» »

ventilator za napajalnik - se ne splača...?!?

ventilator za napajalnik - se ne splača...?!?

slowie ::

Zdravo!

Imam PC, v katerem je postal zelo glasen ventilator za napajalnik, pravzaprav je gotovo nekaj narobe ali z ležaji ali pa z njegovo lego. Njegovi podatki:

120mm, 12V, 0.18A, 2-pinski priklop.

Po trgovinah sem začel spraševati, ali ga imajo, pa so mi v eni od njih povedali, da ga nimajo in da se mi tako ali tako bolj splača menjati cel napajalnik... Seveda so mi takoj tudi ponudili "ugoden nakup" enega od LC-jevih 550W-tnih napajalnikov.

Zdaj pa jaz vas vprašam: ali je res tako težko dobiti en tak ventilator ?!?
Hvala in lp,
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Pyr0Beast ::

Ni. 120mm venti so kr pogosti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

slowie ::

Mi predlagaš kako štacuno?
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

kpkp ::

Lahko si prebereš to temo kjer smo o tem debatirali.

PS: pa saj ni treba da je "original" ventilator.

slowie ::

Se pravi, da glede na to, da imam samo 2-pinski priklop, to pomeni, da ta napajalnik nima nobene regulacije napetosti za ventilator, zato lahko kupim kateregakoli, dokler je 12-volten? In če ima 3-pinski priklop, pač priklopim dve žici, eno pustim prazno?
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Pyr0Beast ::

Ja. Samo da boš priklopil pravi dve žici.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

slowie ::

Ahm... Pa saj prav veliko menda ne morem falit, a? Važno, da je črna s črno, za ostali dve nima veze, ker bo ena v luftu,...... mar ne?
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Pyr0Beast ::

yup

Samo da ima ena signal za število obratov - lahko pa priklopiš direktno na matično ploščo, pa ne rabiš nič rezat.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kpkp ::

Če je samo dvo pinski priklop, še ne nujno pomeni, da ventilator nima regulacije vrtljajev, zato bi ti vseeno priporočal, da vzameš ventilator s čimvečjim delovnim spektrom od 12v navzdol (LINK, ki ti bo pomagal pri odločitvi).

Nekateri tudi pravijo, da "navadne" Sleeve Bearing ventilatorje ni priporočljivo montirat v vodoraven položaj (naj bi se precej zmanjšala življenska doba) in priporoča nekoliko dražje "Fluid Bearing" za ta namen (nimam pa osebnih izkušen, da bi lahko to potrdil ali ovrgel).

Pyr0Beast ::

Zadeva lavfa čisto enako neglede na položaj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kpkp ::

:|
There are a couple of weaknesses though. First weakness is the shaft tends to pick up grit, dust and slowly move that junk down into the sleeve, making a grit paste that grinds on the sleeve's surface making it wear quickly and generate horrible noise when running. Another weakness is when mounted horizontally, the oil tends to migrate down the shaft and bearing, eventually leaving the shaft and sleeve almost dry and unprotected and not lubricated.


In še 100 podobnih če malo poguglaš, očitno boš ti ovrgel ta "mit".

Pyr0Beast ::

Težka bo. Tisto kar imajo zgoraj so samo teorije.

Bi jih bilo treba še potrditi, drugače je to bluzenje v tri dni.

Sam težav z ventilatorji, neglede na postavitev, nisem imel.

Ko so začeli ropotati sem jih naoljil pa je bil mir.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

amacar ::

Lahko kdo prilepi sliko ali pa video, kako naoljiti ventilator...

RejZoR ::

Odvisno za kakšen ventilator gre. Če je sleeve bearing so izjemno enostavni za vzdrževanje. Odpreš, očistiš in v komoro za olje napolniš malce bolj gosto verzijo olja in namestiš čepek na hrbtni strani ter ga fiksiraš z izolirnim trakom oz originalno nalepko.

