» »

Med Evropo in ZDA bodo položili nov podmorski kabel

1
2
»

SuperVeloce ::

Hecno je, da so špekulanti napihnili cene v zadnjih 15letih v nebo, pa še vseeno ni dovolj za pokriti stroške nekega gradbenega podjetja s podizvajalci?

Me pa zanima, koliko takšnih polaganj optike še bo, glede na vse hitrejši razvoj te tehnologije...

nekikr ::

Si mogoče pomislil, zakaj se mali ljudje zadolžujejo?

Seveda sem in mi je jasno. Ni mi pa jasen ta real-life primer, ko gre Jože v trgovino po novega Accorda za 40+k€ in dobi kredit za najmanj 7 let zanj. Plače ima 800€ neto. Je poročen (in žena zasluži toliko kot on). V igri sta še dva otroka in hiša brez fasade. Takih Jožetov in Mick poznam kar nekaj.

Mipe ::

Jaz pa ne. Je pa res, da se veliko ljudi zadolžuje po nepotrebnem. Zato je še toliko bolj kriza, ko jih udari po žepu.

Sicer pa je tako "normalno" v tem svetu... šefi se veselo zadolžujejo, pa se zgledujmo po njih, hm?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

hokuto ::

a ti jozeti in micke sami odlocajo, ali naj se jim podeli kredit? ves cas pozabljas na to, đa je kreditodajalec tisti, ki odloca in posledicno tisti, ki mora prevzeti odgovornost, ker razpolaga z denarjem, predvsem pa, ker je najboljse usposobljen za oceno kreditne sposobnosti (razen seveda, ce ga kreditojemalec zavaja, kar pa je potem goljufija). ne mores za sesutje sistema krivit neukega cloveka, ki prosi za kredit, strokovno usposobljena institucija mu ga pa odobri. in odobravajo te kredite ne zaradi dobrobiti prosilcev, ampak zaradi lastnih kratkorocnih dobickov. mimogrede jaz govorim predvsem o zda situaciji (sploh v prejsnjem komentarju), ki ni enaka nasi, predvsem pa nasa nima zveze s prvotnim sesutjem sistema, ampak se nas zaradi lastnih slabosti sesuva, ker ga oslabljen globalni sistem ne uspe vec drzati nad vodo kot prej. v glavnem na osebnem nivoju ze lahko reces propadlemu posamezniku zaradi prezadolzenosti "butelj, kaj si se pa stegnil bolj kolikor si dolg", ne morejo pa biti mali nepovezani igralci krivi za sesutje sistema, ker so zanj odgovorni tisti, ki ga postavljajo in tisti, ki sprejemajo pomembne odlocitve, kar pa nista ne joze, ne micka.
doke!

nekikr ::

ves cas pozabljas na to

Kako hudiča pozabljam na to, če sem pa v tej temi že vsaj štirikrat napisal kako gre celotna stvar?! Kaj, ko bi pred pisanjem prebral kakšen prejšnji komentar, ker to kar si napisal, je le ponovitev tega, kar sem napisal že nekajkrat zgoraj.

hokuto ::

predvideval sem, da pozabljas, ker so tvoji zakljucki zgreseni in ce bi res uposteval, to kar sem jaz pisal, bi pisal drugace in ne krivil jozetov/mick. ce ti je ljubse ne razumes, ali ignoriras, namesto pozabljas, pa naj bo to, za bistvo argumenta je itak irelevantno.
doke!

Martin Krpan ::

Pa Jože/Micka bosta svoj kredit morala odplačati tako ali drugače, Hilda ga ne bo nikoli.

LuiIII ::

Problem krize, ki nas čaka je v popačenem pogledu na gospodarsko rast. Vsi so govorili o ne vem kakšnih % letne gospodarske rasti in jo s pretiranimi investicijami v izgradnjo infrastrukture umetno višali (Slovenija, Kitajska, Španija,...). Težava je v tem, da smo se na take procente navadili in se nismo spraševali kako pa je ta gospodarska rast dejansko kvalitetna oz. lahko trajna. Nismo se spraševali kaj pomenijo ti procenti v obrestnem računu. Začeli smo verjeti v konstantno gospodarsko rast in seveda z njo špekulirati. Pohlep nas je gnal predaleč. Zaradi pohlepa smo stavnicam (borze) na široko odprli vrata in dovolili kratkotrajne in preveč virtualne posle. Finančni trg je postal zaradi tega in zaradi prevelike količine informacij, ki jih nismo sposobni realno oceniti v danem času, prehiter in posledično nevrotičen. Dejansko težko balansira okoli neke realne vrednosti in ga meče od ekstrema do ekstrema. Kje pa piše, da so kompleksni računski modeli, ki se uporabljajo v tem hitrem trgovanju dovolj stabilni, da ko obseg hipnega trgovanja preseže kritično mejo, se ne more zgoditi kolaps, podiranje domin oz. metuljev efekt?

nekikr ::

Pa Jože/Micka bosta svoj kredit morala odplačati tako ali drugače, Hilda ga ne bo nikoli.

