» »

V Nemčiji želijo uzakoniti pravico do širokopasovnega internetnega priključka

V Nemčiji želijo uzakoniti pravico do širokopasovnega internetnega priključka

vir: Heise
Heise - V Nemčiji te dni v zveznem parlamentu poteka razprava o novem zakonu o telekomunikacijah (Telekommunikationsgesetz, TKG), kjer je ena izmed bolj vročih tem predpis o obveznem zagotavljanju širokopasovenga dostopa do interneta za vsa gospodinjstva. Georg Nüßlein, pristojen za IT-vprašanja v skupini CDU/CSU, pravi, da je tako določilo nujno zaradi "vidne odpovedi trga".

CDU/CSU si prizadeva, da bi 1. januarja 2012 predpisana minimalna hitrost znašala 16 Mbit/s. Nekateri v vrstah stranke pa želijo po štirih letih to mejo dvigniti na 50 Mbit/s. Tudi SPD je naklonjen uvedbi minimalne pasovne širine, a opozarjajo na problem državnega intervenizma, izkrivljanja tržnega položaja in nevtralne tehnologije. SPD tudi predlaga uzakonitev varovanja nevtralnosti interneta. Zeleni idejo podpirajo, a pravijo, da je nerealistična, saj da z bližnjicami zgolj vznemirjajo gospodarstvo. Se pa Zeleni dodatni zavzemajo za boljšo zaščito uporabnikov in varovanje podatkov.

V Sloveniji Splošni akt o prenosni hitrosti, primerni za funkcionalen dostop do interneta v 3. členu predpisuje: Prenosna hitrost, primerna za funkcionalen dostop do interneta, je 28,8 kbit/s. To hitrost mora izvajalec univerzalne storitve zagotoviti ne glede na tehnično izvedbo naročniškega priključka.

48 komentarjev

Pyr0Beast ::

50MBit simetrično, kjer to tehnologija omogoča, bi bila lepa 'pravica'.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jonynho ::

Končno jih je srečala pamet, saj ta nemčija je še bolj zabačena kot pri nas, Skoraj v nobenem apartmaju ali hotelu niso imeli interneta. Vedno sem si moral kupovati impulze za stick varianto.

Manu ::

Dobro je ugotovil nemški politik:
vidne odpovedi trga
seveda na področju interneta. "Svobodni trg" je iluzija, ki se jo predstavlja nevedni množici, pod katero se skriva ustvarjanje profita in ne koristi za vse.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

RejZoR ::

Pri nas bi bilo ogromno že če bi vsakemu državljani zagotavljali 1Mbit v obe smeri. Eni morajo še dandanes viset na 56k...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

worf ::

res je vendar je največji problem pri nas to, da so bili kabli potegnjeni že pred doooooooooooooooooooolgo časa in bi za nekatere kraje bilo potrebno kar veliko stvari zamenjati da bi stvar spodobno delovala. Zatakne se seveda pri denarju..:(

Bi bilo pa enkratno imeti 50 megabitni internet v obe smeri ja samo kaj ko operater reče: STE PREDALEČ OD CENTRALE IN NE MORETE DOBITI OPTIKE:(

brez skrbi, počasi bodo že nekako prenovili sistem. Upajmo=)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: worf ()

sidd ::

RejZoR je izjavil:

Pri nas bi bilo ogromno že če bi vsakemu državljani zagotavljali 1Mbit v obe smeri. Eni morajo še dandanes viset na 56k...


Problem razpršene naseljenosti Slovenije, nič druga! Za 1 bajto pač ne bo noben ponudnik na svoje stroške vlekel kabla 1 km nekam v rovte. Dokler se to dogaja v večjem kraju, pa lahko krajani brez problema skupaj pozovejo operaterja.
In potem se zraven še doda zastarela infrastruktura, pa smo kjer smo. Sicer pa, nove tehnologije prihajajo oz. so že tu! :)
no idea for signature
signed
I

Lonsarg ::

V rovtah kje tut vodovoda in elektirke ni bilo, pa so uzakonili, da imajo zakonsko pravico do tega, pa so dobili vodo in elektriko,paniso dobili samo 50W elektrike(56kbit):) Nekoč bo enako z internetom, na strani pametnih glavc, ki se grejo politiki, je da ugotovijo kdaj je primeren čas za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Senitel ::

RejZoR je izjavil:

Pri nas bi bilo ogromno že če bi vsakemu državljani zagotavljali 1Mbit v obe smeri. Eni morajo še dandanes viset na 56k...

