» »

Različni vtiči

Različni vtiči

«
1
2

Glugy ::

Na svetu je vsaj 12 različnih vtičnic. Pa me zanima kateri je najboljši (če šteješ zravn še napeljavo). Zanima me zato namreč da vem kater bi bil najboljši da bi cel svet istga mel. K to je bedarija da pridš nvm v Indijo recimo pa ma drgačn vtič kot Britanija, ZDA al pa Slovenija.

joze67 ::

Glede na to, kje in koga boš vprašal, boš izvedel, da jih je 12 najboljših. So se pa zedinili v tem, da je najboljša napetost nekje med 110 in 240V, in v primeru izmeničnega toka 50 ali 60Hz nimata konkurence.

Sicer pa je potrebno postaviti vsaj kriterije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joze67 ()

Glugy ::

Ne jaz bi rad objektivno oceno ne pa pristranskih. Torej se mora upoštevat vse tehnične vidike. Ker do zdej sm na internetu zasledil tako nasprotujoče si izjave da me je sam še bl zmedlo. Sigurno more bit kak vtič boljši od druzga. Konec koncev so tud v Britanji dolgo časa nazaj imeli drug vtič kot zdaj. Verjetno zarad nekega napredka na tem področju?

2loud4u ::

Meni se zdi evropski najboljši, kar se tiče zaščite, okoli ima vedno del plastike, da s prsti ne prideš zraven, pa tudi lepo je oblikovan in imaš dober oprijem. Je pa seveda napetost višja ampak spet frekvenca nižja. Prednost ameriških je v tem, da imajo večjo učinkovitost zaradi višje frekvence. Glede na njihov nižjo napetost seveda.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

cegu ::

2loud4u je izjavil:

Meni se zdi evropski najboljši, kar se tiče zaščite, okoli ima vedno del plastike, da s prsti ne prideš zraven, pa tudi lepo je oblikovan in imaš dober oprijem. Je pa seveda napetost višja ampak spet frekvenca nižja. Prednost ameriških je v tem, da imajo večjo učinkovitost zaradi višje frekvence. Glede na njihov nižjo napetost seveda.



Po drugi strani pa namesto 1 trifaznega trafota raje uporabljajo 3 enofazne in izgubijo to njihobo učinkovitost, ker je "tako lažje".

...:TOMI:... ::

Jaz bi rekel, da je NZ oz. avstralski dober. Ker ga ne moreš obrniti napačno, kot našega. V bistvu je to edina pomankljivost našega.

Na avstralskem tudi takoj veš kaj je faza, nula in zemlja. Pri nas si siguren samo za zemljo.

UK je štorast in butast, ker ima varovalko v sebi (zgodovinski razlogi). Prednost UK vtičnice je, da se najprej poveže ozemljitev, nato še faza in nula, ker je vtič zemlje daljši. Tudi vtičnice so dobro varovane, sploh novejše.

Mešanica avstralskega in UK bi bila idelna.

Govorim za 1 fazni plug, 3F so evropski zakon.
Tomi

int47 ::

Sem skoraj 100%, da samo zate ne bodo v Indiji zamenjali standarda.

Naš vtič je omejen na 16A (večina novejšega klumpa še 10A ne prenese). Pri 230V je to cca 3kW, pri 120V samo 1,5kW.

Je že Nikola Tesla ugotovil, da je optimalna frekvenca 60Hz.

fosil ::

...:TOMI:... je izjavil:

Jaz bi rekel, da je NZ oz. avstralski dober. Ker ga ne moreš obrniti napačno, kot našega. V bistvu je to edina pomankljivost našega

Kako pa lahko našega narobe obrneš?
Saj je vseeno kako ga obrneš.
Tako je!

WaterBoy ::

Zato če maš pol na vtikaču žarnico in jo hočiš zamenjat pa če je kontra vtikač obrnjen nimaš faze na spodnjem kontaktu in je večja možnost dotika žive faze

...:TOMI:... ::

fosil je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Jaz bi rekel, da je NZ oz. avstralski dober. Ker ga ne moreš obrniti napačno, kot našega. V bistvu je to edina pomankljivost našega

Kako pa lahko našega narobe obrneš?
Saj je vseeno kako ga obrneš.


V 99 % je vseeno, kako ga obrneš, nekatere specifične zadeve (kot omenjeno grlo žarnice ali recimo kak elektromotor ipd.) pa potrebujejo fazo na točno določenem priključku.
Tomi

fosil ::

Ne razumem tega z žarnico.
Kako pa je potem z raznimi namiznimi lučkami, kjer je vseeno kako obrneš?
Tako je!

