» »

Izšel Firefox 5

Izšel Firefox 5

Slo-Tech v novem brskalniku

Mozilla.org - Četrt leta po izidu četrte različice odprtokodnega brskalnika Firefox je pred nami že povsem sveža peta verzija. Tako kratek razmik med dvema velikima različicama je posledica novega režima izdajanja verzij, ki velja od marca in sledi Chromovemu zgledu hitrega izdajanja novih verzij, da lahko uporabniki čim prej dobijo nove funkcionalnosti.

Videz petice se od štirice ne razlikuje, so pa izboljšave skrite pod pokrovom. Odpravljenih je kopica hroščev, bolj ali manj resnih naj bi bilo kar tisoč manj, od tega 10 resnih varnostnih ranljivosti (med drugim v podpori za video standard WebM). Največji spremembi sta izboljšana podpora za HTML5 in animacije v CSS. Odpadla je podpora izbiri razvojnega kanala, ki bi omogočala namestitev aurora ali beta verzije in ne zadnje stabilne verzije brskalnika.

Brezplačen prenos brskalnika, ki obstoji tudi v slovenskem prevodu, je že mogoč z uradne strani, uporabniki Firefoxa 4 pa lahko izberejo posodobitev tudi v programu. Še vedno so podprte vse verzije Windows od 2000 dalje, Mac OS X 10.5 ali novejši in Linux. Naslednja verzija Firefoxa izide avgusta. Mozilla bo tudi še nekaj časa podpirala verzijo Firefox 3.6, ki je hkrati dobila vrsto varnostnih popravkov in ostaja na seznamu vzdrževane programske opreme.

178 komentarjev

«
1
2 3 4

m0LN4r ::

Na počasnejši povezavi 512/128 je opazno hitrejši, nekak drugač nalaga strani. Kaj drugega nisem opazil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Matev ::

nadgradnja je tokrat šla gladko
in ni bili potrebno kaj dosti klikanja

lepo to

Runnagain ::

Mogoče bo pa 5-tka delovala, tako kot more, kar za 4-ko ne morem trditi.

BALAST ::

FoxTab ne dela! Klinc pa taka nadgradnja kjer temeljni plugini ne delajo. :8)

FireSnake ::

Iščem dlako v jajcu (ker je nepomembno): tole hitro nabijanje številk mi res ni po godu.
Že iz psihološkega stališča si imel on izidu "polne verzije" občutek, da si res dobil nekaj novega (in mene nikoli niso razočarali).

Sicer pa sem zelo zadovoljen FF uporabnik - in nič ne kaže, da bi se selil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

amigo_no1 ::

Meni štirka dela bp.Kje si imel težave ?
A sedaj je modno vsaka 2 meseca štampati komplet novo verzijo (kot head&shoulders super duper šamponi :))) ?

Highlag ::

Zgleda in deluje v redu, čeprav se tudi sam ne strinjam s politiko povečevanja številk. Ne vem zakaj bi morali imeti do konca leta že verzijo 10+.
Sam sem naložil 5ko že včeraj. Brez težav. Sem pa opazil, da gumb Namesti posodobitev ni deloval včeraj.
Never trust a computer you can't throw out a window

Ales ::

Ja, malo čuden občutek, da je ta različica že kar 5-ka. To niti 4.5 ni, mogoče da bi bilo za 4.1.

Ne vem zakaj sledijo tej Chromovi gonji, je pa res, da je IE pri 9-ki, Chrome nekje pri 318-ki... :P

Marketing je včasih jeba. Jaz osebno bi sicer ostal na starem načinu oštevilčenja za Firefox. Ampak glede na to, da so se že dolgo nazaj odločili, da bo od zdaj naprej tako, se bo pač treba privadit.

opeter ::

Jaz bom počakal na Firefox 100.

EDIT: nadgradnja je potekala brez problemov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Carmack ::

Namestil pred 5 minutami, takoj sem opazil precej hitrejše nalaganje strani (1M/256k povezava), tako da sem zaenkrat precej zadovoljen.
BRIJAM, ŠIŠAM, ZUBE VADIM...

