» »

Težave z diskom Seagate Momentus XT

Težave z diskom Seagate Momentus XT

ComputerWorld - Seagate je lani maja izdal hibridni disk Momentus XT, v katerem se skriva klasični trdi disk s hitrostjo vrtenja plošč 7200 obratov na minuto ter hitri SSD s kapaciteto 4 GB. Zanju skrbi še 32 MB pomnilnika DDR3 in programska oprema, ki beleži datoteke z največ dostopi in skrbi, da se nahajajo na SSD-ju. S tem v teoriji pridobimo kapaciteto poceni trdih diskov in skorajšnjo hitrost hitrih SSD-jev. Toda Seagate ga je v tej kombinaciji nekoliko polomil, saj so na internetu številne pritožbe uporabnikov o počasnem delovanju in prepogostem ustavljanju diska.

Glavna težava naj bi bilo preveč agresivno upravljanje z energijo, ki ob nerabi ustavlja vrtenje plošč v trdem disku. Uporabniki pravijo, da to počne prepogosto. Darren Dittrich (sicer izvršni direktor Sell.com) pravi, da je njegov disk v le nekaj tednih nabral 3200 ciklov ustavljanja in zaganjanja plošč. Ko ga je zamenjal z drugim, mesec dni starim modelov, je ugotovil, da se je ta v mesecu dni prestal 65 tisoč ciklov.

Seagate priznava, da je disk preveč agresiven pri varčevanju z energijo, zato si pripravili novo verzijo strojne programske opreme (firmware) SD24, ki težavo odpravlja. Dittrich s tem ni povsem zadovoljen, saj ni disk še vedno trpel zaradi nenavadnih občasnih upočasnitev in čakanja. Seagate jih že preiskuje. Pravijo, da je SD24 odpravil vse, razen piskajočih zvokov, težave z ustavljanjem plošč v stanju pripravljenosti in občasne sekundne zakasnitve, ki so najčešče prisotne v računalniki MacBook Pro. Popravek je na poti.

9 komentarjev

lunnnatic ::

Pyr0Beast ::

Load-Unload cycles bug ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

Jezst jim pol upravičim ker so imel jajca, da so prvi naredili pravi hibridni disk.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mavrik ::

Zanimivo, moj Momentus XT ne kaže nobenega izmed teh problemov, start/stop count pa je 98 po pol leta. Tako da je verjetno to specifika revizije.

Je pa disk hiter ko strela, še hitrejši od njegovega 500GB 7200 predhodnika :)
The truth is rarely pure and never simple.

RejZoR ::

Sam imam Momentusa 7200.4 500GB, ki je dejansko čist isti pogon minus SSD del in me že ves čas neizmerno mika, da bi ga zamenjal za XT-ja. Slednji so prišli ven kakšen mesec ali dva po tistem ko sem kupil navadnega. Po drugi strani pa bi raje imel pure SSD kjer bi bila slabost, da bi se kapaciteta končala pri ene 160GB, več bi bilo predrago.

Je dejansko tolk velka razlika, da bi se mi splačalo gledat v smer XT-ja al naj ostanem na navadnem Momentusu 7200.4 ? Zaenkrat mi kar dobro služi in je zelo poskočen. Predvsem boot sistema in odpiranje npr Firefoxa, Paint.NET in podobnega kar največ uporabljam na netbooku.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mavrik ::

Je dejansko tolk velka razlika, da bi se mi splačalo gledat v smer XT-ja al naj ostanem na navadnem Momentusu 7200.4 ? Zaenkrat mi kar dobro služi in je zelo poskočen. Predvsem boot sistema in odpiranje npr Firefoxa, Paint.NET in podobnega kar največ uporabljam na netbooku.


Ne ni take velike razlike. Je sicer hitrejši, ni pa vreden menjave. Jaz sem ga zamenjal samo ker mi je 7200.4 umru.
The truth is rarely pure and never simple.

kitara8 ::

RejZoR je izjavil:

Jezst jim pol upravičim ker so imel jajca, da so prvi naredili pravi hibridni disk.

toj res, tole je ne glede na t.i "polom" čisto nepomembno, podobno kot beta releasi za kšne programe k majo pohn bugov pa jih počasi odstranijo, isto je s tem diskom, svaka jim čast, pač zraven pa ena mala pričakovana napaka

guest #44 ::

ki so najčešče prisotne v računalniki MacBook Pro


Ahahahaha, toliko o Applovi vgradnji delujočega in kvalitetnega hardverja.

MrStein ::

kitara8 je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Jezst jim pol upravičim ker so imel jajca, da so prvi naredili pravi hibridni disk.

toj res, tole je ne glede na t.i "polom" čisto nepomembno, podobno kot beta releasi za kšne programe k majo pohn bugov pa jih počasi odstranijo, isto je s tem diskom, svaka jim čast, pač zraven pa ena mala pričakovana napaka

Eh, je še kje kaka beta verzija hardvera za polno ceno?
Z veseljem vržem denar skoz okno, saj sem ja Slovenec!

(ko sem beta testiral Red Hat, so ga vsaj zastonj poslali)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Osem terabajtov brez helija iz Seagata

Oddelek: Novice / Diski
3312140 (9300) technolog
»

Samsung se odpoveduje proizvodnji trdih diskov

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
237596 (6205) Vanadium
»

Seagate predstavil najtanjši zunanji trdi disk

Oddelek: Novice / Diski
114634 (3443) Jst
»

Seagate Savvio 15k

Oddelek: Novice / Diski
184442 (3489) Spock83
»

Mnenje lastnikov 120Gb Seagate diskov

Oddelek: Strojna oprema
121480 (1214) swar

Več podobnih tem