» »

SATA RAID diskovna polja

SATA RAID diskovna polja

SpiritRaptor ::

Pozdravljeni!
Najprej bi vsem voščil srečno Novo leto 2006!

Imam 2 SATA diska, ki sta razdeljena na posamezne paticije. Pa me zanima, koliko je dejansko smiselna povezava v RAID polje 0+1?? Nimam to-namenskega RAID krmilnika, pač pa kar mi omogoča matična plošča (na samem začetku inštalacije OS potrebno vstaviti disketo z gonilniki.....).
Prednosti? Slabosti? Uporabnost? Stabilnost?

Ves smisel tega pa je, da se odločam, če bi prešel na 64-bit OS, vendar pa v tem primeru nebi mogel uporabljat RAIDa, ker Adaptec ne namerava naredit 64-bitnih driverjev za i875 chipset (matična je Asus NCCH-DL, procesor Xeon Nocona). :'(
Best Regards

bastadu ::

Za RAID0+1 potrebuješ najmanj 4 diske, se pravi 2 diska v RAID0 in dodatna 2 kot RAID1 s prejšnjim RAID0...

SpiritRaptor ::

Imaš prav! Moja napaka. označena sta Disk0 in pa Disk 1.
A so sploh kakšne prednosti, koristi te osnovne naveze??
Best Regards

bastadu ::

Kakšne osnovne naveze? Misliš RAID0? Hja korist je teoretična 2× višja hitrost (v praksi malo manj), riziko pa je da če ti 1 disk crknne, odejo vsi podatki o večna lovišča:\

krucymucy ::

jap v praksi se hitrost poveca za priblizno 90%, vsaj kar sem primerjave delal sam ...

samega rizika z nenadno izgubo podatkov ni. pac krozile so govorice (oz. se krozijo) o morebitnih napakah pri branju/pisanju ...
sam uporabljam raid 0 ze priblizno leto in pol in deluje stabilno, da ne recem perfektno.

je pa res da ob mehanski napaki enega od diskov gre vse v maloro. toda, kaj pa imam(o) tako zivljensko pomembnega na diskih? prav tako lahko crkne samo ene disk ...

SpiritRaptor ::

THANXXX!
Sj tud sam že par let uporablam ta RAID način & so far sm zadovoln, tako s stabilnostjo kot s hitrostmi prenosov podatkoov (te so sploh opazne ob predodu iz IDE na RAID). Nisem pa pričakoval, da v primeru "katastrofe" podatke čaka taka "usoda". Ampak en kompromis mora bit, kajne? :(
Best Regards

Poldy ::

Tisti ki imate izkušnje z raid0:
Ali dobiš na hitrosti le, če delaš z velikimi datotekami, ali se nasplošno zmanjša čas 'nalaganja' vseh aplikacij (win, programi...) Ker meni stalno melje po disku in imam občutek da ves sistem čaka na disk...

SpiritRaptor ::

Vse je pospešeno!
V tvojem primeru, ko praviš da ti stalno melje po disku, malce preveri nastavitve (ctrl. panel=>system=>advanced=>performance=>advanced), če imaš kak tak program gor, premalo rama. Lahko pa je tudi spyware!
Best Regards

bastadu ::

samega rizika z nenadno izgubo podatkov ni.
Če uporabljaš RAID0 z dvema diskoma je verjetnost, da izgubiš podatke (seveda v primeru odpovedi diska, ki pa ni posledica RAID polja) 2× večja kot z enim samim diskom (brez RAIDa), pri 4ih diskih 4× večja... V primeru RAID1 oz. RADI0+1 se ta možnost izgube podatkov zelo zmanjša (seveda z zakupom, da pol kapacitete vseh diskov ne morete uporabljati)...

Poldy ::

če imaš kak tak program gor, premalo rama. Lahko pa je tudi spyware!

Ne, spywarea nimam, rama pa imam 1GB. Ko kliknem prvič kakšen zahteven program, mi kar nekaj časa melje po disku. Če ta program zaprem in spet poženem, se mi odpre v nekaj sekundah. Zato sklepam, da disk upočasnjuje vse skupaj...

TRIROG ::

defrag?
vem slisi se neumestno sam vseeno ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sprememba iz AHCI na RAID0

Oddelek: Pomoč in nasveti
353384 (2738) zee
»

Raid

Oddelek: Strojna oprema
193785 (3523) ender
»

Pokvarjen disk v Raid 0 konfiguraciji

Oddelek: Pomoč in nasveti
161258 (905) Daedalus
»

Naredil RAID 0 SATA, ampak zakaj tako čuden rezultat v Hdtach?

Oddelek: Pomoč in nasveti
381279 (913) TribesMan
»

ATA vs. sATA vs. raid...

Oddelek: Strojna oprema
241447 (1170) Jebiveter

Več podobnih tem