» »

WIRELES home edition

WIRELES home edition

ferdo ::

marsikdo se sprašuje kako povezati svoj računalnik in sosedov računalnik, da bi igrali igrice preko mreže, ali imeli mrežo po kateri bi imel sosed ali ti, dostop na internet # ADSL,CABEL,...itd#

postavlja se vprašanje kakšno opremo sploh potrebujemo, če so nam naravne okoliščine ugodne za kej takega, in koliko sploh stane?

na to temo je že odprt forum, ampak dejmo se tukaj raje pomenit o opremi bolj konkretno, kateri proizvajalci so nam navoljo in njihova oprema, ki pa naj nebi bila predraga. skratka probajmo najdet neko " "poceni" " varjanto za WIRELESnetwork.sej nerabi bit poceni, ampak za tiste okoliščine, ki so nam dane kupit primerno opremo, ki pa je cenejša od kake druge opreme ki bi nam nudila enako kvaliteto povezave.
če ima kdo od Slo-Techarjev že postavljeno podobno mrežo, je dobrodošel v tem forumu.

Lep Pozdrav

PS: dobrodošli so linki opreme, ki je na raspolago različnih proizvajalcev in njihove cene.


USrobotics US robotics wireles PCI adaptr ~90$ -> 21.000,ooSIT

YAHOO shoping -> razna mrežna oprema

wireles LAN PCI adapter

wireles oprema&cene v dolarjih


.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.
  • spremenil: ferdo ()

Gemm ::

Tole sem v enemu threadu že omenil, ampak vseeno:
Reasonable Optical Near Joint Access

Homebrew optična mreža torej:
+ poceni
+ spodobno hitra (10Mbit)
+ spodoben domet (do 1 km)
- potrebuje vidno linijo (po možnosti ne tik nad strehami)
- težko narediti
- odvisna od vremenskih prilik in neprilik

Stvar deluje po ethernet standardu 802.3 prek AUI interfaca. Nisem je naredil, tudi ne vem, če bi jo sploh znal :\ . Je pa definitivno najcenejša varianta. Stroškov je okoli 1500 CZK, po naše 11000 SIT, sestavljaš jo pa približno 18 ur...če te zanima, si poglej stran za bolj podrobne informacije.

Poglej še Orinoco wireless - 802.11b oprema.

ferdo ::

Bolš se mi zdi na antenco, jo daš na fasado hiše pa kabl potegneš i to je to.Je pa res dražja varjanta, sam se ti pa splača ko je megla,sneženje,dež,toča:D ...itd

daš 26čukov pa zadeva laufa tko ko treba.
dva PCI adaptrja rabš in to je to.
sej je zanimiva cena

D-LinkAir DWL-520 Wireless PCI Adapter 58$ -> ~13.000,ooSIT
Indoors - per cell, up to 230 feet
Outdoors - per cell, up to 984 feet = 295m
11Mbps: CCK
5.5Mbps: CCK
2Mbps: DQPSK
1Mbps: DBPSK
za več inf. mate zgoraj link "wireles oprema&cene v dolarjih"

1feet=25-34cm

jzt rabm za max. razdaljo 160m čiste linije ubistvu ni ovir.

je za premislt kaj se splača
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()

Gemm ::

To je homebrew stvar, kupiti se je ne da, razen če ti jo kdo sestavi ali pa jo, če imaš čas, živce in nekaj znanja, sestaviš sam.

Se pa strinjam, z eno spodobno WiFi opremo maš bistveno manj problemov.

LooP je uvoznik wireless opreme. Nekaj bolj konkretnega 8-) .

superbike ::

Mene zanima nasljednje:
-povezal bi dva compa:)) sta kr odaljena tam cca 2. Km in sta na višinski razliki (strehi se nevidita čisto ker je vmes mali hribček;(( na njem pa drevje), zgleda nekako takole

-vzel bi dve PCI kartici rečmo US robotics wireles PCI adaptr ~90$ -> 21.000,ooSIT(ali kakšno drugo) potem bi gor vezal anteno WIRELESS PATCH ANTENA HIF-2400 (ojačanje 8,5 Db) in jo postavil na steho.

