» »

Izbrati OpenOffice ali LibreOffice

1
2
»

MrStein ::

Icematxyz je izjavil:

Naj zanikam realnost?


Ne, uporabljaj raje ODF.

Aha, torej če prav razumem naj grem do prve trgovine "Linux fanatic requisites", kupim čarobno palčko in vse te docx dokumente spremenim v ODF. In potem bo vse kul in frudi, v sanjah pa se mi bosta prikazala Stallman in Linus ter bomo zapeli "Mi se 'mamo radi" ?

Ja, v sanjah to deluje, sem prepričan.
V realnosti dobiš docx in se pričakuje da do konca šihta narediš, kar se od tebe pričakuje. Fantaziranje o popolnem FOSS svetu se ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Cold1 ::

Pazi Stallman poje bolj tako-tako, za Linusa pa ne vem.

Poleg tega pa ne znata slovenskih pesmi. Kaj pa vem, morda pa predlagana rešitev ne deluje niti v sanjah?

kitaj ::

MrStein je izjavil:

Aha, torej če prav razumem naj grem do prve trgovine "Linux fanatic requisites", kupim čarobno palčko in vse te docx dokumente spremenim v ODF. In potem bo vse kul in frudi, v sanjah pa se mi bosta prikazala Stallman in Linus ter bomo zapeli "Mi se 'mamo radi" ?

Linux, Stallman in Linus nimajo nič z ODF formati, ki so (mimogrede) ISO standard. Tudi OO/LO ta standard zgolj uporablja.
Kam bi prišli, če v medmrežju ne bi spoštovali standardov si lahko predstavljamo. Kje smo, ker se v pisarniških formatih ne spoštuje standardov, pa vsi dobro občutimo.
Nič se tudi ne bo izboljšalo, če bomo še naprej bentili nad tistimi, ki standarde spoštujejo in z denarjem podpirali tiste, ki standardov ne spoštujejo.

Cold1 ::

Alternativen pogled:

- Obstajajo defacto standardi, ki so v uporabi, hočeš nočeš.
- In obstajajo standardi, ki so zgolj na papirju.

Kdor hoče spremembe mora poiskati način, da ODF spravi v uporabo, kakšna ubijalska sposobnost OOo/LO-ja, ki bi nujno potrebovala ODF, recimo. Ne pa, da gledamo klon Pisarne 97.

Bistri007 ::

Linus ni fanatik, Richarda Stalinmana pa se bojim. PDF je nadomestek papirja, v novejšem času je koristen še za obrazce. Ni pa namenjen nadaljnjemu urejanju dokumentov.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

LuiIII ::

Naslednjič pošljem v državno upravo dokument v ODF formatu. Me zanima odziv.

fosil ::

Office 2007 in 2010 podpirata odf, windowsi pa po defaultu skrivajo končnice, tako da možno da še opazil ne bojo.
Tako je!

driver_x ::

MrStein: problemi pri odpiranju DOCX so težava MSOffice-a in "standarda", ki ga uporablja.

Icematxyz ::

MrStein je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Naj zanikam realnost?


Ne, uporabljaj raje ODF.

Aha, torej če prav razumem naj grem do prve trgovine "Linux fanatic requisites", kupim čarobno palčko in vse te docx dokumente spremenim v ODF. In potem bo vse kul in frudi, v sanjah pa se mi bosta prikazala Stallman in Linus ter bomo zapeli "Mi se 'mamo radi" ?

Ja, v sanjah to deluje, sem prepričan.
V realnosti dobiš docx in se pričakuje da do konca šihta narediš, kar se od tebe pričakuje. Fantaziranje o popolnem FOSS svetu se ne.


Ne vem v kakšni realnosti živiš in kakšne so tvoje sanje. Stanje v praksi je približno takšno:

IBM
Microsoft Corporation
Nokia Corporation*
Novell*
Oracle Corporation
The Boeing Company*

Organizations listed above are OASIS Sponsor-level members who have representatives serving on this TC.


