» »

Računalnik nekaj čudno piska - kaj bi lahko bilo?

Računalnik nekaj čudno piska - kaj bi lahko bilo?

rzidar1 ::

Zdravo!

Imam eno vprašanje. Danes sem hotla na novo naložit Windowse na en računalnik, vendar ko se zaganja cd in naredi tisto namestitveno okno (modro) računalnik začne čudno piskat - kot sirena (iu-iu-iu-iu...). Tudi če nadaljujem namestitev, kasneje pokaže napako, da nekaj ne more prebrat s cd-ja. Vendar po mojem ni težava v cd-ju, ker sem poskusla iz dveh različnih (od tega je bil eden še originalno zapakiran).
Gre pa za Win XP in enega starega Celerona s 512 mb rami.

Kakšna ideja?
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

whatever ::

Če je zvok sirene, se najverjetneje pregreva procesor. Preveri, če se vrti ventilator od procesorja oziroma če je hladilnik dobro pritrjen.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Blinder ::

Pregrevanje, defekten cdrom(enota za branje). Če imaš, lahko poskusiš zamenjat cdrom. Lahko preveriš, če ni kakšen ventilator zaribal. Ali pa memtest, da vidiš, če rami, chipset, procesor delajo uredu.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

rzidar1 ::

hvala za nasvet, bom poiskusila.
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

rzidar1 ::

takole.
sem včeraj očistila računalnik - grafiko ven, ven procesor, hladilnik s kompresorjem spihan,...
pa sestavim nazaj in grem nalagat win xp. jih naloži v prvem, brez vsakih problemov. naložim še nekaj programov in ugasnem, ter nazaj zaprem.
danes prinesem računalnik k bratrancu in mu ga priključim. računalnik spet piska. potem sem tudi delala na računalniku še kakšno uro, da sem vse ušitmala, pa ni več piskalo. samo ko se je računalnik zaganjal.
bi lahko bil vzrok v premalo dostopnem zraku znotraj računalnika?
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

Kron ::

V bistvu se da na podlagi piskov razbrati v čem je problem.

Zato obstaja tabela BIOS Error Beep Codes.

Če se računalnik pregreva lahko temperaturo sistema preveriš pod samim biosom.
=**=C64=**=

rzidar1 ::

hvala, vendar se na tiste tabele nič ne spoznam iz linka.
jaz samo vem, da računalnik dela iu-iu-iu-iu-...
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

Kron ::

Če je edini odziv računalnika ob vklopu le neprestano piskanje (Continuous beep) in ni slike na monitorju gre za problem z napajanjem (napajalnik, kabli) ali pa je nekaj narobe z matično ploščo.

Dostikrat pomaga preverit stik kablov, razrahljane kartice, itd - slednji problemi lahko nastanejo pri transportu samega računala.
=**=C64=**=

rzidar1 ::

slika na ekranu je.
samo piska. vse ostalo je normalno!
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

rzidar1 ::

aja pa še to... to se ni zgodilo med transportom.
računalnik je bil že od samega začetka (od nakupa) na istem mestu!
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

Kron ::

Aha, sem mislil da se sploh ne zažene.

Če vse dela sedaj in je edini problem piskanje, gre verjetno res za pregrevanje (procesorja) - mogoče pa so v biosu nastavljene alarmne temperature prenizke.

Pri previsokih temperaturah je kot že rečeno potrebno preveriti delovanje ventilatorjev in mogoče zamenjati termalno pasto med procesorjem in hladilnikom.
=**=C64=**=

rzidar1 ::

preverjeni vsi ventilatorji in delujejo normalno.
računalnik je bil cel očiščen. vzela sem hladilnik iz procesorja, ga fino spihala s kompresorjem in tudi na novo sem nanesla termalno pasto.
meni je videt vse normalno.
drugače pa sem jim že naročila, da naj začnejo razmišljat o novem računalniku, ker je računalnik že star (intel celeron 2.6 ghz, 512 mb rama, radeon 9200se grafika, 80 gb disk,...) in mulc odrašča in hoče vedno novejše in zahtevnejše igre igrat.

a te alarmne temperature se dajo nastavljat? kakšna je recimo kaj normalna temperatura omenjenega procesorja?
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

Blinder ::

Punca, ki zna šraufat računalnik, dobro ti gre:D In tut mulca imašXD
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

ST-777 ::

@rzidar1, po mojem mnenju piskanje v tvojem compu povzroča alarm, ki je v biosu vklopljen.

