» »

Bolnišnice v Københavnu migrirajo na LibreOffice

1 2
3
4

jype ::

MrStein> docx je vsaj tako odprt in "nepriklenjen" kot ODT.

Ja? Lahko dobim izvorno kodo referenčnega parserja?

Cold1 ::

Ne morejo jim odvzeti te pravice, na noben način.

Lahko, temelj dela v vseh organizacijah je hierarhija - delavec uboga šefa in ne obratno, na službenem računalniku delavec pač nima pravic (oziroma jih ima toliko, kot mu jih da šef).

In bodimo trezni - če bi GNU GPL res lahko preprečila nadzor in vodenje, bi to pomenilo zgolj in samo, da jo je nemogoče uporabljati izven družinskega okolja.

-----------------------------------

Zanima me, katere so tiste drobtinice...

Pa ne da misliš, da se bom izpostavljal bluzenju tipa "no to je pa res povsem nepomembna funkcija" in pa "pa še zlahka jo nadomestiš z..."?!

In ko smo že ravno pri tem, primerjal sem MSO 2003 in 2007 - lokacije funkcij v uporabniškem vmesniku; za hec sem pogledal še OOo 3 in glej ga zlomka: funkcije ali niso delovale tako kot bi morale ali pa jih sploh ni bilo (in to ob dejstvu, da naj bi bil OOo klon MSO - bolj kot ne farsičen klon IMO).


Vam pa še kar ni jasno ne - moja osebna anekdota velja zgolj zame, nisem je navajal z namenom prepričevanja kogarkoli tu.

Če že, je kvečjemu položaj Microsoftove pisarne na trgu (je de facto standard), argument, ki ga velja uporabljati v poskusu splošnega argumentiranja.

-----------------------------------

Jaz pravim le, da če te pravice uporabnik nima, ni na nič (bistveno) slabšem.

Prav res, realnost je namreč ta, da ne-programer - posameznik - z GNU GPL ali katerokoli bolj prosto (se reče normalno) odprtokodno licenco ne pridobi nič.

Programirati ne zna, denarja za plačevanje reprogramiranja in vzdrževanja nima (če ni bogataš), časa, volje in energije, da bi se priučil obrti pa ravno tako ne.

Posledica - odprto kodo si lahko kvečjemu nekam vtakne.

In ko smo že ravno pri tem; zaradi efektivne neuveljavljivosti licenčnih pogodb (pri domači uporabi) je uporabnik enako prost tako pri najbolj omejujoči licenci kot pri GPLu.

-----------------------------------

Jaz pa pravim, da če je nima, je talec. Nima dostopa do lastnih podatkov, ki jih je sam ustvaril, ne da bi za to plačal določen znesek.

Tole pač ne drži - kupljena programska oprema ne bo magično prenehala delovati; razen če ima vgrajeneno kodo za samo onesposobitev - ampak to spada pod informacijsko bojevanje, firme, ki bi si predrznile tako izigravati kupce - še posebej državne - bi si nakopale konkretne težave.

Če kdo misli, da bodo Okna in Pisarna prenehala delovati, če ne bo zraven MS, da daje svoj blagoslov, se pač moti (oziroma dopušča, da ga vodi paranoja) - ljudje še danes uporabljajo tako MS-DOS, kot Okna 95/98 pa čeprav jih MS ne prodaja več, pa tudi ne vzdržuje - a glej ga zlomka, stara Okna še kar delajo, pa pisarna tudi.

-----------------------------------

No, počasi bo itak vse HTML5 in CSS3, tako da noben pisarniški paket ne bo več imel nikakršnega smisla.

To bo šele katastrofa, in če se slučajno dogodi, potem uporabniki tako ali tako ne bodo imeli NOBENIH pravic.

jype ::

Cold1> Lahko

Ne, _ne morejo_.

Če poskusijo, s tem kršijo licenco, zato jih lahko vsak posameznik zlahka toži in tožbo tudi dobi.

Cold1> To bo šele katastrofa, in če se slučajno dogodi, potem uporabniki tako ali tako ne bodo imeli NOBENIH pravic.

Odvisno od ponudnika. Nekateri bodo pravice ponujali, drugi pa ne - enako kot zdaj.

driver_x ::

Cold1 je izjavil:

Pa ne da misliš, da se bom izpostavljal bluzenju tipa "no to je pa res povsem nepomembna funkcija" in pa "pa še zlahka jo nadomestiš z..."?!


Mogoče se pa le bojiš tega, da bi ti kdo povedal, da ne znaš uporabljati osnovnih finkcij ali pa jih le ne najdeš, če gumbi nimajo identičnih ikon kot v MSO ali so za par pixlov premaknjeni.

Cold1 je izjavil:

In ko smo že ravno pri tem, primerjal sem MSO 2003 in 2007 - lokacije funkcij v uporabniškem vmesniku; za hec sem pogledal še OOo 3 in glej ga zlomka: funkcije ali niso delovale tako kot bi morale ali pa jih sploh ni bilo (in to ob dejstvu, da naj bi bil OOo klon MSO - bolj kot ne farsičen klon IMO).


Sam sem precej uporabljal MSO, dokler nisem pred leti začel uporabljati StarOffice iz čisto praktičnega razloga: precej sem delal na Solarisu in Linuxu. V obeh pisarnah sem sproduciral precej zahtevnejših besedil, od specifikacij, tehničnih dokumentacij, uporabniških priročnikov in znanstvenih besedil. Obe pisarni sta mi služili enako dobro. Je pa res, da so nekatere funkcije v eni ali drugi pisarni implementirani nekoliko drugače. Prva taka stvar, ki mi pride na misel, je izmenjavanje slogov med stranmi. Vse te razlike pa niso nič takega, da jih en normalno umsko razvit človek ne bi mogel razumeti.

jype ::

Cold1> Prav res, realnost je namreč ta, da ne-programer - posameznik - z GNU GPL ali katerokoli bolj prosto (se reče normalno) odprtokodno licenco ne pridobi nič.

To seveda ne drži niti približno.

Posameznik pridobi izbiro ponudnika, ki bo rešitev prilagajal, kar je ključnega pomena za konkurenčen trg storitev te vrste.

McAjvar ::

Cold1 je izjavil:

Pa ne da misliš, da se bom izpostavljal bluzenju tipa "no to je pa res povsem nepomembna funkcija" in pa "pa še zlahka jo nadomestiš z..."?!

In ko smo že ravno pri tem, primerjal sem MSO 2003 in 2007 - lokacije funkcij v uporabniškem vmesniku; za hec sem pogledal še OOo 3 in glej ga zlomka: funkcije ali niso delovale tako kot bi morale ali pa jih sploh ni bilo (in to ob dejstvu, da naj bi bil OOo klon MSO - bolj kot ne farsičen klon IMO).


Ze vnaprej ves, kaksni bodo odzivi? Fino. Vprasal sem zato, ker me zanima, kaj so tiste razlike v funkcionalnosti, zaradi katerih ljudje ne marajo OOo/LibO. Morda kak feature request v prihodnosti te razlike odpravi. Razen, ce tudi sam ne bluzis?

Cold1 je izjavil:

Programirati ne zna, denarja za plačevanje reprogramiranja in vzdrževanja nima (če ni bogataš), časa, volje in energije, da bi se priučil obrti pa ravno tako ne.

