» »

Družinski server / HTPC za v dnevno

Družinski server / HTPC za v dnevno

«
1
2 3

boogle ::

Ojla!

Po desetih letih spet kupujem stacionarni pc in bi prosil za nasvet vas, ki ste in...

rabim PC za v dnevno pod tv, oz naj bi bil nek družinski server/htpc, ki bo prižgan 24/7. Rad bi, da je tih in mali (miniATX je ok) ampak, da je vseen spodobn pc - normaln proc (ne kak atom), grafa je lahk onbord a mora met hdmi in bit sposobna furat hd filme in hd desktop na tv, plata miniATX z slotom za zunanjo grafo če me kdaj zasrbi kak nezahtevn špil.

Buđet: 300-400€ oz čim manj :)

Hvala in lp!

krho ::

Sam bi vzel tole
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

black ice ::

Mogoče kakšen Fusion. Plošča s CPU in GPU stane cca 80€, dodaš 2GB palčko RAMa, disk, ohišje in napajalnik - prideš nekje na 250€, mogoče še kaj več.
Plošča ima 4 SATA priključke in eno PCI-e razširitveno mesto.

BALAST ::

Mainboard SAPPHIRE PURE White FusionE350, Mini-ITX 1
96.38

RAM DDR3 4GB Kit (2x 2) PC3-10600 1333MHz CL7 GeIL
40.66

Ohišje LC MINI ITX 1360MI LC75ITX 75W črn
43.46

Trdi disk Samsung EcoGreen F4 2TB 32MB SATA2 HD204UI
78.69

DVD +/- RW NEC, SATA AD-7263S-0B Labelflash črn
18.76

Skupaj: 277.95 pri www.sestavi.si

Fusion E350 je boljši od Atom procesorjev in tudi integrirana grafična je dosti boljša. Test.

st0jko ::

Matična plošča ASRock G41M-VS3 S775 1 37.24
Procesor Intel Celeron DUAL CORE E3400 BOX 1 40.98
DDR3-RAM 4 GB, 1333 MHz, CL9, KINGSTON ValueRAM 1 34.80
nVidia Gainward GTS450, 512MB DDR5, 2xDVI 1 85.33
HDD SAMSUNG 1TB SATA2 32MB/7200 (HD103SJ) 1 54.03
OHIŠJE LC ATX MIDI 653B LC420H 420W BLACK 1 33.28
Skupaj: 285.67 @ sestavi.si

ali dosti boljsi proc:

DDR3-RAM 4 GB, 1333 MHz, CL9, KINGSTON ValueRAM 1 34.80
nVidia Gainward GTS450, 512MB DDR5, 2xDVI 1 85.33
HDD SAMSUNG 1TB SATA2 32MB/7200 (HD103SJ) 1 54.03
OHIŠJE LC ATX MIDI 653B LC420H 420W BLACK 1 33.28
Matična plošča MSI H61M-E33 S1155 B3 1 64.64
Procesor INTEL Core i3 - 2100, 3,10GHz, LGA1155, Dual-Core, Boxed 1 111.43
Skupaj: 383.52 @ sestavi.si

za obe sestavi poprosiš da ti zamenjajo napajalnik z tem malo boljšim
http://www.sestavi.si/index.php/item/di...
tistega vključenega z ohišjem pa odštejejo od cene.

Raznih atomov in fusionov pa ne priporocam. Saj so kul ker so majhni in varčni, ampak hitro zmanjka zmogljivosti. Recimo celeroncek iz prve sestave je več kot 2x boljsi od fuiona za nizjo ceno. Le porabi 20-30W več.
keks?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: st0jko ()

zoot ::

st0jko-va druga ponudba +1

Slowenc ::

Tudi sam nabavljam HTPC, s tem, da mora predvajati tudi 3D, se pravi 2x 1080p istočasno.
Ali bi Fusion to zmogel?
Glede na test iz linka, da pride na cca 60% pri 1080p, potem bi celo zmogel.

280€ za tak kompletek je kar primerna cena.
Skiny gate.

Slowenc ::

Si bom kar sam odgovoril:
Fusion predvaja 3D filme, razlog:
Mobility Radeon HD 6xxx GPU ima podporo UVD3 (UVD3 includes support for DivX and Xvid via MPEG-4 Part 2 decoding and Blu-ray 3D via MVC).

Tko da, izbira je logična. Fusion.

Samo še plato je treba pravo najt, da ima vse najnovejše pritekline kot je USB3.0.
Od Sapphire plata tega nima, nima tudi SPDIF izhoda, kar je po moje največja pomnjklivost, saj če že nabaviš HTPC, boš imel zraven tudi kakšno ozvočenje.