...:TOMI:... ::

Če pogledaš grlo, vidiš da je en kontakt (navoj) bolj izpostavljen kot notranji kontakt. Če je faza na izpostaljenem kontaktu je verjetnost el. udara večja.

 Grlo E27

Grlo E27

Tomi

Invictus ::

...:TOMI:... je izjavil:

Jaz bi rekel, da je NZ oz. avstralski dober. Ker ga ne moreš obrniti napačno, kot našega. V bistvu je to edina pomankljivost našega.

Če je evropska vtič pravilno narejen, ima v sebi tudi luknjo za ozemljitev. Vtičnica ima pa štrlečo palico izven vtičnice, ki je ozemljitev.

Tako da ne moreš nič zamenjat. Ampak v Sloveniji se ta del standarda ne upošteva, v Belgiji recimo pa se.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Kolega, pozanimaj se o vtičih, vse je standardno in Slovenija upošteva vse standarde. Ne trosi laži in neznanja.
Tomi

tony1 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Če pogledaš grlo, vidiš da je en kontakt (navoj) bolj izpostavljen kot notranji kontakt. Če je faza na izpostaljenem kontaktu je verjetnost el. udara večja.

 Grlo E27

Grlo E27



Kdaj je večja? Pri menjavi žarnice? Med samim delovanjem menda ne?

Pa saj pri menjavi ugasneš luč? A stikala na namiznih lučkah ne prekinejo faze in nule hkrati?

...:TOMI:... ::

Stari mamci pregori žarnica, gre v trgovino, kupi novo in odvije staro. Kako ve, da ni pozabila stikalo na ON? Niti ne odklopi varovalke. Ona se s tem ne obremenjuje, odvije staro, je malo bolj nerodna in booom.

Ne, stikala ne prekinejo faze in nule hkrati (špara se pri stikalu).

Včasih se tudi ni ozemljilo luči, niti drugih porabnikov. Sedaj se tudi luči ozemlji, saj je ravno tako el. aparat, ki ima lahko defekt in prebije na ohišje. Vse je možno, škoda je tvegati življenje zaradi tega.
Tomi

tony1 ::

Super, hvala za odgovor :)

fosil ::

Invictus je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Jaz bi rekel, da je NZ oz. avstralski dober. Ker ga ne moreš obrniti napačno, kot našega. V bistvu je to edina pomankljivost našega.

Če je evropska vtič pravilno narejen, ima v sebi tudi luknjo za ozemljitev. Vtičnica ima pa štrlečo palico izven vtičnice, ki je ozemljitev.
Tako da ne moreš nič zamenjat. Ampak v Sloveniji se ta del standarda ne upošteva, v Belgiji recimo pa se.

Belgija ima drugačen standard.
Beri tole

Men je ravno obrnljivost všeč, sploh ko recimo na slepo vtikaš v razdelilec v kakšnem kotu pod mizo :)
Tako je!

WaterBoy ::

Nekak bi se spodoblo da bi vsal v EU imeli vsi iste standarde in iste vtičnice/vtikače

Invictus ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kolega, pozanimaj se o vtičih, vse je standardno in Slovenija upošteva vse standarde. Ne trosi laži in neznanja.

Se posipam.

Ta z dodatno palčko je francoska izvedba ...

Schuko @ Wikipedia
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Highlag ::

Meni je osebno najbolj všeč UK varianta. Sicer je precej glomazna v primerjavi s šuko vtikači, ki jih uporabljamo tule, ima pa dve lastnosti, ki sta mi všeč. Vtikač je polariziran, s tem je faza vedno na eni strani, drugo pa ima vsak vtikač še varovalko.
Never trust a computer you can't throw out a window

kondezator ::

Highlag: Da je faza vedno na enakem mestu je kul, tiste varovalke ki so pa notri vgrajene so pa za moje pojme qurac. Saj ščitijo samo napravo ki pa že vsebuje varovalko, zej če smo pikolovski ščiti samo priklučno vrvico. Za ščitenje napeljave so varovalke v omarici!!!

TOMI: Joooj kakšne bučke ti pa tvoja stara mamka hehe, dober bi bil za pisanje kakšne komične drame, res zelo dober! >:D:)). Glej stikala so dandanes dvopolna, če pa so že enopolna se po predpisih vedno mora prekinjati fazni vodnik, in pravtako mora biti fazni vodnik speljav v grlo na sredninski kontakt ne na navoj! Tako, da tvoja mamka, aja pardon stara mamka še kar živi. hheehe Če se gre pa za lučke na nočnih omaricah potlej je pa večja možnost ja, da dobiš fazo na navoj, te pa reče mamka samo še aaaaa(vzamem malo nazaj). Seveda nimaš kaj brkljati po kontaktih to se vsak normalen človek zaveda ko menjuje žarnico, če le ta ni padel "z lune".


