» »

kako izdelati detektor kovin

kako izdelati detektor kovin

dodoipav ::

a se komu sanja kako se naredi detektor kovin ali kako deluje
(nujno rabim odgovor)

5er--> ::

tiger22 ::

Probej na tem- http://www.easytreasure.co.uk/bfo.htm -samo ne vem,kako dobro to res deluje.Tudi jaz bi rabu en detektorček sam če ve kdo, kako se ga da naredit tako, da je čim manj elektronike in čim manj zakomplicirano.

hvala vam vnaprej

listje123 ::

Sem naredil vezje po zgornjem načrtu in ne dela, uporabil sem tale tranzistor 2N3904

AtaStrudl ::

Tistole je precej kavbojska shema, bos rabil nekaj srece, da bo delalo :-)

Sicer pa, ali si ze prej kdaj kaj zlotal, da je delalo? Ce ne, bo tezka. Vedno znova me preseneti koliko napak lahko zacetniki naredijo tudi na ekstremno enostavnih vezjih, mnogo enostavnejsih od tegale. Torej VSAJ 10X pojdi element po element in primerjaj s shemo, oz. prosi se koga drugega, da ti preveri.

Poleg tega, da si kaj narobe zlotal, bi problemi bili lahko naslenji:

-eden (ali oba) oscilatorja (Q1,Q2) ne niha.

-frekvenci sta prevec razlicni, pisk je >20kHz in ga ne slisis. Pri takole "na pamet" navitih spulah se mi to zdi zelo verjetno. Preveris najlaze z osciloskopom, ali pa stevcem frekvence.

-frekvenci sta preblizu, in oscilatorja se medsebojno sinhronizirata (preko baznih uporov). V tem primeru ima pisk frekvenco nic, in ga seveda tudi ne slisis.

-ne dela ti mesalnik Q3 in/ali avdio ojacevalnik Q4...Q6. Kriticni sta lahko n.pr delovni tocki Q4 in Q5, ki bosta v taksni shemi zelo odvisni od ojacenja uporabljenih transistorjev. Q4 bi moral imeti na kolektorju cca polovico napajalne napetosti, Q5 pa kakega pol volta. Nastavis z upori v bazah.

Ojacevalnjik lahko preveris tako, da s prstom (pincento) poslatas bazo Q3 ali Q4, in poslusas, ce kaj skrta in brni v zvocniku.

Ce ne dela, lahko probas s kaksnim drugim audio ojacevalcem ali zvocno kartico na PCju. Kolektor Q3 preko kondenzatorja prikljuci na vhod.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prisluškovalna naprava ( domača raba ) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13220596 (6264) Mamaplata
»

Kakšna dioda je to? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
936560 (4720) boset
»

utripajoča lučka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
204648 (4350) Azrael
»

Quake IV - Multiplayer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Igre
1219177 (5951) ERGY
»

Katera so najhitrejša logična vezja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
594708 (4069) CaqKa

Več podobnih tem