Dejansko bi bilo že ogromno, če bi dvignil iz 28k na 56k! Jih je kar nekaj takih tle v mojih rovtah. In že samo ta sprememba bi prisilila te pametnjakoviče, da bi naredili kaj na last mile omrežju.

sidd ::

Lonsarg je izjavil:

V rovtah kje tut vodovoda in elektirke ni bilo, pa so uzakonili, da imajo zakonsko pravico do tega, pa so dobili vodo in elektriko,paniso dobili samo 50W elektrike(56kbit):) Nekoč bo enako z internetom, na strani pametnih glavc, ki se grejo politiki, je da ugotovijo kdaj je primeren čas za to.


Kako bi rekel, iz tvojih ust v božja (politična?) ušesa? Telekom bi kaj takega lahko že ZDAVNAJ naredil, pa se je malenkost zmigal šele ob resnem pritisku konkurence... :)

Bi pa to lahko bil eden izmed spodbujevalcev našega bogega gradbenega sektorja zdajle recimo...
no idea for signature
signed
I

mtosev ::

Tega v SLO ne bo nikoli. Gradnja optike pa nekak stoji8-O
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gruntfürmich ::

Manu je izjavil:

Dobro je ugotovil nemški politik:
vidne odpovedi trga
seveda na področju interneta. "Svobodni trg" je iluzija, ki se jo predstavlja nevedni množici, pod katero se skriva ustvarjanje profita in ne koristi za vse.

počakaj na thomasa, ki te bo prepričal, da je samo v nemčiji OGROMNO ponudnikov internetnega dostopa ter je akcija enega diferencialno majhna ter seveda ne vpliva na trg, ki deluje vedno v korist potrošnikov. do ta čas pa boš vedel, da je ponudnikov hudo malo in da kartelno držijo monopol nad trgom...:D:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

madmitch ::

sidd je izjavil:

Problem razpršene naseljenosti Slovenije, nič druga! Za 1 bajto pač ne bo noben ponudnik na svoje stroške vlekel kabla 1 km nekam v rovte. Dokler se to dogaja v večjem kraju, pa lahko krajani brez problema skupaj pozovejo operaterja.
In potem se zraven še doda zastarela infrastruktura, pa smo kjer smo. Sicer pa, nove tehnologije prihajajo oz. so že tu! :)


Razpršene poseljenosti??? Ena najbolj gosto poseljenih držav v EU smo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Gregor P ::

Predvsem je gradnja osnovne infrastrukture ena izmed temeljnih nalog države, ki jo z denarjem zalagamo davkoplačevalci, ostale zadeve se pa lahko urejajo na trgu. In dostop do interneta je pač postal del te osnovne infrastrukture.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

civic_ ::

Telefonski priključek telekom MORA zagotoviti, interneta pa ne. Žalostno. Enostavno bi moral biti zako, da ponudnik interneta MORA zagotoviti vsem državjanom vsaj 1/256 internet. Optika je zaželjena, da se pa živeti tudi z manj. Kdo pa bi plačal? Ponudnik interneta če bi to želel ostati. Seveda, vsi bi priklapljali samo po večjih mestih kjer je veliko dobička z minimalnim vložkom. Pri teh cenah interneta, ki jih zaraćunavajo...

darkolord ::

Kdo pa bi plačal? Ponudnik interneta če bi to želel ostati.
= plačali bi vsi ostali uporabniki.

Senitel ::

Kot da sedaj ne. Poglej si cene dostopa in vložke v infrastrukturo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

gruntfürmich ::

najbolj žalostno je, da svetniki na občinah niso toliko pri pameti, da bi poleg kanalizacije, ki se na veliko koncih pospešeno in na veliko gradi, zraven dalo vgraditi prazne cevi ali pa kar optične vodnike.
in potem pridemo do tega, da se pa res ne splača ponovno vlečt kable za internet do zaselkov...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Senitel je izjavil:

Kot da sedaj ne. Poglej si cene dostopa in vložke v infrastrukturo.
Kaj si hotu s tem povedat? Da če plačujemo infrastrukturo po mestih, je itak vseeno, če plačujemo 5x več za to da se še tiste v rovtah priklopi gor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Rippy ::

gruntfürmich je izjavil:

najbolj žalostno je, da svetniki na občinah niso toliko pri pameti, da bi poleg kanalizacije, ki se na veliko koncih pospešeno in na veliko gradi, zraven dalo vgraditi prazne cevi ali pa kar optične vodnike.
in potem pridemo do tega, da se pa res ne splača ponovno vlečt kable za internet do zaselkov...