Posledica - odprto kodo si lahko kvečjemu nekam vtakne.

In ko smo že ravno pri tem; zaradi efektivne neuveljavljivosti licenčnih pogodb (pri domači uporabi) je uporabnik enako prost tako pri najbolj omejujoči licenci kot pri GPLu.


Bolnisnice v Københavnu si v primeru, da kaka funkcionalnost, ki jo krvavo potrebujejo, manjka, to verjetno lahko privoscijo. Placajo programerja, ki to funkcionalnost doda. Enkraten strosek. Lahko pa tudi oddajo feature request in pocakajo, dokler se ta funkcionalnost ne "pojavi" v pisarniskem paketu. Ce funkcionalnost delijo s skupnostjo, bo potem le-ta poskrbela za vzdrzevanje celotnega paketa ter prenos funkcionalnosti v naslednje verzije.

Enake moznosti ima tudi navaden uporabnik, ki v primeru odprte kode to moznost vsaj ima. V primeru zaprte kode jih pac nima, tako da si lahko tudi to nekam vtakne. Le se placati mora prej za ta uzitek (kar je se slabse).

Ce ti ne vidis ali ne znas izkoristiti prednosti odprtokodnih licenc, to ne pomeni, da jih ni.

Cold1 je izjavil:

Tole pač ne drži - kupljena programska oprema ne bo magično prenehala delovati; razen če ima vgrajeneno kodo za samo onesposobitev - ampak to spada pod informacijsko bojevanje, firme, ki bi si predrznile tako izigravati kupce - še posebej državne - bi si nakopale konkretne težave.


Zakaj pa je potem potrebno na 3 leta podaljsevati licenco? Ali morda spodbujas nelegalno rabo programske opreme? Bomo placali samo enkrat, potem pa uporabljali v nedogled, saj bo program se vedno deloval ...

Cold1 je izjavil:

To bo šele katastrofa, in če se slučajno dogodi, potem uporabniki tako ali tako ne bodo imeli NOBENIH pravic.


Argumentiraj.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

MrStein ::

McAjvar je izjavil:


Morda kak feature request v prihodnosti te razlike odpravi.

Saj pri MS tudi morda dodajo kaki feature, ki je requestan.

Kje je tu bistvena razlika? Praktična, ne teoretična.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

McAjvar ::

MrStein je izjavil:

McAjvar je izjavil:


Morda kak feature request v prihodnosti te razlike odpravi.

Saj pri MS tudi morda dodajo kaki feature, ki je requestan.

Kje je tu bistvena razlika? Praktična, ne teoretična.


V enem primeru je to "just one way", v drugem pa "the only way".
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

jype ::

MrStein> Kje je tu bistvena razlika? Praktična, ne teoretična.

Da takrat, ko feature potrebuješ nujno, pri Microsoftu lahko le ponižno čakaš.

darkolord ::

Lahko dobim izvorno kodo referenčnega parserja?
Sam si ga lahko napišeš.

jype ::

darkolord> Sam si ga lahko napišeš.

Referenčnega parserja torej ni?

MrStein ::

jype je izjavil:

MrStein> Kje je tu bistvena razlika? Praktična, ne teoretična.

Da takrat, ko feature potrebuješ nujno, pri Microsoftu lahko le ponižno čakaš.

In kakšen nujen feature lahko potrebuje ena sestra?
Kar ni mogoče s kakim makrom narediti?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

HairyFotr ::

MrStein je izjavil:

jype je izjavil:

MrStein> Kje je tu bistvena razlika? Praktična, ne teoretična.

Da takrat, ko feature potrebuješ nujno, pri Microsoftu lahko le ponižno čakaš.

In kakšen nujen feature lahko potrebuje ena sestra?
Kar ni mogoče s kakim makrom narediti?

To naj pa Cold1 odgovori, saj trdi, da v OOo ni mnogih drobtinic, ki ljudem pridejo prav.

Cold1 ::

Ne, _ne morejo_ [ti odvzeti pravic].

Ja lahko (večina uporabnikov jih sploh nikoli ne dobi), če se ne strinjaš tem (in res verjameš, da lahko na sodišču kaj dosežeš), takoj toži vse slovenske fakultete, ki študentom niso predale root account gesla za delovne postaje (z Linuxom), ki (so) jih uporabljajo(li).

Tako, za začetek; ko boš nadaljeval s tožbami proti podjetjem, pa opazuj tsunami odstranitev Linuxa in česarkoli, kar le na pogled diši po odprti kodi, iz natančno vseh institucij.


Posameznik pridobi izbiro ponudnika, ki bo rešitev prilagajal, kar je ključnega pomena za konkurenčen trg storitev te vrste.

Ja, čim programerji znižajo ceno dela (pa če so meseci ali leta) na nivo obiska pri frizerju.


Odvisno od ponudnika. Nekateri bodo pravice ponujali, drugi pa ne - enako kot zdaj.

Pa ja, kakšne pravice ti daje Facebook, kakšne Google Docs, kakšne MS Live, kakšne Siol?

Programi in podatki na lastnem disku, pa bodo po drugi strani delovali naprej pa četudi podjetje mrkne v neobstoj (open ali closed, source, gor ali pa dol).


---------------------------------------

Mogoče se pa le bojiš tega, da bi ti kdo povedal, da ne znaš uporabljati osnovnih finkcij ali pa jih le ne najdeš, če gumbi nimajo identičnih ikon kot v MSO ali so za par pixlov premaknjeni.

Točno o temle sem govoril.
Ti Si Noob™, Preberi Si Navodila ™, Ne Veš Kaj Delaš ™ in tako naprej.

V obeh pisarnah sem sproduciral precej zahtevnejših besedil...

Zahtevno besedilo iz stališča vsebine, ni enako zahtevnemu besedilu iz stališča oblikovanja.

Po mojih izkušnjah je sposobnost avtorjev, da besedilo oblikujejo obratno sorazmerna njihovi sposobnosti, da pišejo "zahtevna besedila" - po vsej verjetnosti spadaš med tiste, ki bi jim najbolj odgovarjal notepad.

---------------------------------------

Ze vnaprej ves, kaksni bodo odzivi?

Ja; pa še prav sem imel, glej dva posta višje od lastnega.


Morda kak feature request v prihodnosti te razlike odpravi.

Že imam MS Office - tako kot velika večina; OOo se bojuje za vsaj minimalni delež, pri čemer niso konkurenčni niti Pisarni 2000 izpred desetih let.

Dajte si pustiti dopovedati, če se želi, da bodo uporabniki prešli na OOo (LO/WTF/BBQ - ja kakofonija imen je del problema), mora biti le ta boljša, in to ne po raznih obskurnih merilih tipa "enkrat sem imel na MSO 2003 ene probleme"; uporabniki morajo biti nad OOo navdušeni takoj, z uporabo pa se mora navdušenje povečevati - to je edini način, da se prepriča uporabnike v prehod.


Placajo programerja, ki to funkcionalnost doda. Enkraten strosek.

Nakar imajo lasten fork OOo-ja, ki ga morajo kar lepo sami vzdrževati - enkraten strošek my ass.


Ce funkcionalnost delijo s skupnostjo...