-ali je sploh možno takole povezati dva compa kot sem opisal, da bo saj 5 mbit/s povezava ?
-kakšne nasvete imate?


LP
Joker

ferdo ::

v tem forumu bi rabl enga ko ma mal več pojma o teh zadevah.

jzt nevem, če maš dost dnarja kup pa probej, pomoje bi moglo delat, če antena dobr lovi, oz. če je ta oprema narjena za večje razdalje ko 2km .:\
najbolš je da ni ovir, ki ti motijo signal.
kot prvo se morš temu izognt ali pa motnje spravit na minimum.
to ti ej logika.
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

superbike ::

Zdej če mam navadno PCI kartico ki vleče cca 300m in jo priključim na anteno (8,5 Db) ali se bi ojačal signal da bi vlekel saj 1,8 km?:\

matter ::

Jest mam pa tko: če dam na streho anteno imam vidno razdaljo, v nasprotnem so vmes 3 hiše in drevje (nemogočep omoje) vse v razdalji 120m (merjeno s števcem od kolesa :))). Tak, da me zanima varjanta za anteno, ali kot je nekdo v drugem postu omenu, da bi dal USB WiFi mrežno na streho in z dolgim usb kablom v računalnik. Ampak še ne vem kako zadevo izolirat na vremenske pojave :( in kakšna je najdaljša razdalja USB kabla.

superbike ::

Kaj ni nobenega na forumu ki bi imel saj malo pojma o tej stvari:\?

superbike ::

Kaj pa če bi dal kakšno orenk močno:)) anteno na streho, bi vleklo čez ovire?

ferdo ::

sej za vsako anteno piše kakšne specifikacije ima.

malo pomisli z vključenimi sivimi celicami:)


malo logike neškodi. če maš kako večjo statično oviro, se pozanimej iz prve roke, od tistega ki se n ato spozna "prodajalca WiFi opreme"

jzt mam čisto linijo in mi j esimpl zadeva.
če maš pa kakšen problem z ovirami, pride upoštev kak ojačevalec signala kar pa spet pomeni da boš imeu več stroškov.

tko ti povem, vsaka muska neki košta;( tle nemoreš šparat, če boš kupu pocen robo boš mogu s kablom štukat:D pol pa ni veš wireles

kaj zdej mislš?
si se sprijaznu sčim, al ti še kej ni jasno?

ti sm napiš če te še kej muči, samo ne kej preveč osebnega:D
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

SyClone ::

Če kupuješ Wireless PCI kartico ti priporočam, da ima kartica zunanjo anteno ali pa vsaj konektor za priklop zunanje antene. Če vas bo v omrežju več pa kupite Wireless Access Point, ki ima opcijo Wireless Bridge povezave. Prodajalci te opreme pa NIMAJO POJMA, vedo samo, da stvar obstaja in deluje. Za anteno pokliči ISKRA-ANTENE na Vrhniki ( 9.600 sit ) , Trival v Kamniku ( 36.000+ nekaj čez ) ali pa jo naredi sam.

Malecky ::

no... mal več pojma..bomo vidli0:)

Ok da začnem...

Ko je v našo kotlino prišel ADSL sem ga hotel tudi jaz (seve!:)), vendar je bil začetni strošek, kar velik tako, da sem pomislil na soseda in povezavo z njim, zakaj 2xADSL če ni treba.

Gledal sem po ameriških straneh kjer je wireless oprema dosti cenejša kot v Sloveniji, vendar sem ozneje dognal da se vse to sranje ne splača in hitro kupil dva Linksys Access pointa v sloveniji cena cca: 50KSIT.

Hiša soseda je oddaljena okoli 150-200m, vmes pa je drevje in nekaj drugih ovir. En AP je postavljen pri sosedu v hiši in nese skozi okono proti mojemu AP ki je v prirejeni elektro škatlji za zunajno uporabo in leži na vrhu strehe..trenutno ima na sebi 10cm snega0:)

Specifikacije ipd za moj primer najdete tukaj!