Prosim te...zakaj bi sproti delali takšne zadeve, ko pa lahko kasneje ponovno luknje kopljejo. Normalno je, da najprej skopaš za plin ali kanalizacijo in lepo urediš. Razruvaš za optiko in lepo urediš. Razruvaš za drugega operaterja in ponovno urediš.

Gregor P ::

... razruvaš za mobitel in ... in ... in potem ti ni nič več jasn:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Senitel ::

darkolord je izjavil:

Kaj si hotu s tem povedat? Da če plačujemo infrastrukturo po mestih, je itak vseeno, če plačujemo 5x več za to da se še tiste v rovtah priklopi gor?

Ti ne plačuješ nič, da se tiste v rovtah priklopi gor. Ti plačuješ mesečno naročeno storitev. In na eni strani plačuješ 29€+ za 1Mbps na infrastrukturi (da ne omenjamo 10,74€ + podatki na 28800kbps), ki je tu že "od vedno", in na drugi strani plačuješ 33€ za 20/20Mbps, za katerega sta T-2 in Telekom v parih letih zmetala okrog 400M€.
Uporabnikov na optiki je bilo do konca lanskega leta 78179, kar znese več kot 5000€ vložka na uporabnika v urbanih središčih.
Po drugi strani pe država z dvema razpisoma GOŠO financira projekte za praktično isto ceno na uporabnika po Koroškem, kjer potem izvajalci vlačijo fiber po več kilometrov od hiše do hiše.
Obenem pa si upa Telekom ugotovit, da uporabniki niso pripravljeni plačati "premiuma" na optiko. Jah though luck, imate še vsaj 300k gospodinjstev, ki jih lahko obirate za 29€ na mesec pri 1Mbps.
Optika v urbanih središčih bi bila poceni, če je nebi polagali slabše kot trop opic.

Gregor P ::

Kolikor mi spomin še služi, so morali ponekod državljani tudi "sami" kopati jarke (beri sami plačali za polaganje kablov itd.), da so sploh lahko prišli do telefona ... in kot kaže bodo zopet morali sami plačati za vse, če bodo hoteli imeti dostojen dostop do internetnega omrežja:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

bosmla ::

Pri meni gre optika mimo parcele (5m od bajte) pa ne priklapljajo, ker se jim ne ljubi...

BALAST ::

Pri meni gre optika mimo parcele (5m od bajte) pa ne priklapljajo, ker se jim ne ljubi...

+1
Pa še župan je obljubljal podporo, ampak papirjev za sodelovanje niso nikoli podpisali. Politiki samo lažejo.

smash ::

bosmla je izjavil:

Pri meni gre optika mimo parcele (5m od bajte) pa ne priklapljajo, ker se jim ne ljubi...


prereži

bosmla ::

:P Sicer pa me resno zanima kako naredijo "odcep" na svetlobnem kablu? Mogoce bi ga pa ob "poskodbi" kabla res naredili!?

Tr0n ::

Yes, please.

BlueRunner ::

bosmla je izjavil:

:P Sicer pa me resno zanima kako naredijo "odcep" na svetlobnem kablu? Mogoce bi ga pa ob "poskodbi" kabla res naredili!?

Ga ne. Če imaš "navadno" optiko, potem mora vlakno priti do tebe in samo tebe. Lahko bi šel snop skozi tvojo klet, pa te ne bi mogli priklopiti, če ne bi iz snopa vzeli vlakna samo zate in ga privarili k tebi. Če imaš opravka s PON, moraš biti na naročniški strani delilnika. Od delilnika se k tebi privari tvoje vlakno. Če si na napačni strani delilnika, potem znova velja, da imaš lahko snop skozi klet, pa to še ne pomeni, da je tehnično izvedljivo tebe priklopiti.

