» »

vas je strah smrti?

vas je strah smrti?

1
2
3

jype ::

tsh2> ampak ko si star je ustvarjalnost itak že mimo. mamila te v bistvu naredijo zgubo in mehkužneža.

Ustvarjalnost je mimo, ko si neumen.

Jaz poznam ogromno starih ljudi s celega sveta, ki so izjemno ustvarjalni.

ShowDown ::

DarwiN je izjavil:

Jaz si dopovedujem, da če bi imel kakšno progresivno smrtno bolezen in bi vedno bolj trpel, da bi pri določeni točki storil samomor. Takole lastnoročno ali pa kak center Dignitas v Švici, kjer ti pomagajo pri samomoru... AMPAK nekako vem, da na koncu najbrž ne bi imel jajc..:S

Dopuščam si pa opcije:
- Da človeštvo premaga bolezni in staranje v času mojega življenja... Temu pripisujem ene 20-30%.
- Cryonics - Kjer se daš takoj po smrti zamrzniti (celo telo ali samo glavo), ko si še "topel". Zamrznejo te s tekočim dušikom in tako čakaš na morebitno tehnologijo, ki bi te oživela. Osebno dajem tej opciji možnost uspeha pod 5%, ampak je vseeno neštetokrat boljše kot nič, a ne?
- Cirka ~5% možnosti, da bo človeštvo ali ktero drugo bitje v vesolju nekoč tako tehnološko napredovalo in ker se bo seveda jasno zavedalo vrednosti vsakega življenje, nas bo vse ponovno oživelo, skozi čas ali whatever...But dont hold your breath. :D

Pa mimogrede - Obvezno si oglejte šokanten in poučen dokumenterec "Choosing to die", kjer Terry Pratchett, znan angleški novelist, ki umira za Alzheimerjevo boleznijo, obišče ta Dignitas center v Švici, in tudi intervjuva dve osebi, ki sta prišli umreti ter tudi na koncu prikaže ves postopek, kako človek spije strup in umre...

Must see:


Neverjetno dober prispevek Terry-ja Pratchetta.

Saladin ::

Strah me je bolečine bližnjih in strah me je, da bi umrl, ne da bi storil zase in za druge neke dobršne mere koristnega in ugodnega.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

galu ::

Ker se mi zdi, da poanta te teme ni to, da debatiramo kaj človek občuti ob umiranju, ampak o tem če nas je strah, in ZAKAJ.

Jaz se (zdaj), ne bojim smrti. Ker sem še v bolj rosnih letih, verjetno mislim, da bom živel večno... Si pa komot predstavljam, da si starejši ljudje (predvsem tisti, ki so prestopili polovico življenske dobe (40. letniki) in penzionisti) predstavljajo smrt kot konec vsega - kar seveda tudi je, za organizem. Verjetno bom tudi jaz se enkrat bal smrti, da bom pustil svoje najdražje same in bom začel dvomiti v vero samo in če so moje minute na te(h)m svet(ovih)m mogoče poslednje.

Ljudje smo konec koncev sebična bitja, in ob misli na to, da bomo MI enkrat umrli, si pač zamislimo da je vsega konec. Kaj pa če je še posmrtno življenje? Kaj pa reinkarnacija? Seveda nedokazano, ampak hkrati tudi ni ovrženo.
Zato se konec koncev, predvsem na koncu, človek zelo boji smrti. Nekaterim pomaga vera, da se prepričajo, da to ni njihov konec - spet, odraz sebičnosti.
Tako to gre.

Vajenc ::

Jaz se (zdaj), ne bojim smrti. Ker sem še v bolj rosnih letih, verjetno mislim, da bom živel večno...

Če te potunkam za 30s boš hitro najdel nagon po preživetju oz. strah pred smrtjo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

energetik ::

galu je izjavil:

Jaz se (zdaj), ne bojim smrti. Ker sem še v bolj rosnih letih, verjetno mislim, da bom živel večno...
Ker si očitno (kot večina folka) ne predstavljaš kaj se zgodi npr. na cesti, če samo malo cukneš z volanom na levo, kjer gre nasproti šlepar z relativno hitrostjo 180km/h...
Samo en primer. Ogrmono možnosti je, da te čez par minut ni več, ni to samo domena starejših.

jype ::

Vajenc> Če te potunkam za 30s boš hitro najdel nagon po preživetju oz. strah pred smrtjo.

Strah pred smrtjo je psihična lastnost, krčevito otepanje ob pomanjkanju kisika se pa dogaja že v refleksnih lokih in ni prostovoljno.

