» »

Računalnik potrebuje 5-10 min za zagon

Računalnik potrebuje 5-10 min za zagon

kratos ::

Lep pozdrav
Torej omenjen problem imam že dlje časa in se samo stopnjuje. Če računalnik normalno ugasnem in ga ponovno prižgem se lepo prižge, če pa dam računalnik iz elektrike oz. do njega prekinem napajanje in ga ponovno dam v elektriko, potem pa moram čakati tudi do 10 minut da z pritiskom na tipko za vklop vklopim računalnik.
Ima kdo kakšno idejo kaj bi lahko povzročalo ta problem?
Hvala za odgovore.

Furbo ::

Ja, ti ga povzročaš z nepravilnim ugašanjem. :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Aston_11 ::

Baterija mama plate.

opeter ::

Disk ti melje? Mogoče se ti disk počasi poslavlja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kratos ::

@Furbo mal čudno sem napisal vem :D če računalnik ugasnem pravilno in ga potem izklopim iz elektrike ter ga vklopim nazaj ter prižgem se mi ne prižge in moram počakat 5-10 minut
@Aston_11 ne razumem "Baterija mama plate" ? :D si mislu rečt da je baterija na plati fuč ?
@Opeter Disk mi zaenkrat še lepo dela brez kakšnih problemov tko da dvomim da bi bil disk kriv za to.

Aja pa ko pač čakam na računalnik tistih 5-10 minut ki se ne prižge tko utripa tista diodica pri gumbu za prižig kot da nebi dobila dovolj napetosti, neenakomerno utripa in čist bežno sveti kot da ne dobi dovolj napetosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kratos ()

amigo_no1 ::

Čudno navada, ne poznam nikogar, ki bi počel to.
V čem je point izklapljati iz elektrike (dobesedno), ko ugasneš pc ? Danes samo izklopi pc v OS-ju (start meni, turn off), da vidiš če bo potem kaj drugače.

Prej bi rekel da ima napajalnik težave.

Imaš vmes še kakšen ups ?

Če imaš multimeter preveri voltažo v vtičnici.

vseeno preveri disk z orodjem proizvajalca (full scan)
Diagnostična orodja in reševanje podatkov s trdih diskov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Clubraider ::

Aston_11 je izjavil:

Baterija mama plate.


+1

solatko ::

Baterija nima prav nobene veze pri zagonu. Verjetno je napaka na napajanju. Če gre za desktop, zamenjaj napajalnik.
Delo krepa človeka

kratos ::

@Amigo_no1
To naredim mogoče 1x na 3 mesce recimo če grmi oz. grem kam za dlje časa. Aja pa danes se mi je računalnik sam od sebe ugasnil (ni šel iz elektrike) in isti problem nastal in sem mogu čakar 10 minut predn se je prižgal.
Bom preveril z multimetrom sam dvomim da je problem voltaža v vtičnici.

Sej zaenkrat me še ne moti ker tistih 10 minut bom že počakal, sam mal bol me skrbi ker se mi je danes to naredilo ko je biu računalnik prižgan, in je v trenutku crknil ter se ni prižgal 10 minut.

logit ::

Povej za kakšen računalnik gre (zmogljivost, starost). Verjetno napajalnik, možno da tudi matična.

citizen8 ::

Nevem glih odgovora na tvoje vprašanje, ampak ko si napisal da se ti je sam od sebe ugasnil, se je to tud men dogajal in nakoncu crknil za vekomaj :D

solatko ::

kratos - preglej kondenzatorje in daj malo več podatkov o računalniku.
Delo krepa človeka

Duhec ::

Kot je že povedal @solatko.
Zanič kondenzatorji ali v napajalniku ali na osnovni plošči. Odpri stranico ohišja računalnika in poglej kondenzatorje, če niso napihnjeni. Če so ok, potem menjaj napajalnik z enako ali večjo močjo.

kratos ::

Specifikacije:
AMD Athlon 64 X2
Dual Core Processor 4400 + 2.30GHz, 3,00 GB RAM-a
Ati Radeon x1950 pro series 512 MB
Napajalnik naj bi bil 500 waten al 550 sam zdejle sm pogledou in piše da je kao 230V.
Star je tak nekje okol 5 let.
Kondenzatorčki na matični niso napihjeni, napajalnika se mi pa zdej neda razdirat. Zdej če so krivi napihjeni kondenzatorčki na napajalniku potem bo to vsak cajt crknlo al bo še držalo neki cajta?

Aston_11 ::

solatko je izjavil:

Baterija nima prav nobene veze pri zagonu. Verjetno je napaka na napajanju. Če gre za desktop, zamenjaj napajalnik.