Tko da plata 100€, ohišje 40€, ram 40€, disk (vzameš flash2sata konverter (4€ na ebay) in flash 16GB 34€) in si zmagal.
Za cca 220€ dobiš bombo.
Skiny gate.

Izi ::

Moje mnenje o HTPC:

Začeti je treba s primernim ohišjem. Majhen, ampak vseeno dovolj velik, da gre vanj DVD ali BluRay enota, en SSD in en HD in seveda napajalnik, ki mora biti nekje med 150 in 300 watti.
Zakaj tako močan napajalnik? Močnejši napajalnik, ki bo obremenjen največ do polovice bo med delovanjem bolj hladen in tišji kot pa napajalnik, ki bi deloval na robu svojih zmožnosti, zato bi jaz izbral 300 Wattov, čeprav jih v HTPC rabiš komaj pol toliko.
Pri ohišju je tudi pomembno, da ima spredaj čim manj lučk in nič ne utripa in je skratka čim manj opazen, ker ponavadi se ga postavi nekam spodaj ob televizor in vsaka močnejša lučka ali bog ne daj celo kakšno utripanje ledic ob branju z diska moti gledanje filmov.

Ohišje: Spire PowerCube + 300W - 45,43 EUR
Lepo majhno in še vedno prostorno ohišje, največ ga je v globino, tako da imamo spredaj prostor za bralnik ploč, SSD in HD, zadaj pa je matična in napajalnik. 300 Wattni napajalnik je že vključen v nizko ceno. Napajalnik ima spodaj ventilator, ki vleče temperaturo iz matične plošče, in jo zadaj piha ven. To je hkrati edini ventilator v celem računalniku.

Matična plošča + procesor + grafična: ASUS E35M1-I Deluxe Mini ITX - 149,92 EUR
To je v bistvu naš HTPC, zato se tukaj ne špara. Popolna tihota brez enega samega ventilatorja. Kvadratna matična plošča dimenzije 17 x 17 cm. Na njej je že vgrajeno prav vse kar rabimo.
Procesor je 2-jedrni AMD Fusion E-350 pri 1,6 GHz.
Grafična je AMD Radeon HD 6310, ki deluje na 500 MHz, podpira DirectX 11 in Shader 5.0. Več kot dovolj zmogljiv za predvajanje kakršnegakoli HD videa in tudi za igranje nezahtevnih iger. To seveda ni igričarski računalnik, daleč od tega.
Gigabitna mrežna kartica, 6 kanalna zvočna kartica, Optično SPDIF izhod za prenos zvoka iz HTPC na ojačevalec, HDMI izhod za povezavo na TV, 2x USB 3.0 in 4x USB 2.0, SATA 6 Gbit/s

Edini kar še rabimo je RAM in sicer DDR3. Ima 2 konektorja, se pravi do 8 GB RAMA gre noter. Vprašanje je samo ali 2 ali 4 GB RAMA. Načeloma bi bilo 2 GB za HTPC dovolj ampak treba je vedeti, da zgoraj omenjena grafična nima svojega VRAMA ampak ji je treba dodeliti nekaj spomina iz skupnega RAMA, tako da je treba rezervirati najbolje 0,5 GB RAM za grafiko. Glede na dokaj nizko ceno RAMA bi torej vzel kar 1 ploščico 4 GB RAMA
Pomnilnik: Corsair Value Select Memory, 4 GB, DDR3 - 30,79 EUR

Manjka samo še enota za sistem. Ko se človek usede pred televizor in prižge HTPC, mora biti vse skupaj pripravljeno za delovanje v največ 20 sekundah in popolnoma tiho brez kakšnega piskanja in škrabljanja po disku, zato je nujen SSD.
Ker bo SSD samo za sistem, je dovolj 32 GB.
SSD Patriot Torqx 2, 32GB - 67,12 EUR

Vse to skupaj je 293 EUR
Skoraj neslišen in zelo varčen HTPC s SSD-jem in 4GB RAMA.

To je vse kar je nujno, ostalo so opcije.
Eno DVD ali Bluray enoto bilo pametno dodati, čeprav ni nujna, ker bo HTPC povezan v domačo mrežo. Lahko se vgradi kakšen 1 ali 2 TB trdi disk ali pa uporabljamo kar katerikoli zunanji USB disk.
Pa en daljinski komplet tipkovnice in miške je treba imeti za upravljanje našega HTPC.

klinker ::

Lepa sestava Izi in se strinjam se za BR ter brezzicni komplet. Edino bi vsaj jst osebno tak sistem mel prizgan 24/7 in tako mel vso glasbo in filme na internem 2TB hddju ter sherano v mrezo. Glede na to da rabi zelo malo elektrike je kot nalasc se za kaj takega poleg HTPCja, tako da v tem primeru tudi SSD ni potreben.

zavajon ::

Izi, čestitke za trud ;)

A nekaj bi še dodal.

