» »

Podjetja nasprotujejo firefoxovi politiki bliskovitih izdaj

Podjetja nasprotujejo firefoxovi politiki bliskovitih izdaj

Mozilla je letos spomladi bistveno spremenila politiko izdaje novih različic.

Heise - Mozillina nova politika izdaje sveže različice brskalnika Firefoxa vsakih 6 tednov zgleda ni razburila zgolj organizatorjev release party-jev. Poslovni uporabniki imajo raje bolj umirjen razvojni cikel, ki jim omogoča predhodno testiranje in namestitev šele takrat, ko so nujne varnostne luknje že pokrpane, vsi potrebni dodatki (add-ons) pa na voljo. Posebej so prizadeti tudi razvijalci modernih spletnih aplikacij (html5, javascript), ki morajo po novem vzdrževati kompatibilnost z mnogo več verzijami.



Sodu je dno izbila odločitev z minule srede, da prenehajo z izdajo varnostnih popravkov za marčevski Firefox 4, s čimer ta zgolj tri mesece star brskalnik efektivno postaja abandonware. Predstavnik IBM-ja je potezo označil kot brco v želodec, analitik raziskovalne hiše IDC pa dvomi, da bodo podjetja pripravljena sprejeti pohitreni razvojni cikel. Produktni vodja za Firefox, Asa Dotzler, je v odgovor zapisal, da poslovni sektor ni prioriteta za Mozillo in da bi vsaka minuta, ki jo zapravijo na željah podjetij, pomenila manj kakovosten brskalnik za običajne uporabnike. Tovrsten odnos bo verjetno zgolj okrepil položaj Microsoftovega Internet Explorerja v poslovnem sektorju.

Razvijalci razširitev sicer pravijo, da gre bolj za nadlogo kot resen problem, a po drugi strani je s prihodom 5ke slovenski črkovalnik preprosto prenehal delovati. Mozilla se brani, da naj razvijalci pač uporabljajo uraden Add-On SDK, ki bo preživel spremembe različic. SDK je na voljo šele od 5ke naprej, zato bo zato minilo še precej časa, preden bo večina razširitev prepisana v skladu z njim.

Cilj Mozille je seveda povrnitev tržnega deleža, ki ga je na novo pridobil Chrome, vendar imajo z izvedbo bistveno več težav kot pri Googlu. Avtorji operacijskega sistema Ubuntu Linux tako že razmišljajo o polnem prehodu na Chrome.

Dodatek: IBM je sporočil, da skupaj z Mozillo intenzivno delajo na rešitvi, ki bi zbližala interese Mozille in podjetij. Kaj točno to pomeni - počasnejši tempo novih izdaj, morda posebno različico Firefoxa za podjetja, kaj tretjega, za zdaj ni jasno.

81 komentarjev

«
1
2

Ganon ::

Se več kot strinjam, to hitenje s čedalje višjimi številkami nima prav nobenega smisla. Očitno so samo pri Operi in MS-ju obdržali zdravo pamet.

mkoco ::

Vsak teden instaliram novo verzijo FF. To je mal preveč usekan,no... Še mal pa grem na opero.
Money will say more in one moment than
the most eloquent lover can in years.

RejZoR ::

Kaj sem govoril, ko so vsi pljuvali čez moje kritike o verziji češ, sej je sam številka. Za end userje mogoče, za tech support in administratorje pa je to nočna mora. Pa še kretensko je zastavljeno.

http://my.opera.com/rejzor/blog/2011/06...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mathjazz ::

Asa DotzleR (manjka črka r) je znan po tem, da je glasen in ima stališča, s katerimi se večina razvijalcev Mozille ne strinja.
www.getfirefox.com

Gregor P ::

a po drugi strani je s prihodom 5ke slovenski črkovalnik preprosto prenehal delovati
... vem, da že vsi poznate rešitve, ampak kljub temu ena izmed njih za normalne uporabnike Nightly Tester Tools;)
* Force addon compatibility
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

MrStein ::

"Nightly Tester" in "normalni uporabnik" nekak nista v istem čolnu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gregor P ::

Če nimajo nameščenih 1000 dodatkov, za katere niti vedo več, kaj počnejo, če sploh kdaj so (ter jih že 99% več ne deluje ker so zastareli in se jih ne posodablja več), temveč samo črkovalnike ipd. potem praktično ni večjih skrbi.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

RejZoR ::

Sam imam samo 3 extensione, AdBlock Plus, FireGestures in GMail Watcher. To je to.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Utk ::

Kva vam ni jasn, sej imate source pa si ga vzdržujte sami. Tako simpl je to, po logiki nekaterih...

MrStein ::

Ki jih začuda ni v tej temi...