Ima ima. Kot kaže, povroči probleme z biosom. Meni pri dveh PC-jih isti simptomi, ista rešitev. Baterija mame plate (je fuč). Lučke sicer svetijo, utripnejo, ventilatorji delajo, ne pride pa do zagona.

Watti so enota za moč (Volt x amper), volti so enota za napetost. Vse naprave v stanovanju ti pišejo 230 V. Tudi kondezator, ko crkne, crkne in ne bo po desetih minutah "segret".

Za začetek zamenjaj baterijo. Staro ven, pejdi v eno trgovina s baterijami, novo noter. Potem poskusi, če je kaj bolje, če ni, poskušaj dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Duhec ::

PC (če je ostalo vse ok) mora štartat tudi brez baterije.
@Aston_11, če imaš še tisti dve plati, potem iztakni baterijo in z voltmetrom pomeri + kontakt na ležišču baterije, ko imaš PC vklopljen. Če je gor kaka napetost je po vsej verjetnosti prebilo ali delno poškodovalo (smd) diodo, ki je nekje na plati blizu podnožja. Načeloma na + kontaktu ležišča baterije (ko baterije ni notri) ne sme biti napetosti, saj se baterija ne sme filat, ko je pc prižgan.
Navadno je to vzrok za čudno obnašanje, ki ga navajaš ti. Sicer se mi je tak primer do sedaj zgodil zelo redko, se pa.

Aston_11 ::

Nimam voltmetra. Eno plato pa sem že zamenjal.

solatko ::

Aston_11 - Če je zanič baterija, je edini problem, ki ga imaš, ta, da moraš vsakokrat nastavit datum in napravo s katere boot-a. Računalnik pa dela tudi brez baterije.
Baterija ima samo eno funkcijo in to je, da ohrani nastavitve v bios-u, vključno z datumom in uro, s samim delovanjem računalnika pa nima veze.
Delo krepa človeka

Shark-357 ::

Verjetno okvara napajalnika ali osnovne plošče (napihnjeni kondenzatorji).

kratos ::

Evo danes se je računalnik ponovno ugasnil ter prenehal delovat, odpru sem celoten napajalnik ter ga spucal, kondenzatorčki niso neki vidno napihjeni in
delujejo kot da so čist normalni. Sem mislil da bo recimo kakšen kondenzator izpostavljen in ga bom lahko sam zamenjal vendar temu ni tako. Zdej najbolš rešitev je da ga nesem na servis in mi oni povejo kaj je sploh narobe ?

69charger ::

Skoraj sigurno je napajalnik.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

Spajky ::

Ni nujno, lahko zna bit tudi matična poškodovana ali pa bios čip ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kratos ::

Bom poskusil iz enega računalnika prestavit napajalnik v drugi računalnik ker tudi sam sumim da je kriv napajalnik... sicer mi ni jasno zakaj se je pokvaril ker imam ta računalnik na katerem sem sedaj že dlje časa in ni blo problemov še z njim razen z grafično, ta ki se mi je pa pokvaril je pa kakšne 2 leti mlajši in se je pokvaril.

kratos ::

Evo sem zamenjal napajalec in računalnik se takoj prižge VENDAR mi vrže tist okenček start safe mode, start windows normally, itd. in ko izberem eno od teh opcij (sem vse probal) se mi računalnik preprosto resetera in spet vrže ta black screen in to lahko klikaš v nedogled ker se po vsakem kliku resetera ter vrne na black screen. Zdej možno da je zato ker je pač premal voltažen napajalec oz. iz kakšnih drugih razlogov katere bo 550w napajalnik odpravil, ali je možen tudi kakšen drugi scenarij zaradi tega blackscreena?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kratos ()

solatko ::

Pokvarjen imaš zagonski sektor windows. Boot-aj z CD enoto in popravi sektorje, ki ti nagajajo. Namesto install daš repair.
Delo krepa človeka

kratos ::

Bom to naredil ko dobim napajalnik, naročil sem ga iz mimovrste:
http://www.mimovrste.com/artikel/240002...
prej sem imel pa tegale:
http://www.mimovrste.com/artikel/114046...

Hvala vsem za pomoč !!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne zažene (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
535359 (4295) svetetko
»

Črn zaslon po prižigu računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
71283 (1189) nokaut240
»

PC se restarta ob vklopu - baterija?

Oddelek: Pomoč in nasveti
181532 (1388) Pyr0Beast
»

grafična ok, slike ni!!!???

Oddelek: Pomoč in nasveti
352434 (1854) polde66
»

Računalo se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
61302 (1218) Codename_47

Več podobnih tem