» »

OS za NAS/Print server

OS za NAS/Print server

roli ::

Imam majčken problemček. Doma imam eno platko z Intelovim Atomom (ki ima 1GB RAMa) in en cel kup diskov. Vse to nameravam povezat v en lep file server/NAS. In sedaj pridemo do problema. Iščem neko Linux/BSD/whatever distribucijo za to zadevščino. FreeNAS je bil prvi na mojem spisku - super web manager, ZFS podpora, ... Samo nima print serverja. Podobno je z OpenMediaVault. Vsi ti NAS distroti delajo odlično kot NAS ampak noben od njih pa po defualtu ne podpira file/print serverja. Doma imam dva printerja (HP Deskjet 2515 All-In-One in Lexmark E120) in oba delata pod Linuxom. Oziroma Lexmark je testiran, HP pa naj bi delal preko hplip.

Kar je super ampak nažalost mi to kaj dosti ne pomaga, če distro nima nobene podpore za printerje. A obstaja kaka zadeva, ki ima web managment vseh zadev in po možnosti še print server? Sicer bi lahko gor namestil kak Ubuntu in to skonfiguriral za serviranje datotek ampak nekako mi je zelo všeč web interface od FreeNAS, ki ti vse to omogoča konfigurirat brez monitorja in podobnih zadev.
http://www.r00li.com

Hayabusa ::

Googlaj "FreeNAS Print Server".

roli ::

Kaj pa misliš da sem delal preden sem to temo odprl? Na kratko: večina teh vodičev je za stare verzije FreeNASa prav tako pa je še manj napisanega o deljenju skenerja (beri: nič). Če si imel pa kaj bolj specifičnega v mislih pa kar na plano.
http://www.r00li.com

AvtoR ::

Glej še za Nas4free. Enak vmesnik kot Freenas, samo novejša osnova FreeBSD 9.1.

MajorM ::

Novi FreeNAS je prav tako FreeBSD 9.1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MajorM ()

AvtoR ::

Ja možno. Jaz sem uporabljal FreeNas 0,7 na osnovi FreeBSD 7. FreeNAS na osnovi FreeBSD 8 je uporabljal drug web vmesnik, poleg tega kar nekaj stvari v verziji 8 ni več delovalo. Nas4Free pa uporablja enak vmesnik kot FreeNAS 7 - m0n0wall. Celo kompletno setup konfiguracijo iz FreeNAS 7 lahko uvoziš v Nas4free.

Kolikor sem na brzino pogledal Nas4Free podpira print server. Tule sem na slepo našel neko debato na to temo:
http://forums.nas4free.org/viewtopic.ph...

roli ::

Po dolgem in konkretnem razmišljanju sem se na koncu odločil za OpenMediaVault. Stvar bazira na Debianu in je tako zelo dobro podprta in mi nekako ni treba preveč skrbeti kako bo kaj delalo. Poleg tega pa je apt-get zelo priročno orodje. CUPS in hplip sem namestil dokaj hitro, nekaj več sem se igral z sane, ki nekako ni hotel delat preko omrežja ampak mi je nekako uspelo.

Sedaj ostaja edino eno vprašanje: Na kaj formatirati diske? ZFSja na žalost tukaj ni. Ne rabim (niti nočem RAIDa) ampak hočem bolj kot ne samo zanesljivo delovanje teh diskov. Nekako se odločam med ext4 in JFS ali XFS. XFS menda ni kaj dosti dober, če pride do power lossa tako, da bi se tega nekako rad izognil. Ve kar ostane sedaj je ext4 ali JFS. Načeloma bi šel z ext4 ampak mi gre nekako v nos, da požre 200GB prostora za dnevnik (na 3TB disku). Kak nasvet?
http://www.r00li.com

Ales ::

200GB??? Tukaj nekaj ne štima. Default za ext4 journal, če se prav spomnim, bi moral biti 128MB. Torej MB, ne GB!

Preveri, koliko prostora je na particiji rezerviranega za root dostop, v primeru da se particija zapolni. IMHO, tega ne potrebuješ na ext4 particijah, na katerih samo shranjuješ svoje lastne podatke (kjer ni OS-a gor). V vsakem primeru pa na velikih particijah lahko ta rezervirani prostor pomanjšaš. Defaulti so še iz časov, ko so particije bile manjše in je bilo smiselno rezervirati npr. 5%, danes pa je že 1% overkill. Če ne rabiš, daj mirno na 0%.

Poglej npr.: unix.stackexchange.com/questions/7950/reserved-space-for-root-on-a-filesystem-why

roli ::

Aha to bi bilo pa možno ja. Nisem sploh kaj dosti brskal o tem samo prvo kar sem našel je nekdo napisal, da je to journal. Sicer se mi je to zdelo blazno veliko ampak se nisem kaj dosti spuščal v to.
http://www.r00li.com

pegasus ::

tune2fs -m 0 ...

Also, xfs je much improved od časa, ko so zapisi, ki si jih bral, nastali .. Če greš nad 16TB per volume, se priporoča xfs. Sicer pa je ext4 danes good enough za veliko večino scenarijev.

AvtoR ::

roli je izjavil:

Po dolgem in konkretnem razmišljanju sem se na koncu odločil za OpenMediaVault. Stvar bazira na Debianu in je tako zelo dobro podprta in mi nekako ni treba preveč skrbeti kako bo kaj delalo. Poleg tega pa je apt-get zelo priročno orodje. CUPS in hplip sem namestil dokaj hitro, nekaj več sem se igral z sane, ki nekako ni hotel delat preko omrežja ampak mi je nekako uspelo.

Sedaj ostaja edino eno vprašanje: Na kaj formatirati diske? ZFSja na žalost tukaj ni. Ne rabim (niti nočem RAIDa) ampak hočem bolj kot ne samo zanesljivo delovanje teh diskov. Nekako se odločam med ext4 in JFS ali XFS. XFS menda ni kaj dosti dober, če pride do power lossa tako, da bi se tega nekako rad izognil. Ve kar ostane sedaj je ext4 ali JFS. Načeloma bi šel z ext4 ampak mi gre nekako v nos, da požre 200GB prostora za dnevnik (na 3TB disku). Kak nasvet?


Pozabi na ZFS na atomu. Za ZFS rabiš minimalno 6-8gb rama, kolikor vem ga stare atom plate toliko niti ne podpirajo.
Z 1gb rama in atomom ti bo Nas4free letel le ob uporabi UFS datotečnega sistema. Pravzaprav je to optimalna konfiguracija.

Ales ::

Jaz bi na tvojem mestu probal, kako se obnese z obstoječih 1 GB RAM-a. Tudi če zmogljivost ne bo ne vem kaka, bo zadeva delovala.

Glede na to, da je ta NAS baziran na Debianu, je ext4 kar prava izbira.

BlaY0 ::

ClearOS je moj choice. Kar se tiče pa printanja pa namontiraš gor p910nd (če še ni) in si zmagal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Virtualizacija Proxmox, zfs, količina RAMa?

Oddelek: Pomoč in nasveti
181905 (1539) krho
»

"server" računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
418089 (7086) trnvpeti
»

Začetek projekta OpenZFS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10315802 (10991) BaToCarx
»

Kateri OS za NAS?

Oddelek: Omrežja in internet
112040 (1603) AvtoR

Več podobnih tem