In se zapleteje v neskončne politične/ideološke spore, ki divjajo v FLOSS svetu.


...bo potem le-ta poskrbela za vzdrzevanje celotnega paketa ter prenos funkcionalnosti v naslednje verzije.

Aha, torej ti je bilo jasno, da ni govora o "enkratnem strošku", a ne?

Stroški opravkov z raznimi civilno družbenimi skupinami (beri: kulti) pa ne obstajajo, mar ne?


Enake moznosti ima tudi navaden uporabnik, ki v primeru odprte kode to moznost vsaj ima.

Navadni posamezniki nimajo niti denarja, da bi najemali osebne programerje, niti volje, da bi se šli politične igrice s FLOSSisti.

Te "možnosti" so čisto enake možnosti, da poletiš v vesolje, tehnično jo ima vsak, realno pa zgolj institucije in bogataši.


Zakaj pa je potem potrebno na 3 leta podaljsevati licenco?

Da dobiš novo verzijo (če si imel v mislih skupinske licence - te se pač iztečejo po pogodbi - varovalka za kupca - in MS mora imeti kaj za pokazati, da se pogodba obnovi).

Ste res tako zaslepljeni, da ne razumete, da ljudje kupijo nova Okna/Pisarno, ker so boljša in jih želijo.

---------------------------------------

To naj pa Cold1 odgovori, saj trdi, da v OOo ni mnogih drobtinic, ki ljudem pridejo prav.

Res ne znate brati (beri: nočete). Se bom citiral:

In ko smo že ravno pri tem, primerjal sem MSO 2003 in 2007 - lokacije funkcij v uporabniškem vmesniku; za hec sem pogledal še OOo 3 in glej ga zlomka: funkcije ali niso delovale tako kot bi morale ali pa jih sploh ni bilo (in to ob dejstvu, da naj bi bil OOo klon MSO - bolj kot ne farsičen klon IMO).


Vam pa še kar ni jasno ne - moja osebna anekdota velja zgolj zame, nisem je navajal z namenom prepričevanja kogarkoli tu.

jype ::

Cold1> Ja lahko (večina uporabnikov jih sploh nikoli ne dobi), če se ne strinjaš tem (in res verjameš, da lahko na sodišču kaj dosežeš), takoj toži vse slovenske fakultete, ki študentom niso predale root account gesla za delovne postaje (z Linuxom), ki (so) jih uporabljajo(li).

_Popolnoma vsak študent_ si lahko na _popolnoma vsaki svoji napravi_ sam podeli administratorske pravice. Nihče jim tega ne more odvzeti.

Cold1> Ste res tako zaslepljeni, da ne razumete, da ljudje kupijo nova Okna/Pisarno, ker so boljša in jih želijo.

EA se ne podaljša zato, da bi dobil nove verzije. EA se podaljša zato, da dobiš tisto, kar pri FOSS pride itak že zraven zastonj - vzdrževanje.

Cold1> Navadni posamezniki nimajo niti denarja, da bi najemali osebne programerje, niti volje, da bi se šli politične igrice s FLOSSisti.

So pa prisiljeni v neučinkovito delo zaradi slabo implementiranega lastniškega programja. Mnogi od tistih, ki izbiro imajo, se odločijo za "osebne programerje" in nenazadnje jaz tudi od tega precej dobro živim.

Cold1> Te "možnosti" so čisto enake možnosti, da poletiš v vesolje, tehnično jo ima vsak, realno pa zgolj institucije in bogataši.

Lahko ponoviš stotisočkrat, pa ne bo držalo. Te možnosti, če je nimaš, ne moreš izkoristiti. Če jo imaš, jo lahko, na poljuben način, ali pa tudi ne, če ne želiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

MrStein ::

jype je izjavil:

Cold1> Ja lahko (večina uporabnikov jih sploh nikoli ne dobi), če se ne strinjaš tem (in res verjameš, da lahko na sodišču kaj dosežeš), takoj toži vse slovenske fakultete, ki študentom niso predale root account gesla za delovne postaje (z Linuxom), ki (so) jih uporabljajo(li).

_Popolnoma vsak študent_ si lahko na _popolnoma vsaki svoji napravi_ sam podeli administratorske pravice. Nihče jim tega ne more odvzeti.

Kaj ima to veze z bolničarji? A lastne PC-je bodo nosili v službo?


Lahko ponoviš stotisočkrat, pa ne bo držalo.

Ja, zanimiva misel. Oziroma mantra, boljše rečeno.

HairyFotr je izjavil:

MrStein je izjavil:

jype je izjavil:

MrStein> Kje je tu bistvena razlika? Praktična, ne teoretična.

Da takrat, ko feature potrebuješ nujno, pri Microsoftu lahko le ponižno čakaš.

In kakšen nujen feature lahko potrebuje ena sestra?
Kar ni mogoče s kakim makrom narediti?

To naj pa Cold1 odgovori, saj trdi, da v OOo ni mnogih drobtinic, ki ljudem pridejo prav.

Govoril sem o MS Office.
Torej še enkrat, poskus 2: Kaj medicinska sestra v pogreša v, recimo, MS Word, da ga nikakor ne morejo not spravit?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jype ::

MrStein> Kaj ima to veze z bolničarji? A lastne PC-je bodo nosili v službo?

Who cares? Pravice, ki jih podeljuje licenca, so univerzalne.

Dejstvo je, da bo IT oddelek imel bistveno več svobode pri prilagajanju orodij kot jih ima zdaj.

MrStein ::

Čak mal, prej si rekel, da te pravice lahko na _svojih_ napravah uživajo, zdaj pa hu kers?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Cold1 ::

_Popolnoma vsak študent_ si lahko na _popolnoma vsaki svoji napravi_ sam podeli administratorske pravice.

Govora je bilo o uporabnikih v organizaciji, to dobro veš.

Na domačih Oknih ima tudi vsakdo admin account, pa se nad tem ponavadi vsi zgražajo... go figure8-)


EA se ne podaljša zato, da bi dobil nove verzije. EA se podaljša zato, da dobiš tisto, kar pri FOSS pride itak že zraven zastonj - vzdrževanje.

Ne pride zraven zastonj - pri Red Hatu jo plačaš, in oni trdijo, da jih GNU GPL ne obvezuje k ničemer in ne podeljuje nobenih pravic uporabniku (vsaj sodeč po izjavah, ki so jih podali komentatorji v eni izmed preteklih tem, nisem šel preverjati).

Vsem ostalim ostanejo fenomeni tipa "debilan" ali pa morda "bumblebee", ko bi bilo bolje, da tiste "pride zraven zastonj" podpore sploh ne bi bilo.


Te možnosti, če je nimaš, ne moreš izkoristiti.

Če verjameš, da bodo navadni ljudje imeli denar in željo, da si bodo omislili osebne programerje, potem lahko verjameš tudi v urejanje strojne kode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

McAjvar ::

Cold1 je izjavil:

Ja; pa še prav sem imel, glej dva posta višje od lastnega.


V bistvu si imel "prav" samo zato, ker si tak odgovor (IMO namenoma) uspel strollati.

Cold1 je izjavil:

Že imam MS Office - tako kot velika večina; OOo se bojuje za vsaj minimalni delež, pri čemer niso konkurenčni niti Pisarni 2000 izpred desetih let.