Lahko pa poskusiš s krokodilčki, če ne verjameš.>:D

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

bosmla je izjavil:

Pri meni gre optika mimo parcele (5m od bajte) pa ne priklapljajo, ker se jim ne ljubi...


a no to še ena velika bučka?
kako bi te priklopili na omrežje, ko pa daleč od tebe ni nobenega switcha, kabel pa je samo medkrajevni...
isto kot bi bentil da gre 400kV daljnovod nad tvojo bajto, pa te ne priključijo gor...
nekatere stvari pač ne gredo, če so mišljene za masovni pretok...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

ender ::

BlueRunner je izjavil:

Ga ne. Če imaš "navadno" optiko, potem mora vlakno priti do tebe in samo tebe.
"Navadno" ima kolikor vem T-2, med tem ko naj bi Telekom uporabljal tak sistem, da se uporabljajo pasivni delilniki.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ender ()

BlueRunner ::

Telekom ima tudi aktivno. Edina razlika je, da Telekom uporablja WDM, kjer se uporabljata različni valovni dolžini za TX/RX kar omogoča uporabo samo enega vlakna namesto para vlaken. Drugo vlakno pa Telekom uporablja za kabelsko (RF) TV.

Jst ::

>Gradnja optike pa nekak stoji

V naši ulici so nekaj merili in nas vprašali, če bi naročili optiko. To je bilo 2009 spomladi. Do danes se ni zgodilo nič.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

SkipEU ::

madmitch je izjavil:

Razpršene poseljenosti??? Ena najbolj gosto poseljenih držav v EU smo.


Ne piši neumnosti:
List of sovereign states and dependent territories by population density @ Wikipedia

nUUb ::

Jst je izjavil:

>Gradnja optike pa nekak stoji

V naši ulici so nekaj merili in nas vprašali, če bi naročili optiko. To je bilo 2009 spomladi. Do danes se ni zgodilo nič.

Pri nas je bilo tudi tako, slabe tri leta nazaj. Je skoraj vsak v ulici podpisal, da želi imeti optični priključek SiOLa, čez približno pol leta smo že imeli optiko enkrat julija. Je pa hec, ker bi veliko raje imel T-2 in 100/100 + dinamični in statični IP HKRATI, ne kot pri SiOLu, ko za to še slišal niso. Enkrat sem šel na statiko za hec, poslal po faxu zahtevek, ni mi bilo všeč, sem ponovno poslal zahtevek za dinamični IP in legende so mi dodelili nov statični IP, seveda je bilo treba plačati ker je zastonj samo dinamični->statični->dinamični meni so pa naredili dinamični->statični->statični->dinamični. 10,4 eur mislim da je bilo, njihova napaka, sem poklical oddelek za pritožbe, so ugotovili napako (operater) a naslednji mesec, ko sem klical (ker račun ni štimal) ni bilo napake z njihove strani. Da ne omenjam da sem moral vse par krat razložit, kaj je v bistvu napaka. Nesposobni so branja.

T-2 optike pa še en let ziher nebo, čeprav imam omarco že montirano na bajti in 200m stran bloki imajo T-2 optiko priključeno.

Jst tebi priporočam da jim malo moriš preko telefona, se bo vsaj kaj zmigalo in pa po potrebi zahtevaj nadzornika preko telefona - ima vsaj primeren odnos.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

SkipEU ::

Manu je izjavil:

Dobro je ugotovil nemški politik:
vidne odpovedi trga
seveda na področju interneta. "Svobodni trg" je iluzija, ki se jo predstavlja nevedni množici, pod katero se skriva ustvarjanje profita in ne koristi za vse.


S tvojimi izjavami kažeš, da ne razumeš pojma svobodni trg. Svobodni trg zagotavlja optimalno alokacijo resursov - to optimalnost pa uničujejo države z neracionalnimi vložki. Trg sili vse udeležence, torej tudi uporabnike, da se obnašajo racionalno.

Ta optimalna narava trga se odlično kaže tudi v Sloveniji, kjer se rovte naglo praznijo zaradi racionalnosti, posledično pa prihaja do velikega prihranka na področju porabe časa za mobilnost, vlaganja v ceste, kanalizacijo, interneta...