AP delujeta super, podpora je zelo dobra, konfigurator firmware-a odličen. Prenos ki ga dosegam, je konstantno 600kB/s z original antenami (v načrtu imam zelo dbre usmerjene antene).

Ne vem kaj naj še opišem.. tko da z vprašanji na dan. Letos imam za projektno nalogo v planu izdelavo enega 802.11b združljivega AP, oz zasnovo le tega.

Za nakup Linksys wireless opreme se tudi lahko obrnete name..vse od AP do AP routerjev...kablovja, Tčlenov..konektorjev...anten ipd...



VASkO ::

je sploh mozno narejit point-to-point wireless povezavo, ce je zmes blok iz betona (edina ovira za vidno razdaljo 300m) ? pomoje ne

ferdo ::

Vasko, za tvoj in žep Slo-Tech/arjev ne:D
tle ti pride upoštev da usmeriš signal v luft, kjer se od satelita odbije do druge antene..

ALI! ->

če obstaja oprema s katero bi zaobšel betonski blok.po zračni liniji "teoretična možna varjanta je optična povezava z lomom žarka", kar je pa v praksi spet problem to nardit.

ALI! -> "zadnja moja ideja":D

anteno ki ima tako velko moč da premaga oviro obenem pa popeče "like mikrovalovna pečka" vse kar ji pride v napoto:D
v tem primeru bi bili stanovalci bloka ki so ti v napoto:D lepo afriško zapečeni..saj veš kaj mislim:D

to se ubisatvu nemore zgodit, sm tko, mal za šalo rečeno....
bile pa bi zelo velike motnje v tem frekvenčnem spektru, ampak to več ni moje področje, vprašej kakega radio amaterja, oni najbolj vedo kako je to.
jaz sem se že dost zase pozanimu.
sm pa zvedu da kej podobnega kot usmerjena antena z širino signala 1m ni dovoljena. poglej mal u zakone. to odpade.
tako je bilo meni rečeno od strokovnjaka ki je diplomeru na elektro faksu in ma dolgoletne izkušnje na tehnologijah podobne tej.
reku mi pa je da če bom hotu za dve mašine zrihtat kej podobnega da bom dau najmanj 70.000,ooSIT in da bi biu s tako opremo kot fizična oseba navzkriž z zakonom republike slovenije:D pišem to kar mi je ta tip reku. da mi nebo kdo reku da nimam jzt pojma!
zdaj pa pitaj boga če je to res, meni je bilo tko rečeno.
pa tut če nimaš soseda ki se nebo spotaknu ob tvojo anteno ki jo boš monteru na hišo.

jzt bom še počaku da se ta veja tehnologije še mal bolj razvije.
leto/dve.

pol bom pa zares meu to zadevo. in bolijo me pol vsi zakoni in vsi sosedje! .
računaj da bo v enem letu cena te tehnologije pala za ene 30%, ker to prhaja v širšo uporabi, in tudi razvija se bolj.

moje mnenje ej tako. ne me na križ prbijat, ampak neka dejstva pa so..od fizičnih ovir in cene, ki nam je kot pač nam je dostopna.
za 1x bom meu pa UTP 100Mbit/s "kabel"

in še to, telefon ti dela na 900MHz
WiFi pa na 2.4GHz ko mikrovalovka, zase bom tko poskrbu da bo ta antena zunej ne pa u moji sobi.....
dej si rižotko u mikrovalovko pogret:D
jzt nebi biu rad pogreta rižotka:D

mogoče se fajn motm, ampak neko valovanje pa je, in ne mi rečt da neškodi, pa tut če čisto malo ali pa zanemarljivo.
za PCjem sem kar precej časa!

lep pozdrav.
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

SyClone ::

AP D-Link DWL900AP+ stane 140 evrov v Avstriji takoj čez Ljubelj, če ti ni predaleč. Specifikacija

Soldier ::

A kdo ve kje bi se dal dobit taksno anteno k so jo prdstavil v pcformatu par stevilk nazaj (zgleda tako kot neonska zarnica pokonci postavljena) za ceno 16000SIT.

willson ::

lp!

ok, zdej pa se eno osnovno vprasanje:

- kva rabs za WLAN, recmo do 8 sosedov?? sam 8 wlan
kartic al tud A.P.?