Vir?

Cold1 je izjavil:

Nakar imajo lasten fork OOo-ja, ki ga morajo kar lepo sami vzdrževati - enkraten strošek my ass.


Hmm? Ce ne zelijo deliti kode, potem jim tega ni treba in morajo sami poskrbeti za to, logicno. Ce pa se skupnosti zahvalijo tako, da svojo kodo delijo z njo, jim pa ne bo treba. Samo vplivajo na to, kaksen strosek si zelijo ustvariti (in tudi, _ce_ si ga zelijo ustvariti).

Cold1 je izjavil:

...bo potem le-ta poskrbela za vzdrzevanje celotnega paketa ter prenos funkcionalnosti v naslednje verzije.

Aha, torej ti je bilo jasno, da ni govora o "enkratnem strošku", a ne?

Stroški opravkov z raznimi civilno družbenimi skupinami (beri: kulti) pa ne obstajajo, mar ne?


Strosek razvoja funkcionalnosti. Kodo se preda skupnosti, vkljuci se jo v glavno vejo in odtlej je funkcionalnost tam. Kje ti vidis potem stroske pravdanja in predvsem zakaj? Razen, ce si tega res zelis, kar pa je povsem druga zgodba.

Cold1 je izjavil:

Navadni posamezniki nimajo niti denarja, da bi najemali osebne programerje, niti volje, da bi se šli politične igrice s FLOSSisti.

Te "možnosti" so čisto enake možnosti, da poletiš v vesolje, tehnično jo ima vsak, realno pa zgolj institucije in bogataši.


Taksni navadni posamezniki nimajo niti denarja, da bi si kupili drag zaprtokoden pisarniski paket. Niti tega nocejo, da bo potem vrhunec uporabe priprava treh vabil letno na tak ali drugacen dogodek v obveznem Comic Sans fontu.

Cold1 je izjavil:

Da dobiš novo verzijo (če si imel v mislih skupinske licence - te se pač iztečejo po pogodbi - varovalka za kupca - in MS mora imeti kaj za pokazati, da se pogodba obnovi).

Ste res tako zaslepljeni, da ne razumete, da ljudje kupijo nova Okna/Pisarno, ker so boljša in jih želijo.


Saj jih ne kupijo, v primeru skupinskih licenc. Zgolj "izposodijo" si jih. In redno placujejo nezanemarljive zneske za njihovo uporabo. To ni varovalka za kupca, zgolj za prodajalcev zep.

Cold1 je izjavil:

Vam pa še kar ni jasno ne - moja osebna anekdota velja zgolj zame, nisem je navajal z namenom prepričevanja kogarkoli tu.


Ali si jo napisal z nekim namenom (prenesti neko sporocilo) ali pa si jo napisal popolnoma brez potrebe. Which is it?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

McAjvar ::

Cold1 je izjavil:

Ne pride zraven zastonj - pri Red Hatu jo plačaš, in oni trdijo, da jih GNU GPL ne obvezuje k ničemer in ne podeljuje nobenih pravic uporabniku (vsaj sodeč po izjavah, ki so jih podali komentatorji v eni izmed preteklih tem, nisem šel preverjati).


Nihce te ne omejuje, da moras uporabljati le Red Hat. Ce jim ne zelis placevati za njihovo distribucijo in vzdrzevanje, potem uporabi CentOS ali katero drugo distribucijo. Prosim tudi za vir iz Red Hata, kjer trdijo, da jih GPL k nicemer ne obvezuje.

Cold1 je izjavil:

Če verjameš, da bodo navadni ljudje imeli denar in željo, da si bodo omislili osebne programerje, potem lahko verjameš tudi v urejanje strojne kode.


Bolnisnica je ustanova, ki si osebnega programerja lahko omisli. Novica govori o uporabi LibO v taksni ustanovi, ne pri sosedu doma, kamor ti primerjave zelo rade uhajajo.

Aja, sem navaden clovek in sem ze najel programerja za zadevo, ki sem jo potreboval.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

jype ::

Cold1> Govora je bilo o uporabnikih v organizaciji, to dobro veš.

Ne, ni bilo! Pravica do uporabe programja zadeva programje. Tudi službenega avtomobila ne moreš in ne smeš uporabljat za zasebne namene, pa to ne pomeni, da če ti služba plača izpit za avto, ne smeš vozit zasebnega avtomobila.

Cold1> Na domačih Oknih ima tudi vsakdo admin account, pa se nad tem ponavadi vsi zgražajo... go figure8-)

A nima niti pravice, niti možnosti popraviti česarkoli, niti ne more za to najeti kogarkoli, Microsoft pa seveda včasih hoče, včasih noče, včasih pa propade in sploh ne more.

Cold1> Ne pride zraven zastonj - pri Red Hatu jo plačaš, in oni trdijo, da jih GNU GPL ne obvezuje k ničemer in ne podeljuje nobenih pravic uporabniku (vsaj sodeč po izjavah, ki so jih podali komentatorji v eni izmed preteklih tem, nisem šel preverjati).

A lahko še malo več bullshita stlačiš v eno vrstico? Kaj oni trdijo, lahko prebereš pri njih, ne pri "izjavah na nekem forumu".

Cold1> Če verjameš, da bodo navadni ljudje imeli denar in željo, da si bodo omislili osebne programerje, potem lahko verjameš tudi v urejanje strojne kode.

Jaz _zaslužim celo dodatno plačo_ od navadnih ljudi, ki imajo denar in željo spremeniti programje, ki ga vsak dan uporabljajo. Ker se jim splača, ker postanejo bistveno učinkovitejši.

Žal Microsoft ne omogoča prilagoditve njihovih vmesnikov (tam je dovoljeno zamenjati zgolj celotno lupino), zato delam predvsem z Linuxom.

TESKAn ::

Kompleksnost inštalacije v oknih:
- poženi IE9
- vpiši naslov firme/strani, kjer boš dobil SW
- vpiši v iskalnik na strani ime SW
- imaš srečo in dobiš download link že na prvem zadetku, klikneš
- poženeš inštalacijo
- klikaš "next"
- počakaš, da ti inštalira
- konec

Kompleksnost inštalacije v Linuxu:
- poženeš terminal
- vtipkaš "apt-get install ime_programa"
- počakaš, da ti inštalira
- konec

Kompleksnost inštalacije v Ubuntu unity:
- klikneš "applications"
- vpišeš ime programa
- klikneš "install"
- počakaš, da ti inštalira
- konec

Ja, blazno težko je v Linuxu inštalirat program...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BigWhale ::

Argument: "Za X porabimo bistvno vec denarja zato je brez veze sparati pri pisarniskih paketih." je traparija tistih, ki nimajo nic pametnega za povedati.

Denar prihranjen za licence, je denar, ki se ga lahko uporabi za kaj drugega. Zakaj ga ne bi?

Bolnisnica ze tako ali tako temeljito prenavlja informacijski sistem. Prenovo bodo tako ali tako placali, vseeno a bo prehod na OS X, Windows 7, Ubuntu ali pa bodo zamenjali samo pisarniski paket, s prenovo bodo stroski. Mojster, ki namesti Windows 7 stane toliko kot mojster, ki namesti Ubuntu. Isto velja za mojstra, ki bi namescal MS Office ali pa LibreOffice.