Trenutna gospodarska kriza te (vsaj v veliki meri) postavlja na laž. Tako kot Hilda tudi precej Jožetov in Mick ne bo odplačalo dolgova. Zakaj pa misliš, da so banke v Ameriki zasegle na tisoče hiš pod hipotekami in se je nato sesul nepremičninski trg?

Martin Krpan ::

Ravno z hišami, nepremičninami in ne pozabi-z davki bodo Micke/Janezi poplačali svoj puf.
Hilda ne.

Reveža bo banka ganjala vse življenje, do konca sveta,če bo treba.

Če mi ne verjameš vzemi kredit in ga ne odplačuj, pa boš videl, da boš na vrsti pred Hildo.

nekikr ::

Trenutna gospodarska kriza te postavlja na laž ;)
V Ameriki so vzeli hiše ljudem (ki jih niso bili več sposobni odplačevati) in jih dali na trg. Ker je bilo tega preveč in prehitro se je nepremičninski trg sesul. In tistih ljudi sedaj nihče ne "ganja". Plačali so svoj del, ostalo jim je zaplenila banka, ker sami niso hoteli/zmogli. In sčasoma se bo moralo to zgoditi tudi v EU in naši preljubi podalpski Švici. Banka ne bo ganjala Jožeta do konca življenja ampak mu bo zaplenila njegov BMW 5 (letnik 2011 seveda) in pa hišo (ter morebiti še vikend), če s svojo plačo v znesku 700€ neto ne bo mogel vsega tega odplačevati. Ker banka s tem nima kaj početi ampak rabi denar bo dala vse to na trg (kot se je to zgodilo v Ameriki). Posledice bodo super za tiste, ki bodo imeli še kaj denarja, ker bodo kupovali poceni posestva, tisti, ki pa že prej niso imeli nič pa tudi sedaj ne bodo imeli. Poglej si recimo samo na kakšni ameriški strani kakšne luksuzne vile dobiš sedaj za nekaj 100k dolarjev. Take, ki so bile včasih po milijon in več (pri nas bi bile v evrih x3), dobiš po 300k$. Filmska vila. Zakaj? Ker je prejšnji lastnik ni mogel odplačati in jo je zaplenila banka, ki jo sedaj prodaja. Tega je malo morje, samo poglej malo po teh nepremičninskih straneh.

Hilda: da je Hilda to kar je ni zaslužena sama. Politika ji je zelo dolgo stala ob strani in ji posojala denar in ji ga podarjala (preko močno preplačanih odsekov avtocest). Zakaj? Da smo imeli hudo noro dobro gospodarsko rast, ki je bila čisto nerealna. Hilda je kriva veliko manj kot pa tvoj priljubljeni poslanec, ki ji je vse to omogočil in jo vzpodbujal. Je pa res, da je tako slovensko enostavno napisati, da je Hilda, pa Šrot in kaj je že oni, tajkun, Bavčar kriv. Ja, oni so. Pr' mej da so.

Iatromantis ::

nekikr je izjavil:

Pa Jože/Micka bosta svoj kredit morala odplačati tako ali drugače, Hilda ga ne bo nikoli.

Trenutna gospodarska kriza te (vsaj v veliki meri) postavlja na laž. Tako kot Hilda tudi precej Jožetov in Mick ne bo odplačalo dolgova. Zakaj pa misliš, da so banke v Ameriki zasegle na tisoče hiš pod hipotekami in se je nato sesul nepremičninski trg?

To je čisto trolanje, zgoraj očitaš hokutu, da že štirikrat ponavlja isto, ko se je pred tem oglasil le še enkrat, medtem ko ti že osmič?

In če se že gremo ponavljanje, niso dolgovi navadnih ljudi povzročili verižne reakcije te finančne katastrofe, so samo pričetek, ki je pokazal, kako so računalniki in 'pametni modeli' pomagali skriti enormne izpostavljenosti, ki so jih povrhu tega prodajali povprek in povprek. Ker nikogar niso niti obtožili povzročitve tega poloma, kar je zaradi šoka sistemu nemogoče (tako globoko smo), so pač na eni strani 'ninja črnci' ultimativni zločinci, po drugi pa wall strt whiz kidz.

Boš kar osamljen v zagovarjanju korporativnih nedolžnosti, saj preveč ljudi zdaj trpi zaradi enronovskega tipa financiranja, ki je zaobjel svet.

nekikr ::

Pa mi citiraj, kje sem napisal, da so banke in države nedolžne? Najbrž ne bo težko, ko me pa tako enostavno obtožuješ tega? Prosim.