1.
V kolikor finance niso prevelika ovira, je dobro razmisliti o ohišju s pasivnim napajalnikom. Ti imajo sicer manjše moči, a nimajo ventilatorja. Pa dobro je, da ima ohišje čimvečji ventilator, najraje 80 mm. Tak namreč doseže večji učinek pri manjšem številu vrtljajev. Popolnoma pasiven sistem namreč danes ni možen, niti z Atom, niti s Fusion. V nekatera itx ohišja se da namestiti tudi 3.5" disk, tukaj lahko prihranimo kar precej glede na ceno 2.5". Sam imam tako ohišje (NOAH 3988B80). Ker imam v njem PCI zvočno kartico, sicer ne morem dati 3.5" diska, imam pa notri 2 x 2.5" Je prostora za 3 diske, če se 2 s plastično vezico poveže skupaj, tretjega pa se lahko pritrdi pod nosilec za CD.

2.
Glede plošče ASUS E35M1-I Deluxe, ki jo imam sam:
Deluje super, 1080p predvaja brez problemov, odlično hlajenje. Za tih sistem ima eno zelo lepo lastnost, priključek za ventilator je 3 pinski, tako da lahko nanj priključimo ventilator ohišja, plošča pa regulira vrtljaje. Q-fan deluje dobro. Ima pa eno grdo pomanjkljivost. V sleepu namreč power lučka utripa. Mi ni jasno, kaj si mislijo ti inženirji pri Asusu, kot da ne bi vedeli, da so itx sistemi namenjeni htpc-jem, ki so običajno v dnevni ali spalnici, ne pa v server roomu. Tako da sem moral ta konektor odklopit. Edini indikator stanja je tako lučka lan zadaj. Pa še, ta plošča se še zdaleč ne zboota v 20s, seveda če je govora o Windows 7. Krivi so driverji od AMD, ki se zelo počasi nalagajo. Boot time event v Evevt Viewerju 4000 ms brez antivirus programa in kakržnih koli startup programov, pri meni je v realnosti cca 7000 ms na SSD. A to me ne moti, ker ga itak dajam v sleep. Zbujanje iz sleepa pa je krajše, kot prižiganje TV-ja.

trnvpeti ::

150€ je malo veliko za taksno plosco.
Verjetno se da dobiti kaksno ugodnejso?
Po moznosti mini itx.

Slowenc ::

Se mi zdi da trenutno ne najdeš podobne plošče, ki ima samo pasivno hlajenje.
Če pomisliš, da lahko s to ploščo narediš čisti pasivni HTPC sistem. Vzameš še ohišje z zunanjim pasivnim napajanjem, SSD disk ali pa CF kartico z flash2sata adapterjem.
Zadeva je neslišna.
Skiny gate.

zavajon ::

@trnvpeti
Ja, ni poceni. Ampak glede na cene ostalih ne ravno low-cost komponent (npr. SSD) zopet ne izstopa. Še posebej, če upoštevaš, da dobiš mb + procesor + pasivni hladilnik. Jaz sem jo sicer kupil iz Nemčije za 125 EUR. Obstajajo tudi cenejše itx plošče, a takih s pasivnim hladilnikom ni dosti.

@Slowenc
Popolnoma pasiven sistem z današnjimi komponentami ni možen. Potrebuješ vsaj ventilator v ohišju. Preverjeno z ASUS E35M1-I in Zotac IONITX-F. Je pa dovolj minimalna ventilacija skozi ohišje.

Izi ::

150 EUR ni veliko za takšno ploščo. Dobiš 3 stvari: Najnovejšo matično ploščo z vsemi trenutnimi novotarijami (USB 3.0, SATA 6 Gbit), 2-jedrni procesor in še grafično kartico, ki precej presega običajno integrirano grafiko.

Edino, kar pri mojem gornjem HTPC-ju ni preizkušeno je odvajanje toplote iz ohišja. Tako da sem precej v dvomih, da bi šlo s pasivnim napajalnikom.
Vsak transformator, ki transformira 230 Voltov na 12 Voltov in manj se močno greje in če je pasiven bo že sam sebe komajda hladil, pa pa to samo v primeru, če je v velikem zračnem ohišju.
Tukaj pa imamo v HTPCju 2-jedrni procesor, grafično in še čipset od matične, ki vsi trije proizvajajo precej toplote. Hladilnik je skupen za vse te tri "pečke", ampak deluje samo dokler se vroč zrak, ki se ustvarja nad hladilnikom nekako odvaja stran. To pa je pri zaprtem ohišju možno samo z ventilatorjem ali pa če ohišja sploh ne zapremo in pustimo, da deluje termodinamika, ki topel zrak odnese v višave, seveda mora biti računalnik odprt in nad njim ničesar.