P.S.: k une d-link kartice so hude 100m po bajti pa 400m zuni za $90; pa tud ce rabs AC, ga dobis za $150 - pa ga postavs nek pr enmu modelu k je nekako na sredini...

urosh ::

Pa te d-link recimo drevje nič ne moti? Verjetno je treba imeti tudi zunanjo anteno? imam podoben primer, kot je narisan na sliki, le da se strehe vidijo - iz strehe na streho (vmes je drevje), razdalja pa je ene 100 do 150 m. Potem bi teoretično rabil le ti dve kartici, pa bi zadeva laufala, al? Če bi pa rada vsak sam šla na net (ko in če bo enkrat adsl) bi pa še rabil eno postajo zraven? ali kako, da nebi moral eden non-stop biti prižgan?

pa koliko bi to vse skupaj stalo in seveda kje bi se dobilo?

tnx

urosh ::

willson katere kartice si to gledal? keri model?

lp

urosh ::

heh, tu sem našel to kartico za od 68 evrov, kar je kar krepko manj od 90$... Sedaj se še moram samo pozanimati, če pošiljajo tudi po pošti (mi je tako na daleč vseeno če v slo ali ne, v bistvu boljše, če ne>:D , čeprav je vrednost tako majhna, da ddv-ja ni treba plačat, če pa naročim dve, pa mwst itaq dobim nazaj ;) ).... Ko bom kaj izvedel, vam javim...

lp


PS na zgornja vprašanja mi vseeno lahko odgovorite :D

urosh ::

Pismo... Poslal sem mejle že verjetno ene 15 firmam, pa dobivam večinoma ne preveč razveseljive odgovore ala: žal je naša politika podjetja, da ne pošiljamo okoli, ne da se samo na naslov (v Avstriji seveda) - tako da pozabi na mwst, ...

Kriza... Vam javim, ko še kaj dobim...

lp

willson ::

urosh: tle mas link: dwl520+

SyClone ::

Tudi jaz sem poizkušal naročiti material v Ameriki, Švici; Nemčiji. Pa brez uspeha ali pa je bila poštnina predraga, celo v Italiji sem se menil v ESSEDI v Trstu pa so sami neresni možakarji. Če boš dajal anteno na streho uporabi čim manj antenskega kabla, ker ima velike izgube glede na zelo majhno izhodno moč, ti prav pride vsak mW.

urosh ::

Našel sem sicer eno firmo, ki pošilja v države EU. Nimajo pa tax free obrazcev. Cena se mi zdi da je bila 75 eurov... Pri 2 karticah tako pač izgubiš 4k sit... niti ni tako hudo grozno... ampak sedaj se pa res ne spomnim, katera je že bila... mam mail doma... ko bodo mi pa odgovorili še iz ostalih 10>:D firm, pa napišem, če se bo našla kaka taka vmes, ki pošilja tudi v slo ali pa vsaj v po avstriji z tax free...

lp

SyClone ::

Ne pozabi, da imajo v Ameriki 110V v el. omrežju, v evropi po 220V. To velja samo za externe wireless enote, ketere se napajajo preko adapterja.

~Panter~ ::

D-linkou napajalnik preverjeno deluje tud na 220V ga ma moj kolega. Sicer je vtikač mal drgačn ampak ni blema, pač navežež 2 žički na nogce na konc žičk pa en navadn vtikač za SLO. Kupljen pa pred 1 mescam v Amerika 8-)
Pogum ni odsotnost strahu, je le sodba, da je nekaj drugega pomembneje od strahu

Spajky ::

Fantje, jest takole razmišljam-ideja sinula this morning:

za naredit poceni in ok wireless mrežo do soseda z ADSL ali kabelskim (tudi par km daleč) bi bilo v redu tudi 2 mini dupleks oddajnika+sprejemnika s FSK modulacijo na različnih relativno nizkih pazljivo izbranih (motnje sebi in drugim!) frekvencah FM /pod radioFM/ z močjo 1W RF in zunanjo paličasto anteno od 1,5m pokončno ali še dosti bolje poceni logaritemsko VHF-I-III usmerjeno. Vse skup ni čist legalno in zaščiteno pred prisluškovanjem! (ma kdo bo vedu, da ti na ono anteno ne gledaš televizije!)