Iatromantis ::

Imaš prav, se opravičujem, nikjer nisi napisal da so nedolžne, celo en stavek je, kjer jim dodeliš njihov del krivde, zato pa takoj zatem trdiš, da so krivi predvsem kupci predragih avtomobilov:

nekikr je izjavil:

Sedaj si samo ponovil kar govorimo že lep čas: kriva je država, ki je spodbujala in omogoča take kredite, krive so bančne institucije, ki so to počele kljub dokaj jasnem znamenju da večina teh kreditov ne bo mogla poplačati.........Pozneje, ko je imel svoj salon so pa ljudje prišli brez denarja, brez tolarja in kupil avto. Vrednost avtomobila se je napisala malenkost višja, da so dobili več kredita in jim tudi are ni bilo potrebno plačati. In to je problem. Večji kot država in banke. Pohlepni posamezniki. In ne samo tisti ki imajo veliko denarja pa bi ga radi še več. Tudi kakšen vaš sorodnik nižjega sloja je vmes in enako kriv. Je pa lažje kriviti Bavčarja, kot pa teto Micko, ki ima konec koncev samo kredit za avto za 7 let.


Če se ukvarjaš s forexom potem razumem, da so te razjezili z neutemeljenimi obtožbami, vendar pa ne moreš večje odgovornosti za finančni polom pripisovati navadnim ljudem, kot institucijam, ki vodijo ta sistem:

nekikr je izjavil:

.. Da ne omenjamo Adrie, ostalih 20ih gradbincev, raznih šivalnic, steklarn in usnjarn, ki so požre in še požirajo več denarja samo v Sloveniji, kot pa nekaj največjih Hedge skladov na svetu. Problem dragi moji, je diametralno drugje kot pa tu kjer iščete. Je pa lažje kriviti Forex traderja, ki itaq ne proizvaja nič (čisto nobene produkta ne ustvari, sploh pa ne dela od 6-14 kar je edino pošteno in človeka vredno), kot pa soseda, ki je vzel kredit za avto za 10 let, čeprav ima slabo službo in bo dal tretjino plače za obrok avtomobila, ki ga ne potrebuje in si ga ne more privoščiti.

nekikr ::

Ne Iatromantis, ne krivim samo kupcev predragih avtomobilov. Med pohlepne posameznike seveda spadajo tudi razne Hilde in Joškoti, ki jim samo predrag avtomobil ni dovolj in hočejo še predrago hišo in tri predrage vikendice. V nekaj stavkih res ne morem popisati kje vse se nahaja ta pohlep, čeprav je obema jasno kje je. Seveda niso krivi samo Janezi, ki si kupijo terenca za po mestu, ker zanj lahko dobijo kredit ampak so v igri še večje ribe. Sem pa prepričan, da razumeš kaj mislim.

Ne ukvarjam se s forexom. Izpostavil sem ga zato, ker je v sorodni temi bilo nekih 100 komentarjev na temo, da so forex traderji zakrivili krivdo. Samo oni s svojimi špekulacijami. Kar seveda niti slučajno ni res in je samo plod preveč bujne domišljije. Pri tem pa vztrajam. Vztrajam, da so ti traderji (ki so povečini izgubili denar v naložbah, ki se niso obnesle) manj krivi od navadne raje, ki kupuje predrage avtomobile (in na splošno vse stvari) brez kritja, samo zato, ker so dobili kredit za neomejeno dobo in povsem nerealen znesek glede na njihove prihodke.

Še en primer iz realnosti iz prejšnjega tedna: Znanec, ki odplačuje kredit za stanovanje (in ga bo odplačeval še 9 let, če mu bo šlo vse po načrtih - njegove besede) si je zamislil, da bi prodal svoj nekih 5 let star avtomobil in si kupil novega. Po pregledu koliko kredita lahko še dobi se je odločil za enega srednjega terenca v rangu 30k (naj omenim, da živi v mestu in da se v življenju ni vozil off-road, pa tudi s tem mestnim terencem se ne bo mogel). Na srečo ima trenutno dokaj v redu službo (nič hudo dobrega, ni pa ravno minimalec) in ko sem ga vprašal tisto neprijetno vprašanje "kaj pa če" odgovori, da se bo s tem ukvarjal, "ko bo čas za to". In takih in podobnih poznam precej. Saj razumeš bistvo zgodbe. Namesto, da bi si kupil normalen avto za nekih, kaj vem, 13k€ recimo, je dobil kredit in vzel najdražje kar se je dalo. Problem pa nastane, ko je takih malo morje, gospodarstvo pa pada kot kamen.

Vem, da sem sedaj že na šest načinov opisal isti problem ampak vsi moramo vedeti, da so krivi navadni ljudje (ker gredo čez realne zmožnosti), banke (ki jim nekrite kredite množično odobravajo) in države (ki bankam to dovoljujejo in jih celo vzpodbujajo, da imamo prekrasno imaginarno gospodarsko rast). Koliko procentov krivde je na kateri strani je pa koncev koncev bolj malo pomembno.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hekerji z vdorom do finančnih informacij, borzniki z njimi do dobičkov

Oddelek: Novice / Varnost
126068 (4084) HPME
»

Za mesečno plačilo borzni podatki nekaj sekund hitreje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
338695 (6318) murmur
»

Kuba vključila prvi podmorski kabel za internet

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3211738 (9466) nekikr
»

Facebookova javna ponudba delnic še vedno buri duhove

Oddelek: Novice / Ostale najave
225413 (3977) nekikr
»

Med Evropo in ZDA bodo položili nov podmorski kabel (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6421288 (17959) nekikr

Več podobnih tem