Vajenc ::

Strah pred smrtjo (borba za preživetje) je nagon in ga imajo vsa živa bitja. Ljudje z različnimi psihičnimi lastnostmi pa smrt lahko dojemajo tudi vsak po svoje. Nekateri npr. sploh ne gredo iz stanovanja, da se jim med potjo ne bi kaj zgodilo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

jype ::

Vajenc> Strah pred smrtjo (borba za preživetje) je nagon in ga imajo vsa živa bitja.

To se da natrenirat, da nimaš več. V bistvu niti nekega silnega treninga ne potrebuješ, samo v stanje dovolj resne psihoze se moraš spravit, kar se zelo enostavno uredi s stresom.

Vajenc ::

jype je izjavil:

Vajenc> Strah pred smrtjo (borba za preživetje) je nagon in ga imajo vsa živa bitja.

To se da natrenirat, da nimaš več. V bistvu niti nekega silnega treninga ne potrebuješ, samo v stanje dovolj resne psihoze se moraš spravit, kar se zelo enostavno uredi s stresom.

Kot sem povedal, tak naraven strah pred smrtjo velja za vse (mentalno) zdrave.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Spock83 ::

Ni me strah smrti. Saj to je del življenskega ciklusa. Strah me je samo to, da se slučajno kaj zgodi in ne bom mogel sam brisat svojo rit.

GregiB ::

Menim, da primerjave z rastlinstvom/živalstvom niso na mestu... Pri njih gre zgolj za refleks, boj za preživetje... Pri človeku pa je drugače, gre za to, da zmoremo dojemati smrt(nost) samo in kako smo vanjo osebno vpeti.
Sam opredeljujem strah pred smrtjo v isti koš kot strah pred kakršnokoli negotovostjo. Ljudje pač nismo radi v položaju, kjer nam zadeve niso razumljive, zato so trditve, da koga ni strah pred smrtjo malo iz trte izvite.
Moram pa zase reči, zdaj, ko sem (verjetno že) v drugi polovici svojega življenja, nekako osmislujem smrt, zdi se mi smiselen "zaključek". Živeti večno si ne predstavljam niti ne želim...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jype ::

Zabeleženo je obnašanje živali, ki se podredi preživetju vrste, ne preživetju "samega sebe". Reči niso tako trivialne, seveda pa je nekje posredi skoraj vedno preživetje genoma.

Skoraj zato, ker pri človeku ni - nekateri umrejo za ideologijo, drugi za ljubezen, tretji pa za adrenalinski trip, nič od tega pa ne pripomore bistveno k njihovi reprodukciji.

galu ::

Vajenc je izjavil:

Jaz se (zdaj), ne bojim smrti. Ker sem še v bolj rosnih letih, verjetno mislim, da bom živel večno...

Če te potunkam za 30s boš hitro najdel nagon po preživetju oz. strah pred smrtjo.


Razlika, med tem ko ti npr. nekdo drži pištolo v glavo, in ležanje na tvoji smrtni postelji, JE.
V 1. primeru se hočeš rešiti, ker dominira nagon po svojem preživetju. Ko pa umiraš počasi na posteji, pa ni tega ni, saj veš da se iz npr. raka ne boš rešil tako, da boš dihtarja udaril v obraz.:D

energetik je izjavil:

galu je izjavil:

Jaz se (zdaj), ne bojim smrti. Ker sem še v bolj rosnih letih, verjetno mislim, da bom živel večno...
Ker si očitno (kot večina folka) ne predstavljaš kaj se zgodi npr. na cesti, če samo malo cukneš z volanom na levo, kjer gre nasproti šlepar z relativno hitrostjo 180km/h...
Samo en primer. Ogrmono možnosti je, da te čez par minut ni več, ni to samo domena starejših.


'Spontana' smrt je nekej čist drugega, kot pa pričakovana.

Valda je nešteto možnosti, da umreš nenaravne smrti, zato se je tudi neumno bat vsakega križišča v katerega pripelješ.
Tako to gre.

jype ::

GaŁu> Valda je nešteto možnosti, da umreš nenaravne smrti, zato se je tudi neumno bat vsakega križišča v katerega pripelješ.

Ne, ravno zato se je zelo fino bat vsakega križišča in pričakovat šleparje, ki se lahko tam znajdejo.

energetik ::

Ravno zaradi nešteto možnosti je pametno, da ravnaš kolikor se da previdno, da ne izgineš s sveta zaradi 1 brezvezne napake.