Če pa v zaprto ohišje vtaknemo pasivni napajalnik, pa ne samo, da vroč zrak iz ohišja ne bo mogel nikamor, napajalnik ga bo še dodatno ogreval in v pol ure bo eden izmed čipov (CPU, GPU ali čipset) povzročil zamrznitev sistema.

300 wattni napajalnik v moji gornji (nepreizkušeni) konfiguraciji ima spodaj 80 mm ventilator, ki bi stal direkt nad velikim hladilnikom matične plošče in bi po mojem mnenju uspel iz ohišja odvajati dovolj toplote, da se ne bi vse skupaj pregrelo, hkrati pa bi še hladil napajalnik.
Pa še v to nisem povsem prepričan. Poleti, ko se temperature v sobi približajo 30 C, nisem več siguren, da bi se vse skupaj uspešno hladilo.
V vsakem primeru je možnost, da se naknadno v ohišje iz strani, kjer so luknjice za hlajenja montira še en 120 mm ventilator, ali pa da se vse skupaj uporablja odprto brez pokrova.

Ampak o vsem tem lahko razmišljaš šele, ko imaš vse skupaj delujoče in postavljeno spodaj pod TV.

Naj zavajon, ki ima to matično malo pove koliko se kaj segreva hladilnik na matični. Ali je sploh možno, da ta matična plošča deluje popolnoma brez enega samega ventilatorja, če jo zapreš v neko škatlo? Po mojem mnenju ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

trnvpeti ::

Maticna 1155
G620T pasivni hladilnik
Pasivni napajlnik
Sicer veliko ohisje,zaprto
Se ic kaj ne greje, temp okoli 50 v idle,pride pa tko max do 58
Tako da cist mozno pasivno vse skupaj.
Tale e350 se pa verjetno se manj greje.

zavajon ::

Pasivni napajalniki imajo transformator v ceglu, ki je zunaj. Kot notebooki. Se nekoliko segreva, a občutno manj kot pri notebooku, ker je tok precej manjši. Znotraj je samo vezje, ki razdeli vhodnih 12V na ATX napetosti. Pri picoPsu je običajno naziven izkoristek teh vezij 95%, torej oddajajo zelo malo toplote. Ta vezja v ohišjih imajo sicer malo slabši izkoristek, so pač cenejša, a še vedno ni problem toplota. Meni sistem s picoPSU porabi 2W manj, kot je z originalnim. Meril sem s tistim običajnim (cenenim) merilnikom porabe, tako da glede natančnosti ne dam roke v ogenj. Merilnik je bil seveda priključen v vtičnico, tako da je meril "bruto" porabo.
Izmerjena poraba sistema je 25-35 W, notri je SSD, 2.5" HD, 1 x 2GB RAM, PCIe zvočna ( ki porabi 3W). Hladilnik na matični se segreva, zato je potrebno odvajanje, torej ventilator na ohišju. Temperatura proca je običajno cca. 50, v idle 45, mi je ni uspelo spraviti čez 60 z vklopljenim ventilatorjem. Poskusil sem tudi brez, a je kar hitro prišlo na 75, tako da to ni opcija.

Edit
Procesor sem seveda obremenjeval z BurnIn test softwarom, s kakšnim predvajanjem HD ne gre, ker pri tem je proc obremenjen le 20-30%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Slowenc ::

Zavajon,
daj še enkrat razjasni, če je potreben ventilator na ohišju ali ne, imamo pa to ASUS ploščo.
Najprej pišeš da je, potem pa da ni.

Privzemimo da predvajamo HD film.
Skiny gate.

zavajon ::

Se opravičujem, če sem se slabo izrazil.
Ventilator na ohišju JE potreben.
Odvajanje toplote je potrebno tudi, če je procesor v idlu.

Res pa je, da že minimalna ventilacija bistveno spremeni situacijo.
Jaz imam tale 80 mm ventilator, katerega hitrost krmili matična s Q Fan. Nastavljeno imam na zelo nizke obrate, tako da je običajna hitrost 700-900 rpm. Ker ima ta ventilator deklarirano glasnost 14 db pri 1800 rpm, je pri tako nizki hitrosti skoraj neslišen. Ventilator, ki sem ga dobil z ohišjem, je bil tudi tih, a se je pri nižji napetosti ustavil, tako da sem ga moral imeti na 1200 rpm. Ta pa ima najnižjo hitrost 520 rpm. Je pa običajno pri ventilatorjih težko dobiti podatek o najnižjih obratih, tako da sem ga kupil na blef in sem imel srečo. OK, 12€ se mi ne zdi ravno velik rizik.