Cold1 ::

Vir?

Moje lastne oči - če dam MSO 2000 ob stran OOo 3 - zmaga 10 let star MSov pisarniški paket.

Feel free to disagree - večina je (in bo) medtem glasovala z denarnico.


Hmm? Ce ne zelijo deliti kode, potem jim tega ni treba in morajo sami poskrbeti za to, logicno.

Torej stroški niso "enkratni", kot si trdil na začetku, ampak so trajni, tolikšni pač, kakršne so potrebe vzdrževanja - se ti že kaj sanja zakaj organizacije prepuščajo programiranje zunanjim izvajalcem?


Kodo se preda skupnosti, vkljuci se jo v glavno vejo in odtlej je funkcionalnost tam.

Skupnost pa reče "NE!", in si oplel, ali pa kodo spremeni kakor si pač zaželi; pozabljaš, da "skupnost" ni nikakor vezana na spoštovanje tvojih osebnih potreb ali potreb neke organizacije.

Če imaš nek lasten program za MSov sistem te po drugi strani varuje malodane neskončna združljivost za nazaj, ki omogoča, da na Oknih 7 (l. 2009) delujejo nespremenjeni programi za Okna 95 (l. 1995), in če ga AMD ne bi sral z združljivostjo v X86-64, bi delovali tudi stari 16 bitni programi.


Taksni navadni posamezniki nimajo niti denarja, da bi si kupili drag zaprtokoden pisarniski paket.

Neumnost, dobijo ga v paketu z računalnikom, in ne bluzi mi, da je 50-100€ (na 3 do 5 let) predrago za nekoga, ki MSO uporablja (za vse ostale je tu WordPad).


To ni varovalka za kupca, zgolj za prodajalcev zep.

Zakaj bi MS želel omejeno trajanje EA (skupinskih licenc)? Plačani so vendarle na leto, če bi pogodba trajala neomejeno, se jim ne bi bilo potrebno ukvarjati s ponovnim pogajanjem in prepričevanjem kupca.

Omejeno trajanje je zgolj in samo želja kupca, da ima možnost samodejnega izhoda, namesto, da bi se moral pogajati o prekinitvi (da dejstva, da se preko pogajanj za podaljševanje pogodb pritiska na MS, da izboljšuje svoje proizvode niti ne omenjam).

Vse kar je v zvezi z MSom si slikaš v negativni luči, vse kar je v zvezi z FOSSom pa v pozitivni, mar ne.


Ali si jo napisal z nekim namenom (prenesti neko sporocilo) ali pa si jo napisal popolnoma brez potrebe. Which is it?

Tole vprašanje lahko nasloviš tudi na vse druge ki napišejo lastno izkušnjo.


Prosim tudi za vir iz Red Hata, kjer trdijo, da jih GPL k nicemer ne obvezuje.

Prečekiraj pretekle novice o FOSSu na slo techu in ustrezno vprašanje naslovi na uporabnika, ki je to trditev postavil.

(Ne, ne bom ti šel iskati in lepiti linka, sam se potrudi.)


Aja, sem navaden clovek in sem ze najel programerja za zadevo, ki sem jo potreboval.

Boš definiral to svojo "navadnost", mar ne.


------------------------------

Ne, ni bilo! Pravica do uporabe programja zadeva programje.

Je bilo in to od samega začetka, tema je o uporabi OOo v neki organizaciji.

Domači uporabniki so tako ali tako že pokazali da OOo nočejo.


Tudi službenega avtomobila ne moreš in ne smeš uporabljat za zasebne namene, pa to ne pomeni, da če ti služba plača izpit za avto, ne smeš vozit zasebnega avtomobila.

Avto/moto primerjave, ta večna stalnica računalniških debat.:D

Imaš izvorno kodo svojega avtomobila (pa ne mislim programja)? Zakaj ne? Jo lahko dobiš? Zakaj ne? In zakaj se glede tega ne razburjaš?


A nima niti pravice, niti možnosti popraviti česarkoli, niti ne more za to najeti kogarkoli

Vsakdo lahko popravlja programsko opremo Jype, izvorna koda ni potrebna, stvari ti zgolj naredi milijonkrat lažje.

Kot se je izrazil neki programer, ki je moral sam (za svoj projekt) popraviti nekega hrošča v Raziskovalcu:
Source code? We don't need no farking source code!


A lahko še malo več bullshita stlačiš v eno vrstico? Kaj [pri RedHatu] trdijo, lahko prebereš pri njih, ne pri "izjavah na nekem forumu".

Ko je padal "bulšit" v tisti temi, se nisi niti ti, niti nihče drug odzval nanj; pa ja ne misliš, da si bom prenesel RHEL, zgolj zato, da preverim trditve o postavkah v licenci zanj.

Če je pisec komentarja lagal, ste imeli vsi možnost, da se odzovete in zapišete resnico - niste se.

Jaz _zaslužim celo dodatno plačo_ od navadnih ljudi, ki imajo denar in željo spremeniti programje, ki ga vsak dan uporabljajo.

To da imajo denar zate, dokazuje da niso "navadni", to da se jim "splača", kot pišeš, pa ne-navadnost še dodatno potrjuje.

Shuttleworth je tudi povsem navaden, ane.:))

Žal Microsoft ne omogoča prilagoditve njihovih vmesnikov (tam je dovoljeno zamenjati zgolj celotno lupino), zato delam predvsem z Linuxom.

Seveda omogočajo, pa ja ne misliš, da delam z vanilla Raziskovalcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

MrStein ::

McAjvar je izjavil:


Cold1 je izjavil:

Nakar imajo lasten fork OOo-ja, ki ga morajo kar lepo sami vzdrževati - enkraten strošek my ass.


Hmm? Ce ne zelijo deliti kode, potem jim tega ni treba in morajo sami poskrbeti za to, logicno. Ce pa se skupnosti zahvalijo tako, da svojo kodo delijo z njo, jim pa ne bo treba. Samo vplivajo na to, kaksen strosek si zelijo ustvariti (in tudi, _ce_ si ga zelijo ustvariti).

...

Strosek razvoja funkcionalnosti. Kodo se preda skupnosti, vkljuci se jo v glavno vejo in odtlej je funkcionalnost tam.

Si ti kdaj "delil" kodo s skupnostjo?
Če nisi, potem pišeš to kar si ravno napisal.
Če si, potem pa veš, da to niti slučajno ni tako preprosto, kot se po flameware-ih piše.
Najprej sploh mora biti pri "skupnosti" (ki ni nobena skupnost, ampak ozek krog ljudi ali celo en posameznik, odvisno o katerem SW se pogovarjamo) interes za zunanje prispevke. Potem mora prispevek biti "všečen" po funkciji (Clippy patch verjetno ne bodo sprejeli v OpenOffice). Nato mora ustrezati tehnično, od coding style, formata, do formata patch-a itd...
Potem mora še neke teste in kriterije prestati (odvisno od SW, eni delajo bolj po domače, drugi bolj formalno).
Potem je lahko tu tudi glasovanje (odvisno od projekta).
Že s tem je precej dela.
Če ti zavrnejo, pa je seveda še več. Ali delaš dalje na tem, da se prispevek sprejme (kar še ne pomeni, da je konec zgodbe), ali se sprijazniš, da se ne, potem imaš vzdrževanje na svoji grbi.