Glejte naše vtičnice so pa po DIN standardih in so za moje pojme zelo kuul. Sploh mi pa ne omenjajte američanov ker bom bruhnil.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Pojdi do kolegov, ki imajo staro inštalacijo in so si namontirali nove luči. Sem že zaradi njihove varnosti menjal fazo in nulo na lučeh.

Sicer pa nekatere naprave zahtevajo fazo na točno določenem priključku, če ne, ne dela. Primer so recimo kake črpalke, delajo šele, ko obrneš vtič. Tudi nekatere težave se rešuje tako, da se najprej obrne vtič in preveri.

Če se ti zdi moje pisanje nabijanje v tri krasne, naj povem, da sem napisal samo tiste ukrepe, ki čimbolj zmanjšajo možnost za el. udar. Zakaj bi tvegali, če ni treba.

Še vedno se mi zdijo polarizirane vtičnice in vtiči boljši, ker niti nimamo definirano, na kateri strani je faza. Nekje imajo na levi, nekje na desni, nekje mešano...
Tomi

fosil ::

Meni se pa zdi obrnljivost velika prednost, ki več kot odtehta tiste izjemno redke situacije, ko moraš vtič okrog obrnit.
Tako je!

RejZoR ::

Ne vem kako eni menjate žarnice ampak ponavad z eno roko držiš luč, z drugo pa žarnico za steklo (navadna ali varčna nima veze). Drugje jo primeš šele nakoncu, ko moraš varčno bolj zategnit in je ne smeš za krhko steklo.
Torej, kako zaboga lahko prideš v stik s štromom!? Sem menjal žarnice že neštetokrat pri živem toku pa me še nikoli ni streslo. Itaq naj bi bilo zlato pravilo, da pred delom vržeš ven varovalke za tisti del hiše, ker si samo tko lahko siguren, da je varno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

...:TOMI:... ::

Kaka stara mamca pa lahko vzame v roko krpo in pobriše malo prahu okoli grla inše malo v grlo... So situacije, ki so nepredvidljive, zato je treba narediti trotl ziher zadevo.
Tomi

fosil ::

Potem pa stara mama vzame v roke še pletilko in malo očisti svinjarijo iz tistih lukenj v vtičnici...
Saj poznaš tisti pregovor, ki pravi: It is impossible to make anything foolproof because fools are so ingenious.
Tako je!

RejZoR ::

Hehe, dober pregovor. :)
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

...:TOMI:... ::

Zato pa so dobre UK vtičnice, ker imajo vgrajeno varovalo proti taki vrsti "nezgode". Pri nas imamo pa otroška varaovala, "dodatna oprema" vtičnic.
Tomi

kondezator ::

Tomi: Pa kakšne pa ti pišeš, dej mi povej za kakšno pumpo je šlo, haha nisi resen. "Tvoja" mamka mi že gre rahlo na živce. Pa kakšne uk vtičnice, ti bi pri nas uk vtičnice montiral? Če še neveš se pri nas dobijo vtičnice ki imajo zakrite luknje, dokler kaj ne vštekamo, takrat se luknje odprejo oziroma se odmakneta zatiča.

...:TOMI:... ::

Grundfos črpalke so take, da zahtevajo fazo na točno določenem priključku, drugače ne delajo. Poskusi, sigurno imaš doma kako. Pa ni to edina zadeva.

Glej, povedal sem razloge zakaj se mi zdi boljši UK vtič, vem, da se dobi tudi pri nas take vtičnice, vendar to ni že kar samo od sebe, da bi bile vse vtičnice zaščitene. Drugje je to bolj pogosta praksa, kot pri nas.
Tomi

Zgodovina sprememb…

cegu ::

RejZoR je izjavil:

Ne vem kako eni menjate žarnice ampak ponavad z eno roko držiš luč, z drugo pa žarnico za steklo (navadna ali varčna nima veze). Drugje jo primeš šele nakoncu, ko moraš varčno bolj zategnit in je ne smeš za krhko steklo.
Torej, kako zaboga lahko prideš v stik s štromom!? Sem menjal žarnice že neštetokrat pri živem toku pa me še nikoli ni streslo. Itaq naj bi bilo zlato pravilo, da pred delom vržeš ven varovalke za tisti del hiše, ker si samo tko lahko siguren, da je varno.