Han ::

FF 5.0 je izšel že 17.6.2011. :))

japol ::

Je vsaj tolk hitrejši kot 3.16...? Ker zdej k mam 4, se zaganja u nedogled in čist nč ni hitrejša od 3.

System ::

Zelo zadovoljen. Že, ko je štirka prišla mi je bil všeč nov dizajn.
Kar se pa številk tiče pa mi je čist vseeno, če je verzija 100 milijonov.

kixs ::

Han je izjavil:

FF 5.0 je izšel že 17.6.2011. :))


Js sem FF vceraj na novo namestil, ker je delal neko sranje - cez noc je porabil ves prosti spomin cca 2.5GB 8-O In sem lahko dol potegnil le 4.0.1 verzijo iz prve strani.

Trenutno pa ravno posodabljam...

Skyman ::

imam ga ze 4 dni sicer angleski FF ampak zadevca deluje dobro napram FF 4

mojsterleo ::

jz mam še vedno 3.6 lol... tipom se je zmešalo. btw a v 4ki pa 5ki obstaja kak delujoč plugin kot je firegestures? to je da lahko osnovne ukaze v browser oknu izvajaš s potegi miške. brez tega meni živeti ni.

trnvpeti ::

komponenta za podpisovanje(durs,...) deluje v 5-tki?
kako bodo to sledili pri razvijalcih za te zadeve?

amigo_no1 ::

V FF v4 dela firegestures.

Runnagain ::

amigo_no1 je izjavil:

Meni štirka dela bp.Kje si imel težave ?
A sedaj je modno vsaka 2 meseca štampati komplet novo verzijo (kot head&shoulders super duper šamponi :))) ?


Kolešček na miški za page up/down je prenehal delati, občasno je FF zrznil za 5-10 sekund, požrl je 800+M memorije...

RejZoR ::

amigo_no1 je izjavil:

V FF v4 dela firegestures.


Boljša fora je, da mi v službi na FF5 teži, da FireGesture ni združljiv s FF5, doma pa mi dela lepo. Isti browser, isti OS. Confused much?

EDIT:
Hm, očitno se je extension vmes posodobil. Čeprav je release date šele današnji dan, men pa je doma delal že včeraj. Anyway, zdej dela :)
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

amigo_no1 ::

Na FF v5 portable meni dela FireGestures 1.6.5
https://addons.mozilla.org/en-US/firefo...

drugače pa shrani xpi na disk (je zip arhiv), editiraj install.rdf -> max version na 5.* in mora delati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

lebang1 ::

Pravkar posodobil, bilo hitro brez težav.
Sedaj opazil da strani nekoliko hitreje nalaga.
Edina slabost je da ni podprt dodatek: slovar za slovenski jezik...

amigo_no1 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Rias Gremory ::

Posodobitev je bila brez težav.
Z 4-ko nisem imel nobenega problema, edino pri 5-ki vse skupaj hitreje deluje.

Lp
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MrStein ::

amigo_no1 je izjavil:

Na FF v5 portable meni dela FireGestures 1.6.5
https://addons.mozilla.org/en-US/firefo...

drugače pa shrani xpi na disk (je zip arhiv), editiraj install.rdf -> max version na 5.* in mora delati.

Ja, to pa bi morali malo izboljšati. Dodatki so navsezadnje en velik del razloga, da kdo sploh FF uporablja.

Ločen API versioning za plugin API ali nekaj.
Saj itak 99% pluginov deluje, samo verzijo moraš shekati.
Torej naj vodijo API version, in ostane enak v več releasih FF-a.
Ko dodajo novo, pa naj istočasno ohranijo še prejšnji API.

Aja, to je več dela za njih.
Saj user lahko poheka...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

lebang1 ::

ok, mi je uspelo usposobit slovenski jezik.
Sem prenesel dol ta .xpi (z IE) :)
razširil, odprl install z beležico in spremenil maxdata na 5.0
Shranil, odprl %APPDATA%\Mozilla\Firefox in tam poiskal slovar in zamenjal install
Potem poiskal pod orodja- dodatki ta slovar in kliknil vključeno ter ponovno zagnal FF :)

win64 ::

raje nastavi na vezijo 100, da ti ne bo treba ob naslednji izdaji vse skupaj ponoviti

Icematxyz ::

Prvi vtisi so dobri. Na Ubuntu imam občutek, da praktično vse kar testiram deluje hitreje. Tudi odločitev glede spremembe strategije (čas med posameznimi različicami) se mi zdi prava. Konkurenca na tržišču je danes preveč huda, da se ne bi pri podjetju Mozilla hitro odzivali na izzive na tržišču! Prvi vtis je torej, da je FF 5 boljši od FF4, torej ne gre le za spremembo številke različice!

