» »

Moderni človek vzdržljivejši tekač od neandertalcev

Moderni človek vzdržljivejši tekač od neandertalcev

PhysOrg.com - Če bi na olimpijskih igrah tekmovali neandertalci (Homo neanderthalensis), misleči človek (Homo sapiens) in moderni misleči človek (Homo sapiens sapiens), bi bili boji neizenačeni. Medtem ko bili naši predniki bistveno boljši pri nekaterih športih, bi jih mi v drugih disciplinah premagali. Znanstveniki z Univerze v Arizoni in Harvarda so v članku Calcaneus length determines running economy: Implications for endurance running performance in modern humans and Neandertals primerjali dolžino petnice v omenjenih podvrstah in izračunali, kako bi se razvrstili v atletskih disciplinah na stezi.

Ker so imeli neandertalci daljšo petnico, je nudila manj elastičnosti, a po drugi strani bolje stabilizirala gleženj. Zato so bili slabši tekači, a boljši pohodniki, še zlasti navkreber. Moderni človek ima krajšo petnico, na katero Ahilova tetiva pripenja plantarno, dvoglavo mečno in veliko mečno mišico. Zato je moderni človek boljši in vzdržljivejši tekač.

Petnice modernega človeka so primerjali s trinajstimi fosilnimi ostanki petnic Homo sapiens in šestimi neandertalskimi. Ugotovili so, da zaradi konstrukcije stopala modernega človeka le-ta porabi manj energije za tek. Misleči človek bi porabil 6,9 odstotka več energije, neandertalec pa 11,4 odstotka več energije za enako hiter tek. Toda če bi moderni človek pometel s predniki v maratonu, bi bila situacija v hoji in vadbi, ki terja moč in eksplozivnost, obrnjena.

Tek je veščina, ki se je v evoluciji človeka pojavila pred dvema milijonoma let. Zmožnost dolgotrajnega teka je bila ena izmed taktik lova v vročem podnebju, saj so divjad izčrpali in jo nato ulovili. Pred približno 400.000 leti je postala ta taktika lovljenja razširjena po vsem človeškem rodu. Neandertalci, ki so živeli v hladnejšem podnebju, so potrebovali druge veščine za lov, zato niso razvili prilagoditev za lažji tek na dolge razdalje.

60 komentarjev

«
1
2

Jst ::

Zanimiva analiza. Se pravi, da so vegetarjanci "zgubljena evolucijska linija." :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pyr0Beast ::

Jst je izjavil:

Zanimiva analiza. Se pravi, da so vegetarjanci "zgubljena evolucijska linija." :)


Kaj pa če so bile te prilagoditve namenjene lovljenju žensk ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Medtem ko bili naši predniki bistveno boljši pri nekaterih športih, bi jih mi v drugih disciplinah premagali.


Neandertalci niso naši predniki.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

Thomas je izjavil:

Medtem ko bili naši predniki bistveno boljši pri nekaterih športih, bi jih mi v drugih disciplinah premagali.


Neandertalci niso naši predniki.


ok, potem pa vzporedniki

pietro ::

Thomas je izjavil:

Medtem ko bili naši predniki bistveno boljši pri nekaterih športih, bi jih mi v drugih disciplinah premagali.


Neandertalci niso naši predniki.


Delno so, ker so hodili pradedi k njihovim zenam v vas. Obratno ne, ker bi jih nasi pradedi zlahka polovili in poklali. Seveda so potem hibridi nekako nasli pot nazaj v vas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pietro ()

nurmaln ::

Če je moj ded poleg svoje družine (v kateri sem jaz) zaplodil še kakšnega mulca na drugem koncu sveta, tisti mulc ni moj prednik.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

LuiIII ::

Ne ti men o najinem dedu!

Neandertalec

Looooooka ::

Mene sam zanima kdo je mel boljsi recept za omako za zar.se zmeraj cakam na mammoth steak!

hamax ::

Če je moj ded poleg svoje družine (v kateri sem jaz) zaplodil še kakšnega mulca na drugem koncu sveta, tisti mulc ni moj prednik.