Tehnično torej moj sistem ni pasiven, sem že omenil prej, da po mojem mnenju danes to ni možno, a v praksi je ventilator tako tih, da ni prav nič moteč niti ponoči.
Morda bi bil možen pasiven sistem s to ploščo v odprtem ohišju, npr. Antec Mini Skeleton. Seveda je to precej nenavadno ohišje, meni je sicer všeč, a sem hotel takega, kamor lahko dam full size PCI kartico, pa tudi kar drago je bilo.

Izi ::

Naj dodam še moje izkušnje glede temperatur na matični ASUS E35M1-I DELUXE (matično sem imel nekaj dni na preizkušnji)

Če matična plošča NI zaprta v kakšno majhno ohišje, deluje brez problemov brez kakršnegakoli ventilatorja.
Pri odprti matični na delovni mizi brez ventilatorja se procesor v idle greje na okoli 45 C, med največjo obremenitvijo pa prileze do 55 C. V prostoru je bilo 22 C.

Po mojem mnenju je nekje okoli 70 C tista mejna temperatura preko katere ne bi smeli iti za daljši čas in če matično zapremo v majhno ohišje čisto brez ventilatorjev je temperatura že kmalu čez 70 C.

Ko sem dal ventilator direkt na hladilnik je procesor deloval na največji obremenitvi z ledeno hladnih 30 C. Zna pa matična sama upravljati z vrtljaji ventilatorja glede na temperaturo, tako da je ventilator povsem tih, seveda mora imeti ventilator 3 žice, da lahko spreminja obrate.
Imamo torej 2 možnosti. Odprto in zračno ohišje brez ventilatorja, ali pa zaprto ohišje z ventilatorjem.

Procesor se kljub dobri matični plošči navija precej slabo. Iz normalnih 1,6 GHz, se brez kakšnih večjih problemov navije nekje do 1,7 GHz, in potem s precej muke in z dvigovanjem napetosti nekje do 1,8 GHz in to je vse.

Bistvo celotnega sistema pa je seveda poraba in z eno ploščico RAMA in enim SSD jem je vse skupaj "kurilo" celo malenkost manj kot 50 Wattov :O pod največjo obremenitvijo in samo okoli 35 wattov v idle.

zavajon ::

Nekam visoko porabo imaš v idle. Kakšen napajalnik uporabljaš?

Izi ::

zavajon je izjavil:

Nekam visoko porabo imaš v idle. Kakšen napajalnik uporabljaš?

O tem sem že sam razmišljal. Nisem imel na razpolago nobenega majhnega napajalnika in sem uporabil kar "velikega" 500 watnega. Zna biti, da ti zmogljivi napajalniki že sami zase porabijo nekaj 10 wattow.
Vem, da imajo napajalniki največji izkoristek nekje na polovici svojih zmogljivosti, zato bi za ta sistem rabil okoli 100 Watten napajalnik, da bi lahko primerjal. Ampak nič takega nimam. Sedaj tudi matične nimam več.

Sem bil pa navdušen nad njo in bi si jo želel za moj HTPC. Le tega sicer že imam, ampak je na žalost običajne velikosti, dokaj glasen in poleti mi opazno segreva moj domači kino.
Skupaj s velikim LCDjem, ki med gledanjem oddaja precej temperature in še ojačevalcem za 6 kanalni zvok, ki je tudi zelo vroč, sem poleti kot v savni :'(

Za prihodnost torej vem, da za domači kino kupujem samo še najbolj varčno elektroniko.

zavajon ::

Aha. Sem prebral v nekaterih reviewih za to ploščo, da so nekateri navajali višjo porabo, a so uporabljali močne napajalnike. Torej bo najbrž res kaj na tem, da napajalnik porabi določeno energijo, tudi če prenaša manjše moči. Ali pa je pri manjših močeh izkoristek slabši. Kakorkoli, 100W napajalnik je za to ploščo vrh glave.

Jaz sem tudi navdušen nad to ploščo, predvsem zaradi b.p. predvajanja 1024p AVC. Prej sem imel ION z ATOM 330, a za "zahtevne oči" predvajanje ni bilo popolno, čeprav povsem gledljivo. Pa windows 7 vgrajeni AVC dekoder zna z DXVA, medtem ko s CUDA (še) ne.

Poraba je pomembna, predvsem zato, ker lahko le z varčnimi komponentami dosežemo dovolj tih sistem.

Pa ohišje je pomembno. Prejšnjo ploščo Zotac IONITX-F sem vtaknil v poceni itx ohišje (gre nečaku, ne bo smel nergati, ker bo dobil podarjeno), pa nikakor ni šlo brez ventilatorja na hladilniku, čeprav je v mojem delovalo normalno. Očitno je kvaliteta airflowa v raznih ohišjih zelo različna.

janezek67 ::

Komponente v majhnih ohišjih se grejejo, tako da ponavadi tam na žalost ne gre brez ventilatorjev. Tako da je tu bolj vprašanje kvalitetnih in tihih ventilatorjev, da dosežemo en znosen tih sistem.