Gregor P je izjavil:

Če nimajo nameščenih 1000 dodatkov, za katere niti vedo več, kaj počnejo, če sploh kdaj so (ter jih že 99% več ne deluje ker so zastareli in se jih ne posodablja več), temveč samo črkovalnike ipd. potem praktično ni večjih skrbi.

A ni ravno črkovalnik "crknil" ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

amigo_no1 ::

Črkovalnik se da usposobiti v minuti
http://slo-tech.com/novice/t472840/p315...

element ::

Komponento za podpisovanje v e-davkih sem komaj usposobil na FF4. Na FF5 je spet odletela. Mrš.

Thomas ::

Davkarijo odklopt! Ne browserja, kateregakoli že.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

Čudno. Pa ravno ko so me skoraj prepričali, da je za open-source lažje kaj naredit, ker imaš kodo, kot pa za IE in windowse, kjer nimaš nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

arjan_t ::

Utk je izjavil:

Čudno. Pa ravno ko so me skoraj prepričali, da je za open-source lažje kaj naredit, ker imaš kodo, kot pa za IE in windowse, kjer nimaš nič.


Na kaj točno se to navezuje?

Gray_Warden ::

saj imajo podjetja na voljo uporabljati chrome, ie, safari, opero ali bilokateri brskalnil. Firefox tako ali tako uporablja vedno manj uporabnikov, očitno pa si namerava še sam metati polena pod noge. Firefox se je v podjetjih uporabljal zaradi boljšega delovanja kot jo je imeli internet explorerji do verzije 8 ampak ie9 deluje povsem spodobno, za delovanje službenega računalnika popolnoma dobro.


nekega bistvenega + pri uporabi ff, medtem ko obstaja bistveno lepše delujoči chrome, ne vidim. (če so se uporabniki lahko navadli na povsem drugačen videz ff4, se lahko tudi na videz chroma ali opere. Administrator naj reče da je to nov firefox, pa ne bo problema).
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

marS ::

no, ko jim bo padel delež za kakih 5% bodo spremenili politiko....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

mathjazz ::

Slovenski slovar je zdaj posodobljen:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefo...
www.getfirefox.com

Gray_Warden ::

naj bo posodobljen če hoče bit. Nekako nima smisla vsakih nekaj tednov instalirat novo verzijo brskalnika in iskat delujoče dodatke zanj.To narediš ko pride nova verzija brskalnika ven, potem pa imaš mir, dokler ne pride do kakšne večje spremmebe v številki (kot recimo opera, kjer imaš opero 11.11, zdaj bo prišla ven 11.50 itd). Instaliraš dodatek in pozabiš da si ga kdajkoli dodal, ne pa da bom čez nekaj tednov spet iskal isti dodatek, da bo stvar delovala na novejši verziji. No go.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

Bistri007 ::

Gregor P je izjavil:

a po drugi strani je s prihodom 5ke slovenski črkovalnik preprosto prenehal delovati
... vem, da že vsi poznate rešitve, ampak kljub temu ena izmed njih za normalne uporabnike Nightly Tester Tools;)
* Force addon compatibility

Prava rešitev za črkovalnik je, da se da črkovalnikove datoteke v
C:\Program Files\Mozilla Firefox\dictionaries

Skopirati pa moraš sl.aff in sl.dic iz C:\Users\ ... \AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ ... .default\extensions\sl@dictionaries.addons.mozilla.org\dictionaries.

Sicer sem bil presenečen, da se ne namestijo tam že v FF4.

Meni ni všeč, da mi nehajo delovati Adobe Acrobat PDF razširitve z verzijo 5. Ne da se mi pa sam popravljati datotek.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Gray_Warden ::

bistri007

Misliš da to vsi ljudje znajo narest? če bi jaz v naši firmi omenil takšen postopek, bi dobil verjetno kakšno miško ali tipkovnico v glavo. Zato pač menim da se je firefox popolnoma uničil s takšno politiko.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

arjan_t ::

več dodatkov bo migriralo na Addon SDK, manj bo problemov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arjan_t ()

vorantz ::

Najlažje prevalit krivdo na tiste, ki se trudijo prispevat dodatke :P

Bananovec ::

Kdo so oni, da bodo nam ukazovali o nameščanju 12 mesecev stare verzije programa ?
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Looooooka ::

Oni so Mozilla foundation...tisti, ki ste jih kovali v nebo se manj kot leto nazaj.
Kako hitro uporabniki obrnejo hrbet... :)

jype ::

Utk, danes ob 17:41> Kva vam ni jasn, sej imate source pa si ga vzdržujte sami. Tako simpl je to, po logiki nekaterih...