Problem je samo to, da ti nisi v njegovi druzini, ampak si potomec tistih, ki jih je zaplodil v sosednji vasi. Vsi belci in azijci smo.

nurmaln ::

huh?
link plz

Ti hočeš povedat da smo v bistvu neandertalci katerim se je en homo sapiens malo pomešal v gene pool?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

hamax ::

time, Guardian, original
Zadeve se niso tok dobr raziskane, da bi lahko 100% trdil, da je nekaj neandertalca v vsakem od nas, vendar studije vsekakor kazejo na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

Furbo ::

Moderni človek bi popušil proti neandertalcu dandanes, ko tečemo po meso 20m daleč v Lidl ali Hofer, v Mercatorju je že predaleč za hodit do mesnice.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

nurmaln ::

Scientists discovered that 1% to 4% of the latter three DNA samples is shared with Neanderthals -- proof that Neanderthals and early modern humans interbred. The absence of Neanderthal DNA in the genomes of the two present-day Africans indicates that interbreeding occurred after some root population of early modern humans left Africa but before the species evolved into distinct groups in Europe and Asia.

in
Problem je samo to, da ti nisi v njegovi druzini, ampak si potomec tistih, ki jih je zaplodil v sosednji vasi. Vsi belci in azijci smo.


In tebi se zdi da drugo sledi iz prvega? Respect :)
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

hamax ::

In zakaj po tvoje ne sledi?
Ce imamo v svojem druzinskem drevesu neandertalca, potem smo njegovi potomci, pa tudi ce se tako oddaljeni.

nurmaln ::

Če je moj ded poleg svoje družine (v kateri sem jaz) zaplodil še kakšnega mulca na drugem koncu sveta, tisti mulc ni moj prednik.

Problem je samo to, da ti nisi v njegovi druzini, ampak si potomec tistih, ki jih je zaplodil v sosednji vasi. Vsi belci in azijci smo.


Zgoraj izgleda da ti trdiš da evropejci in azijci nismo direktna linija po homo sapiens ampak linija neandertalcih, katerim se je pomešalo še malo homo sapiens DNK.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

nekikr ::

Ne. Lepo je povedal to, kar je tudi trenutno sprejeto. Da se je v DNA modernega človeka pomešalo nekaj neandertalske "krvi" zaradi križanja.

hamax ::

Zgoraj izgleda da ti trdiš da evropejci in azijci nismo direktna linija po homo sapiens ampak linija neandertalcih, katerim se je pomešalo še malo homo sapiens DNK.

Aha, vidim kako bi se lahko tist moj prispevek tako razumel. Seveda smo vecinoma homo sapiensi z malo neandertalske krvi.

Thomas ::

Da bi imeli kakršnekoli gene neandertalcev, ni nobenega resnega dokaza. Imamo skupnega prednika, kakšen milijon let nazaj, neandertalci pa niso naši predniki.

Ideja, da bi vseeno bili njihovi potomci je stalno prisotna, a nepodkrepljena.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hamax ::

To enostavno ni res. Podkrepljena je s clankom, ki sem ga nekaj postov nazaj prilepil.

Zadeva je se dalec od tega, da bi bila dorecena, je pa precej vec kot nepodkrepljena.

Thomas ::

Ja? Katere gene pa imamo Evropejci - dobljene od Neandertalcev - in jih Avstralci nimajo?

Seveda imamo gene, ki jih Avstralci nimajo, nekaj že. A da so od Neandertalcev - kateri so to?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hamax ::

Ja? Katere gene pa imamo Evropejci - dobljene od Neandertalcev - in jih Avstralci nimajo?

Studija se je osredotocala na razliko med africani in ne africani.
Tukaj je tabela razlik med geni Evropejcev, Azijcev in Africanov v primerjavi z neadertalcem.
V clanku pa je metodologija opisana pod "Neandertals are closer to non-Africans than to Africans".

Se disclaimer:
Although gene flow from Neandertals into modern humans when they first left sub-Saharan Africa seems to be the most parsimonious model compatible with the current data, other scenarios are also possible. For example, we cannot currently rule out a scenario in which the ancestral population of present-day non-Africans was more closely related to Neandertals than the ancestral population of present-day Africans due to ancient substructure within Africa (Fig. 6). If after the divergence of Neandertals there was incomplete genetic homogenization between what were to become the ancestors of non-Africans and Africans, present-day non-Africans would be more closely related to Neandertals than are Africans. In fact, old population substructure in Africa has been suggested based on genetic (81) as well as paleontological data (86).


Kot sem ze omenil, zadeve so se zelo odprte, je pa ideja o skupnem predniku resna moznost podkrepljena s to studijo.

fosil ::

Kdaj so pa tega homo sapiens sapiensa izumil? Oziroma od kdaj naprej naj bi živel?
Tako je!

Thomas ::

Kot sem ze omenil, zadeve so se zelo odprte, je pa ideja o skupnem predniku resna moznost podkrepljena s to studijo.


