» »

Nakup računalnika z čim nižjo porabo energije

Nakup računalnika z čim nižjo porabo energije

pe3c ::

Zdravo,

navado imam, da računalnik doma laufa približno v povprečju 16 ur na dan vsak dan in prekinitve imam samo zaradi tega, ker preglasen in v istem prostoru. Pred kratkim sem izmeril, da ima porabo v idle okoli 100W. Ker se temu ugodju zaradi trenutnih okoliščin in potreb ne bi rad odpovedal iščem rešitev za znižanje porabe. Vendar mora rešitev še vedno omogočati gledanje HD filmov in priklop na TV s HDMI.

Vprašanja:

  1. Ali se zamenjava stroškovno izplača?

  2. Atom?

  3. Fusion?

  4. Mac Mini?



Naj bo kolikor se da majhen in na progled prijazen, drugače lepota ni prioriteta.

Hvala za pomoč.

kmetek ::

5. AMD LIANO.

RejZoR ::

Vsekakor nekaj iz AMD-jeve štalce od tanovi modelov Fusion. Glede na to kaj ponujajo imajo izjemno nizko porabo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kixs ::

100W v idle je zelo v redu poraba, ceprav ne vem kaksne komponente imas. Pa to si meril samo racunalnik ali tudi monitor?

lp

Pyr0Beast ::

Stroškovno se ne izplača takoj temveč šele po par letih (prišparaš na štromu)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

HTPC-ji ti bojo kurili bistveno manj kot 100W (toliko žre zelo učinkovit navaden PC v idle). Recimo netbook s katerim lahko predvajam tud 720p filme brez vsake težave bi pod maksimalno obremenitviijo lahko žrl 30W. Ampak tega pomoje še ni nikoli dosegel. HTPC-ji pa nimajo potrebe po poganjanju ventilatorčka če so pasivni in nimajo ekrana, tko da je poraba pri istih specifikacijah lahko še bistveno manjša.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pe3c ::

Ja meril sem samo racunalnik, brez monitorja in ostalega, saj tega ne potrebujem kadar me ni doma. Poraba 100W v idle je lahko tudi OK, če veš da z manj ne moreš. Jezi me pač, ker bi lahko bila manjša in zadeva tudi tišja.
Noter je:

  • Athlon 3800+ X2

  • 1x SATA disk

  • ATI Radeon 3870


Več kot dovolj (grafika je še ostala od iger).
Saj pravim potrebujem zadevo, ki bi zmogla Full HD playback in da je tiha ter energy efficient (igre niso važne).

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pe3c ()

trnvpeti ::

Imam:
plosca h61 1155 (vga,dvi,hdmi priklop)
g620t intel procesor (35W)
en 2.5" ali ssd
psu 75w, brez ventilatorja.
Za neslisno masino rabis pasivni hladilnik.
Ni potrebno nobenega dodatnega ventilarorja za hladit.


Poraba v idle je 20W. Poraba pri predvajanju okoli 30w
Proti tvojim 100w, je to prihranek 80eur na leto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

MajorM ::

Sam sem si pred časom naredil tak HTPC.

Prioriteta je bila tišina, igled in majhna poraba.
Mogoče se ne bom mogel sponiti vseh komponent iz glave ampak:
1. Ohišje Lian Li PC-Q09FB
2. Mainboard ASUS AT5IONT-I, Atom D525, mITX
3. 2GB rama
4. 60GB SSD

Ohišje je na izgled zelo lepo. Sam sem vzel z notranjim napajalnikom (namesto modela z zunanjim ciglom), kar se je pokazalo za delno napako.
V bistvu zunanji cigel me je motil zaradi izgleda in dodatnega prostora ki ga zavzema.
Notranji PSU pa se je izkazal za preglasnega. Prav tako se je izkazalo da, čeprav je matična hlajena pasivno, je priporočeno od proizvajalca hlajenje.
Iz obeh teh razlogov sem nabavil najtišje 80mm ventilatorje katere sem lahko našel, in namestil enega na hladilnik matične in zamenjal tistega od napajalnika.
Ker nisem dobil 15mm debelega, sem moral na napajalniku delati še nekaj predelave, da je šel debelejši ventilator notri.

Zaključek: Stvar ni bila poceni, skupaj ranga 500€ ampak izgled in delovanje je ODLIČNO!
Zadeva je neslišna. V popolni tišini na en meter razdalje se malček sliši ventilatorja.
Poraba izmerjena pri gledanju filmov je 60W.
Za media player uporabljam Boxee software. Špila vse!