MAjster951 ::

zadovoljiv 8-)

Redorange ::

hitrejši je pa res,
upam pa da se razvijalci dodatkov ne bodo naštufirali vsake dva meseca posodabljat, zaradi novih verzij ff

gruntfürmich ::

nisem zadovoljen. 4.2 bi blo čist ok.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

RejZoR ::

Redorange je izjavil:

hitrejši je pa res,
upam pa da se razvijalci dodatkov ne bodo naštufirali vsake dva meseca posodabljat, zaradi novih verzij ff


Itaq je tko da 99% extensionov dela čist lepo, ampak ker imajo flag da dela samo s 4.x bo zatežil, da ne pdopira petice. Resno bi moral dodat opcijo "Ignore extension compatibility" checkbox v addons managerja pa čaw. Če se browser noče zagnat zarad nezdružljivosti imaš še vedno safe mode kjer pošraufaš stvari.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Icematxyz ::

No ja, če razvijalec dodatka "uradno" ne "posodobi združljivosti" z novo različico se mi zdi smiselno, da privzeto dodatek naj ne bi deloval. Pa čeprav v večini primerov bo deloval. Tako kot je sedaj, se mi vseeno zdi bolje, kot nasprotna opcija. Kdor aktivno razvija dodatke bo tako zagotovil združljivost z novejšo različico, kdor pa ne...

maastermedia ::

Po mojem se bo s takim načinom oštevičevanja hitreje posodobilo stare brskalnike, kot pa s podverzijami 2.6.1 => 2.6.2. Imaš občutek, da ti oprema ne zaostaja veliko.

FireSnake ::

win64 je izjavil:

raje nastavi na vezijo 100, da ti ne bo treba ob naslednji izdaji vse skupaj ponoviti


Ce bojo tako hitro nabijali verzije, naj raje doda še kako nulo več :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RejZoR ::

maastermedia je izjavil:

Po mojem se bo s takim načinom oštevičevanja hitreje posodobilo stare brskalnike, kot pa s podverzijami 2.6.1 => 2.6.2. Imaš občutek, da ti oprema ne zaostaja veliko.


In zakaj bi moralo zaradi manjše številke karkoli zaostajati? Kdor gleda na verzije na tak način je edini zaostal v tej zgodbi. Se pravi je Ferrari 559 slabši od Peugeota 3008 al kolk je že, ker ima manjšo številko? BS.

Podobna fora je bila z avast! Antivirusom. Dolgo časa je bil na verziji 4.x čeprav so ga skoz aktivno razvijali na vseh področjih. Drugi pa so vmes zamenjali ene 3 letnice. Pa so bili zato kaj boljši? Ne. Še celo precej slabši so bili. Tud Firefox ni bil prav nič slabši od konkurence pa čeprav je imel samo verzijo 3.6 namesto 10 kot npr Opera ali pa 8 kot IE. Oz jih je spet presegal v določenih stvareh. In glede na to da je Firefox še vedno med najbolj razširjenimi browserji poleg IE res ne vidim zakaj grejo v smer za debile.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

dux ::

@RejZor: ker jim tržni delež pada in bi radi hitreje nove tehnologije spravili do uporabnikov.
Upanje je v nasih odlocitvah

FireSnake ::

Amopak številka tu sploh ni merodajna .... oni lahko to tako ali tako naredijo.