Če bi rekli, da gen za modre oči smo podedovali od Neandertalca ... ali kaj podobnega, potem bi že še morda šlo. Pa še potem bi bile modre oči lahko mutacija neodvisna od neandertalcev.

Poleg tega, bi težko bili ravno vsi Evropejci njihovi potomci. Vsaj nekateri ne in ta razlika bi se morala poznati.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

za nekatere (oz. kar veliko) ljudi bi rekel, da imajo gene od neandertalcev...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

Na kakšni osnovi bi to rekel? Katere gene?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

na osnovi obnašanja in inteligence:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

hamax ::

Poleg tega, bi težko bili ravno vsi Evropejci njihovi potomci. Vsaj nekateri ne in ta razlika bi se morala poznati.

Kako bi se pa morala poznati?
Glede na to, da se nihce ni raziskal tega vprasanja, je zelo tezko reci ali imamo vsi neandertalske gene, ali samo tistih nekaj primerkov v studiji.
Morda jih nima nihce in so podobnosti v genih posledica okolja in ne skupnega prednika. Geni so lahko veliko manj ocitni kot je barva oci.

Vsekakor je treba stvari raziskati in jih ne zavreci samo zato, ker tebi tvoj "gut" tako pravi.

Thomas ::

A priorno podcenjevanje neandertalcev ni utemeljeno. Sigurno so vsaj kakšen aspekt inteligence imeli superioren našemu, saj imajo nekaj podobnega tudi šimpanzi. Pa smo precej bolj narazen.

Jaz ne pravim, da nismo potomci neandertalcev, ker smo tako pametni, oni pa tako neumni. Vprašanje, morda so se samo slabše sporazumevali kot se mi, pa jih je to koštalo. Veliko vprašanje.

Jaz samo ne vidim velikih razlik znotraj Evropejcev, da bi lahko mislili, da eni so "neandertalci" eni pa niso. Totalnega mixa pa ni moglo biti v tako kratkem času.

Nadaljujem pač svojo tradicijo, da če mi nekaj logično ne sede, ne verjamem, pa če pridiga sam Hawking.

Tole mi ne, da bi imeli neandertalske prednike.

Vsekakor je treba stvari raziskati in jih ne zavreci samo zato, ker tebi tvoj "gut" tako pravi.


Ja ... moj gut tko pravi in ni nujno, da to kdorkoli upošteva. Ampak moj gut (spet) pravi, da tle nekej ni košer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hamax ::

Totalnega mixa pa ni moglo biti v tako kratkem času.

Neandertalci so bili naseljeni po skoraj celi Evropi, ko so prvi homo sapiensi priplavali iz Afrike. Ce so zaceli izmenjavo genov ze dovolj zgodaj, ko je bila populacija homo sapienskov se relativno majhna, je po moje totalen mix realna moznost.
Navsezadnje so sobivali 50.000 let. Me zanima koliko "cistih" crncev in belcev bo v ameriki cez 49.600 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

Thomas ::

Če bi majhna populacija HS prišla v Evropo in se začela utapljati v neandertalcih, bi bili danes v Evropi neandertalci z malo sapienskih genov, ki bi se ohranili v Afriki.

To ne bi šlo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

hamax ::

Če bi majhna populacija HS prišla v Evropo in se začela utapljati v neandertalcih, bi bili danes v Evropi neandertalci z malo sapienskih genov, ki bi se ohranili v Afriki.

Tega nisem nikjer napisal.
Verjetno so HS ziveli loceno od neandertalcov. Najverjetneje so se celo bojevali med sabo. Je pa zelo mozna varianta, da je tu in tam kako dekle pobegnilo iz "tabora" in prezivel noc na drugi strani hriba. Morda so bile spolne usluge del izkopicka po bitki. Ne bi bilo prvic in ne zadnjic.

Vsekakor je totalen mix mozen, ce se je zacelo dovolj zgodaj.

Thomas ::

Je pa zelo mozna varianta, da je tu in tam kako dekle pobegnilo iz "tabora" in prezivel noc na drugi strani hriba. Morda so bile spolne usluge del izkopicka po bitki. Ne bi bilo prvic in ne zadnjic.


To je sigurno možno. Parili so se gotovo kar izdatno. Otrok je bilo pa že manj. Še manj takih, ki bi prosperirali naprej. Še manj takih, ki bi trajno zasejali nek gen.