Ball bearing so mal bolj delikatni. Tam mora biti celotna notranjost ventilatorja čista in suha (razmaščena). Ležaji so načeloma zaprte sorte, tko da jih moraš vzet ven, ju temeljito očititi od zunaj, potem jih moraš potopiti v olje in silovito premikat sem in tja, da olje zleze v notranjost ležaja. Potem moraš ležaje spet temeljito očistiti na zunanji strani in sestaviti ventilator skupaj.
To načeloma reši problem suhih ležajev, ki grozno ružijo med delovanjem.
Če niso uničeni zaradi predolge uporabe v izsušenem stanju bi se moral praktično povsem popravit in postat spet tihi.

Oba psotopka ti bosta prvič vzla 15 minut, kasneje pa ene 5 minut vse skupaj.

Rabiš pa nekaj WC papirja, par vatiranih palčk, strojno olje poljubne viskoznosti (samo da ni pregosto ali preveč redko) in žico s pomočjo katere potopiš ležaj v olje in ga potegneš ven. To je to.
Tko sem popravil že kar precej ventilatorjev, eni so se drastičnoo stišali, nekateri so bili kot novi, stane te pa zelo malo. Tko da je vredno probat.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

slowie ::

Evo!
Nisem preveč kompliciral, kupil sem enega od Scythe-ja za 7 EUR, s sleeve ležaji in 4 pinskim konektorjem. Zraven je bil dodan še adapter, na eni strani s 4 na 3 pine, na drugi strani na 4-pinski molex. Tistega 3-pinskega mi je uspelo stlačiti skozi luknjo s kablovjem v ohišje napajalnika, kjer sem ga priklopil na ventilator, drugo stran sem priklopil na molex, vse skupaj sestavil, in zdaj dela. Fino je, ker je tih, samo 7.5 dB. :)
V glavnem, najlepša hvala vsem za pomoč in fajn bodte še naprej!
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Pyr0Beast ::

to je to. Pa če zadaj ne piha vroče je mir.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

slowie ::

Pyr0Beast je izjavil:

to je to. Pa če zadaj ne piha vroče je mir.

Emm.... Kako to misliš? Me malo strašiš, al kaj? ;( Mislim, da ne more nikjer vroče pihat, ker ventilator odvaja toploto ven iz napajalnika v ohišje, iz ohišja gre pa itak direkt ven skozi "ohišni (he he)" ventilator... Ne ?!? :D
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slowie ()

Pyr0Beast ::

Ne, če bi bil premali pretok bi znal biti napajalnik precej vroč.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

slowie ::

Hm... zdaj si najdu zanimivo stvar, ja. Moram popravit podatek. Model, ki sem ga na koncu vzel, ima glasnost 26.5 dB... (1300 rpm). Hah... Vseeno se mi ne zdi moteč...

Tisti s 7.5 dB ima pa 500 rpm, ja, res. Sfašta, obvladate u nulo, fantje... (in punce - just in case) :)
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

RejZoR ::

Problem menjave celotnega ventilatorja je v tem, da zna povzročat probleme v napajalnikih kjer se ventilator sam prilagaja loadu. Sam sem pri svojem Corsairu HX750 menjal ventilator in sem prvo s Xigmatekom naletel na problem, da je večino časa samo trzal, zavrteti pa se ni hotel. Dokler sistem ni bil pod takim loadom, da se je zavrtilo. Zdej pa imam not mislim da 800rpm Noiseblocker XK1. Zadeva je neslišna razen če na pol centimetra prisloniš uho kjer slišiš rahlo brnenje elektromotorčka in piš zraka.
In za razliko od Xigmateka se zažene takoj ob vklopu.
Najbolj je v tem problem, da se vrti kot je treba. Če se to izvede kot je treba in je hrup tak kot si pričakoval pa je stvar rešena.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjava ventilatorja v napajalniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
466826 (3549) radmannsdorf
»

Ventilator - napajalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
8765 (683) RejZoR
»

Hlajenje - ventilatorji

Oddelek: Pomoč in nasveti
354314 (3717) korošc
»

Po dolgem času nov test ventilatorjev na Silent PC Review (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Hlajenje in navijanje
6012362 (8506) BladE_
»

Kateri ventilator?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
171815 (1538) mato22

Več podobnih tem