Utk, danes ob 19:12> Čudno. Pa ravno ko so me skoraj prepričali, da je za open-source lažje kaj naredit, ker imaš kodo, kot pa za IE in windowse, kjer nimaš nič.

mathjazz, danes ob 19:24> Slovenski slovar je zdaj posodobljen:

Now let us wait to see a commercial vendor beat that response time, eh?

Thomas ::

Hot online fix vsako sekundo velikokrat, z vsemi dodatki vred. Tako, da uporabnik niti ne opazi, samo vedno bolje dela in vedno več zna in zmore.

To je atraktor.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matejdro ::

Super. Upam, da prestavijo nazaj na star sistem.

Bistri007 ::

Gray_Warden je izjavil:

bistri007

Misliš da to vsi ljudje znajo narest? če bi jaz v naši firmi omenil takšen postopek, bi dobil verjetno kakšno miško ali tipkovnico v glavo. Zato pač menim da se je firefox popolnoma uničil s takšno politiko.

Če daš datoteke za črkovalnik že ob instalaciji v C:\Program Files\Mozilla Firefox\dictionaries, potem jih ne bo nobena posodobitev onemogočila.

Glede metanja HW: saj zato pa je IT support, a ne? :P

Izvirni greh je maxVersion značka.
		<!-- Firefox -->
		<em:targetApplication>
			<Description>
				<em:id>{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}</em:id>
				<em:minVersion>3.5</em:minVersion>
				<em:maxVersion>6.*</em:maxVersion>
			</Description>
		</em:targetApplication>

DownThemAll! ima to kar tako poštimano. Minimalno verzijo, na kateri bo delovalo, lahko poveš. Ampak kdaj bodo pri Mozilli polomili legacy API, pa res ne moreš vedeti. Če not napišeš trenutno verzijo, bo nehalo delovati čez par mesecev.

Tako pa je večina posodobitev FF dodatkov ravno popravljanje, kar je zapisano pod maxVersion značko. Če bi imel jaz kak dodatek, bi not napisal 99.*, pa je. Itak ti jih FF sam posodablja, ko postanejo na voljo.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Ales ::

Ne verjamem, da bo Mozilla prestavila na star sistem. Red Hat npr. zaenkrat ostaja na različici 3.6.xx in jo bo vzdrževal do konca žiljenjske dobe svojih enterprise distribucij. Kdor hoče, naj mu sledi, kdor pa ne, pa naj posodablja vsake tri mesece. Če pa kdo potrebuje npr. podporo za 5-ko od Mozille, sem pa prepričan da jo lahko najame oz. plača zanjo.

Ni rečeno, da ne bo Mozilla sama vsake toliko časa vendarle podprla kake novejše različice za dlje časa, vendar po moje to ne bo tako kmalu, če sploh.

To, da bi Ubuntu presedlal na Chrome ali Chromium samo zaradi tega hitrega tempa izdaje različic, pa so po moje buče. Kaj pridobi s tem? Je pa to lepa priložnost za marketinške izjave in promocijo lastne distribucije zastonj v stilu, "vsi govorijo o Firefoxu, dajmo hitro prislonit pisekr, da bodo govorili še o Ubuntu". Genijalno, čeprav precej iritantno.

Bananovec ::

Looooooka je izjavil:

Oni so Mozilla foundation...tisti, ki ste jih kovali v nebo se manj kot leto nazaj.
Kako hitro uporabniki obrnejo hrbet... :)

To je bilo mišljeno bolj za tista podjetja, osebke itd.ki so proti takemu načinu. Nimam pa nič proti Mozill Foundation. Seveda je po njihovi logiki bolje imeti 12 mesecev crap od softwara (FF 4) kot pa vsake 3 mesece posodobljen software. Čudna so pota gospodova...
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Tarzan ::

Naj dajo lepo LTS verzije ven vsakih nekaj cifer, pa bo vse super. Za super turbo hitre geeke vsaka nova številka, za lene admine pa vsakega pol leta ali leto nova Long Term Support verzija.

gruntfürmich ::

no, pa smo dobili podporo tisti ki smo se bunili...:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

win64 ::

Tarzan je izjavil:

Naj dajo lepo LTS verzije ven vsakih nekaj cifer, pa bo vse super. Za super turbo hitre geeke vsaka nova številka, za lene admine pa vsakega pol leta ali leto nova Long Term Support verzija.

Saj zato maš tri verzije firefoxa: normalna(stabilna), aurora(beta) in nigthly(najnovejši build). Sicer pa nobena ne zagotavlja podpore, nikoli ni.

morbo ::

V čemu je torej filozofija teh hitrih verzij? Gre le za marketinško foro?

