» »

Pisunjenje

Pisunjenje

McHusch ::

Tako, v zadnjem času ste tudi ostali uporabniki začeli malce aktivnejše sodelovati pri nastajanju in pisanju novic na Slo-Techu, mkar je zelo pohvalno. Včasih pa se zgodi tudi, da kakšna vaša novica ni objavljena, kljub temu, da vi mislite, da si objavo zasluži. No, v tem threadu so zbrani splošni napotki za pisanje novic, ki naj vam bodo v pomoč pri pisanju le-teh.Splošno-slogovni napotki:
  • Novice v stilu Na strani xyz so objavili nov test/članek/slike/špekulacije, ogled priporočen. Konec ne bodo objavljene, saj so enostavno prekratke, temveč bodo, če je zadeva zanimiva, pisuni spisali svojo, malce daljšo novico, v kateri se vam bodo tudi zahvalili za povezavo. Če nimate časa pisati daljših novic so tudi samo povezave dobrodošle.

  • Novice naj bodo dolge vsaj 4-5 vrstic, v nasprotnem primeru so mnogokrat zavrnjene s premalo bo tole.

  • Daljše novice naj bodo členjene na odstavke (5-10 vrstic), saj je tako njihovo branje ter urejanje lažje in preglednejše.

  • Novice naj bodo čimbolj slovnično pravilne ter brez nepotrebnih lapsusov. Napake tipa testr, priljkuček in podobne so samo posledica površnosti.

  • Izogibajte se pisanju predolgih povedi, v katerih se marsikdo velikokrat zaplete, prav tako pa naj novica ne bo sestavljena iz samih enostavčnih povedi. Primer: Na xyz so predstavili nov ventilator. Ventilator je zelo tih. Prav tako ne potrebuje veliko energije lahko elegantno poveste tudi kot: Na xyz so predstavili nov ventilator, ki je zelo tih, prav tako pa za delovanje ne potrebuje veliko energije.

  • Zapomnite si, da je slovenščina zelo pregiben in bogat jezik, tako da se izogibajte ponavljanju istih besed (imamo namreč različico, verzijo, inačico, izdajo ...), a novih besed vam kljub temu ni treba izumljati.

Tehnični napotki:
  • Slik trenutno na Slo-Techov strežnik ne morete uploadati, zato gumb vstavi sliko vam ne deluje pravilno. V kolikor mislite, da novica potrebuje sliko, enostavno na konec enostavno samo prilepite naslov (ni treba ustvarjati povezave).

  • Za oblikovanje besedila v novicah so zahtevani HTML tagi. Za prehod v novo vrstico (odstavek), tako ni dovolj da pritisnete samo Enter, temveč morate vpisati <br/>.

  • V novicah se izogibajte pretirani (več kot 2) uporabi smajlijev. Če smajlija že uporabite, naj bo med njim ter besedo obvezno presledek.

  • Ločila kot so vejice, pike, podpičja so levostična. Tri pike so nestične.

  • Vsaka novica mora biti povzeta po določenemu viru. Na koncu novice navedite direkten link do teme na strani (npr. Klik!), v meniju pa izberite stran, iz katere ste črpali podatke.

  • Pri linkanju besed si zapomnite, da končna ločila ne spadajo pod povezavo. Izjema je le klicaj -- Klik!.

In še dve najpomembnejši opozorili:
  • Ne pošiljajte kopiranih novic, ker ne bodo objavljene. Vse novice na Slo-Techu morajo biti vaše lastno avtorsko delo.

  • Vse novice morajo biti napisane v slovenščini.


Slovenščina? Kaj je to? Klik!



Pred oddajo si svojo novico še preglejte s klikom na gumb Predogled ter odpravite nepotrebne napake ter lapsuse. V primeru, da odkrijete kakšno napako kasneje, lahko novice še vedno popravljate dokler niso objavljene (so še zelene).

Novice, ki jih pošljete so lahko različnih barv:
  • Zelene novice so v obdelavi, kar pomeni, da še niso bile pregledane s strani pisunov ter še čakajo na predelavo.

  • Rumena barva pomeni, da je bila novica iz nekega razloga zavrnjena. Običajno je razlog tudi naveden.

  • Rdeče novice so zbrisane (zgolj simbolično).

  • Novice bele barve pa so potrjene ter uradno objavljene. Te novice vidijo vsi.

Upam, da vam bodo ti napotki pomagali pri uspešnješem pisanju boljših novic, ki jih bodo ljudje tudi raje brali ter, v končni fazi, mi tudi lažje popravljali ter objavljali. Potrudite se!
  • preklical razglas: Primoz ()

R0K ::

Novice bele barve pa so potrjene ter uradno objavljene. Te novice vidijo vsi.

Se nebi strinjal. :)

Tomi ::

R0K: kaj je pa narobe pri tem? Razen, da imate nekateri drug pogled forumu in da ni privzeta barva bela ali siva, kakor gledaš.
metrodusa.blogspot.com

R0K ::

Res je, da še drugih stilov nisem pogledu, ampak pri Hladno modrem razlika med barvo fontoma ni opazna...sam tok za info. :)

smilyxx ::

Pri linkanju besed si zapomnite, da končna ločila ne spadajo pod povezavo. Izjema je le vprašaj.

A ni izjema klicaj?