Kot sem že napisal: iščemo dlako v jajcu (mene ne spraviš zlahka dol iz FF), ampak .... tako pač je :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RejZoR ::

Sploh ne rabiš štancat številk ampak rabiš samo enega prostovoljca, ki bi napisal par člankov tu in tam za določene strani. Pa imaš lahko verzijo 0.1 pa če znaš ciljni publiki povedat, da ne rabiš glomaznih številk, da si kul pa bi šlo neako dobro. Plus imeli bi še večji kontakt s ciljno publiko kot s samimi številkami.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Ales ::

Firefox oz. Mozilla ima nekaj več kot enega prostovoljca, ki tu in tam napiše kak članek... Večina uporabnikov pa po moje ne šteka kaj je to 3.5.19 ali 3.6.18, štekajo pa, da je IE 9 nekaj drugega kot IE 8.

Tenično bolj podkovana publika seveda razume, kaj naj bi npr. 3.6.18 pomenilo, ampak ko imaš 50% tržni delež, večina uporabnikov pač ni takih... IMHO.

tx-z ::

A je bla ta slika narjena na Win95?:)
tx-z

Rok Nemec ::

Še vedno so težave z memory managementom oz. garbage collection (tole se vleče že od v.3 naprej). Z nekaj odprtimi tab-i deluje sicer ok, vendar z 20+ tab-i stvar ne dela v redu.

Zadevo uporabljam v službi, da se ne bo kdo spotaknil ob podatek 20 tabov.

RejZoR ::

tx-z je izjavil:

A je bla ta slika narjena na Win95?:)


Sem že hotel vprašat zakaj niso pofotkali na Win3.1 ...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

M.B. ::

Kaj to je porihtano, da ne odpre vseh tabov ko zaženeš Firefox.
Imam namreč kakih 10 skupin zavihkov in v vsakem od 10-30 zavihkov, in ko odprem FF kr traja da naloži vse skupaj.
Potem pa rabi 50% CPUja pa 33% rama.
Sem namreč opazil da naloži vse zavihke tudi tiste, ki so v ostalih skupinah.
Delno se da to rešit z dodatki, ampak sem bral na bugzilli, da majo namen to za 5ko porihtat pa me zanima če so.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Bananovec ::

Mam nameščeno zadnjo Auroro (to je alfa verzija FF, za vse ki ne veste) in dela prfektno. Je pa bila 4 res šrot od šrota.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Phobias ::

Nadgradnja bila opravljena v minuti (še to nevem če).

Razlik za enkrat ni opaznih. Bomo videli

Je pa res da še vedno rad požira RAM :)
Thank you. We're all refreshed and challenged by your unique point of view

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phobias ()

RejZoR ::

Seriously, koga briga kolk RAMa požre? Folk se v letu 2011 obremenjuje s takimi bedarijami. RAM je zato da je izkoriščen, ne da 99% časa ne koristi nobeni stvari. In ja, ravnokar tipkam iz netbooka s 1,5GB RAMa in v službi ga uporabljam na zastarelem workstationu s 512MB RAM-a pa še nisem v lajfu pogledal kolk spomina žre.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Phobias ::

Mogoče trenutno ne gledaš, ko pa imaš takot si rekel "staro" mašino ali mašino z malo rama pa ti je ram pomemben, še posebej če imaš multi-tasking.

Drugače pa ja ti dam prav da če imaš dovolj rama (kot na moji mašini) sploh ni problema v tem.
Thank you. We're all refreshed and challenged by your unique point of view

Ales ::

RejZoR je izjavil:

RAM je zato da je izkoriščen, ne da 99% časa ne koristi nobeni stvari.
Seveda, zato pa nekateri uporabljamo OS, ki to že od nekdaj zna. Potem pa bivši uporabniki Windows XP pridejo in sprašujejo, kako to, da je na linux-u RAM takoj poln...

Ampak če ima nek softwer memory leak, to ni koristno uporabljen RAM, OS gor ali dol...
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google ukinja podporo za Internet Explorer 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7422525 (19663) Icematxyz
»

Podjetja nasprotujejo firefoxovi politiki bliskovitih izdaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8121482 (17855) Poldi112
»

Izšla nova beta Firefoxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5221937 (18741) smash
»

Google poziva k prenahanju uporabe Internet Explorerja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5410556 (7523) boolie
»

Novosti iz sveta Firefoxa

Oddelek: Novice / Brskalniki
243414 (2580) MrStein

Več podobnih tem