Alarm za previsoko temperaturo procesorja je v mojem biosu izklopljen, ker se mi ne zdi smiselno, da je vklopljen. Temperaturo procesorja, grafične in diska raje spremljam s programom SpeedFan v orodni vrstici.

Normalna temperatura procesorja, po kateri sprašuješ, pa naj ne bi presegala 55 stopinj pri manj zahtevnem delu na compu. Če je pri tvojem več, razmisli o montaži bolj učinkovitih ventilatorjev za ohišje.

rzidar1 ::

Blinder... ja punca sem in že kar en lep čas šraufam in sestavljam računalnike.
ne, mulca pa nimam... je moj bratranec ;)

ST-777... bom šla tja in pogledala, kako je s temperaturo.
hvala za pomoč!
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

RuskiSnajper ::

Punca, ki zna šraufat računalnik, dobro ti gre:D In tut mulca imašXD


You can say that again! Moreš bit pravi rambo da jih najdeš:D no ,.. alternativa pa je Slo-Tech!

Jooj pa da bi bla 5 let mlajša!:P

Kompresor FTW. Bolšega načina pucanja ni.

No, hehe , nazaj na temo.


Če začne iz kompa prav piskat , se to opazi da je zvok narejen , da ni hardware električna aktivnost, sirena bi v tem primeru bil bios ja, pri tem moreš prvo vedet kateri bios maš , torej da greš v bios in pogledaš(F2 ali DELETE stisneš ko se boota) , drugo je tako da pogledaš kako matično maš in na osnovi tega pogledaš na netu , tretje pa da če sploh lahk prideš v windowse , pogledaš v programu CPU-Z na Tabu "Mainboard" > BIOS > Brand

Če maš AMI(American Megatrends) IBM ali Phoenix BIOS , printaš ven BIOS Beep Tabelo ki ti jo je predlagal KRON , drugače pač uporabiš AWARD Beep Codes če imaš tistega mogoče.(AWARD je bil kuplen in je v rokah Phoenix Technologies, AWARD bios ima veliko specifičnih verzij in edicij za specifične matične in zato se beep codes dostkrat spreminjajo) Restartaš komp al pa ga pač "prisiliš v piskanje" pa si zapisuješ piske, pol pa pogledaš katere kombinacije se ujemajo na beep listu.

Tabele boš pač mogla vedet drugače pač nebo nič , ampak to za tebe pomoje nebi smel bit problem, to sploh ni neka umetnina, Normalno se gre samo z kratkimi in dolgimi piski , tako imajo AMI AWARD in standard IBM bios,Phoenix pa ma dost bol podrobne piske, ampak je sam eden zvok piska,(ni kratkih oz dolgih) število pomeni kolko piskov , minus - je pavza , podčrtaj _ pa je "vseeno koliko piskov, any"

No to bo dovol za zdaj, prvo to narei.

rzidar1 ::

Ok.
Hvala za nasvete. Takoj, ko bom imela možnost pridet do računalnika, bom poskusla.
Kako se pride v Bios vem, vendar še nikoli nisem nastavljala alarma temperature, zato to sprašujem.

Bom sporočila, če bom zadevo rešila.
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

RuskiSnajper ::

Nima nobena alarmna temperatura veze zdaj, ti si sam kode zapiši , če jih nečeš sama reševat pa pošli zaporedja piskov sem tukaj.

RuskiSnajper ::

Ja, če je neboš rešla tudi povej ane , ne da pa kr pobegnete, kao "eh bo že serviser nareo" pa ti bo raćuno 50E za neke malenkosti. ... Rešitev je , sam če je folk pripravlen nekaj naret, specifično to zaporedje piskov bi še vsak 5 let star froc znal hehe. brez zamere.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem po čiščenju računalnika

Oddelek: Strojna oprema
161868 (1083) solatko
»

Težava s BIOS - om

Oddelek: Pomoč in nasveti
334773 (4437) luka9
»

Računalnik z RAID poljem se noče obuditi v življenje

Oddelek: Pomoč in nasveti
51180 (1114) ibozic

piskanje plosce

Oddelek: Pomoč in nasveti
81004 (918) Myth
»

BEEEEP...BEEEEP...BEEEEP ????

Oddelek: Pomoč in nasveti
202266 (1861) prestopnik

Več podobnih tem