» »

električna napeljava

električna napeljava

turist1 ::

verjetno sem pod napačo temo začel pisati, a ne najde nikjer elektornike?

skratka zanima me, ker je pred kratkim luč v kopalnici odpovedala sem jo skušal popraviti odstranil pregorelo žarnico, zamenjal žarnico-ni posvetila pa sem v požiralko porinil IZVIJAČ, KI POSVETI ČE JE ELEKTRIKA (ne poznam pravega izraza-nisem električar.... :/

in je "počilo" izvijač mi je vrglo iz rok, ga osmodilo ter naredilo precej iskric... varovalka je fuč, sem jo zamenjal.. a mi ni jasno zakaj je počilo?sedaj bom poskusil še enkrat, če ima kdo kak nasvet, se mu zahvaljujem :)


-sklepam da je to normalen test ali je v njej el. tok, a sem verjetno se dotaknil dna in roba notranjosti požiralke in je zato počilo, ker sem sklenil krog?

okoli požiralke je je kovinsko ogrodje , ki drži požiralko (okrasno kovinsko ogrodje)...-da bi preveril ali je na njem tok, lahko isto se dotaknem z izvijačem, ki bo zasveil če je v njem tok?...

jat2406 ::

Naredil si kratek stik med obema kontaktoma, ki dovajata elektriko žarnici.
Eden je na dnu grla, drugi pa na robu.
Če ne veš kaj delaš je to bolje pustiti komu, ki ve.
če dobra žarnica ni gorela, uspelo ti je pa narediti kratek stik, potem najverjetneje kontakt ni dosegel žarnice, ali pa je napaka na povratnem vodu ("nula")
Odvij varovalko, ki napaja to luč in poskusi malo prekriviti kontakte v grlu žarnice.

Glede na to kaj se je zgodolo prvič pa ti svetujem, da ne šariš več po tem in najdeš nekoga, ki bo vedel kako se elektriki streže!!!

St235 ::

Izvijač z lučko predvidevam, da je po domače fazenprufer/faznbrifer? torej orodje za preizkušanje faze?

Kar si ti po moje naredil je da si z izvijčem preprosto naredil kratek stik, ker si en del naslonil na fazo, drug pa na ohišje v grlu.

Faz opreveriš tako, da konico izvijača nasloniš direktno na "živo" fazo in paziš, da se ne dotikaš česa drugega.

Tok je samo in le v grlu žarnice in kablih. noben kos okrasnega ohošja ni pod napetostjo.

telexdell ::

St235 je izjavil:

...Tok je samo in le v grlu žarnice in kablih. noben kos okrasnega ohošja ni pod napetostjo.

Tako bi moralo biti a žal vedno ni tako! Je kakšen "home made" mojster izvedel sam kakšne priklop, stvar je celo delala, faza pa je bila na ohišju.

Drugače pa preizkuševalec električne napetosti ni zanesljiva naprava za potrditev prisotnosti ali odsotnosti električne napetosti. Služi le kot nek indikator in nič več!!!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

St235 ::

Se popravljam:

Tok bi moral bit samo in le v grlu žarnice in kablih. noben kos okrasnega ohišja naj ne bi bil pod napetostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

TESKAn ::

Pa na fazenpriferju moraš držat oz. se dotikat konca izvijača (kjer je taka kovinska kapca), da posveti.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

turist1 ::

wau :) hvala. ja naj ne bi bil tok na "ohišju" a je stara napeljava pa bi rad uredil da b delovalo normalno...
se bi moral še malo zobraziti na področju elektrike oz vsaj osnove... predlaga kdo kakšno gradivo?.. ne preveč podobno pač osnove...električne napeljave itd...?

energetik ::

Osnovna hišna napeljava je pa ja tolk "trotl" zadeva, da bi jo moral zakapirat vsak osnovnošolc v 15min. Predlagam da malo pobrskaš po Wikipedii, boš dobil čisto dovolj informacij za to, kar hočeš.
Recimo: Mains electricity @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

turist1 ::

hvala bom malo pobrskal ;)

uvz123 ::

turist1 je izjavil:

wau :) hvala. ja naj ne bi bil tok na "ohišju" a je stara napeljava pa bi rad uredil da b delovalo normalno...
se bi moral še malo zobraziti na področju elektrike oz vsaj osnove... predlaga kdo kakšno gradivo?.. ne preveč podobno pač osnove...električne napeljave itd...?

Ne bo slabo, če si kakšno knjigo prebereš glede hišne inštalacije... kar se pa tiče dotične zadeve, pa pokliči električarja in ti naj on tole pogleda. Vmes ga pa še malo povprašaj po tem ali onem.

Dokler ti osnove glede elektrike in napeljave niso jasne, prosim ne šari po inštalaciji! Tokrat si imel srečo, lahko bi se pa precej bolj tragično končalo! Vedi, da je elektrika edina k*u*r*b*a, ki se ne pusti šlatat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nerazumevanje el. napeljave za luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
208150 (2647) tehnicni
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7813569 (10897) perci
»

Vezava elektrike pri viseči svetilki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1911679 (10626) energetik
»

Različni vtiči (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5313216 (11924) St235
»

elektrotehnika v praksi

Oddelek: Loža
266035 (5239) Tear_DR0P

Več podobnih tem