Moram pa te opozoriti, da si malo preveč posplošil zadeve. Se pravi ODF je res da standard, ki sledi potrebam industrije in ga ta tudi ustvarja. Res je sicer, da je dosotopen in ga lahko implementira vsak, brez da bi za to komu moral kaj plačati ali da bi ga za to kdo tožil. To dejstvo res omogoča implementacijo v FOSS programje, ne pomeni pa to, da boš vse programje, ki izdeluje dokumente po tem standardu dobil zastonj ali da bodo odprto kodni. Brez skrbi.

Glede konkretnih težav, ki jih imaš z dokumenti shranjenimi po nekem "internem standardu" nekega podjetja, pa naslovi vprašanja najbolje da kar na njih. Se pravi kako naj dokumente ustvarjene po njihovem "internem standardu" spremeniš v ODF. Menim, da ti bodo tudi to sčasoma zagotavljali, ampak kaj hočem povedati je to, da na odgovore na takšna vprašanja ima v prvi meri najverjetneje podjetje izdelke katerega uporabljaš.

techfreak :) ::

Od kdaj je OOXML interni standard? Na internetu imaš prost dostop tako do ISO kot tudi do ECMA standarda, ki ga lahko implementiraš v svojo aplikacijo.

MrStein ::

driver_x je izjavil:

MrStein: problemi pri odpiranju DOCX so težava MSOffice-a in "standarda", ki ga uporablja.


Oh, super!
Zdaj pa dela!

(aja, če vedno je isto kot včeraj. Mogoče eni ne razumejo bistvo problema)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

driver_x ::

Bistvo problema je zame uporaba orodja (ne samo za office, za karkoli), ki podatke shranjuje v takem zapisu, da ga druga orodja ne morejo brati.

darkolord ::

Katero pa je to orodje in zapis?

BlueRunner ::

Od kdaj je OOXML interni standard?

To, kar zapisuje MS Word v .docx je OOXML, ni po to ISO 29500:2008. Menda Office 2010 to že podpira, vendar pa nimam dovolj denarja, da ga bi zapravljal za testiranje tujih produktov. Če mi kdo podari licenčno kopijo, pa lahko opravim ustrezne teste. Torej bi človek rekel, da to večina OOXML smetja zagotovo ni po ISO, torej lahko temu rečeš tudi "lastniški standard" (proprietary se ne prevede ravno v "interno").

Če smo že pri kompatibilnosti, so trenutno "de facto" najbolj prenosljive stare oblike MS Word dokumentov, ki jih ustvarja npr. MS Word 2003. Posiljevanje z novimi formati je pa samo to: posiljevanje. Za namenček pa ne nujno poceni posiljevanje.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

MrStein je izjavil:

V realnosti dobiš docx in se pričakuje da do konca šihta narediš, kar se od tebe pričakuje. Fantaziranje o popolnem FOSS svetu se ne.

Ha, ko sem pa jaz dal svojim študentom izpitna vprašanja (pred izpitom 80 možnih vprašanj, na izpitu so jih dobili 6) samo v ODT formatu sem bil pa prasec... (s tem, da je jasno pisalo za kakšen format gre).

No ja, vsaj fantazirali niso in so hitro naredili to, kar se je od njih pričakovalo - si namestili OpenOffice. :))
sudo poweroff

Highlag ::

Lepa šola. Mogoče si jim naredil uslugo.

Imam srečo, da doma in celo v službi uporabljamo Open office. Ne rečem, da nima svojih problemov, vendar je zadeva čist lepo uporabna.
Celo diplomo sem izdelal v OOrgu, in jo moral na koncu za lektorico spakirat v word format (2003 če se ne motim), ki pa je po nekem čudežu datoteko direktno odprl brez napake, razen ene tabele, ki sem jo direktno iz calca potegnil ni prikazal. MS office sem naložil kar v virtualno mašino, da mi ne svinja računalnika.. :-)
Never trust a computer you can't throw out a window

Icematxyz ::

Od kdaj je OOXML interni standard? Na internetu imaš prost dostop tako do ISO kot tudi do ECMA standarda, ki ga lahko implementiraš v svojo aplikacijo.


No super, torej LibreOffice s tem ne bo imel težav.

(aja, če vedno je isto kot včeraj. Mogoče eni ne razumejo bistvo problema)


Bistvo problema se dobro razume in rešuje se v okviru ODF standarda!