Slowenc ::

 LC MINI ITX 1360MI LC75ITX 75W

LC MINI ITX 1360MI LC75ITX 75W


Za tole ohišje bi rabil en 60mm ventilator. Če že mora biti, naj bo zelo tih.
Kakšen predlog?
Skiny gate.

zavajon ::

Če ti gre notri 25 mm, predlagam tega. Sicer pa morda tega, s katerim nimam izkušenj, a so specifikacije spodobne. Vsekakor pa ne kupuj tistih za 3€.

rdecaluc ::

Piše da je prostora za 2x 40mm venta :D
Est modus in rebus. ,typos

zavajon ::

Ne, piše, da gre 1 x 60 mm. Vendar pa ne piše, kakšne debeline.

Slowenc ::

Odlično. Očitno so tile SilenX ventilatorji zelo tihi.
Sedaj imam vse potrebne komponente, samo še nabavim.
Skiny gate.

zavajon ::

S tem da moraš vedeti, da ko se enkrat navadiš na tišino, ti postane tudi tistih 14 dba glasnih ;) Zato bo najbolje, da zmanjšaš obrate, da bo hlajenje še znosno. Najbolje je, če to regulacijo omogoča plošča, sicer je opcija SpeedFan, če ti dela na tvoje senzorje, na koncu pa Fanmate, če se drugače ne da.

Slowenc ::

Plata bo ASUSova o kateri je govora že cel čas (ASUS E35M1-I DELUXE). Kot vidim v usermanual, lahko hitrost vrtljajev nastavljaš v EFI biosu (Q-fan control), tako da očitno s tem ne bo problema.

Zavajon,
kako pa se obnaša CPU, če istočasno predvajaš dva full HD filma (fullscreen)? Ali sploh zmore? Se kaj zatika? Kaj pa predvajanje 3D filmov?
Skiny gate.

zavajon ::

Ja, pri tej plati reguliraš vrtljaje ventilatorja s Q-Fan. Ima 3 predefinirane nastavitve, lahko pa nastaviš tudi sam, tako da nastaviš točko temp/% max. obratov. Če npr. nastaviš 60-60, ti bo pri 60C vrtel s 60%. Do te točke ti vrti z manj obrati, nad to pa pospešuje bolj. Vendar moraš priklopit ventilator v CPU fan konektor, ki pa je standarden 3-pinski.

Dveh full HD filmov hkrati ne zmore predvajati. Najbrž bremza grafika, kajti CPU ne pride do 100%. Sicer pa ne vidim smisla v tem, razen če bi želel gledati različna filma na 2 monitorjih. Sem zdownloadal en 3D sample mkv, a v bistvu je to le 1920x1080p posnetek, razdeljen na dve polovici. Torej po mojem dobiš 3D sliko resolucije 960x1080p. Ne morem pa preveriti realno predvajanje, ker nimam 3D TV-ja, niti BR playerja, niti 3D filma. Pobrskaj malo po forumih glede tega.

MI5Ek- ::

Kako pa upravljate te domače HTPCje z brezžično tipkovnico in miško ali imate daljinske upravljalnike? Lahko za oboje napišete tudi model. kateri OS imate nameščen in katere programe uporabljate na njem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MI5Ek- ()

Izi ::

MI5Ek- je izjavil:

Kako pa upravljate te domače HTPCje z brezžično tipkovnico in miško ali imate daljinske upravljalnike? Lahko za oboje napišete tudi model.
Za HTPC-je jaz priporočam Logitechove Kombote tipkovnice in miške.
Najbolje nekaj takega: Wireless Combo MK520 - 48,66 EUR
Deluje odlično tudi po 10 metrov daleč in baterije držijo po več let, da kar pozabiš, da sploh ima baterije.
Pred foteljem ali kavčem je dobro imeti eno manjšo mizico za tipkovnico in miško, gre pa tudi na kolenih, ker ima tipkovnica naslonjalo za dlani miška pa dobro deluje na vsakem materialu tudi na naslonjalu za roke pri fotelju.

zavajon ::

Univerzalni daljinec je tudi cool zadeva pri teh rečeh, kajti običajno se s HTPC krmili vsaj 3 komponente: komp, TV in komponento za zvok.
V tem primeru je smiselno kupiti MCE remote iz Kitajske za 10 EUR, rabiš itak samo IR USB reciever. Kot daljinec meni odlično služi Logitech Harmony 300. Je enostaven za programiranje in uporabo, relativno poceni, pa ima kakšno tipko več kot dražji modeli.

cholt45 ::

Zanima me zakaj noben ne priporoča AMD sistema, ali so trenutnno tako podhranjeni?
Npr. kaj je narobe s to konfiguracijo, jaz sem namreč premišljeval o nečem takem.

http://imageshack.us/photo/my-images/19...