Torej

1:
Imaš stensko luč s kovinskim ohišjem. Do nje sta 2 žički, faza in nula. Tvoja nula je tako ali tako ozemljena, ampak se elektroinštaler zaradi stalne prakse odloči, da bo še nulo povezal na ohišje.

Ker je elektroinšlaer za en drek v steni povezal kable skupaj (premalo privil vijak) ti luč neha delati. Zato odpreš napeljavo v vsteni in vidiš da je kar prežgano, zato odklopiš varovalko in odcvikaš tisto preč. Sedaj pa.. Oh ne! Obe žički imata pleteno inzulacijo črne barve! Na blef zadevo povežeš skupaj, prižgeš varovalko in luč dela. Ker pa poštar prinese časopis, pa ti staramam prepove nadaljno testiranje, saj stvar "dela" :)

Tvoje kovnsko ohišje pa je sedaj lahko na fazi, in ne več na nuli.


2:
Luč za na dvorišče sredi zime crkne. Ima kovinsko ohišje, je vlažna zaradi dežja, ti pa stojiš na aluminiasti lojtri



Vsakodnevni pripetljaji v starejših (in tudi novejših!) hišah, sploh ob poceni elektroinštalerjih. Spodaj fotka, zakaj je v primeru če nimaš samostojnega ozemljitvenega kabla bolj varno, če NE ozemljiš.
 Smrtno nevarno

Smrtno nevarno

kondezator ::

Cegu: Ma ti nisi pri pravi, danes se v hišnih inštalacijah ne uporablja več ničenja, kot prikazuje tvoja shema. :( žalostno

Tomi: Ja kje si pa vidu, da ko kupiš pumpo za centralno, da iz nje že predhodno visi priključna vrvica za v vtičnico. Takšna pumpa se ponavadi veže direktno preko termostata ali pa na kakšen krmilnik... Navaden smrtnik ne bo znal priključiti takšne pumpe. Jaz govorim za potrošniške zadeve, kot so kakšne vrtne pumpe, ki jo samo vštekaš in te ne rabi brigati vezava, ko vštekaš mora delati.

cegu ::

Kako bi pa ti zvezal, če hiša nima ozemljitve?

cegu ::

Sprašujem zato, da bom vedel, če obstaja kakšna boljša možnost - torej ozemljitev naprav pri starih napeljavah, ker na pamet mi ne pade.

Zakaj se drugače dela pri novogradnjah in sanacijah je povsem jasno. Če že moraš skritizirati, bi prosil da to z nečim podkrepiš, drugače nima tvoj komentar nobenega drugega učinka kot pa pa hranjenje svojega ega - pa še to brez podlage.

Sploh pa tematika ni o tem, kako se dela danes, temveč zakaj pride do težav pri naših vtičih, ki so obrnljivi. In moj post ni predstavitev vezave po najnovejših standardih, temveč prikaz, kaj gre lahko narobe, če zamešajo fazo in nulo pred vtikačem.

In zakaj so včasih ponekod ozemljevali pri vtičnicah? Ker so bili elektro-inštalerji tako zelo prepričani v svoj prav, da naprava mora biti ozemljena, da so te bedarije počeli - torej zato, ker tisti ki so to počeli in počnejo še danes nimajo pojma. Zaradi tega tudi moramo imeti močne inšpekcije, ker po njihovem je njihova storitev "dražja" zaradi "grdih grdih" inšpektorjev ki "po neumnem" zahtevajo nove standarde.

Invictus ::

cegu je izjavil:


Vsakodnevni pripetljaji v starejših (in tudi novejših!) hišah, sploh ob poceni elektroinštalerjih. Spodaj fotka, zakaj je v primeru če nimaš samostojnega ozemljitvenega kabla bolj varno, če NE ozemljiš.
 Smrtno nevarno

Smrtno nevarno


V starih blokih je tega cel kup.

Folk spara 50 EUR pri kablu ...

Bi moral predelati celo moje stanovanje da bi bilo v redu če bi hotel ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

telexdell ::

kondezator je izjavil:

Cegu: Ma ti nisi pri pravi, danes se v hišnih inštalacijah ne uporablja več ničenja, kot prikazuje tvoja shema. :( žalostno

In kaj se potem uporablja? Če izraz ničenje zamenja izraz omrežje TN-S ali TT-S potem je to nekaj povsem novega?