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

sodišča čisto lepo živijo z O_o
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bistri007 ::

BlueRunner je izjavil:

Menda Office 2010 to že podpira, vendar pa nimam dovolj denarja, da ga bi zapravljal za testiranje tujih produktov. Če mi kdo podari licenčno kopijo, pa lahko opravim ustrezne teste.
Pojdi na http://office.microsoft.com/en-us/try/ . Dobiš brezplačni 60 dnevni ključ za testiranje.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

MrStein ::

poweroff je izjavil:

MrStein je izjavil:

V realnosti dobiš docx in se pričakuje da do konca šihta narediš, kar se od tebe pričakuje. Fantaziranje o popolnem FOSS svetu se ne.

Ha, ko sem pa jaz dal svojim študentom izpitna vprašanja (pred izpitom 80 možnih vprašanj, na izpitu so jih dobili 6) samo v ODT formatu sem bil pa prasec... (s tem, da je jasno pisalo za kakšen format gre).

No ja, vsaj fantazirali niso in so hitro naredili to, kar se je od njih pričakovalo - si namestili OpenOffice. :))

No vidiš, ko je tema resna in brez fanatizma, se strinjava. ;)

Za one, ki imajo temporalno distorzijo pred očmi:
- problem je, da če ne prebereš dokumenta, bo pošiljatelj rekel "OK, grem pa k drugemu"

Ali pa če zavrneš sodbo z argumentom, "Jaz tega formata pa ne bom bral!"...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Ja, samo je pa nesramno vsiljevanje, ne?
sudo poweroff

techfreak :) ::

BlueRunner je izjavil:

Od kdaj je OOXML interni standard?

To, kar zapisuje MS Word v .docx je OOXML, ni po to ISO 29500:2008. Menda Office 2010 to že podpira, vendar pa nimam dovolj denarja, da ga bi zapravljal za testiranje tujih produktov. Če mi kdo podari licenčno kopijo, pa lahko opravim ustrezne teste. Torej bi človek rekel, da to večina OOXML smetja zagotovo ni po ISO, torej lahko temu rečeš tudi "lastniški standard" (proprietary se ne prevede ravno v "interno").

OOXML je zaenkrat samo po ISO ali pa ECMA standardu. Torej če njihov .docx ni združljiv z njima, potem to ni OOXML.

BlueRunner ::

@Bistri007: Prvi dokument, ki sem ga naredil z Office 2010 je na validaciji padel. Dve napaki, ker uporablja MIME tipe, ki jih ISO ne pozna.

@Icematxyz: Žal javno objavljeno še ne pomeni, da lahko to enostavno implementiraš. Tudi MPEG-4 video kompresor lahko sprogramiraš po ISO standardu, pa boš še vedno imel za opraviti s patenti. Čeprav je Microsoft dal obljubo, da za uporabo patentov ne bo zaračunaval nadomestila, pa to še vedno pusti odprto težavo, da datoteke, ki jih proizvaja njihov pisarniški paket niso nujno skladne z ISO.

@techfreak: Zaradi poplave različnih kratic sam sledim delitvi, kot je za OOXML navedena v Wikipediji. OOXML a.k.a. ECMA-376 v1 je tisto čemer rečem OOXML in to, kar je samo povzetek večine (ne pa vseh) zapisov, ki jih uporablja Office 2007. ISO 29500:2008 a.k.a. ECMA-376 v2 pa je tisto, kar naj bi bilo standardizirano. Vendar pa temu sam ne rečem OOXML, ker to ni format, ki ga bi uporabljala zbirka Office.

Široko gledano se tako pod OOXML kratico skrivajo najmanj trije, medsebojno nekompatibilni zapisi. To, kar počne Office 2007, to, kar je bilo standardizirano pod ECMA-376 v1 in to, kar je bilo standardizirano pod ISO 28500:2800.

Čudovita stran standardov je, da jih imaš toliko na izbiro, če kakšnega potrebuješ. ;((

Icematxyz ::

Žal javno objavljeno še ne pomeni, da lahko to enostavno implementiraš. Tudi MPEG-4 video kompresor lahko sprogramiraš po ISO standardu, pa boš še vedno imel za opraviti s patenti.