Rečeno drugače. Večina Slovencev iz leta Gospodovega 1011, nima danes nobenega živečega potomca.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hamax ::

Otrok je bilo pa že manj. Še manj takih, ki bi prosperirali naprej. Še manj takih, ki bi trajno zasejali nek gen.

Tega ne mores vedeti. Glede na to, da so bili neandertalci verjetno bolj prilagojeni na evropske razmere, so imeli mesanci morda prednost pri prezivetju.
Ce so bili pametni po mamici in odprorni na mraz po ocetu, je bila to sigurno evolucijska prednost. Ce so bili za zraven se lepi, so pa ze skoraj zmagali :)

Zavedam se, da so to hude spekulacije. Ampak ce so se HS in neandertalci med sabo parili, jaz vidim 2 moznosti. Mesanci so bili ali uspesni pri sirjenju genov ali pa ne.

Ce so bili uspesni, so verjetno svoje gene sirili ze zelo zgodaj in relativno pogosto, tako da popoln mix ne bi bil neverjeten, ce so bili neuspesni, pa njihovih genov ne bomo nasli med nasimi.
Tudi to, da so azijski in evropski geni enako podobni neandertalskim kaze na to, da je do mesanja prislo zgodaj. Ali pa to, da so podobnosti posledica enakega okolja in ne mesanja.

Zakljucek: Ce imajo moja bluzenja vsaj malo logike za sabo, imamo 2 moznosti. Popolen mix ali nobenega mixa.

Spock83 ::

gruntfürmich je izjavil:

za nekatere (oz. kar veliko) ljudi bi rekel, da imajo gene od neandertalcev...


Za mene je to več kot očitno.

JanK ::

hamax je izjavil:


Zakljucek: Ce imajo moja bluzenja vsaj malo logike za sabo, imamo 2 moznosti. Popolen mix ali nobenega mixa.


Drugace se strinjam s teboj, razen v zadnjem stavku.

Mislim, da obstaja se tretja varianta. Nepopoln mix. Ce so se iz kakrsnihkoli razlogov populaciji neandertalcev in cloveka stikali le na dolocenih obmocjih (recimo, zaradi verjetno razlicnih ekstremov okolja, ki so jih bil sposobni preziveti ljudje na eni in neandertalci na drugi strani) je lahko mix nehomogen. Ko so neandertalci izumrli, clovek pa se je razsiril po svetu, so verjetno razmerja DNA ostala priblizno konstantna (in razlicna) na razlicnih koncih sveta.

hamax ::

To je seveda mozno. Ampak glede na to, da je prisotnost neandertalskih genov zelo podobna v Evropi in v Aziji, se mi zdi zelo verjetno, da je do mesanja prislo ze zelo zgodaj. Ce je temu res tako, potem je zelo verjetno, da imamo vsi vsaj malo neandertalske krvi. (glede na to, da je bila opravljena studija zelo majhna, se zavedam, da je ta trditev na majavih tleh)

Bi bilo pa zelo zanimivo narediti veliko bolj obsirno studijo in na zemljevid zrisati povprecno prisotnost neandertalskih genov. Skoraj sigurno bi nasli kaj zanimivega. Morda tudi predele, kjer neandertalski geni niso prisotni. Verjetno bi lahko celo pogruntali katere lastnosti smo podedovali po neandertalcih.

Tako da ja, obstaja se tretja moznost, kjer mesanje ni popolno. Pri tistem stavku sem malo predalec skocil :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

dzinks63 ::

Če deli neandertalskega gena ždijo v človeškem genomu, se vsake toliko rodi kakšen posameznik z kakšno bolj izraženo neandertalsko posebnostjo. Najbolj so vidne močne nadočesne obrazne kosti, poraščenost, izjemna moč in še bi se kaj našlo. Takšni ljudje so že bili opaženi, nekateri so celo zelo slavni. Čeprav tega ne moremo 100% potrditi, vendar na prvi pogled delujejo zelo prepričljivo.

Okapi ::

Ce imamo v svojem druzinskem drevesu neandertalca, potem smo njegovi potomci, pa tudi ce se tako oddaljeni.
A tvoj stric in bratranec sta tvoja prednika? So sorodniki, niso pa predniki. Z neandertalci smo imeli skupnega "pradeda", potem pa so se naše poti ločile. Kasneje smo se pa mogoče še malo incestuozno parili.

O.

Thomas ::

Jasno. Morte vedet, da neandertalec je bil zelo mišičast, zelo kmalu je umrl ... ZELO.