LP
Save water.
drink beer.

nuclear ::

Se opravičujem ampak sedaj bom vprašal za svojega prijatelja,ker on osebno ne more ker mu "mamica" ne pusti na njegov compi(saj veste ocene)pa je pridrvel k meni...
Vprašal bi zakaj vedno ko hoče poslat novico, mu nikol noče da pride na to stran za konstruiranje nove novice,ampak mu napiše da nima dostopa,prijavljen pa je že... No neki tazga mi je reku...:D
Upam da vete kaj mislim...:D
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nuclear ()

McHusch ::

Hmm, precej bi pomagalo, če bi povedal kakšen nick ima ta tvoj prijatelj. Možno je sicer, da je svinjal po novicah in so mu admini onemogočili možnost pošiljanja novic.

Gandalfar ::

Mogoce zato, ker NI prijavljen?

R0K ::

...prijavljen pa je že...

tha_Kalis ::

Če smajlija že uporabite, naj bo med njim ter besedu obvezno presledek.

če se že gremo slovničnih napak :D
ne odlasaj na jutri, kar lahko storis pojutrisnjem

alien-w ::

tha_Kalis: popravljeno :D

pingec ::

Izogibajte se pisanju predolgih povedi, v katerih se marsikdo velikokrat zaplete, prav tako pa naj novica ne bo sestavljena iz samih enostavčnih povedi.

a ni lepše pa naj ne bo novica...
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

andper ::

Ne bi rekel. Osebek pred povedkom se mi vedno zdi 'lepše'. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andper ()

zaj_tam ::

Toliko za informacijo: &#60br /&#62 je bolj "internacionalen". Ja, v presledku je razlika.

mathjazz ::

Daljše novice naj bodo členjene na odstavke (5-10 vrstic), saj je tako njihovo branje ter urejanje lažje in preglednejše.

A je lahko potem možnost Brez upoštevanja novih vrstic izključena že v privzetem načinu? Problem se pojavlja tudi, da se zadeva nekako poruši, ko novico že objavim in jo potem grem popravljat. Primer: napišem novico, ki je dovolj dolga, da jo členim na odstavke. To storim, izključim še možnost Brez upoštevanja novih vrstic, objavim, rata zelena. Najdem napako, grem popravit in objavim. In zdaj odstavkov ni več. A se da to kako popraviti?
www.getfirefox.com

OwcA ::

@mathjazz: namesto praznih vrstic uporabi <br><br>
Otroška radovednost - gonilo napredka.

McHusch ::

Odstavkov ne delaj z navadnim Entrom (ki BTW ni HTML valid), marveč z dvema <br /> ali pa s <p> in </p>.

Ziga Dolhar ::

<br />
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

Entrom (ki BTW ni HTML valid)

\n ali \n\r sta čito veljavna znaka, le več njih ponovitev ni upoštevanih v kolikor ne gre za vnaprej oblikovano besedilo (npr. <pre>).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

mathjazz ::

arrgh, nisem vsega prebral. Pardon in hvala za odgovore.
www.getfirefox.com

kopernik ::

Zakaj je pri določanju vira combo box? Jaz bi rad dal svoj vir.

Gandalfar ::

Nove vire lahko dodajajo samo pisuni. Zato, ker bi se v nasprotnem primeru znalo zgodoiti, da bi dobili cel kup cudnih virov noter. Ti samo napisi na dno novice Vir: http://moj/url pa ga bo dodal med vire tisti, ki ti bo novico objavil.

BigWhale ::

V kaj se pa \n in \n\r 'sparsata'?

V HTMLju je to whitespace. Torej prazen prostor, isto kot navaden space ali pa kot tabulator.

Gandalfar ::

V brake tage, ce tako oznacis v novici/postu. Sicer pa uporabljaj dva brejka za delanje odstavkov.

Ziga Dolhar ::

Bi vas lahko lepo prosil, da poskušate linkat [in tudi povzemat] novice čim bliže izvoru? Danes se mi je zgodilo, da sem iz Slotecha odklikal na Slashdot, iz Slashdota na The Register, od tam naprej pa sem končno prilezel do "bistva" :-).

Gre za user friendliness. :-)
https://dolhar.si/

CaqKa ::

se trudimo :) a moji linki se ignorirajo al kaj?
a lahko kdo napiše kako novico o tem nekem satelitu na marsu? ker ful nekaj poročajo na našem vrlem slotechu pa nič o tem... malo čudno mi je to... a nismo "tech" lahko thomas ali pa kdo spiše v slovenščini kaj se torej dogaja s tem satelitom?

OceanMan ::

V petek sem poslal novico o Mozillinem novem Thunderbirdu. Do danes pa novica ni se niti objavljena niti zavrnjena!
Koliko casa potrebujete za pregled novic?


lp
--Everything is in our hands--

njok ::

Mogoce k prvemu postu spadajo tudi ta navodila.

BSD-jas ::

A se da še vedno spisati kakšno kritiko DVDjev (nikjer namreč ne ugledam ustreznega obrazca)? Je kaj narobe, če je DVD bil kupljen v Angliji (ista regija kot SLO) in so zato na voljo le angleški podnapisi za gluhe (+ angleški neodstranljivi v prizorih v eksotičnih jezikih), je pa film bil tudi na lanskem Liffu....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[+/-]Kritika NOVIC (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Slo-Tech
49145916 (21183) CaqKa
»

Copyright pri prevodih

Oddelek: Loža
171897 (1685) nsignific
»

Novice-resen problem Slo-techa!!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Slo-Tech
585144 (4012) Gandalfar

Več podobnih tem