» »

Kateri OS za NAS?

Kateri OS za NAS?

MrStein ::

En PC z več diski bo "serval" fajle, doma.
Torej kaki OS gor dat, da bo čim manjši del vikenda šel za postavitev?

Trenutno so not SATA diski 1TB, 500GB, 1TB, 250GB.
Klienti so večinoma Windows (XP, Vista, 7).

Zaželeno je, da zna tudi kaj več, po potrebi (torrent, mogoče kaki web serverček, itd.), torej da so odprte možnosti.

Ker je več diskov, ki so zaenkrat malo zasedeni, sem pomislil na ZFS (da čim manj ročno žongliram z diski).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

popster ::

če nisi linux newbie priporočam Freenas, je uredu pa namesto utorrenta imas podobni transmission.

-----------
how to setup linux as NAS

Arto ::

Zakaj pa ne bi gor dal enostavno Ubuntu server?

poweroff ::

Ker to ni kosher.
sudo poweroff

terryww ::

na zfs pozabi, razen če se boš igral in spoznaval čudoviti svet freebsdja. lnxi majo vzporednico zfsju - btrfs. se ne morem pritoževat, zaenkrat laufa, sploh navdušen nad razširitvijo datotečnega sistema na več diskov (raid - priklopiš nov disk, razširiš filesystem, odklopiš crkajoč disk, skrčiš fajlsistem) in po dolgih letih za ntfsjem maš celo stabilno verzijo online kompresije fajlov. bojda bi morala tudi enkripcija delat... skratka, moje izkušnje: 5min za rtfm in špila. kar se pa tiče fsck utilitija pa se pozanimaj če ga rabiš in če jim je že kaj uspelo sčarat.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

deadbeef ::

CentOS / LVM / Samba / iSCSI

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deadbeef ()

b ::

Zakaj bi se mučil s FreeBSD-jem za ZFS? Solaris vzame (oz. derivat), kdor je pri pravi.

BlaY0 ::

ClearOS. Ima enostaven intuitiven web vmesnik, poleg tega pa se vse da dodatno nastavit mimo web vmesnika, ko se malo bolj spoznaš z Linuxom. Za Ubuntu imaš podobno rešitev... eBox vendar si v tem primeru obsojen samo na nastavitve prek web vmesnika, ker zadeva ne "tolerira" ročnih nastavitev.

MrStein ::

Sem probal Debian/kFreeBSD, vendar se je izkazalo, da je Technology Preview (in s tem kup težav, ki jih nočem imeti na PC-ju, ki mu zaupam svoje podatke).

FreeNAS je naslednji kandidat. Na #freenas en pravi, da uporabim BETA (8.0.1), drug pa priporoča verzijo 7. :P
Bom probal beto.
(zanimivo, crkne pri boot-u, če imam BIOS SATA v RAID mode. To je v.8.0, ne beta)

b je izjavil:

Zakaj bi se mučil s FreeBSD-jem za ZFS? Solaris vzame (oz. derivat), kdor je pri pravi.

Katerega priporočaš?
Express? OpenIndiana? Drugo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Hmm, FreeNAS 8.0.1 ne detektira enega od diskov.

freeBSD kernel od Debian pa ga.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

b ::

MrStein je izjavil:


b je izjavil:

Zakaj bi se mučil s FreeBSD-jem za ZFS? Solaris vzame (oz. derivat), kdor je pri pravi.

Katerega priporočaš?
Express? OpenIndiana? Drugo?


OpenIndiana, kolikor sem jaz gledal. Ampak s tem sem se jaz igral vsega skupaj uro ali dve v VM-ju, tako da nisem neka referenca. Sem pa naredil mal researcha pred par meseci. Na Oracle se pa ne bi zanašal.

AvtoR ::

Tako da malo obudim tole temo.
Sam priporočam FreeNAS 7. Je zelo lahka zadeva za poganjat. Poganjam intel atom D525, pa procesor več ali manj počiva. Zaenkrat laufajo naslednji serverji DNLA, squeezebox server, transmission (občasno), file sharing (samba) in Rsync. Vse se da upravljat preko WebGUI.
Na začetku sem imel nekaj problemov s Squeezebox serverjem, ki nikakor ni hotel delovati. Ko pa sem disk formatiral v UFS, so vsi problemi čudežno izginili.
Enak problem sem imel z rsync. Delal sem sinhronizacijo na zunanji NTFS disk, vendar, zadeva ni bila stabilna. Zopet ko sem še zunanji disk formatiral v UFS, so vsi problemi z Rsync izginili.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OS za NAS/Print server

Oddelek: Operacijski sistemi
121629 (1298) BlaY0
»

Začetek projekta OpenZFS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10316144 (11333) BaToCarx
»

OS za SAN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
12215440 (11663) jlpktnst
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15317482 (13814) levaky

Več podobnih tem