Nekateri pa bi še kar radi, da vsi plačujemo, da do neke hiše na bregu potegnejo cesto za 500.000, 800.000 evrov. Potem so še tu visoki stroški vodovodnega priključka, kaj šele vse ostalo. Na enega takega človeka torej država (torej denar, ki so ga med drugim pobrali meni, tebi itd.) vloži neverjetnih več kot 1 milijon evrov. Čemu? Če smo vsi enaki, zakaj država ne vloži niti približno tolikšnega zneska na prebivalca v mestu?

V Sloveniji so ljudje preprosto nori glede brezglavega zapravljanja denarja, razni tajkuni pa so samo odsev te slovenske miselnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

Crimson_Shadow ::

Manu je izjavil:

Dobro je ugotovil nemški politik:
vidne odpovedi trga
seveda na področju interneta. "Svobodni trg" je iluzija, ki se jo predstavlja nevedni množici, pod katero se skriva ustvarjanje profita in ne koristi za vse.


LOL, trg sam po sebi ne deluje.

Dela človek in njegova ambicija/pohlep!
We create worlds

Rippy ::

SkipEU je izjavil:

madmitch je izjavil:

Razpršene poseljenosti??? Ena najbolj gosto poseljenih držav v EU smo.


Ne piši neumnosti:
List of sovereign states and dependent territories by population density @ Wikipedia


Po tej logiki bi morali imeti povprečno "200mbps" net če se primerjamo s Švedsko, Finsko, Islandijo...

Švedska sploh lepo iztopa glede na to, da ima 5x manjšo gostoto poseljenosti, kot Slovenija ampak je tudi v svetovnem vrhu glede internetnih povezav (glede na bandwith).

PS vem, da nisi na to ciljal ampak št prebivalcev kilometer sploh ni merilo za kaj je možno in kaj ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rippy ()

Jinto ::

http://www.nationmaster.com/graph/peo_p...

Poglej to, bo mogoče kaj bolj jasno :).

3p ::

Uzakoniti pravico do internetnega priključka je eno, seveda pa to v deželi, kjer so popularne prevelike bajte sredi "ničesa" (ker te sosedi ne motijo, zrak je čist, gobe rastejo, parcela je poceni - ti ostane za SUV) potem pa jamrati, da se v službo voziš uro pa pol, da so po možnosti cestnine drage, ceste slabe, internet prepočasen, kanalizacije ni... to je pa drugo. Seveda se da vse potegniti vsepovsod, tudi avtocesta in optika, stane pa pač več in strošek se na koncu razdeli med vse uporabnike.

Se čisto strinjam, da se ta zadeva vpelje v razumnih okvirih (recimo urejena naselja). Lahko bi namreč gledali tudi obratno. Poenotimo cene stanovanj (na m2)! Naj nekdo, ki mu jaz na tak način "sofinanciram" internetni priključek, meni sofinancira najemnino (ki je v mestu, kjer je na voljo poceni internet pač višja). A ni to bolj osnovna "pravica" kot internet, pa je tako "grdo" prepuščena prostemu "trgu" (profiterjem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

Gregor P ::

3p je izjavil:

seveda pa to v deželi, kjer so popularne prevelike bajte sredi "ničesa" (ker te sosedi ne motijo, zrak je čist, gobe rastejo, parcela je poceni - ti ostane za SUV)

"Tajkunu" napeljejo vse kable kamorkoli praktično zastonj na črno (pred stečajem), tako da ti ne jamrajo kaj preveč:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Pyr0Beast ::

Po potrebi tudi okoli vrat (a) :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Manu ::

SkipEU je izjavil:

S tvojimi izjavami kažeš, da ne razumeš pojma svobodni trg.


Dvomim, da je tudi tebi jasno kaj je svobodni trg.

"Svobodni trg" (kot ga pojmujejo današnji ekonomisti) je pojem, ki je v praksi nerealen. Chrimson_Shadow je povedal prav.

SkipEU je izjavil:

Svobodni trg zagotavlja optimalno alokacijo resursov - to optimalnost pa uničujejo države z neracionalnimi vložki. Trg sili vse udeležence, torej tudi uporabnike, da se obnašajo racionalno.


Ni važno kdo v kaj vlaga. Važna je racionalizacija in korist za vse.