Osnovni ukrep zaščite je izenačitev potenciala vseh kovinskih delov (vse kar je je kovinsko se z rumeno/zeleno žico poveže med sabo). Zaščitno tokovno stikalo (FID) je le dopolnilni ukrep osnovne zaščite.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SaXsIm ::

@cegu - da nekdo veže zemljo in nulo skupaj v vtiču je pa res malo neverjetno. V vtičnici pa že, tam se to često počne. In tako ni važno, kako obrneš vtikač.
SaXsIm

cegu ::

SaXsIm je izjavil:

@cegu - da nekdo veže zemljo in nulo skupaj v vtiču je pa res malo neverjetno. V vtičnici pa že, tam se to često počne. In tako ni važno, kako obrneš vtikač.


Shema je narisana za pot od varovalk do vtičnice (torej pod ometom).

Primer: rabiš novo vtičnico sredi sobe. Zbiješ steno, precvikaš in vežeš v Y. Če imaš vse drate črne (ali se delavci niso držali barvne kode), potem ne moreš vedeti ali si isto nazaj povezal ali ne. In če nisi, potem si vrgel ozemljitev pri vtičnici na fazo - ne glede na to kako potem obrneš vtikač :)

Ali pa kakšni home-made podaljški.. z dvema žilama na vtič, na vtičnici pa en drat povezan z zemljo.

Ramon dekers ::

Ko smo že ravno pri različnih vtičih me zanima kje bi lahko v Sloveniji kupil pretvornik iz EU vtiča v vtič, ki ga imajo v Novi Zelandji?

Hvala.

L.p.

...:TOMI:... ::

V bolje založenih elektro trgovinah. Ali pa preglej spletne trgovine.
Tomi

Ramon dekers ::

Ma iščem podaljšek ki bi bil kot pretvornik. Tega v elektro štacunah še nisem zasledil vsaj slovenskih ne...

...:TOMI:... ::

V prvi trgovini, ki mi je padla na pamet sem pogleda in imajo. Klikni na conrad.si, in vpiši "Potovalni adapter za Avstralijo".
Tomi

Ramon dekers ::

http://www.conrad.si/websale7/?Ctx=%257...

Ampak ni podaljška. Je samo en vtič

...:TOMI:... ::

Podaljšek pa kupiš evropski, na koncu podaljška pa vtakneš adapter...
Tomi

Ramon dekers ::

heh ja imaš prav.

SaXsIm ::

cegu je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

@cegu - da nekdo veže zemljo in nulo skupaj v vtiču je pa res malo neverjetno. V vtičnici pa že, tam se to često počne. In tako ni važno, kako obrneš vtikač.


Shema je narisana za pot od varovalk do vtičnice (torej pod ometom).

Primer: rabiš novo vtičnico sredi sobe. Zbiješ steno, precvikaš in vežeš v Y. Če imaš vse drate črne (ali se delavci niso držali barvne kode), potem ne moreš vedeti ali si isto nazaj povezal ali ne. In če nisi, potem si vrgel ozemljitev pri vtičnici na fazo - ne glede na to kako potem obrneš vtikač :)

Ali pa kakšni home-made podaljški.. z dvema žilama na vtič, na vtičnici pa en drat povezan z zemljo.


A dej ne bluzi, kdo popravlja električno napeljavo brez faznega preskuševalnika?
SaXsIm

cegu ::

SaXsIm je izjavil:


A dej ne bluzi, kdo popravlja električno napeljavo brez faznega preskuševalnika?


Hehe, še nikoli slišal za to. In tudi nikoli videl koga to uporabljati. Zgleda da res živim bogu za hrbtom :)

Invictus ::

Ramon dekers je izjavil:

Ko smo že ravno pri različnih vtičih me zanima kje bi lahko v Sloveniji kupil pretvornik iz EU vtiča v vtič, ki ga imajo v Novi Zelandji?

Hvala.

L.p.

Pojdi v Conrad. Tam imajo pretvornik, ki je dober za cel svet. Mislim da stane 16 EUR.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TESKAn ::

Hehe, še nikoli slišal za to. In tudi nikoli videl koga to uporabljati. Zgleda da res živim bogu za hrbtom :)

8-O. All i can say is 8-O.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812355 (9683) perci
»

Bencinski generatorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
335404 (4516) jb_j
»

UTP kabel pod napetostjo?

Oddelek: Omrežja in internet
296298 (5277) Utk
»

Menjava vtičnic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3812667 (11849) STU-III
»

Siol modem (WiFi)

Oddelek: Omrežja in internet
263852 (3363) solatko

Več podobnih tem