» »

Poceni ESXi strežnik(izbira HWja)

Poceni ESXi strežnik(izbira HWja)

levaky ::

LP!

V Zavodu bi radi zamenjali kup starih "počasnih", glasnih in potratnih strežnikov z novim, kjer bi vse stare nadomestili z virtualizacijo. Trenutno imamo od strežnikov enega HPja 360 G3 oz. nekaj podobnega in eno staro ogromno beštijo od Fujitsuja z štirimi Xeon proci(AFAIK bazirajo na P4 arhitekturi), na kateri že teče ESX, a je sam strežnik hudo počasen in neoptimiziran za virtualizacijo.

Denar je vedno kriza in zato iščemo neko cenovno ugodno varianto. Trenutno imam sestavljeni 2 varianti, ena Intel in ena AMD:
Intel:
- Mobo Supermicro X8SIL-F
- CPU Intel Xeon X3450 2.66GHz Box
- Memory 8GB DDR3 1066 MHz ECC CL7 DIMM Quad Rank
- PSU Enermax Modu82+ 525W
- Hard drives 2xSamsung F3 1TB
- Case Norco RPC-450
Cena: 818€

AMD based:
- CPU AMD Phenom X6 1075T
- Motherboard Gigabyte 990FX plata
- Memory Kingston HyperX 8GB
- PSU Enermax Modu82+ 525W
- Hard drives 2xSamsung F3 1TB
- Case Norco RPC-450
- 2x Intel PRO/1000 NIC's
Cena: 718€

Z Intelovo kombinacijo dobim IPMI(koliko je to sploh uporabno pri vmware instalaciji, ko tako ali tako vse delaš preko GUIja?), dobim server-grade CPU in ECC ram(spet, je res potreben?).
Z AMDjem pa dobim 6 jedrni strežnik, hitrejša jedra, moram pa dokupiti še 2 dodatni mrežni, saj tiste na plati ESX ne podpira in potrebujem dodatno grafično. Prihranim pa 100€.

Obe kombinaciji podpirata IOMMU oz VT-d, kar zna priti prav. Za obe verziji imam Intelov SAS/SATA HBA, ki, kolikor sem uspel razbrati, podpira RAID1 in je podprt v ESXu: Intel SASUC8I.

Zaenkrat bo v virtualizaciji teklo naslednje:
- web/mail/sql linux server
- W2k8 AD server
- W7 za razvoj in testiranje programske opreme

Katero konfiguracijo bi izbrali?
Morda predlagate kakšno drugo konfiguracijo?
Bo 8GB rama dovolj, ali rajši 16GB?
A sem kaj spregledal?

Hvala in lp, Matej

Loocas ::

ena ESXi konfiguracija

Po moje je vseeno bolje, da greš na novo platformo H2 (strežniški LGA1155).
Proci so precej hitrejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loocas ()

krho ::

W7 bo nucal vsaj 4G, da bo normalno zadihal, win2k8 z ad severjem najbrž tudi, za maile boš prišel skozi s 1-2G, Tako, da bi rekel, da je 16G skoraj nuja. sicer pa ali niso tele mašine 3ple channel tako da tako ali tako že . Sam bi vzel Intelovo konfiguracijo. IPMI pride prav, če slučajno ne moreš remote niti do esx konzole, tako peko IPMIja prideš vsaj do slike na "zaslonu" oz. narediš remote install.
Mimo grede ne bi namesto X8SIL-F vzel raje naslednika X9SCM-F
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

ender ::

Pazi pri RAID kartici - če gre verjeti tej strani, je SASUC8I fakeraid, ki ga ESXi ne podpira (videl boš posamezne diske, ne RAIDa).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

levaky ::

Loocas: Zanimiva kombinacija... Zanimivo tudi, da ne pride veliko dražje, kot če komponente kupim v tujini.

krho: ja, očitno z manj kot 16gb ne bo šlo, čeprav zaenkrat vse skupaj teče na 8GB. Tisti W2k8 ubistvu bolj kot ne, idla, AD je v uporabi pretežno za avtentikacijo in nekaj ključnih uporabnikov ima gor roaming profile, tako da kake hude porabi s tistim strežnikom ni. Vseeno je ram trenutno tako poceni, da je vseeno, če ga vzamemo 16GB.

ender: hudiča, pa res! Tudi VMWare HCL stran javi omenjeni kontroler kot SAS HBA only, tako da očitno s temu ne bo nič. Crap! Nebi rad zapravljal celega premoženja za neko RAID kartico, ki bo delala samo RAID1. Po drugi strani pa nebi imel rad vseh VMjem samo na enem disku brez raida.