Danes pa racionalnost pomeni samo "dobiček". Če pa hočeš, da ti je mar za vse, potem ne pričakuj dobička (aka racionalizacija).

Racionalizacija pa vključuje "mar mi je za vse" in "ni izgub". Oboje. Ampak intelektualci vidijo v racionalizaciji le eno dimenzijo. Zato, ker spregledajo drugo se gospodarstvo ruši.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

kitaj ::

bosmla je izjavil:

Pri meni gre optika mimo parcele (5m od bajte) pa ne priklapljajo, ker se jim ne ljubi...

Pri nas (sredi Ljubljane) je optični kabel pripeljan v omarico na fasadi hiše, pa nas SiOL noče priklopit.
Po bakru pa nam (po njihovem) no more zagotavljati več kot 2mb.

bosmla ::

@BlueRunner hvala za razlago - vendar tudi ce gre "medkrajevni" mimo bi se verjetno iz tega dalo izpeljat priklop na optiko po celem naselju!?

Senitel ::

Ne... Dejansko bi moral postavit tam novo vozlišče/centralo. Rabiš vlakna od končnih uporabnikov do vozlišča.

bosmla ::

... in taksno vozlišče/centrala stane zelo veliko in ni rentabilno za 30+ prikljuckov?

BlueRunner ::

Vozlišče/centrala pomeni, da moraš tam postaviti aktivno opremo. Najmanj switch. To pa pomeni:
- najem lokacije
- varovanje lokacije
- neprekinjeno napajanje
- klima
- vzdrževanje

Na to pa prištej še tveganje s takšno lokacijo, kjer imaš aktivno opremo, ki se ti lahko pokvari in tako prekine tok podatkov. Predstavljaj si, da vzhodni Sloveniji crkne internet, ker je v Šmerjeti pri Celju odpovedala transformatorska postaja.

To so stroški ranga celotne kolokacije... to je recimo tudi razlog, da T-2 tudi na bakru še ni na voljo v vsaki vasi. Precej denarja rabiš za to.

Zgodovina sprememb…

sidd ::

Lahko bi malo pritisnili na naše politike, da se spremeni kak zakon o telekomu ane? Pa bi po vzoru Nemčije se spremenila spodnjameja s sedanjih, khm, sramotnih kb na vsaj kak Mb ali več. In bi tako državna firma spet kaj vložila v infrastrukturo, ne pa da sedaj, ko ima T-2 težave, spet ležerno molze ljudi.

Drugače pa ja, madmitch, ne mešat povprečne gostote z rasperšenostjo prebivalstva! Tole je, navsezadnje, velik faktor! Kot že napisano v tej temi, smo slovenci pač takšni, da sam da je parcela poceni, pa smo nekje na samem bogu za hrbtom, da ostane za SUV, pa kurimo na drve da se še kaj prišpara, potem pa bemtino kaj ni kanalizaije, kabelske, optike, ... Kdo se naseli nekje v rovtah, mora vse to vzeti v zakup, ne pa potem jamrati gore dole po internetu kak država sux! Ponudniki ne bodo polagali (bre subvencij ali spodbude države) kilometre kablov do ene bajte sami od sebe. Edino, kot že tule omenjeno, če si tajkun ali kaj podobnega, pa se da vse zmenit! :))
Meni tud gre optika pred hišo pod pločnikom, pa ni varijante, da bi jo dobil, čeprav v našem kraju že je optika (in torej tudi usposobljena centrala) in jo že ima par ulic (siol). Ampak trenutno mam srečo, tako da mi kabelska z 6/1 čisto zadostuje. Če pa je potreba za kaj več, pa je na šihtu več kot dovolj velika linija :)
no idea for signature
signed
I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nemški parlament dovolil uporabo državnega trojanca

Oddelek: Novice / NWO
268142 (5974) poweroff
»

Rezultat uzakonjenega oglaševanja garantirane hitrosti interneta na Madžarskem medel

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
298286 (7109) ss1234
»

Internet v Sloveniji cenejši, dostopnejši kot v Kanadi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
10828346 (25851) BlueRunner
»

V Španiji univerzalna pravica do širokopasovnega dostopa do interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
434305 (3312) BlueRunner
»

banda telekomska...

Oddelek: Omrežja in internet
262822 (1670) shock

Več podobnih tem