» »

Vizualizacija kakovosti znanstvenih člankov

Vizualizacija kakovosti znanstvenih člankov

Produkcija kemijskih člankov v Evropi

Slashdot - Odraz kakovosti znanstvenraziskovalnega dela so članki, objavljeni v strokovnih revijah. Za ocenjevanje kakovosti pa ni pomembno le število objavljenih člankov, ampak tudi kakovost revij (faktor vpliva, ki meri povprečje, kolikokrat so članki v reviji citirani) in število citiranj člankov posamezne raziskovalne skupine, fakultete ali univerze. Lutz Bornmann iz Münchna in Loet Leydesdorff iz Amsterdama sta v svojem članku primerjala, katera mesta na svetu producirajo največ in najbolj kakovostne članke.

V ta namen sta iz Web of Science pridobila podatke o 10 odstotkih najbolj citiranih člankov s področja kemije, fizike in psihologije. Zbrane podatke sta obdelala z računalnikom, pri čemer sta se oprla predvsem na geografsko poreklo, in rezultate prikazala na zemljevidu Google Maps. Rezultat so zemljevidi (fizika, kemija, psihologija) z raznobarvnimi krogci različnih velikosti. Polmer krogca za posamezno mesto na zemljevidu je sorazmeren s številom člankov, ki so jih napisali raziskovalci iz tega mesta, njegova barva pa se spreminja od rdeče za slabe (merjeno s številom citiranj) do zelene za dobre članke.

Rezultati so pričakovani. Najkakovostnejši članki nastajajo pod peresi ameriških in deloma evropskih raziskovalcev. V ZDA prednjačijo ugledne univerze bršljanove lige na vzhodni obali in kalifornijske univerze, medtem ko v Evropi najbolje delajo v Nemčiji, Veliki Britaniji, Belgiji, Švici na Danskem in Nizozemskem. Slovenija ima na teh zemljevidih rdečo piko.

21 komentarjev

gulfstream ::

No ja, Ljubljana ima rdečo, Maribor ima zeleno... :))

KaRkY ::

@gulstream prehitel si me:)

Sicer mi pa ni jasno zakaj ma Maribor zeleno bi prej reko da ima temno rdečo:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Arto ::

A ma primorska univerza slučajno tud zeleno? :D

McHusch ::

Arto je izjavil:

A ma primorska univerza slučajno tud zeleno? :D


Tisto je Trst.

Gorky ::

Ljubljana: fizika, kemija = rdeča
Maribor: fizika, kemija = zelena
Pri biologiji pa nas ni.
Jutri pa je že nov dan.

wechta ::

slabo.

Sn0wMaN ::

Ja niti ne. Barva kaže relativno število objavlenih/pričakovano št člankov in ne absolutno število. Za ljubljano je številka 3/3.3 za Maribor pa je ta številka 3/1. Kar pomeni da se citira pribljižno enako člankov kot v Lj. Samo da je pričakovano št člankov za Maribor manj kot v Lj. Stvar je relativna in ne absolutna. Tako da to se mi ne zdi slabo, samo prikaz je malo dvoumen se mi zdi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sn0wMaN ()

]Fusion[ ::

Gorky je izjavil:

Ljubljana: fizika, kemija = rdeča
Maribor: fizika, kemija = zelena
Pri biologiji pa nas ni.


pri psihologiji nas ni...
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

waterdrop ::

Po mojem so se ga raziskovalci mal nacukali po vseh njihovih izračunih in zato je:
zelena - Laško
rdeča - Union

MrStein ::

Glede Žabarije so že drugi napisali. ;)

2.) Vsakemu, ki citira tale post, plačam pivo.
Posledično bo to najbolj kakovosten "članek" na ST.
QED
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

_sem_ ::