Eno je propaganda, eno pa je kruta realnost.

PS: A se zdaj že ve, kake nujne spremembe potrebuje sestra v urejevalniku besedil?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jype ::

Cold1> Skupnost pa reče "NE!", in si oplel

Ne, nisi!

MrStein> Eno je propaganda, eno pa je kruta realnost.

In kako lahko Microsoftu pomagam popravit to, da mi njegova aplikacija ne zna pokazat slovenskih znakov? Kako lahko sam vzdržujem, ko mi je Microsoft odgovoril, da tega ne bodo popravljali?

MrStein ::

BigWhale je izjavil:

Argument: "Za X porabimo bistvno vec denarja zato je brez veze sparati pri pisarniskih paketih." je traparija tistih, ki nimajo nic pametnega za povedati.

Denar prihranjen za licence, je denar, ki se ga lahko uporabi za kaj drugega. Zakaj ga ne bi?

Pameten odgovor se lahko pove le, če upoštevamo vse posledice te odločitve.
Katerim ni bilo posvečeno preveč pozornosti.
"Skriti stroški", kot en rad pove.

jype je izjavil:

Cold1> Skupnost pa reče "NE!", in si oplel

Ne, nisi!

Pozabil si argumente.
"Pozabil", verjetno.


MrStein> Eno je propaganda, eno pa je kruta realnost.

In kako lahko Microsoftu pomagam popravit to, da mi njegova aplikacija ne zna pokazat slovenskih znakov? Kako lahko sam vzdržujem, ko mi je Microsoft odgovoril, da tega ne bodo popravljali?

Switch code page?
(sicer je to znano kot "Ups! Hitro, spremenimo temo!")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jype ::

MrStein> Switch code page?

Ne ga lomt, no. Z Microsoftom sem se o tem pogovarjal dve leti, potem so pa sklenili, da _tega ne bodo popravljali_.

MrStein> Pozabil si argumente.

Ne, nisem jih. Če imaš source (in moraš ga imeti - do tega ti licenca podeljuje pravico, ki ti je nihče ne sme odvzeti), potem nisi ostal brez možnosti, za razliko od mene tamle zgoraj, ko _sem ostal brez vsake možnosti_ popravit napako.

Workaround: None.

Cold1 ::

Kompleksnost inštalacije v oknih:
[...raznovrsten tralala hopsasa...]


Kaj pa če poskusim še sam?

Namestitev programa v Oknih:

Odpreš mapo z programi - z desnim miškinim gumbom odvlečeš .zip datoteko v mapo, kjer želiš imeti program nameščen - spustiš, izbereš razširi sem, nato odvlečeš izvršilno datoteko v meni start (in to je to).

CoolBits ::

Od kje se pa pojavi ta mapa z programi? :))

Cold1 ::

--------------------------
Workaround: None.


Ja none, prav res, kaj pa, ko želiš neko lastnost pri avtomobilu, pa ti Mercedes le te ne omogoča, kaj storiš takrat.

[Seveda pričakujem odgovor, ki bo vseboval besedo "varilec".]


---------------------
Od kje se pa pojavi ta mapa z programi?

Allow me, to quote Rejzor:

Bottom line, rabiš poznat samo 4 strani:
www.snapfiles.com - ogromna odlično organizirana baza vsega programja
www.softpedia.com - podobno kot SnapFiles s tem da imajo zelo hitre serverje
www.filehippo.com - ogromen arhiv vseh verzij, tudi predhodnjih (gor še vedno lahko dobiš Firefox 1.0 itd)
www.portableapps.com - verzije različnega programja, ki ne rabijo admin pravic oz inštalacije

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

pecorin ::

Cold1 je izjavil:

Kompleksnost inštalacije v oknih:
[...raznovrsten tralala hopsasa...]


Kaj pa če poskusim še sam?

Namestitev programa v Oknih:

Odpreš mapo z programi - z desnim miškinim gumbom odvlečeš .zip datoteko v mapo, kjer želiš imeti program nameščen - spustiš, izbereš razširi sem, nato odvlečeš izvršilno datoteko v meni start (in to je to).


hehe, kaj si ti to instaliral? .doc file? :P
pa se to je srednjeveski nacin...

jype ::

Cold1> Ja none, prav res, kaj pa, ko želiš neko lastnost pri avtomobilu, pa ti Mercedes le te ne omogoča, kaj storiš takrat.

Tojoto kupiš.

Cold1> Bottom line, rabiš poznat samo 4 strani:

Skratka, svoje programje dobiš od šiptarja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

MrStein ::

jype je izjavil:

MrStein> Switch code page?

Ne ga lomt, no. Z Microsoftom sem se o tem pogovarjal dve leti, potem so pa sklenili, da _tega ne bodo popravljali_.

MrStein> Pozabil si argumente.

Ne, nisem jih. Če imaš source (in moraš ga imeti - do tega ti licenca podeljuje pravico, ki ti je nihče ne sme odvzeti), potem nisi ostal brez možnosti, za razliko od mene tamle zgoraj, ko _sem ostal brez vsake možnosti_ popravit napako.

Workaround: None.

1.) Bi znal povedati kaj bolj uporabnega, če podaš več detajlov (kateri program, kaj točno je problem).

2.) Ja, če misliš, "sam vzdržuj svoj fork", potem ja. See also: skriti stroški.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Argument: "Za X porabimo bistvno vec denarja zato je brez veze sparati pri pisarniskih paketih." je traparija tistih, ki nimajo nic pametnega za povedati.

Denar prihranjen za licence, je denar, ki se ga lahko uporabi za kaj drugega. Zakaj ga ne bi?

Pameten odgovor se lahko pove le, če upoštevamo vse posledice te odločitve.
Katerim ni bilo posvečeno preveč pozornosti.
"Skriti stroški", kot en rad pove.


Kaksni skriti stroski? Saj pri prehodu ne sformatiras vseh diskov in gor naistaliras linuxa in libreoffice in pol resujes stvari, ce kaksna stvar slucajno ne dela.

Vzames subset dokumentov, jih preizkusis, ugotovis kak procent dokumentov ne dela. Pustis tistim ljudem MS Office ostalim das pa Libre. Potem pa oboje posljes na izobrazevanje. Prve na izobrazevanje za MS Office druge pa na izobrazevanje za Libre Office. Lahko nas pa razsvetlis in poves kasni so skriti stroski. Ce tega ne mores potem lahko tudi jaz govorim o skritih stroskih v nasprotnem taboru. Tako, na pamet in cez palec.

Hecno, je to, da ljudje hodijo na izobrazevanja tudi za MS Office in da tudi ta izobrazevanja stanejo.

McAjvar ::

Cold1 je izjavil:

Moje lastne oči - če dam MSO 200 ob stran OOo 3 - zmaga 10 let star MSov pisarniški paket.

Feel free to disagree - večina je (in bo) medtem glasovala z denarnico.

Vsak malar ima svoje oci. Ce se tebi tako zdi, prav, ne posplosuj pa tega na celotno populacijo. O glasovanju z denarnico pa ... preberi si kaj o zgodovini Microsofta in s kaksnimi metodami so pravzaprav prisli veliko ljudem pod kozo.

