» »

tehničarska selitev v ZDA

tehničarska selitev v ZDA

milwal ::

Spoštovani tehničarski mojstri,

Čez 10 dni bežim v ZDA za slabega pol leta, in imam kup problemov, ki so za družboslovno pamet tako strašni, kot recimo Nietzschejeva napoved prihoda Freuda za tehničarje.

Sem tehnično zaostalo bitje: telefon je za pogovor in SMS, računalnik je za word, pdf, mail in iskanje informacij na netu. Včasih se predvaja glasba ali film. Aja, zadnje čase sem nesluteno napredoval, in uporabljam tudi skype in googletalk.

Tole me zanima:
1. Nimam laptopa (in me celo ni sram...), ga bom pa kupil - ravno zaradi mobilnosti v ZDA. Najbolj me mika mini, ker je najcenejši, ima dolgo avtonomijo, in je komot za vlačit s seboj po celem svetu.
1.1. naj ga kupim tukaj, ali v ZDA?
1.2. Kako je s prenosom v eno ali drugo smer, so kake omejitve?
1.3. Kako je s tipkovnico in polnilcem/adapterjem in ostalimi hardver pritiklinami... je kak problem? (čez pol leta bom laptop uorabljal tudi v Slo)
1.4. Ali je mini zaradi česarkoli zajeb, in je bolje, da ga sploh ne kupim? Naj se raje skeširam za velik laptop, ali pa še zreduciram na Ipad ali kaj takega? (nujno potrebujem možnost pisanja daljših seminarskih v wordu)

2. Komunikacije na poti
2.1. najbrž bom imel mobitelovo storitev Komunikator, ki mi omogoča klicarjenje po domačih tarifah od povsod, kjer je wifi. (za to bom moral kupiti wifi telefon). Ali priporočate kaj drugega? morda naložitev skypa na telefon - ali ima kdo izkušnje s tem?
2.1.1. Ali moram nabaviti potovalni adapter, ali je nokiin polnilec dober? Na njem piše: Input: AC 100-240 V / 50-60 Hz / 110 mA
2.2. Ali je smiselno nabaviti običajno ameriško telefonsko številko (kakorkoli pač to gre, prepričan sem, da ni predrago) in potem sprejemati klice na tisto (mobitel kasira dohodne klice 2eur na minuto)
2.3. ali je morda za komunikacije smiselna kaka druga pot - iphone ipd.?

En kup vprašanj... vnaprej hvala za odgovore. Obljubljam, da bom, ko bom imel čas, pomagal v najpomembnejši temi foruma (Problemi človeštva).

gslo ::

1. apple je v ameriki pocen. ubistvu je vse v ameriki cenejš kot v EU. jaz bi izbiral med applom ali ibm thinkpadom. mogoče bi si pogledal thinkpad netbooke, 10' ali 11'. bomba.
1.1 v ZDA. glej prvo točko.
1.2 imaš ga v osebni prtljagi (omejitve so s kilažo, odvisno od letalskega prevoznika) in če ne boš ravno mr. Bean se ti ni za bat. znebi se pakiranja, z uporabo boš pa itak "zaznamoval" prenosnik in tudi ob pregledu cariniku ne bo deloval ravno nov.
1.3 napajalnike se da dokupiti, obstajajo tudi razni pretvorniki. ne se sekirat, te robe je povsod dost, sploh na letališčih.
1.4 ne vem. zapel se v en bigbang ali random večjo računalniško štacuno in mal tolči po tastaturah. navsezadnje si lahko vedno priključiš veliko tipkovnico preko usb-ja, če boš imel plac. na terenu je pa vedno manjše = boljše. tudi dolgotrajno pisanje ni ravno problematično (vsaj meni ne), če nimaš nevemkakšnih čevapastih prstov.

za točko 2 in naprej naj pa kdo drug pove..

Gandalfar ::

Elektroniko se kupuje v ZDA, ker bos z evrom tam dobil vec. Pol leta zjahanega laptopa ti na carini naceloma ne bodo carinili, v najslabsem primeru bos placal 20% DDV-ja.