Tko da ... razen tega " incestuozno parjenja", ni bilo kaj dosti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

hamax ::

A tvoj stric in bratranec sta tvoja prednika? So sorodniki, niso pa predniki.

Moram se nauciti ne delati takih napak :) Ko sem imel v glavi druzinsko drevo, sem malo pozabil na brate, strice, bratrance itd.

Jasno. Morte vedet, da neandertalec je bil zelo mišičast, zelo kmalu je umrl ... ZELO.

Zelo? Prvi fosili so stari 400.000 let, zadnji pa 30,000 let. Od tega smo skupaj prebivali 50,000 let.
Homo sapiensi smo stari priblizno 200,000 let, tako ima neandertalec se nekaj prednosti.

Tko da ... razen tega " incestuozno parjenja", ni bilo kaj dosti.

In to lahko podkrepis le s svojim obcutkom?
Tu se znanstvena metoda in ti razlikujeta.

Okapi ::

Ostanki incestuoznega parjenja se seveda v človeškem genomu še vedno lahko poznajo. Teoretično je dovolj, da je nekoč en neandertalec posilil žensko, ki je rodila mešančka, ki je potem normalno živel naprej med sodobnimi ljudmi in geni tistega enega neandertalca so se širili po človeški populaciji in ostali v njej do danes.

O.

Thomas ::

Teoretično je dovolj, da je nekoč en neandertalec posilil žensko, ki je rodila mešančka, ki je potem normalno živel naprej med sodobnimi ljudmi in geni tistega enega neandertalca so se širili po človeški populaciji in ostali v njej do danes.


Ne bo tega po celi populaciji. Evidentno tega ni med črnci in povsem neverjetno je, da bi bilo pa pri vseh belcih in celo enakomerno. Kakšen prebivalstveni žep, bi se temu vsaj delno izognil.

Vsi HS smo si genetsko bolj sorodni, kakor random 100 šimpanzov med sabo. Inbriding neandertalcev v Evropi bi te karte takoj bolj pomešal.

Mar ne?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dzinks63 ::

Geni so čudna reč, le kakšni malo drugačni mix, pa smo drugačni, npr.: šampion Nikolaj, svoje predispozicije je odlično vnovčil.

sprasujem ::

Baski so baje posebni.
European Basque @ Wikipedia


Since the Basques speak a non-Indo-European language and have the highest proportion of the Rh negative blood type of all the peoples of the world, they were widely considered to be a genetically isolated population, preserving the genes of European Paleolithic hunter-gatherers



Basque Prehistory @ Wikipedia

Middle Paleolithic

This period is defined by the Mousterian technology and, in Europe, it is work of Homo neanderthalensis.

These Neanderthals settled the Basque Country somewhat more widely than their predecessors, colonizing as well the high coastalands of Biscay and Gipuzkoa. Neanderthal remains have been found in Lezetxiki and Axlor caves.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Vsi neafričani so potomci razmeroma majhnega števila ljudi (nekaj sto do nekaj tisoč), ki so zapustil Afriko in šli pri tem čez Bližnji vzhod, kjer so že od prej živeli neandertalci. Neandertalski geni so lahko takrat prišli v genski sklad sodobnega človeka in tam ostali.

O.

Thomas ::

Baski so baje posebni.


Zelo malo posebni, pravzaprav. Če bi naprimer oni posedovali neandertalski genom ... bi bil "ful drugačni". Bistveno bolj, kakor so.

Tudi Evropejci z neandertalskimi geni bi bili veliko bolj različni od tistih brez, kakor smo belci in črnci.

Včasih je bilo popularno razmišljanje, da smo belci bolj v žlahti s šimpanzi, črnci pa z gorilami. Podobna zabloda od tele z neandertalci, po moje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JanK ::

Mimogrede, te odnose med neandertalci in ljudmi bi tezko oznacil za incestuozne... Pravi termin bi rekel da je rishathra .. "sexual practice outside one's own species but within the intelligent hominids."

hamax ::

So they did it like they do on the Star Trek :P

Hm, original se bols slis :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

Okapi ::

Če so se ljudje in neandertalci uspešno parili, potem po definiciji sodijo v isto vrsto.

O.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Človeške rase (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
529077 (7390) Reycis
»

Kaj smo ljudje?

Oddelek: Loža
111670 (938) flbroker
»

Človeštvo

Oddelek: Loža
201298 (1118) Okapi
»

Moderni človek vzdržljivejši tekač od neandertalcev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6011279 (9270) nekikr
»

razvoj človeštva (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
566873 (5999) .:joco:.

Več podobnih tem