Hm, zdajle sem preveril "About" obrazec in piše da je verzija 5.0
Ok watever, enkrat vmes se je posodobilo, še opazil nisem... :)

mtosev ::

Ostajam na FF. Jaz ne vidim nobene škode s prehitrim izdajanjem verzij. Boljše kot M$ s svojim IE6 in IE7 med katerima je minilo točno 5let.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

arjan_t je izjavil:

več dodatkov bo migriralo na Addon SDK, manj bo problemov

Also known as: The next version will be really great!

Ta floskula počasi izgublja svoj naboj.

Ales je izjavil:


To, da bi Ubuntu presedlal na Chrome ali Chromium samo zaradi tega hitrega tempa izdaje različic, pa so po moje buče. Kaj pridobi s tem?

Ja, Ubuntu itak sam hitro izdaja verzije, tako da tu ni neke logike.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Blisk ::

zadeva je zgrešena in to bodo videli tudi pri vodilnih FF. Prehitro gre zadeva in premalo je kompatibilna

Bistri007 ::

Blisk je izjavil:

zadeva je zgrešena in to bodo videli tudi pri vodilnih FF. Prehitro gre zadeva in premalo je kompatibilna

Blisk tudi nasprotuje firefoxovi politiki bliskovitih izdaj???
:O :O :O
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

BigWhale ::

Thomas je izjavil:

Hot online fix vsako sekundo velikokrat, z vsemi dodatki vred. Tako, da uporabnik niti ne opazi, samo vedno bolje dela in vedno več zna in zmore.

To je atraktor.


Morda za nekatere. Za druge pa spet ne. Preden gres v masovno uporabo nekega novega produkta, ga moras prej dodobra stestirati. Skrajno neugodno, ce instaliras nov brskalnik na 10.000 masinah in potem ugotovis, da tvoja web aplikacija ne deluje...

PARTyZAN ::

Ubuntu communityu niso všeč "bliskovite" spremembe verzij, zato razmišljajo, da bi presedlali na alternativo ki ne nabija cifer, Chrome.

Oh wait.

element ::

Sej ni problem v nabijanju cifer. Problem je v tem, kaj to potegne za sabo. Pri Chromu auto-update deluje tako, da sploh ne opaziš. Si pač skos deležen zadnje verzije. Pri Firefoxu se z vsakim velikim releasom razdere pol stvari in prehod ni niti najmanj neboleč, kaj šele avtomatiziran. Ko popravijo to, je lahko nova cifra spredaj vsak dan. Do takrat bodo pa community penast.

win64 ::

če privzeto onemogočijo avtomatsko preverjanje verzij dodatkov(in njihovo blokiranje ob napačni verzij) bo že veliko narejeno

RejZoR ::

Sej to je vgrajeno že od nekdaj, sam kaj ti pomaga preverjanje, če extensioni niso posodobljeni?
Pa tle ne gre za lenobo razvijalcev extensionov ampak je verjetno tečno skoz nadgrajevat extensione samo zato ker zdej štancajo velike verzije vsake 2 tedna in pri slednjih se je vedno podrlo vse skupaj. Medtem ko med npr 3.5 in 3.6 ni bilo problemov.

Če mene vprašate bi moral extensione naredit z nekimi flagi za API-je. Dokler so flagi prisotni ne bi smel težit. Ko pa bi zaznal, da se neki API-ji ne ujemajo, potem pa bi zatežil. Ker če extension uporablja funkcijo, ki se ni spremenila že od Firefox 2.x ampak neha delat samo zato ker je šla verzija Firefoxa gor, to pa je mal trapasto.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Gandalfar ::

To bi bistveno otezilo delo razvijalcem

RejZoR ::

Ker? Ne vidim kako bi to otežilo delo razvijalcem, če bi se preverjanje izvajalo avtomatsko na nivoju extension API-ja. Ki pa trenutno ni zasnovan v to smer in teži za vsak drek razen če razvijalec določi, da bo delal tud z verzijo 537654.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

PARTyZAN ::

element: te težave bodo s časom izginile. Sploh pa, če je kdo, ki se mu da popravljat maxversion flag ... je to linux user. :))

gzibret ::

Brisanih nekaj dvozložnih / dvobesednih postov. Nič pametnega ni od njih, zgolj smeti.
Vse je za neki dobr!

MrStein ::

Zdaj pa Google izda eno LTS verzijo Chrome in FF spuši tako v business segmentu, kot "najstnikih". :O
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox 6 na voljo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
14831427 (23481) Icematxyz
»

Izšel Firefox 11 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6414567 (10314) MrStein
»

Firefox 10 je zunaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6217719 (14170) Icematxyz
»

8. novembra izide 8. Firefox

Oddelek: Novice / Brskalniki
4320817 (17306) win64
»

Podjetja nasprotujejo firefoxovi politiki bliskovitih izdaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8121521 (17894) Poldi112

Več podobnih tem