As long as they are going to steal it, we want them to steal ours. They'll get sort of addicted, and then we'll somehow figure out how to collect sometime in the next decade.

—Bill Gates

Cold1 je izjavil:

Hmm? Ce ne zelijo deliti kode, potem jim tega ni treba in morajo sami poskrbeti za to, logicno.

Torej stroški niso "enkratni", kot si trdil na začetku, ampak so trajni, tolikšni pač, kakršne so potrebe vzdrževanja - se ti že kaj sanja zakaj organizacije prepuščajo programiranje zunanjim izvajalcem?

A lahko nehas primerjat WC skoljko s tenisko zogico? S skoljko tezje igras tenis... Placilo razvoja funkcionalnosti, deljenje kode s skupnostjo, end of story. Ne pretiravaj in ne vpletaj locenih scenarijev sem not.

Cold1 je izjavil:

Skupnost pa reče "NE!", in si oplel, ali pa kodo spremeni kakor si pač zaželi; pozabljaš, da "skupnost" ni nikakor vezana na spoštovanje tvojih osebnih potreb ali potreb neke organizacije.

Ce gre za signifikanten ali uporaben prispevek, mora iti nekaj hudo narobe, da ti recejo ne. Po drugi strani pa znova in znova namenoma "pozabljas", da ce ti proprietary vendor rece ne, pa ne mores narediti prav nicesar. Edino migriras lahko na odprtokodno resitev, kjer si lahko sam pomagas. Da skupnost ne da veliko na potrebe posameznika ali organizacije ... to govoris zelo na pamet, kajne?

Cold1 je izjavil:

Če imaš nek lasten program za MSov sistem te po drugi strani varuje malodane neskončna združljivost za nazaj, ki omogoča, da na Oknih 7 (l. 2009) delujejo nespremenjeni programi za Okna 95 (l. 1995), in če ga AMD ne bi sral z združljivostjo v X86-64, bi delovali tudi stari 16 bitni programi.

Vzdrzujem racunalnike, ki morajo poganjati WinXP, ker neka posebna programska oprema na Visti ali Win 7 ne deluje, pa ce se na glavo postavis, virtualizacija in zdruzljivost gor ali dol. Na papirju se pa seveda lepo slisi.

Cold1 je izjavil:

Neumnost, dobijo ga v paketu z računalnikom, in ne bluzi mi, da je 50-100€ (na 3 do 5 let) predrago za nekoga, ki MSO uporablja (za vse ostale je tu WordPad).

Neumnost. Prav nicesar ne dobijo, vse morajo kupiti. Ce se tebi 50-100€ ne zdi veliko, pa se tu vzami za primer povprecnega Janeza, ki za 600€ place na mesec hodi v sluzbo. In ga vprasaj, ce res komaj caka, da nekomu podari stotaka vsake 3 leta.

Cold1 je izjavil:

Zakaj bi MS želel omejeno trajanje EA (skupinskih licenc)? Plačani so vendarle na leto, če bi pogodba trajala neomejeno, se jim ne bi bilo potrebno ukvarjati s ponovnim pogajanjem in prepričevanjem kupca.

Omejeno trajanje je zgolj in samo želja kupca, da ima možnost samodejnega izhoda, namesto, da bi se moral pogajati o prekinitvi (da dejstva, da se preko pogajanj za podaljševanje pogodb pritiska na MS, da izboljšuje svoje proizvode niti ne omenjam).

Zelja kupca, da ima moznost samodejnega izhoda? Duhovito. Malo nazaj si pa omenjal, da ko kupec Office kupi, ga ima forever and ever. Ce je nekaj njegovo, zakaj bi si zelel nek samodejni izhod?

Cold1 je izjavil:

Vse kar je v zvezi z MSom si slikaš v negativni luči, vse kar je v zvezi z FOSSom pa v pozitivni, mar ne.

Sploh ne. MSO se mi zdi eden boljsih MS izdelkov in pri svojem delu v sluzbi dnevno uporabljam precej MS orodij. Doma pa raje uporabim primerljive odprtokodne resitve, sploh, ker v nicemer ne zaostajajo za lastniskimi. Konkretno imam v mislih Pisarno, upam pa si trditi, da ceprav jo uporabljam bolj poredko, je zahtevnost uporabe na visjem nivoju od povprecne tajnice ali bolnicarja.

Cold1 je izjavil:

Tole vprašanje lahko nasloviš tudi na vse druge ki napišejo lastno izkušnjo.

Ne rabim. Tisti drugi, ki ga imas najbrz v mislih, je pojasnil razliko in kaj se je zgodilo. Ti nisi. In se vedno me zanima, katere so tiste drobtinice, ki naredijo odprtokodna orodja neuporabna in vec kot 10 let za leseno zlico.

Cold1 je izjavil:

(Ne, ne bom ti šel iskati in lepiti linka, sam se potrudi.)

Zakaj? Ti si sproduciral to izmisljotino.

Cold1 je izjavil:

Boš definiral to svojo "navadnost", mar ne.

Zlahka. Nekdo, ki ni imel casa, znanja, volje, resursov, ..., zelel pa sem si spremembe v aplikaciji, ki sem jo pogosto uporabljal.

MrStein je izjavil:

Si ti kdaj "delil" kodo s skupnostjo?

Sem. Sicer je slo za malenkosti, ampak nihce se ni pritozeval, ker sem poslal majhno spremembo vmesnika, popravek hrosca, ... Le veseli so bili.

MrStein je izjavil:

PS: A se zdaj že ve, kake nujne spremembe potrebuje sestra v urejevalniku besedil?

A se zdaj ze ve, katere drobtinice naredijo odprtokodne resitve popolnoma neuporabne tudi v primerjavi z vec kot 10 let staro MS Pisarno?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

MrStein ::

BigWhale je izjavil:

...
Hecno, je to, da ljudje hodijo na izobrazevanja tudi za MS Office in da tudi ta izobrazevanja stanejo.

Seveda stanejo.
Stane tudi imeti dva tima z različnimi programi, namesto enega (zakaj si vsak ne sprogramira svoj OS? Ker je boljše imeti vsepovsod poenotenega).

In ne, ne vem za točno stroške. Vem le, da vsaka sprememba ima stroške.
Bomo brali o tem naslednje leto. Do takrat so le ugibanja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jype ::

MrStein> 1.) Bi znal povedati kaj bolj uporabnega, če podaš več detajlov (kateri program, kaj točno je problem).

Asset intelligence reporting na Systems Management Serverju ne zna delat z "našimi" črkami, Microsoft je pa že odgovoril, da tega ne bodo popravili in da je reč zanje zaključena.

V letu 2011, no less.

Vsak hobi projekt finskega študenta je boljši od tega sranja.

MrStein ::

McAjvar je izjavil:


Cold1 je izjavil:

Če imaš nek lasten program za MSov sistem te po drugi strani varuje malodane neskončna združljivost za nazaj, ki omogoča, da na Oknih 7 (l. 2009) delujejo nespremenjeni programi za Okna 95 (l. 1995), in če ga AMD ne bi sral z združljivostjo v X86-64, bi delovali tudi stari 16 bitni programi.

Vzdrzujem racunalnike, ki morajo poganjati WinXP, ker neka posebna programska oprema na Visti ali Win 7 ne deluje, pa ce se na glavo postavis, virtualizacija in zdruzljivost gor ali dol. Na papirju se pa seveda lepo slisi.