Vajenc ::

Če si vsaj približno povprečen, te bo v trenutku neizbežnega in usodnega srečanja s šleparjem strah smrti. Da ne pričakuješ "šleparjev" na križiščih pa je nespametnost in ne imunost na strah pred smrtjo ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

donfilipo ::

Bolj šibki in plašni zaradi telesnega ustroja (geni), se mi zdi, jo nekako večkrat izzivajo. Ampak dobesedno izzivajo. Če pomislim, nase in predvsem na številne (nekatere že davno pokojne) znance, tu je pogosto dejansko šlo za to, kot bi se postavil pred Matildo in rekel potegni:)

Ta nekako zadevo večina po čudežu spregleda, morda je angel varuh profesor zanjo:). Ampak en ceh, se pa nekam po moje le piše.

Hm ja...pa tudi tole z šibkimi in v bistvu plašnimi bo treba še malo premisliti.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Še en namig. V 15 minutah najdem dottoreja, ki ima arcnije in to res učinkovite proti strahu. Redni zdravnik, vas bo kajpada gledal besno.

Pomeni basic precej paranoičen, po arcnijah, .....nema granica.


Ni vse v človeški glavi racionalno, ali bom rekel odvisno od enega istega računa. Kemija ki uravnava počutje, same rezultate skupaj s počutjem spremeni drastično. Drastično?

Ajde dost za dons:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

jype ::

Sej ne rabš arcnij - vse potrebno za psihozo telo proizvede samo, če ga na pravi način v rit suneš.

donfilipo ::

Bl res ne bi moglo biti. Bo kdo za to odprl temo, da obdelamo kemijo, če ne jo bom sam:)

Ampak je zanimivo, da je vsaj pri meni trajalo kar do pred kakih 10 let, da sem mi je to posvetilo, da sem dojel, da še najbolj pravo ravnovesje kemije zagotavlja gibanje, primerna zaposlitev in zdrav sex.

Pa nisem med neumnimi (iq!) niti nisem bil vedno daleč od poljudnih, ali celo pravih strokovnjakov. In pravih knjig.

Hec je to, kako usodne napake zlahka zmagajo:)

Namreč za zagotovitev svete balance kemije, je odločilna mladost. Tam nekaj narobe in vse gre v franže. Na nek način. Proja v sexu, šoli, in poslu. Do prve arcnije:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

galu ::

No, če je vas strah vsakega "šleparja" in križišča, potem pa res ne vem no. Ali smo slovenci res tako nesamozavestni vozniki, da ne jemlemo prometa kot splošno nevarnost katere podobne nas spremljajo vsak trenutek življenja, ampak kot neprestan strah pred smrtjo v ob vsakem šleparju in križišču?:))

Zdaj celo enačite tistih par delcev sekunde preden te "šlepar" zadane, s smrtjo od starosti oz. tisto, ki jo pričakuješ par let.

Hmmm.?
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

Vajenc ::

Čez par let še 1X preberi, pa boš morda bolje razumel.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Lion29 ::

mene je izredno strah smrti.. in dokoncnosti te...

seveda ne verjamem v posmertno zivljenje in bla bla...

veliko bolj me je strah minljivosti kot pa umiranja, no to govorim zdaj, ko imam "polno rit'.

sam se imam za zelo ustvarjalnega in na svetu bi rad pocel se ogromno stvari, rad zivim!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nuclear ::

It's all in your head.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Lion29 ::

yep, and I like my head

very much
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Keyser Soze ::

jype je izjavil:

Sej ne rabš arcnij - vse potrebno za psihozo telo proizvede samo, če ga na pravi način v rit suneš.

Ja, pa če prav dela. Zdej maš pa že tolk če-jev, da je že večja verjetnos, da gre kaj narobe, kot pa da gre prav.
OM, F, G!

jype ::

Stres je pa res enostavno zrihtat, no.

gruntfürmich ::

kaj pa umreti, bi bili kdaj pripravljeni? ali se oklepate življenja kot bednik svoje cule?
jst bi bil pripravljen umreti za idejo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

gruntfürmich> jst bi bil pripravljen umreti za idejo.

Potem pa kar!

gruntfürmich ::

vse ob svojem času;)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

flood ::

premlad sem, da bi o smrti razmišljal
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

Zero0ne ::

gruntfürmich je izjavil:

kaj pa umreti, bi bili kdaj pripravljeni? ali se oklepate življenja kot bednik svoje cule?
jst bi bil pripravljen umreti za idejo.