Ma, člankomanija... Tole je v področju statistike, kjer z nekaj prizadevanja najdeš tisto metodo ki prikaže rezultat, ki ti je najbolj všeč. Pri člankomaniji ne šteje le kvaliteta vsebine, ogromno tudi sposobnost za mreženje in ustvarjanje renomeja. Hecno je da tudi pri nas najdeš ljudi, ki z besedami na vse pretege hvalijo zahodnjaške pristope, medtem ko jim v dejanjih nekako ne uspeva. Nekateri pa so pod vplivom pritiska člankometrike ARRS znali naredit miselni obrat k optimizaciji predpisane kriterijske funkcije in zelo uspešno publicirajo in jih kolegi velikodušno citirajo. Problem je, da si ob tem žal ne morejo privoščit, da bi zapravljali čas s čim uporabnim ;)

root987 ::

No ja, še vedno je UL 36. v Evropi in 151. na svetu :)

Kar mi je presenetljivo je, da smo za fiziko rdeči... svoje čase se je na FMFju govorilo, da sproducira 30% točk za lestvico univerz.

No ja, mogoče so pa matematiki bolj pridni :)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Bor H ::

Al je pa mogoče sama metoda barvanja neprimerna, kot je že _sem_ rekel, tukej gre za statistiko, ki jo izpelješ po želji.

barakus ::

Kje si lahko ogledam to lestvico univerz, ki jo omenja root987 ?

Bor H ::

Mislm da tole misl: http://www.arwu.org
Šanghajska lestvica je tole se mi zdi

Gavran ::

MrStein je izjavil:

Glede Žabarije so že drugi napisali. ;)

2.) Vsakemu, ki citira tale post, plačam pivo.
Posledično bo to najbolj kakovosten "članek" na ST.
QED


Kdaj dobim pivo?

Kako pa na zadevo vplivajo taki izdelki kot so disertacije in podobno? Me zanima vpliv magistrske naloge o bureku na barvo pike...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

PinkBunny ::

Kaj lahko naredijo podobno mapo o kakovosti srednjih šol?
Bears are people too!

MrStein ::

Gavran je izjavil:

MrStein je izjavil:

Glede Žabarije so že drugi napisali. ;)

2.) Vsakemu, ki citira tale post, plačam pivo.
Posledično bo to najbolj kakovosten "članek" na ST.
QED


Kdaj dobim pivo?

Nikoli. Šlo je za "miselni eksperiment". ;)

No ja, če bo kaka priložnost, komot.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mkljun ::

Arto je izjavil:

A ma primorska univerza slučajno tud zeleno? :D


Univerza na Primorskem nima smeri kemija in fizika. Psihologija je še v povojih.

Če pogledaš dobro, obstajajo 3je zemljevidi kemija, fizika in psihologija. Na nobenem zemljevidu UP ni prisotna. Prisotna sta pa Univerza v Trstu in raziskovalni center v Padričah (pri fiziki).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mkljun ()

root987 ::

PinkBunny je izjavil:

Kaj lahko naredijo podobno mapo o kakovosti srednjih šol?

Močno dvomim, ponavadi se te inštitucije ocenjujejo po sproducirani vsebini in ker srednje šole ne producirajo kakšnega R&Dja, je vprašanje kakšno metriko bi sploh morali imeti, da bi lahko relavantno primerjal srednje šole.

On the other hand, je pa res da obstajajo testiranja srednješolcev v matematiki, fiziki in kemiji, ne vem pa kdo jih izvaja in kje so rezultati.

Kje si lahko ogledam to lestvico univerz, ki jo omenja root987 ?

Osebno sem podatek prebral tu.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

bluefish ::

On the other hand, je pa res da obstajajo testiranja srednješolcev v matematiki, fiziki in kemiji, ne vem pa kdo jih izvaja in kje so rezultati.
Glede na to, da se vsako leto v povezavi s kako šolsko reformo omenja primerjava znanja naših srednje in osnovnošolcev ter ostalih po Evropi, potem kaka lestvica najbrž obstaja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Večina znanstvenih člankov je v resnici citiranih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
85428 (4141) eVro
»

Nemški raziskovalci bodo danes izgubili dostop do znanstvenih člankov, težave tudi dr (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6122506 (19333) mojca
»

Nekaj gnilega je v deželi znanstveni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2113299 (7169) Okapi
»

Spet o faktorju vpliva in citatih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
106242 (3987) fujtajksel
»

Harvard se pridružuje boju zoper pohlepne založnike znanstvenih revij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4417962 (14608) ZaphodBB

Več podobnih tem