Enako kot FOSS.


MrStein je izjavil:

Si ti kdaj "delil" kodo s skupnostjo?

Sem. Sicer je slo za malenkosti, ampak nihce se ni pritozeval, ker sem poslal majhno spremembo vmesnika, popravek hrosca, ... Le veseli so bili.

Anekdota?
Enako lahko dam primer, ko so zavrnili.
A zdaj naj Danci pred submitanjem spremembe upajo/molijo, da sem zgodi scenarij 1, namesto scenarij 2?

MrStein je izjavil:

PS: A se zdaj že ve, kake nujne spremembe potrebuje sestra v urejevalniku besedil?

A se zdaj ze ve, katere drobtinice naredijo odprtokodne resitve popolnoma neuporabne tudi v primerjavi z vec kot 10 let staro MS Pisarno?

Tega jaz nisem trdil. Je pa jype trdil, da so neke take spremembe baje potrebne. Saj vem, da ne bo odgovoril. Pišem bolj tak, zavoljo forme (vljudnost, na nek način).

jype je izjavil:


Asset intelligence reporting na Systems Management Serverju ne zna delat z "našimi" črkami, Microsoft je pa že odgovoril, da tega ne bodo popravili in da je reč zanje zaključena.

V letu 2011, no less.

Vsak hobi projekt finskega študenta je boljši od tega sranja.

Zakaj si potem 2 leti uporabljal MS produkt???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

McAjvar ::

MrStein je izjavil:

A zdaj naj Danci pred submitanjem spremembe upajo/molijo, da sem zgodi scenarij 1, namesto scenarij 2?

Mislim, da bi si lahko prihranili precej zivcev, ce bi razvijalcem opisali, cesa si zelijo in ce lahko to dodajo v paket. In ce slucajno ne, ce placajo razvoj funkcionalnosti, ce bi potem to vkljucili v program. In vse to se preden se gre v stroske. Upam pa si trditi, da bi razvojna ekipa z veseljem sprejela spremembo, ker to s seboj prinese veliko uporabnikov, ki so navsezadnje lepa referenca. Niso vsi razvijalci nerazumni, verjamem pa, da se najde marsikateri. Ne glede na zaprto- ali odprtokodni tabor.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

BigWhale je izjavil:

...
Hecno, je to, da ljudje hodijo na izobrazevanja tudi za MS Office in da tudi ta izobrazevanja stanejo.

Seveda stanejo.
Stane tudi imeti dva tima z različnimi programi, namesto enega (zakaj si vsak ne sprogramira svoj OS? Ker je boljše imeti vsepovsod poenotenega).


Kaksna dva teama? Imas majhen procent uporabnikov, ki v resnici potrebuje MS Office in veliko vecino, ki ga ne. IT departmenta pa taksna stvar prav nic vec ne stane. Kako to vem? Zato ker sem IT department in mi je popolnoma vseeno a ima stranka MS Office, Libre Office ali pa oboje. User support je na eni in na drugi strani popolnoma enak.

Ce bi sel pa v extreme je pa vse skupaj v prid LibreOffice, ker imam dostop to 'the highest level' supporta in lahko tudi njim tezim za popravke. Ampak, do tega pride redko.

darkolord ::

- vtipkaš "apt-get install ime_programa"
- počakaš, da ti inštalira
Libexpat.

TESKAn ::

Cold1 je izjavil:

Kompleksnost inštalacije v oknih:
[...raznovrsten tralala hopsasa...]


Kaj pa če poskusim še sam?

Namestitev programa v Oknih:

Odpreš mapo z programi - z desnim miškinim gumbom odvlečeš .zip datoteko v mapo, kjer želiš imeti program nameščen - spustiš, izbereš razširi sem, nato odvlečeš izvršilno datoteko v meni start (in to je to).


No, če tako zbanaliziramo in ignoriramo iskanje in prenos programa, potem lahko inštalacijo v Ubuntuju zreduciramo na klik na "install" ikono. In to je to.

Allow me, to quote Rejzor:

Bottom line, rabiš poznat samo 4 strani:
www.snapfiles.com - ogromna odlično organizirana baza vsega programja
www.softpedia.com - podobno kot SnapFiles s tem da imajo zelo hitre serverje
www.filehippo.com - ogromen arhiv vseh verzij, tudi predhodnjih (gor še vedno lahko dobiš Firefox 1.0 itd)
www.portableapps.com - verzije različnega programja, ki ne rabijo admin pravic oz inštalacije


V Ubuntuju moraš pa samo vedet, kje se ti nahaja ikona "Applications".
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

jype ::

MrStein> Zakaj si potem 2 leti uporabljal MS produkt???

Nisem. Stranka uporablja produkt in "se obrača na svojega skrbnika", ko produkt ne deluje.

darkolord> Libexpat.

Fixed in 1729.

Invictus ::

MS Office ali OpenOffice, sploh ni vprašanje.

Vsak ima milijon preveč funkcij, ki jih noben ne zna uporabljat.

Vendar je Ooo še vedno cenejši, ker ni licenčnih stroškov. In ne mi trobit da ljudje znajo uporabljat MS Office. Mogoče ga znajo zalaufat in vpisat text.

To pa lahko naredijo na kateremkoli editorju.

Poanta je v tem ali lahko državne inštitucije zmečejo cel kup denarja za nekaj kar tako ali tako ne znajo uporabljat in za kar obstaja ZASTONJ alternativa. Kot davkoplačevalec mislim da bi morali razmišljati bolj varčno. Poleg tega je izopbraževanje za produkt enkraten strošek. Potem znajo uporabljat. Za nove zaposlene pa preprosto daš pogoj "znanje OpenOffica obvezno".

90% ali več uporabnikov v državnih inštitucijah bi brez probelmov preživeli z Linuxom + ostalim zastonjskim softverov. če bi jim window manager prikrojili na Windows izgled, grem stavit da to niti ne bi vedeli in jih tudi ne bi brigalo ... Samo da stvari delajo. Tukaj pa so s svojimi hroščki vsi na fronti ...

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

darkolord ::

Poanta je v tem ali lahko državne inštitucije zmečejo cel kup denarja za nekaj kar tako ali tako ne znajo uporabljat in za kar obstaja ZASTONJ alternativa.
Ampak to je zelo zelo slab primer tega. Pljunek v morje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

jype ::

darkolord> Pljunek v morje.

Raje bi, da mi to količino sredstev pljunejo v oko.

MrStein ::

Če odpustijo pol javne uprave prišparajo še več.
Ni mi le jasno, zakaj bi razliko tebi izplačali.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

Ker bo učinkovitost po pričanju darkolorda enaka.

Pri odpuščanju ne bi bila (bi se pa morda celo dvignila!).
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italijanska vojska prehaja na LibreOffice

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
3525871 (14463) bbbbbb2015
»

München z migracijo na Linux privarčeval štiri milijone evrov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10428340 (24560) Ashrack
»

Bolnišnice v Københavnu migrirajo na LibreOffice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
16339320 (35632) MrStein
»

Google predstavil sodelujoče pri Chrome OS, ušle prve slike bete (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
33223512 (14989) poweroff

Več podobnih tem