz in 1.6GHz s korakom 200MHz. Zelo kul. Vse delaš iz linuxa, ne rabiš nič prčakt po biosih in jumperjih za varčevanje :)


Saj to podpirajo vsi inteli od pentium-m naprej in tudi amdji že nekaj časa. Vprašanje je samo kako daleč prideš s tem. Bi res moral malo merit porabo še na svojem če se sploh splača tako downclockat. Recimo za idle stanje je verjetno že kar razlika. Torej nek "sleep brez sleepa". To bi bilo imho zelo zanimivo - da imam še vedno basic funkcionalnost OS-a (da se zbudi iz tega stanja zelo hitro), hkrati pa minimalna poraba in čimdlje trajanje baterije. Seveda mora to podpirat cela platforma. Samo cpu ti ne koristi.

pegasus ::

Podpirajo že, a ne v takem razponu. Vedno sem preklinjal, ker vsi prenosniki, ki sem jih do sedaj uporabljal, niso šli nižje kot 800MHz, čeprav bi za večino mojega dela zadostovalo tudi 80Mhz. Še vedno so mi ideal Sunovi uSparc bladei, ki so bili sposobni živeti v "hot standby" načinu na 25MHz in se ob uporabi dvigniti na normalnih 750MHz. 25MHz je več kot dovolj za normalno cli delo ...

SuperVeloce ::

Meni je 800mhz na dualcore intelu T8300 ravno dovolj, da je še za zdržat pri surfanju in osnovnem delu. Redko pa se laufa samo ena aplikacija naenkrat (recimo brskalnik, pa še ta ima veliko zavihkov).
full HD pa sedaj itak grafična dekodira...

čakam na ivy bridge :)

Zgodovina sprememb…

Spock83 ::

pegasus je izjavil:

Podpirajo že, a ne v takem razponu. Vedno sem preklinjal, ker vsi prenosniki, ki sem jih do sedaj uporabljal, niso šli nižje kot 800MHz, čeprav bi za večino mojega dela zadostovalo tudi 80Mhz. Še vedno so mi ideal Sunovi uSparc bladei, ki so bili sposobni živeti v "hot standby" načinu na 25MHz in se ob uporabi dvigniti na normalnih 750MHz. 25MHz je več kot dovolj za normalno cli delo ...


Hehe itak si eden od "0,000001%" ki rabi toliko CPE hitrosti. :)

Jst ::

Server plata z dvemi E5X00 procesorji, ko ne delajo nič, porabi smešno malo. Smo gledali na štekarju, pa če se prav spomnim, je kazalo nekaj čez 60W.

Tako da se jaz ne bi sekiral z underclock-ingom; imajo Xeon-i to dobro porihtano.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Haswell-E bo prinesel obilico novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7514696 (12610) PrimozR
»

Na Computexu že lepa zbirka prototipnih matičnih plošč za Sandy Bridge-E

Oddelek: Novice / Matične plošče
52877 (2708) Kron
»

Procesorji Sandy in Ivy Bridge bodo med seboj združljivi

Oddelek: Novice / Procesorji
246245 (5425) Jst
»

Intel Core i7-995X oz. kako upokojiti platformo na vrhuncu

Oddelek: Novice / Procesorji
227965 (6643) Dr_M
»

Sandy Bridge brez navijanja?

Oddelek: Novice / Procesorji
477965 (6656) PrimozR

Več podobnih tem