(goddamn slike)

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cholt45 ()

zavajon ::

Nič ni narobe z ATX sistemi, v bistvu so cenejši in bolj zmogljivi.
A tukaj je bilo vsaj v zadnjem delu govora o sistemih, ki porabijo malo energije, torej so posledično lahko tihi. Skoraj pasiven pa je dandanes lahko le ITX sistem (no, morda se motim, a nisem še slišal za ATX, ki bi lahko delal z enim samim ventilatorjem). A to se seveda plača, poleg tega pa so ti sistemi v resnici dokaj nizko zmogljivi, ker so v glavnem namenjeni predvajanju muzike in filmov. Prednost pred raznimi HD prevajalniki ala xstreamer pa je v tem, da so to čisto pravi PC-ji, s katerimi lahko počnemo vse, kar se je pred 5 leti počelo z najzmogljivejšimi PC-ji.

floyd1 ::

Nabavil sem to ohišje (srebrno)in Sapphire pure fusion plato. 2,5 HDD je (upam) na poti, 4GB SODIMM tudi. Ohišje v živo zgleda še lepše kot na slikah, skrbi pa me hlajenje in glasnost ventilatorjev. Sicer sem to še vedno nekako rešil, a to ohišje je RES malo (5,5 cm višine). V skrajni fazi bom šel do kolega, ki ima CNC da mi naredi en fajn bakren blok, potem pa heatpipe do ohišja.

Sicer pa je to meni eno najlepših HTPC ohišij, a precej drago, ker gre za golo ohišje brez napajalnika.

zavajon ::

Mater je res lepa ta wesena škatla. Draga tudi, a če je zraven DC napajalnik in IR reciever, potem je cena že primerljiva s kakšnimi ne ravno cenenimi ohišji. Potem rabiš le še AC-DC brick, ki ga pa lahko dobiš poceni tukaj.
Pa še 25mm ventilator gre noter.

floyd1 ::

zavajon je izjavil:

Mater je res lepa ta wesena škatla. Draga tudi, a če je zraven DC napajalnik in IR reciever, potem je cena že primerljiva s kakšnimi ne ravno cenenimi ohišji. Potem rabiš le še AC-DC brick, ki ga pa lahko dobiš poceni tukaj.
Pa še 25mm ventilator gre noter.

Ja, tudi meni je ful lepo ohišje. Kolikor sem gledal, je večina teh picoPSU "napajalnikov" narejenih za 12V brick, ti za laptop pa so (ca.) 19V.

Moram še malo pojamrat, hkrati pa opozoriti tiste, ki še nabavljate.

Včeraj sem sestavil konfiguracijo (NesteQ MS550 mini.ITX ohišje + Sapphire pure fusion mini plato) in prva stvar je bila, da sem tisto alu ploščico, z luknjami za priključke na MB, komaj dobil notri v odprtino ohišja. Sem že mislil, da bom moral malo zbrusit aluminij, tako na tesno je šlo, še nisem videl kaj takega (pa da ne bo kdo mislil, da sem sestavljal PC prvič, enih 6-7 že sigurno). Potem se je začela prava veselica - prekratek kabel napajanja za osnovno. Vsaj 2-3 cm, pa da se ubiješ. Sem moral platico (del napajalnika, ki je v ohišju) obrniti za 180° a potem je bil seveda prekratek kabel od te platice do zunanjega power bricka. A še vedno boljše lotat 2 kabla kot 10+. Sem bil preveč jezen, da bi šel gledat, ali imajo vse mini ITX plate power konektor na istem mestu, ker če imajo je to neverjetna šlamparija proizvajalca ohišja (ohišje+napajalnik je bilo v kompletu)... Potem je tu še plastični konektor za ventilator ohišja, ki je 4 polni. Ne vem zakaj (itak ima samo 2 žici, konektor na plati pa 3 pine). Mi pa zaradi tega ni šel priklopiti na plato, ker so frajerji pri Sapphire postavili kondenzator ca. 2 mm !!! od priklopa za ventilator. Pravi biseri... Dobro, konektor ventilatorja bom že obrezal (tisti prazen del pač gre vstran), a vseeno si mislim svoje.

Nazadnje sem sestavljal svoj "velik" PC, Asusovo plato (Core I7) v Coolermaster ohišje, kjer je vse super "padlo" skupaj in sem zgleda dobil zmotno prepričanje, da proizvajalci kvalitetnejših (firmskih) komponent itak mislijo na vse in da so časi, ko je bilo treba marsikaj prerihtat, že zdavnaj mimo...

