» »

kaj za hudiča je RAID krmilnik?

kaj za hudiča je RAID krmilnik?

kihc ::

Mene pa zelo zanima kaj zahudiča je to RAID krmilnik, namreč na marsikateri plati piše RAID in si zato prav preklemansko drage, pa tudi v kakšnih drugih revijah piše, da diski najhitreje delujejo zvezani v polje RAID-0 ipd... Skratka kaj za en hudič je to?

p.s. : se opravičejem če sem vprašanje postavil v napačno temo.
  • premaknilo: bastadu ()

Vesoljc ::

iz glave nevem tocno kwa pomen kratica RAID (redundant array of independent disks?:D ) ampak zadeva dela nekak tko: cajt potreben da se recimo zapise 10Mb velka datoteka na disk je 1 sekunda. no ce pa datoteko razbijes na dva dela (torej 5Mb) rabi disk samo pol sekunde. no raid krmilnik pocne tocno to. vse podatke ki prhajajo do njega loci na dva dela in le te poslje vsakega na svoj disk. pozabu sem povedat da za raid "polje" rabis vsaj dva diska. podatki se torej razdelijo na polovico (na cetrtino ce mas 4 diske) in vsaka polovicka gre na svoj disk. v teoriji naj bi raid polje delovalo 90% hitreje kot en sam disk, v bistvu pa je ta pohitritev prblizen 75% (vsaj pri meni). torej cajt 1 sekunde se razpolovi, zato ker vsak disk zapise le polovico datoteke.
obsatja vec varjant raid polij (njiv:)) ) (0,1,5,...) od katerih eni delujejo v striping nacinu (torej "pohitritev"), eni kot mirror (varnostno), eni kot kombinacija obeh prejsnih itd...
sicer pa go google in vprasi "wtf is RAID?"
strokovna razlaga by vesoljc :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

gumby ::

to je krmilnik, ki omogoča vzporedno delovanje dveh ali več diskov. to pomeni, da imaš lahko večjo hitrost prenosa (raid-0) ali večjo varnost podatkov (raid-1)...

Microsoft ::

No pol pa se lahak men povete tole: Mam RAID pa 60GB pa 80GB diska. Ka bi jih lahka kr prklopu na RAID pa tam poganju XP pa Linux pa gaming?:\

SasoS ::

Izgubil bi 20GB, ker morta bit diska enaka. Drugače pa lahko poganjaš gor karkoli, ker raid kontroler sistemu polje predstavi kot 1 fizičen disk.

Vesoljc ::

zato razni programi za "stelanje" diskov ne delajo, primer dtool.exe (za IBM diske). ve kdo kako pridt mim tega?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

blazp88 ::

Diski delujejo skupaj, podatki se porazdelijo po vseh diskih.

Mene pa zanima, če lahko dobiš ploščo, kjer bi RAID krmilnik podpiral 0 + 1. Namreč, kar sem gledal, je podpiralo samo eno funkcijo.

Trubadur ::

A maš lahk sam en disk prkloplen,razdelenga na 2 patriciji?

danielka84 ::

Trubadur: lahko, vendar ne pridobis nic na hitrosti, saj je se vedno en in isti disk.

blayco: npr ABIT AT7>:D , ma raid krmilnik za 8 trdih diskov. raid 0, raid 1, raid 0 + 1 ; torej lahko das gor 4 diske na stripping array in 4 diske na mirroring array .. potem ti zapisuje podatke na 4 razlicne diske, kar pomeni ULTRA hitro zapisovanje/branje na "disk" in hkrati ti dela backup na ostale 4 diske :) vse ql, samo k bi mel denar za 8 x 80Gb ;(
ni-da-ni

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394302 (1865) pegasus
»

SATA RAID diskovna polja

Oddelek: Strojna oprema
101706 (1473) TRIROG
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413585 (9189) matrix2
»

RAID + disk = ???

Oddelek: Strojna oprema
221388 (949) JustVi
»

RAID kartica

Oddelek: Strojna oprema
71352 (1204) Mr.B

Več podobnih tem