Za pilotiranje wirelessa bi bil uporabljen serial port /115kb prenos, možno tudi več-odvisno od kontrolerja na plati=fastCOM do 480kB/s in sprejemnikovega bandwitha (max.cca.15kHz audio)/. Neglede na mali bandwith bi blo OK; zakaj?

-napajanje wirelesa lahko kar potegneš iz PSU iz kompa npr.+12V/300mA in pri frendu postavita eno staro 486 z linux routerjem in firewall-om, katero lahko nastavljaš na daljavo preko npr. VNC, da ne bi frendov komp bil treba stalno priključen.

-upload/download rate simetrično kot pri ISDN in veza na net stalno "zastonj" /telefon linija frej in duplo hitreje od 56k-V.92 modema!/ in torej frenda ne bi bistveno obremenjeval, za DL večjih fajlov bi jih DL-dal na njegov disk in ko se nabere za en CD, ti pa on zapeče in da` ali pa jih čez dan in noč potem prenašaš na svoj komp, ko spiš ali te ni doma in mašina ni v uporabi!

-igranje igrc ni problem, kajti po vezi se prenašajo relativno malo podatkov samo za sinhronizacijo igre (igra teče lokalno posebej na vsakem kompu!) in mrežna voice komunikacija med vama, ping pa je zelo zelo mali IMHO!

-zastonj "telefoniranje" (PicoPhone ipd.) s sosedom ali chat, pa tudi VideoPhone med vama bi s kakim programom, ki solidno laufa preko Isdn veze enako funkcionirala..

-vsa zadeva (material) po moje bi trebala koštat (brez anten, routerja in kablov na streho)
verjetno pod 100E za oba!, le malo iznajdljivost in inoviranja ter znanja VF radio elektronike s potrebno prakso je treba imet; jest mislim do spomladi kaj podobnega probat skonstruirat, ker sem nekoč pred leti že poskušal si speljat telefon na daljavo 1km s tistim iz "praška" na 46/49MHz (seveda je delalo prototipno v "luftu"-nikoli skončal, ne spraševat neumnosti!, pol sem pa uspel dobit linijo) in imam skoraj ves material in skor končane načrte za "private repetitor" ki stojijo, pa bi moral samo predelati malo zadeve, ko se mi bo dalo!

-zadeva bi se IMHO izplačala že v najslabšem slučaju prej kot v enem letu /če se s frendom ne skregata in te odklopi.. ;-(/, verjetno pa bistveno prej-par mesecev normalno!

Torej elektroniki, radioamaterji in študentje faksa za elektrotehniko in elektroniko NA PLAN z idejami! /pol pa res lahko sam odjaviš telefon če se preveč poviša naročnina in kupiš samo MobiTrotlja... Telekom pa v jok ;-) .. !/ 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ferdo ::

ti si res MONA :D

gut ideja ni kej!
sam, kdo se bi to spravu rihtat????????
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

Spajky ::

Bah, se bo že kdo, ki bi kaj takega nujno rabil in zna kako igračko spacat skupaj; 2 x po en simple oddajnik in one-chip sprejemnik v škatlci, kaka kit varijanta malo modificirana-pojačan oddajnik pa bi blo...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Modifikacija WLAN kartic (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
588117 (5941) pujsek_
»

Wireless med dvema hisama...

Oddelek: Pomoč in nasveti
161335 (1058) pujsek_
»

wireless mreža (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10412358 (8912) pujsek_
»

Wireles internet 2Mbps "mestno" omrežje Krško, Novo mesto,...posavje

Oddelek: Omrežja in internet
191920 (1570) Lith
»

brezžična mreža (ma ne že spet!)

Oddelek: Strojna oprema
141921 (1640) ferdo

Več podobnih tem