Še to, ventilator na procesorju je res tih (vsaj zame), tako da (vsaj tu) zaenkrat ni problema. In še eno negativno presenečenje - na slikah ima ohišje na delu, kjer je procesor, reže za zračenje. Moja škatla tega nima in se malo sprašujem, kako bo to letelo pri Full HD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

zavajon ::

Predvajanje full HD naj te ne skrbi, kajti če ti predvajalnik uporablja DXVA, ti poraba CPU ne bo šla čez 30%, večino časa bo okrog 20%. Bolj bo problematično, če boš izvajal kakšne procesorsko požrešne operacije, npr. encodiranje videa.
Čisto na pamet, ne vem, če bi dodatne reže kaj pripomogle k boljši ventilaciji. Se mi zdi, da je važno bolj to, da zrak prihaja v ohišje na eni strani in odhaja ven na drugi.

Se mi zdi, da imajo vse ITX plate konektor za napajanje spredaj levo, torej proti PCI slotu (če je zadaj IO shield), torej gre najbrž res za šlamparijo proizvajalca ohišja. Sicer se prodajajo podaljški za ATX napajalne kable, a brez veze si delati dodatne stroške.

PicoPSU napajalniki res delajo le na 12V vhodno napetost, a nekateri bricki (kot ta iz DX) imajo stikalo za izbor izhodne napetosti od 12 do 19V.

69charger ::

OK sem se odločil da bom tudi nekaj takega za server nabavil,nekaj čisto kompletno silent. Trenutno imam ogledano plato INTEL D510MO,Atom z 1,66ghz. Pomojem bo kar v redu.

Ram bom pač kupil 2gb DDR2 sodimm,malo me moti ker je za nekaj evrov več že 4gb DDR3 rama,je mogoče kakšna poceni ITX plata do 80€ pa da gre DDR3 gor?

Za disk,se mogoče splača TALE SSD? Kapaciteta je res samo 16gb,ampak bo dovolj,boljše kakšen običen 2,5 inčen disk?

Vse bi pa dal v TALE ohišje,bo napajalnik dovolj za to mašino? Se bolj malo spoznam na tele majhne stvarce.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

trnvpeti ::

Ne kupuj atoma.
Kupi rajsi kaksen e350.
Funtech patriot ssd 32g za 67e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

69charger ::

Glej jaz ne bom rabil nevemkaj,da bom denar zabijal sa malo hitrejši proc+plato,ki ga sploh ni mogoče dobit v pasivni obliki. Itak laufam samo MySQL,Apache,Filezilla pa eno konzolo za server. Trenutno mam noter Sempron Mobile 1,6ghz na Socket 754 pa je obremenitev 5%,samo ko mi gre na živce vent,vročina in še velik glasen napajalnik po vrhu. Da ne bi o starem IDE disku.

EDIT: Če koga zanima,sem izbrskal eno cenovno ugodno plato z DDR3: KLIK
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

Potem tudi ssdja ne rabis
Ja v redu plata,
Tudi ohisje in napajalnik v redu
56e+38+15 ram+40disk pa si na 150 za celo masino

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

69charger ::

Sej to sprašujem: ali WD Scorpio ali nek poceni SSD za največjo tišino,kapaciteta da je nad 16gb.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

zavajon ::

Za to ti bo Atom čisto dovolj.
Po mojem bi ti bil dovolj tudi D410 ali D425, ki porabi še 3W manj.
Za OS in serverje je 16GB tudi dovolj, le če boš imel večje baze poskrbi, da bodo datafile-i na drugem disku. Je pa vprašanje, če rabiš SSD. Tudi 2.5" diski so precej tihi. Se mi zdi, da so Samsungi trenutno še najbolj tihi.
Komplet pasivnega sistema pa ne boš imel, bo ventilator na ohišju. Investiraj kakih 10€ v drugi ventilator, če bo ta glasen.

trnvpeti ::

2,5 disk je izredno tih

Omenjeno ohisje in napajalnik nima ventilatorja in ga ne bos rabil

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

zavajon ::

Ne vem, no, moj prvi itx je bil Atom N270 s 3W TDP, a je bil ventilator vseeno potreben. Greje tudi matična, ne samo proc.

trnvpeti ::

Sem imel 525mo pa ni bilo potrebno.
S tocno tem ohisjem
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HTPC (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27855887 (32612) Netrunner
»

Plošča ASUS AT5IONT-I

Oddelek: Strojna oprema
242145 (1225) zavajon
»

Mini server (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6510542 (8592) Dr_M
»

How To: Asus AT5IONT-I hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71166 (972) Half-Saint
»

Nakup računalnika z čim nižjo porabo energije

Oddelek: Kaj kupiti
314661 (4196) frudi

Več podobnih tem