Moj osebni princip je, da živim zato, da opazujem, da izkusim posledice svojih dejanj. Močno dvomim, da bi se kdaj prostovoljno strinjal s prenehanjem svojega dojemanja resničnosti. V bistvu si ne morem predstavljati situacije, kjer bi si raje izbral konec, kot nadaljevanje obstoja. Kakršnokoli zavedanje je boljše od ničesar.

You will not "pass on", nor will you "rest in peace", the pattern in your brain that makes up 'you' will be destroyed, 'you' will cease to exist in any shape or form.

Ne razumem, zakaj bi si to želel kdorkoli, kadarkoli.
uname -o

Mipe ::

Morda pa razmišljajo takole: "to end the suffering that makes the life unbearable".

Lion29 ::

gruntfürmich je izjavil:

kaj pa umreti, bi bili kdaj pripravljeni? ali se oklepate življenja kot bednik svoje cule?
jst bi bil pripravljen umreti za idejo.


never, nikoli, nunca, nikada, mai, niemals

v bistvu razmisljam, da se niti za druzinskega clana nebi zrtvoval...sam to tako zdaj trezno... ce pa bi bila situacija bi mogoce drugace odreagiral ... ampak po vsej verjetnosti se nebi
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

GregiB ::

Lion29 je izjavil:

v bistvu razmisljam, da se niti za druzinskega clana nebi zrtvoval...


Verjetno si še vedno zadnji listek na tvoji vejici družinskega dreves, kajne?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Matako ::

GregiB je izjavil:

Lion29 je izjavil:

v bistvu razmisljam, da se niti za druzinskega clana nebi zrtvoval...


Verjetno si še vedno zadnji listek na tvoji vejici družinskega dreves, kajne?


Ali pa je tako kot v sceni iz knjige Shampoo Planet (Douglas Coupland), ko junak prijavi: pri nas vsi dobro vemo, da smo ne-darovalska družina. Tihi dogovor. Če bo kdo rabil ledvico ali kaj takega - jebi ga, lepo te je bilo poznati!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Vajenc ::

Odkar imam otroke, me bolj skrbi za njihovo življenje kot za svoje. Pred tem si tega nisem znal predstavljati. Očitno je preživetje genoma res bistvo življenja.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Lion29 ::

sej pravim, tako pravim zdaj!
Imam tudi dva mlajsa brata... enega sem prakticno jaz vzgajal... imam ga najraje na svetu... ampak pac ni me sram priznat, da imam sebe raje...

dopuscam moznost, da bom razmisljal drugace, ko bom imel svoje... sam nekako nisem preprican... sebicen gor sebicen dol... meni je vseeno... pac tle govorimo o zivljenju... to je res ena dokoncna stvar..potem te ni vec

z darovanjem organov pa ni nobene panike..
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mipe ::

Mlajši brat != lasten otrok.

Lion29 ::

Mipe je izjavil:

Mlajši brat != lasten otrok.


agreed, sploh za vecino... in tudi glede na to, da sem mu bil jaz prakticno kot oce ...

ravno zato sem dodal se del, kaj mislim, kako bi bilo z mojimi otroki
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

jalovec09 ::

vas je strah smrti?

Ne

CleanPower ::

bojim se veliko stvari. se bojim smrti? zagotovo ne. se bojim trpljenja ko sem živ in pred smrtjo? lahko bi rekel da.

Kenpachi ::

jype je izjavil:

Sej ne rabš arcnij - vse potrebno za psihozo telo proizvede samo, če ga na pravi način v rit suneš.


Pardon my stupidity. Kaj je arcnija? Angleški izraz, wiki?
Zaraki Kenpachi.

Matako ::

Zdravilo.
/\/\.K.

kalko ::

Zdravilo. Medication.

Kenpachi ::

Ok. Specifično zdravilo, skupina zdravil? Where do I read about it? Google mi popravlja iskanje v aronijo. (archny, arcny, arcwtf?) Ali je arcnija drugi izraz (splošni sinonim) za zdravilo?
Zaraki Kenpachi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kenpachi ()

Mipe ::

Kenpachi ::

Ih :)
Zaraki Kenpachi.

GregiB ::

Mipe je izjavil:

Mlajši brat != lasten otrok.

That's nice... but it's wrong.....8-O
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lepa smrt (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9718080 (14980) ejresnevem
»

Smrt bi morali praznovati (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
738312 (6305) jb_j
»

Evtanazija (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
63178348 (72280) Vajenc
»

Deset tisoč batin

Oddelek: Sedem umetnosti
51660 (1282) Invictus
»

Ali se bojite umereti? + neki prašanj... (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
655502 (4654) Barakuda1

Več podobnih tem