Ena opcija je, da datastore preselim na NAS/SAN in ga mountam preko iscsi-a, čeprov bi imel rad vsaj OS direktno na ESXi, na SAN-u pa samo podatke...

Matej

Loocas ::

1068E itak podpira samo SW raid.. pozabi

aja.. napajalnik sem ti dal takega z veliko SATA priključki!

Če boš kaj kdaj nadgrajeval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loocas ()

levaky ::

Glede 1068E sem videl ja, da velke ne bo...

Updejtana konfiguracija sedaj zgleda takole:
- SUPERMICRO X9SCL-F
- INTEL Xeon E3-1230 3.20GHz 8MB BOX
- Kingston 16GB 1066MHZ DDR3 ECC REG CL7
- XFX PRO550W
- Samsung F3 1TB
Cena: 729€(brez ohišja)

Kr sweet...

Matej

Loocas ::

registriran ram ne dela na tej platformi

levaky ::

Matr, sej sploh ne najdem 8GB palčk ECC Unreg... Edino, kar sem našel, je Kingston DDR3 8GB(4x2GB) na mylemon.at, samo mi je škoda vseh rež, bi rajši imel še 2 frej za kasnejšo nadgradnjo.

Mater, registered so kao višja klasa, pa so ceneje kot unreg... Narobe svet!

Matej

ender ::

8GB neregistriranih verjetno ne boš našel - se mi zdi, da je omejitev na samem vodilu.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

levaky ::

Zanimivo, ker na spletni strani od Supermicra, kjer so podatki o plati, piše, da se dobijo tudi 8GB moduli in da je max 32GB rama na plati... Weird!

Matej

LuiIII ::

Hm glede na to, da boš dal gor ESXi, kaj praviš na to, da bi nanj naložil še OpenIndiano (solaris Express 11 ni zastonj za komercialno uporabo) + nappit za SAN varianto (SASUCI8 HBA direktno čez ESXi) in gor daš lahko 8x2TB diskov v RAIDZ2? Drugi virtualni strežniki potem dostopajo do tega storaga virtualno (10Gb) preko iSCSI ali NFS. Sam ravno te dni premišljujem o taki zadevi, ki bi furala nekaj TB veliko Postgresql bazo (ni potrebe po visokih IO zmogljivostih) za par uporabnikov.

levaky ::

SAN z OpenIndiano in Napp-it-om že imam in obratuje. Tudi sam sem nekaj objav višje razmišljal o tem, da bi datastore mountal kar preko iscsi-a. Samo še vseeno bi rajši imel na ESX mašini vsaj RAID1 in gor "instalacije" VMjev, podatke in baze pa seveda na SAN-u. RAID1 zato, da je vsaj nekaj malega redundance.

V primeru, da imam celoten datastore na SAN-u, kaj se zgodi, če se ESX začene prej kot SAN? Ali čaka, da SAN postane aktiven?
Ali se zboota in na vsake toliko časa proba, ali lahko pride do SANa in poizkuša mountat diske?
Ali autoboot VMjev potem vseeno deluje?
Kaj se zgodi, če po nesreči SAN pade dol? Se VMji usujejo ali vmware samo freezne VM in počaka, da se SAN vrne?
Mimogrede, ve kdo za kak poceni HW RAID kontroler? Samo da podpira RAID1 in da je podprt v vmware-u?

Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

LuiIII ::

Oj Matej!
Zdaj se spomnim, da si kake pol leta nazaj sestavljal storage OI platformi (ZFS pa to).
Zakaj bi pa imel VM (VM-je nad ESXi) na SAN-u? Imej jih na RAID1 direktno nad ESXi. V hirarhiji naj bodo VM-ji (W7, 2008 R2, web+email) vzporedno z SAN (OI). SAN imaš pa imaš itak samo kot storage ne?
BTW, kako si kaj zadovoljen s storagem, ki si ga postavil takrat? Kakšne komponente si uporabil. Saj vem da je to verjetno nekje v forumu že povedano, samo informacije po pol leta so nekako bolj verodostojne. Lahko tudi na PM.

darkolord ::

LuiIII je izjavil:

Hm glede na to, da boš dal gor ESXi, kaj praviš na to, da bi nanj naložil še OpenIndiano (solaris Express 11 ni zastonj za komercialno uporabo) + nappit za SAN varianto (SASUCI8 HBA direktno čez ESXi) in gor daš lahko 8x2TB diskov v RAIDZ2? Drugi virtualni strežniki potem dostopajo do tega storaga virtualno (10Gb) preko iSCSI ali NFS. Sam ravno te dni premišljujem o taki zadevi, ki bi furala nekaj TB veliko Postgresql bazo (ni potrebe po visokih IO zmogljivostih) za par uporabnikov.
A to si mislu tko, da se tut OS-i potem instalirajo na ta SAN?

Loocas ::

levaky je izjavil:

Zanimivo, ker na spletni strani od Supermicra, kjer so podatki o plati, piše, da se dobijo tudi 8GB moduli in da je max 32GB rama na plati... Weird!


saj imaš take rame:
http://www.mlacom.si/supermicro-mem-dr3...

sam je cena bolana.. se bo kmalu po moje močno spustila

levaky ::

LuiIII: Ja, tudi sam bi rajši imel vse VMje direktno na RAID1 na ESXu. Trenutno iščem en poceni RAID1, ker tisti RAID na plati je, predvidevam, fakeraid. Trenutno najcenejše, kar najdem, je IBM ServeRAID BR10i za 140€. Za diskovno polje pa sem uporabil popolnoma standardne komponente(gigabyte plata, najšvohnej E3 dual-core, 8gb rama in trenutno 1x LSI 1068E HBA + SATA na plati. ZAenkrat lahko rečem samo:ŠPICA!. Sem ravno včeraj napisal nov post z updejtom. Če je še kaj zanima, pa pošlji PM.

darkolord: verjetno je imel v mislih All-in-one zadevo, kjer sta ESX in SAN na istem PCju. Kolikor spremljam zadeve na HardForum-u, je zadeva kar popularna, a ima svoje haklce, kot recimo to, da se VMji ne zaženejo samo od sebe, saj SAN še ni Online, ko se ESX zboota in tako niti ne vidi VMjem(al nekaj takega, sem že malo pozabil)

Loocas: Ufff, kako sem to lahko spregledal. Mater, to je čisto predrago! Ne vem kako je lahko takšna razlika med 4 in 8 gb modeli. Očitno bo upgrade rama še malo počakal...

Matej

Loocas ::

IBM ServeRAID BR10i ima tudi LSI 1068E

LuiIII ::

Hvala Matej. Sam imam NAS tako opedenan že ene dve leti. Pred dvema tednoma sem zamenjal diske (zpool replace) v poolu in stare dodal kot dodaten vdev zraven. Update je super enostaven, sploh če imaš na voljo prazne SATA priključke. BTW kje pa si našel IBM ServeRAID BR10i za to ceno?

Loocas ::

levaky ::

LuiIII: tudi na mylemon.at jih imaš... Če rabiš kot HBA, potel je še bolje posežti po Intelovih SASU8i, ki so v mylemon.at po 128€.

Loocas: jao zgodnja ura:) Potem pa ne vem katerega sem včeraj gledal, cena je bila tam okoli 150€.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Virtualizacija Proxmox, zfs, količina RAMa?

Oddelek: Pomoč in nasveti
181823 (1457) krho
»

OS za SAN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
12214761 (10984) jlpktnst
»

Pomoc pri sestavi streznika za shrambo, proxy in dns

Oddelek: Kaj kupiti
282994 (2558) Daedalus
»

Atom za domači server (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12719940 (13847) fx
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316622 (12954) levaky

Več podobnih tem