P.S.: Mimogrede ta konfiguracija je za kakšno pisarniško delo, urejanje teksta, surfanje po netu OK, ampak na kake zahtevne igre pa pozabi. Samo toliko da te opomnem.


Druga stvar katero sem pa kaki dve leti nazaj si naredil je pa NAS strežnik. Podobna mašina z Atom D510 ploščo in zastonjskim FreeNAS softwareom. To mi pa laufa 24/7. Poraba ranga 30W. KO greta diska v idle morda še nižja.

LP

Popravek: slovnica :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MajorM ()

Blinder ::

trnvpeti je izjavil:

Imam:
plosca h61 1155 (vga,dvi,hdmi priklop)
g620t intel procesor (35W)
en 2.5" ali ssd
psu 75w, brez ventilatorja.
Za neslisno masino rabis pasivni hladilnik.
Ni potrebno nobenega dodatnega ventilarorja za hladit.


Poraba v idle je 20W. Poraba pri predvajanju okoli 30w
Proti tvojim 100w, je to prihranek 80eur na leto.


kako 80€ letno?? Hočeš rečt 80¢ letno?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

trnvpeti ::

je kr 80eur letno.
80w na uro * 24ur * 365dni = 700kw na leto

Blinder ::

štima razen tega da je rekel, da on ima 16 ur dnevno prižganega.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

trnvpeti ::

ko bo, ce bo, imel taksno masino, jo bo/bi imel prizgano nonstop
ce ne, pa zamenjaj 24 s 16

MadMax ::

To je čisto ok poraba za povprečno kišto, monitor pa imaš lahko ugašan prek power managementa.
Kot pravi Pyr0, finančno ni za gledat na to. Razen če bi ubil 2 muhi na en mah, ako imaš problem hkrati še z vročim prostorom, kjer je PC (poleti). Pozimi pa toplota itak ostane tam, kjer jo želiš.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

amigo_no1 ::

pe3c je izjavil:

Ja meril sem samo racunalnik, brez monitorja in ostalega, saj tega ne potrebujem kadar me ni doma. Poraba 100W v idle je lahko tudi OK, če veš da z manj ne moreš. Jezi me pač, ker bi lahko bila manjša in zadeva tudi tišja.
Noter je:

  • Athlon 3800+ X2

  • 1x SATA disk

  • ATI Radeon 3870


Več kot dovolj (grafika je še ostala od iger).
Saj pravim potrebujem zadevo, ki bi zmogla Full HD playback in da je tiha ter energy efficient (igre niso važne).

Hvala.

Kako si meril, ker tole se mi zdi "malce" prevelika številka ?

Imaš nameščen driver za cpu ?
http://support.amd.com/us/psearch/Pages...

Zgodovina sprememb…

pe3c ::

MadMax je izjavil:

To je čisto ok poraba za povprečno kišto, monitor pa imaš lahko ugašan prek power managementa.
Kot pravi Pyr0, finančno ni za gledat na to. Razen če bi ubil 2 muhi na en mah, ako imaš problem hkrati še z vročim prostorom, kjer je PC (poleti). Pozimi pa toplota itak ostane tam, kjer jo želiš.


Kot sem napisal, ni problem samo poraba, ampak tudi glasnost (vroč prostor bi lahko posledično bil tudi). Monitor in ostale porabnike (zvočniki in podobno) ugašam tudi ročno.
Kako sem meril? Uporabil sem merilni inštrument, ki ga priklopiš pred porabnike na vtičnico. Ima trenutni prikaz, beleži porabo skozi obdobje, v glavnem kar nekaj funkcij.

Namescen je Windows 7, mislim, da ni potrebe po driverju za Athlon, a ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pe3c ()

Zlate ::

Fusion od AMD-ja je resnično dobra zadeva, trenutno pa ni baš neke izbire (vsaj ko sem jaz gledal kake 2-3 tedne nazaj je ni bilo).

Drugače pa Atom s pasivnim hladilnikom in ION grafika ter pasivni napajalnik (cegu) pa je zmaga in zadeva lahko laufa non-stop.
Priporočam npr. Nettop Zotac Zbox HD-ID41, ker je barebone, kar pomeni, da vanj vgradiš še disk in ram po svoji želji in ker stane cca. 200€ kar je dokaj ugodno.

