» »

Računalnik se ne zažene

Računalnik se ne zažene

IceBoX ::

Najprej ko sem hotel zagnati računalnik, se mi ekran ni vžgal, zato sem malo pogledal grafično, jo nazaj privil, spucal prah. Nato se je ekran prižgal, računalnik pa je začel spuščati dolge piske (takoj po vžigu). Naslednji dan pa se še ekran ni prižgal. Piski so bili dolgi in so se ponavljali. Danes sem malo pogledal RAMe, (2 palčki), poskusil samo z eno, ni bilo nič, nato dam obe nazaj noter in zdaj se ekran prižge, izpiše mi ime procesorja in nato se restarta. Nato se spet zažene in spet restarta in tako naprej. Zdaj pa ni nobenih piskov. Torej, kaj je lahko narobe? Pa še to, računalnik je bolj star in se bolj malo uporablja, tako da ne vem koliko časa že ne dela, vsekakor pa ni več kot mesec.
Huh...
  • spremenil: IceBoX ()

Duhec ::

Najprej poglej, če je kak kondenzator na osn.plošči napihnjen.
Primer napihnjenega kondenzatorja (ki je za nameček še spustil dušo):


Vzemi si čas. Najboljše, da izklopiš 220V kabel, odstraniš grafiko in spomine ter ga še 1x temeljito očistiš prahu s kakim čistim mehkim čopičem (če že nimaš kompresorja potem se tudi že z navadno pumpo za kolo da nekaj spihat - fotr naj pa goni gor pa dol), posebno cpu ventilator, okolico procesorja med elementi, spominske reže, vga režo itd., vstaviš vse nazaj, preveriš, da je res vse dobro zataknjeno v slote in vklopiš komp.

IceBoX ::

Sem danes še enkrat vse prečistil s kompresorjem, odstranil grafiko, rame, prepihal vse in je še vedno isto. Računalnik se zažene, pokaže ime procesorja in restarta, nato spet zažene in spet ponovi.
Huh...

Duhec ::

Nisi odgovoril, če si pregledal kondenzatorje, če je kateri od njih napihnjen ?!
Če so videti ok, potem menjaj napajalnik.

Hal-3000 ::

Glede na to da ti je osnovna spuscala piske bi priporocal da pogledas "Bios error beep codes".
http://www.pchell.com/hardware/beepcode...
http://www.5starsupport.com/info/beep_c...
http://www.computerhope.com/beep.htm

Ce pa to ni pomagalo dalje bi priporocal da odstranis eno komponento za drugo dokler se ne pokaze sprememba.
Lahko tudi poskusis resetirat bios...

IceBoX ::

Kondenzatorji so videti OK, napajalnik pa sem menjal približno 6 mesecev nazaj, računalnik se pa bolj malo uporablja. Pa še glede teh beep codes. Računalnik se prižge in enkrat piskne (tako kot je vedno - status OK), tako da res ne vem kaj je narobe
Huh...

BigSmoke ::

še enkrat premaži procesor s termalno pasto pa probi dt baterijo vn pa not

DeeCoy ::

Če vse dela kot da bi se prižgal, je lahko tudi monitor :D. Možno je tudi grafična.

Pyr0Beast ::

Grafa/kabel od ekrana
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

dvihtelic ::

če so piski dolgi, sumim na grafično kartico.

IceBoX ::

Monitor ni, ker sem ga priključil na laptop in je delal brez problema. Trenutno je samo en pisek in ta kratek. Ekran se zažene, prikaže se ime procesorja, ampak potem se restarta in tako naprej.

1 short beep
Normal POST - system is ok
Huh...

Nagi Bator ::

V nedogled se ponavljajoci dolgi pisk je ponavadi neka napaka z RAM-om.

Duhec ::

En pisk je ok in je končni signal POST-a, neposredno pred nalaganjem s prve boot enote. Kaj ko bi samo iztaknil podatkovni kabel diska, da vidiš ali javi napako v stilu: "disk boot failure, insert system disk and press enter". Pa v cd/dvd enoti ne imej nič.
Javi napako in čaka ali se spet restarta ?
Če čaka imaš problem z diskom, lahko je nekje čisto na začetku nek bad sektor, kjer so vitalne sistemske datoteke za uspešen boot in ker naletijo na jamo v cesti, se sistem samodejno restarta.

IceBoX ::

Bom poizkusil jutri in potem javim.
Huh...

IceBoX ::

Sem izklopil disk in zdaj se računalnik začne nalagati in se tudi ne restarta. Izpiše pa mi, da se je spremenil boot priotiry in naj ponovno nastavim s kje naj boota. Zdaj se mi prikaže še koliko RAMa imam, pa tudi zgleda da hoče naprej nalagati, samo nima s kje. Kaj je potem disk kriv?
Huh...

DeeCoy ::

Ja, verjetno je disk kriv. Še enkrat ga poskusi vklopiti, mogoče si prej slabo vtaknil kable. Če ne bo delalo, bootaj iz CDja kšn live Linux( Npr. ubuntu) da vidiš kje je težava.

Duhec ::

Priklopi disk zdaj lepo nazaj in v Cmos nastavitvah biosa nastavi za prvo boot enoto cd/dvd enoto, drugo pa trdi disk.
Vstavi cd od XPjev v enoto in bootaj iz nje. Ko te vpraša kaj stisni R za Repair in se prebij v Recovery konzolo. Vmes izbereš 1 da potrdiš kje je sistem in če te vpraša po administratorskem geslu ga vnesi (seveda če je nastavljen), drugače stisneš samo Enter in padeš v Recovery Konzolo, neke vrste COmmand Prompt kjer odtipkaš:
chkdsk C:/R
počakaš da zmelje do konca (dela lahko kar nekaj časa zato ga ne pipaj) kjer pokaže tudi povzetek kaj je popravil, če je bilo kaj.
Zdaj odstrani XPcd iz enote, in odtipkaj:
exit
in komp se bo restartal. Pusti, da se sam zažene z diska. Mogoče mu uspe.
Poročaj, če se zdaj še vedno zresetira ali javi med nalaganjem kakšno napako (bsod).

IceBoX ::

Sem še enkrat vklopil kable v disk in računalnik se je zagnal. :D Zelo čudno, saj sem že prej vsaj dvakrat potegnil in nato spet vstavil kable od diska, napajalnika, torej bolj pomembne komponente. Res pa je da je računalnik star približno 8 let, tako da...
Huh...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik nekaj čudno piska - kaj bi lahko bilo?

Oddelek: Pomoč in nasveti
182690 (2357) RuskiSnajper
»

TeŽava s trdim diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
231641 (1284) bluefish
»

Zagon računalnika se odpre v Bios

Oddelek: Operacijski sistemi
121882 (1688) lojze8
»

Zamenjal 2 plati, pa se nobena ne odviza. je mogoče kaj drugega krivo?

Oddelek: Pomoč in nasveti
161525 (1200) DominusSLO
»

racunalnik ne dela (pisk)

Oddelek: Pomoč in nasveti
102138 (2023) Azrael

Več podobnih tem