Vse kar bos kle rabil naredit je zamenjat kabel (tisti crni od racunalnika) in bo vse kar delalo.

Problem Mac Minija je, da rabi se zaslon in tipkovnico in ti je to naceloma tecno. Raje poglej za kaksnimi laptopi. Za vecnino brandov (apple, hp, ..) dobis worldwide garancijo zraven.

2. V ZDA gres v prvi T-Mobile store in si kupis prvega androida in kaksen njihov 3G paket. Potem imas gor Skype in Google Voice in to uporabjas za lokalno komunikacijo. Z domacimi govoris preko skypa.

V procesu spravis svojo SIM-ko iz telefona v zep in si das na odzivnik naj ti ljudje posljejo mail. Enkrat na par dni jo vtaknes v telefon da pogledas nove SMS-je.

St235 ::

1. Lap top definitivno kupi v ZDA ker bo vsaj 20-30 procentov cenejši. Uporaba v evropi ne bo prblem samo pazi, daje napajalnik tako za 110v kot za 220v. 99% je takih, moral boš menjat edino kabel oziroma uporabljat ustrezen nastavek.

Ko ga boš nesel domov bi ga moral prijavit na meji in plčat DDV. Če ga boš uporabljal pol leta, naložil kak slo program potem ti na carini ne bodo kompliciral. Edino orginal embalažo/račun/papirje ne imet sabo ampak si jih pošlji po pošti.

2. Skype je definitivno najboljša izbira. cene na minuto so smešno niske (za kanado sem plačal okol 10$ za neomejene klice v vsa kanadska omrežja) vse kar potem rabiš je wifi dostop.
Z domačimi komuniciraj skype-skype kar bo daleč najceneje.
Upoštevaj, da v ZDA uporabljajo druge frekvenčne pasove kot v Evropi. Telefon mora podpirat quadband da bo delal tako doma kot v tujimi. Boljše kot mibitelovo gostovanje je vsekakor, da kupiš telefon gor in z domačimi komuniciraš preko skypa. Pazi v ZDA pogosto računajo tako DOHODNE klice kot ODHODNE.

Polnilec je ok, rabil pa boš potovalni adapter, ker so vtičnice drugačne.

V procesu spravis svojo SIM-ko iz telefona v zep in si das na odzivnik naj ti ljudje posljejo mail. Enkrat na par dni jo vtaknes v telefon da pogledas nove SMS-je.


Če boš to naredil je OGROMNA neumnost. Namreč vsakič ko te bo kdo klical boš plačal gostovanje v tujem omrežju, potem pa še klic v domače omrežje - tajnico. Zdaj si pa predstavljal, da te kdo pokliče in ti pusti 15 minut dolgo sporočilo, ker bo pozabil prekinit. Če maš namen uproabljat tajnico, potem naredi preusmeritev doma in pusti SIM doma. Lahko pa še vedno telefon uproalbjaš in se prepsroto ne javiš. Zgrešen klic ne tane nič in potem nazaj pokličeš po skype ko boš imel možnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Gandalfar ::

A .. my bad. Sem pozabil, da ti na odzivnik lahko pustijo sporocilo :)

St235 ::

ne samo če posnamejo sporočilo, tudi ko poslušajo tvoje sporočilo to plačuješ.

milwal ::

Kako pa sistem ve, kje je iztaknjena sim kartica? :-P

Kaka mu je razlika, če jo iztaknem v slo, ali v zda, ali v slo in jo nesem v zda... kako lahko karkoli računa, ko je sim iztaknjena?

jc ::

T-mobile in ATT uporabljata GSM omrežje, tako da ne boš rabil quad band telefona. Najceneje te pride, da v trgovini kupiš prepaid T-mobile sim za 6$ ali pa telefon in sim za 20$. Moraš pa upoštevati, da se dohodni klici pri njih plačajo (vsaj za t-mobile je tako).

