» »

Dolžina meča motorne žage

Dolžina meča motorne žage

pijavka ::

Zadnjič sem se pogovarjal o dolžini meča motorne žage. Kolega, ki je "profesionalec" je rekel, da je nesmiselno, da je meč predolg, tudi pri podiranju velikih dreves. Da pride prav dolg meč samo pri žaganju hlodov. Strinjam se, da je nepraktično z dolgo sabljo klestiti, toda ne zdi se mi logično, da bi bilo pri podiranju dreves z velikim premerom to tudi primerno. A ni ravno namen daljšega meča, da lažje podremo veliko drevo?
Kako mnenje od koga, ki ima izkušnje s tem?

Vikking ::

Ima povsem prav. Razen ko gre za podiranje ekstremno velikih dreves.

Pri rezanju hlodovine, želiš v enem rezu odrezati kos. Daljši ko je meč, bolj debel hlod lahko režeš.

Pri podiranju drevesa, ne odrežeš v enem zamahu ampak ga zarežeš v kajlo. Primer: http://www.mojvideo.com/video-podiranje...

pijavka ::

Hvala. Zanimivo.
Torej, pri podiranju drevesa premera 60 cm nisi nič na boljšem, če imaš meč dolžine 50 cm namesto 38?
Kaj pa drevo premera 45 cm oz. 1 m?
Videa si ne morem ogledati :(

MAFIA ::

Velik mec uporablajo za debela drevesa , ko se podira drevo se odreze kajlo je Vikking povedal prav. Sicer vem ker imamo gozd in vsako leto hodimo v gozd napravljat drva. Ko podiramo imamo motorko z navadnim listom standardna mera . Ko pa klestimo veje mamo pa tamalo motorko in je zelo lahka .

V kajlo pa zarezes zato ,da ko drevo pada da ti ne stisne lista . Ko odzagas kajlo jo brcnes ven in gres na drugo stran in zacnes zagati na nasprotni strani in drevo mora po pravilih pasti tudi v tisto smer kjer je odrezana kajla , ampak moras tudi prej preverit v katero stran visi drevo ker drugace nima veze.

pijavka :: danes, 10:59:51
citiraj

#

Hvala. Zanimivo.
Torej, pri podiranju drevesa premera 60 cm nisi nič na boljšem, če imaš meč dolžine 50 cm namesto 38?
Kaj pa drevo premera 45 cm oz. 1 m?
Videa si ne morem ogledati :(

Ce podiras moras odzagati v kajlo. Zdj ce imas 1 meter debel drevo potem ti sigurno bolj prav pride motorka z vecjim listom drugace se pa da tudi z standardnim narediti marsikaj.
Kaj pa bos to podiral???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MAFIA ()

pijavka ::


V kajlo pa zarezes zato ,da ko drevo pada da ti ne stisne lista . Ko odzagas kajlo jo brcnes ven in gres na drugo stran in zacnes zagati na nasprotni strani in drevo mora po pravilih pasti tudi v tisto smer kjer je odrezana kajla , ampak moras tudi prej preverit v katero stran visi drevo ker drugace nima veze.

Teorija mi je jasna; podiral sem tudi; 40 - 45 premera max, dolžina meča 50 cm. Z večjimi nimam izkušenj. Samo tale dolžina meča me je zmotila. Ne bi bil nič na slabšem, če bi uporabil krajši meč?


Ce podiras moras odzagati v kajlo. Zdj ce imas 1 meter debel drevo potem ti sigurno bolj prav pride motorka z vecjim listom drugace se pa da tudi z standardnim narediti marsikaj.
Kaj pa bos to podiral???


Trenutno nič, samo tako me zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pijavka ()

St235 ::

Bistveno je o kolk dolgih listih in kako deblih drevesih se pogovarjaš. Za podirat ne rabiš nekih ekstemov, sam če se boš z 38cm mečem lotil 200cm drevesa bo tudi bolj kilavo. Z pol metrskim listom lahko podreš praktično karkoli raste pri nas. Predolgo rezilo je prej v napoto kot korist, pa še ustrezno težja je žaga.

Večje doližine meča pridejo prav pri rezanju hlodov, kjer režeš v enem potegu. Takrat je fino, če je list list daljši od debeline.

Drugače pa ekstremi:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

pijavka ::

Predolgo rezilo je prej v napoto kot korist, pa še ustrezno težja je žaga.

Itak, popolnoma se strinjam.
Npr., če bi imel profič za podret 60 cm smreko in na izbiro popolnoma enaki motorki, razlikovali bi se le v dolžini meča. Prva 38 cm, druga 50. Katero bi izbral?
Jaz bi še vedno večjo v tem primeru. Šlo bi z obema samo verjetno prej s 50 cm.

Tomas 33 ::

V glavnem pride z daljšim mečem še močnejši motor in posledično težja motorka.

Je pa tečno in nevarno klestiti s predolgim mečem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

softić ::

pijavka je izjavil:

Predolgo rezilo je prej v napoto kot korist, pa še ustrezno težja je žaga.

Itak, popolnoma se strinjam.
Npr., če bi imel profič za podret 60 cm smreko in na izbiro popolnoma enaki motorki, razlikovali bi se le v dolžini meča. Prva 38 cm, druga 50. Katero bi izbral?
Jaz bi še vedno večjo v tem primeru. Šlo bi z obema samo verjetno prej s 50 cm.

38= cimermanska motorka

50= drvarska motorka

Upam da je vse jasno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero motorno žago? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
448148711 (14094) BCSman
»

Katero motorno zago (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5818182 (3909) twom
»

Bencinska motorna žaga alpina?- Mnenja!

Oddelek: Loža
3015528 (14554) noraguta
»

motorna žaga

Oddelek: Loža
1613985 (11684) Konlov
»

Podiranje smrek

Oddelek: Loža
277613 (4811) krneki0001

Več podobnih tem