ODF nima teh težav in za implementacijo te ne bo nihče tožil. Se pravi za implementacijo ODF standarda neke različice (trenutno je v pripravi ODF različlica standarda 1.2), ki je javno dostopen in na voljo za "dol poteg", te ne bo nihče tožil in lahko izdeluješ dokumente po tem standardu tako v plačljivi (zaprto ali odpro kodni) ali popolnoma FOSS programski opremi. Tudi sam dokument sam po sebi izdelan po tem standardu ni podvržen plačilu pristojbin za na primer "prikazovanje" ali kaj podobnega.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

UK Government defines open standards as royalty free


New procurement guidance from the UK government has defined open standards as having "intellectual property made irrevocably available on a royalty free basis". The document, which has been published by the Cabinet Office, applies to all government departments and says that, when purchasing software, technology infrastructure, security or other goods and services, departments should "wherever possible deploy open standards".


Vir

Kakšno pa je stališče pri nas? Sploh obstaja stališe/zaveza?

MrStein ::

A se v novici o odprti kodi ja JU ne gre za to?

Te dni bilo na ST. Nisem še prebral, ker imam busy teden. (saj sem omenil, da nisem najstnik, kajne? ;))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Torej ODF standard za izdelavo dokumentov in pogoj, da je na primer sam protokol za nek "strežnik" odprt in dosotopen vsem za implementacijo (za to, da se zagotavlja dobra interoperabilnost z odjemalci) sta odslej pri naših javnih naročilih že pogoja pri nakupu programske opreme?

Nisem zasledil, če je tako pa seveda super!

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Zakaj bi bil pa ravno ODF?

Icematxyz ::

Na teoretični ravni seveda ne rabi biti ravno ODF, oziroma je lahko ODF le eden izmed teh standardov. V praksi pa seveda v tem trenutku je to ODF.

BlueRunner ::

@Icematxyz: patentni problemi so leteli izključno na OOXML.
@darkolord: zato, ker ima MS grdo navado, da standarde interpretira kontra, kot pa vsi ostali. Še "svojega" ISO OOXML se še vedno ne drži, zaščita pred patenti pa velja za ISO verzijo in ne MS-jeve naknadne dodatke

Odprti formati in odprti protokoli so za javne uprave edini sprejemljivi. To pa iz dveh popolnoma enostavnih in razumljivih razlogov: odprti formati zaradi arhiviranja, odprti protokoli zaradi integriranja med različnimi tehnologijami (ter z njimi povezanimi dobavitelji).

darkolord ::

BlueRunner: pri ODF pa že standard pri kar nekaj zadevah dopušča odprto interpretacijo...

Icematxyz ::

Glede na to, da vsi večji proizvajalci pisarniških paketov sedijo v istem tehničnem komiteju in se dogovarjajo in pogovarjajo o tem, kaj bo šlo v sam standard je verjetno možnost "napačne interpretacije" manjša, kot pri alternativah, ki obstajajo?

Kakorkoli ODF je eden od standardov (v tem trenutku verjetno edini), ki že služi svojemu namenu in to ne glede na to, če bomo dobili še kakšnega z enakimi lastnostmi za to področje.

darkolord ::

je verjetno možnost "napačne interpretacije" manjša
Tle ne gre za "napačno" interpretacijo, ampak za ohlapnost, ki dovoljuje bolj "poljubno" interpretacijo.

Icematxyz ::

Naj ODF standard zagovarja samega sebe. Menim, da pri tem nima težav.

darkolord ::

Kaj točno misliš s tem?
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Office 2016 bo prispel 22. septembra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
6720215 (17677) darkolord
»

Kodi OpenOffice in LibreOffice že opazno različni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
6514508 (11644) Icematxyz
»

Izšel LibreOffice 3.3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
8421821 (17065) System
»

OpenOffice neodvisen od Oracla, po novem LibreOffice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
12634260 (29502) Icematxyz
»

Kateri "Open"Office sedaj uporabiti ?

Oddelek: Programska oprema
51771 (1665) opeter

Več podobnih tem