Gandalfar ::

Si bo ze zamenjal paket, ce ga bodo lokalci toliko klicali :)

milwal ::

Po prvih odgovorih se mi zdi, da bi blo tako kul:

Z mobitelom se zmenim, da mi pustijo vse delujoče še za prvi teden v ZDA, nato pa me "zamrznejo". Tačas si tam kupim ameriški mobilnik in sim kartico. Je to okej ideja?

Lokalce, ki se jim ne želim odpovedati (na prste ene roke jih je) kontaktiram prek skypea in maila.

Za laptop zgleda jasno, da ga je treba v ZDA nabaviti.

Glede carine:
1. kaj bo mojster carinik šel prižigat in pregledovat moj laptop (in vse nagice dvomljivih starosti gor), in je torej dobro, da je spucan in poslovenjen?
2. Ali ni na laptopu zelo hitro vidno, kje je bil kupljen? (kje na ohišju ipd.)

Gandalfar ::

> 1. kaj bo mojster carinik šel prižigat in pregledovat moj laptop (in vse nagice dvomljivih starosti gor), in je torej dobro, da je spucan in poslovenjen?

Ce te bo ravno nasel ti bo tudi sel gledat od kdaj so najstarejse datoteke na disku.

> 2. Ali ni na laptopu zelo hitro vidno, kje je bil kupljen? (kje na ohišju ipd.)

Naceloma ne. Sicer pa itak tiste best buy nalepke dol postrgas.

Btw: probleme s carino bos potencialno imel samo, ce letis iz Brnika. Sosedom je vseeno, ker nisi njihov problem :)

Zgodovina sprememb…

milwal ::

Letim iz benetk in nazaj tudi v benetke. Torej beneški cariniki me ne jebejo, ker imam slovenski potni list? In bi me moral kao pregledat slovenski carinik na meji?

(p.s.: ta forum mi je vedno bolj všeč :-))

amigo_no1 ::

V Benetkah (IT) ne boš našel slovenskega carinika.Prišel si v območje EU in konec zgodbe s carino.

Če bi cariniki hoteli vsaj bežno pogledati vsak laptop potnikov, bi se čakalo vsaj 1 dan tako čez palec (da ne omenjam smart telefonov in ostalih napravic).
Ne kompliciraj.

Če imaš kaj vročega spravi v truecrypt kontejner.
Če imaš gor angleško/nemško/hrvaško verzijo Os-ja nima noben kaj skakati zaradi tega.Sto ljudi 100 čudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

St235 ::

Kako pa sistem ve, kje je iztaknjena sim kartica? :-P

Kaka mu je razlika, če jo iztaknem v slo, ali v zda, ali v slo in jo nesem v zda... kako lahko karkoli računa, ko je sim iztaknjena?


Sim kartica si zapomni kjer je bila izklopljena.

Če naprimer izklopoiš telfon v ZDA se zgodi sledeče. x kliče, sistem te je nazadnje našel v ZDA zato se klic tja tudi preusmeri. V zda sistem ugotovi,da si nedosegljiv in imaš nastavljeno preusmeritev na telefonsko v slo, ki jo sistem tudi pokliče. Tako v bistvu klicatelj kiče v zda in plačuje klic v tujino, ti pa roaming stroške, potem pa tvoj sim kliče domov in plačuješ še klic iz tujine.

To se seveda zgodi samo, če imaš vklopljene preusmeritve.

Za carinike je popolnoma vseeno kje pristaneš, ko si enkrat v eu je ok, pred tem se pa pač random spomnijo vsakega 20 pregledat. Največ ljudi se zajebe ker ima zraven račun in originalne papirje/embalažo. potem bolj težko trdiš da ga nisi kupil.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potovanje v ZDA (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11013897 (9332) Gogo
»

Veliko poenotenje ali prihaja konec mobilnega gostovanja v EU

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3714016 (11272) Gregor P
»

Nakup MacBooka Pro iz Amerike (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5013240 (11611) St235
»

Google Nexus One pod drobnogledom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
11113234 (9849) Bor H
»

Potovanje v ZDA - mobitel?

Oddelek: Mobilne tehnologije
72514 (2238) Tilen007

Več podobnih tem