Težko verjamem, da najdeš kaj boljšega za manj denarja, če pa kdo ve za kaj takega, pa še toliko bolje.
Sam sem nameraval vzeti točno tega, vendar me mika Fusion, ki ima grafiko in procesor v enem, ter je precej močnejši (od Atom + ION) ob boljšem izkoristku.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

amigo_no1 ::

Tam moraš verjetno samo prestaviti na profil "Minimal Power Management".
Plus hitrost cpu-ja mora v idlu pasti na ~800 Mhz (poglej si "Cool_N_Quiet_Installation_Guide3").

http://www.amd.com/us/Documents/Cool_N_...

Zgodovina sprememb…

Realman ::

Ne vem zakaj nobeden ne predlaga prenosnika z enim navadnim intel procesorjem.
HDMI ima danes vsak. Poraba v idle je povprečno 10-15W max. Pri delovanju, gledanju filmov bi rekel 20-25W. Prnosnik je tudi tih, sploh če bo laufal za takšne namene. Pri ugasnjenem zaslonu bi rekel, da lahko predvaja HD pod 20W porabe.

Realman ::

Kakšne prenosnik z AMD E350 bi tudi prišel v poštev. Čeprav tudi i3 bi bil uredu.

hojnikb ::

Če hočeš it v extrem, lahko tud nabaviš TrimSlice, na tegra2 baziran desktop račnunalnik.
Stvar je pasivno hlajena in porab do 4W štroma.Res pa je da je arm zadevica, tak da kak Windows odpade.
#brezpodpisa

zavajon ::

Zlate je izjavil:

..., vendar me mika Fusion, ki ima grafiko in procesor v enem, ter je precej močnejši (od Atom + ION) ob boljšem izkoristku.


Iz prve roke ti povem, da Fusion E-350 ni opazno močnejši od Atoma 330 + ION. Le pri predvajanju AVC se pozna, očitno zaradi grafike in DXVA oz. CUDA. Poraba obeh je približno enaka, čeprav ima Atom TDP 8W, Fusion pa 18W, a pri Atomu štejejo le porabo samega proca.

amigo_no1 ::

Avtor teme naj pove znesek proračuna, ker vidim da ga še ni.

pe3c ::

Znesek proračuna bi bil do 500 EUR.

zavajon ::

Za ta keš si komot sestaviš kaj s Fusionom in pasivnim napajalnikom. Še za manjši SSD ti ostane ;)

_koki_ ::

Evo nekaj takega, izbran je procesor i5 2500K zaradi boljše integrirane grafične kartice v samem procesorju @sestavi.si:

Ohišje SILVERSTONE Sugo SG05, črna, 300Watt, Mini-ITX 106.84
Mainboard S-1155 ZOTAC H61-ITX WiFi, Mini-ITX 84.79
RAM DDR3 4GB PC3-10600 1333MHz Rendition Micron 30.19
HDD SAMSUNG 1TB SATA2 32MB/7200 (HD103SJ) 47.91
Procesor INTEL Core i5 - 2500K, 3,30GHz, LGA1155, Quad-Core, Boxed 200.58
DVD/RW Sony AD-7710H-01 Slim SATA bulk črn 24.15
Skupaj: 494.46

kogledom ::

Zakaj pa 2500K proc v tem primeru?

_koki_ ::

kogledom je izjavil:

Zakaj pa 2500K proc v tem primeru?

Ti lepo piše zakaj, če si pismen si pejt lepo počasi še enkrat prebrat!

kogledom ::

sorry, sem prehitro napisal...

m0LN4r ::

Dal bo 500€ za nov PC, da privarčuje na elektriki? Vprašanje je če se mu splača zdej it v -500 pa čakat leta, da se mu povrne. Vprašanje je ali bo čez toliko časa, še vedno uporabljal ta pc, živel na isti lokaciji. Rast cene elektrike blablabla....

Sicer pa si lahko kupi kako Zotac-Ion matično ko ma pci-E režo in da not kako pasivno grafično. Pa bo mel performance bistveno bolši kot od teh ion zadev.
Pred leti sem nabavil asrock iona in se mi zdi mal prepočasen. Prepočasen v smislu procesorja. Grafična še gre, ampak za 1080p z x264 pa z DTS je že kr na svoji meji.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

dzinks63 ::

frudi ::

izbran je procesor i5 2500K zaradi boljše integrirane grafične kartice

Enako grafično jedro ima tudi i3 2105 za bistveno nižjo ceno in porabo elektrike.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817104 (13345) cekr
»

Mini server (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6510540 (8590) Dr_M
»

Atom za domači server (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12719938 (13845) fx
»

pc za starše (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8124806 (23006) koyotee
»

Družinski server / HTPC za v dnevno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10612433 (9141) CoreySteel

Več podobnih tem