» »

prižgan računalnik

prižgan računalnik

dolar ::

Pozdrav!,

Zanima me če poznajo računalniki tudi "kilometrino"?

Ali je recimo slabo za računalnik, da je prižgan cel mesec none-stop in se ga nič ne ugaša?

LP :)

blackbfm ::

Komot ga pustis prizganega tudi vec let..tako da to samo po sebi ne skoduje. Je pa fino ocistit komp vsakih nekaj mescev, odvisno kok se ti prah nabira not ter pocekerat ventilatorje itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Ales ::

Vse elektronske naprave imajo kilometrino, ja. Nekatere komponente so bolj občutljive, nekatere manj.

Prvo, kjer boš opazil obrabo, so premični deli, torej npr. ventilatorji. Potem trdi disk, potem vse ostalo. Ni pa nekega trdnega pravila tukaj. Računalnik je lahko prižgan več let brez posledic, lahko pa ti po enem letu kaj crkne. Ali pa po enem mesecu >:D

Komponente v cenejših računalnikih, namenjenih za domačo rabo, praviloma niso tako kvalitetne kot strežniške komponente in posledično slabše prenašajo stalno rabo.

V vsakem primeru poskrbi za ustrezno hlajenje in vsake toliko časa spihaj zadevo, da se znebiš prahu. Vsaj to... Pa mej backupe.

blackbfm ::

Računalnik prej zastara kot pa nabere "kilometrino".. Crkne pa tako ali tako lahko karkoli kadarkoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

solatko ::

Vsaka elektronska zadeva najbolj trpi pri vžigu. Takrat gredo vse komponente na full, pri stalnem delovanju pa je večina komponent obremenjena med 5-10%. Računalnik dela najbolje, če je vklopljen 24/7, kar pa ne velja za prenosnike, ki imajo zaradi majhnega prostora, praviloma slabo prezračevanje in s tem hlajenje. Prenosniki tudi niso namenjeni dolgotrajnemu, neprekinjenemu delovanju, če prav jih vedno več uporabnikov ima namesto desktopa.
Si pa vsaka stvar s časom nabira tudi kilometrino, pa če dela ali ne.
Delo krepa človeka

Steinkauz ::

Z leti grejo kondenzatorji če ga maš vžganga, pa disk seveda tut fajn trpi.
Vseeno bolš met skoz vžganga kot pa 10x na dan vžgat. Čez noč pa lahk vganeš, čeprov jst mam kr 24/7 vžganga

jazbec ::

js mam mojega že dve leti vžganega 24/7
ugasnem samo ko grem na dopust oz. ga čistim ali kaj nadgrajujem

Nagi Bator ::

Home made masina prizgana non stop od septembra 2006, razen po dva tedna letno ugasnjen, ko grem na morje.
Problem se pojavi ravno, ko se vrnem in ga po teh 14. dneh spet prizgem.
Ce ne drugega, vsaj ventilatorji ruzijo prvih par ur bolj kot ponavadi.
Pucam prah v njem 3-4x letno.
Posledica vsega je, do sedaj, en napihnjen kondenzator na maticni.
Sicer je pa masina zastarala ze zdavnaj ;)

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Kondenzatorji na identični plošči na računalniku starem 7let, kateri je laufal 24/7 so živeli dve leti več, kot na tistem, ki je bil vžgan samo občasno, saj tudi kondenzatorji doživljajo šoke samo pri vžigu.
Delo krepa človeka

blue ::

ne se preveč sekira kaj delaš z računalnikom.. Ker ne boš dosti vplival na življensko dobo z "nepravilnim" ugašanjem in prižiganjem..

Čisto vseeno je ali bo računalnik zdržal 6 ali 7let.. Vreden bo približno enako :)

solatko ::

blue - vprašanje je bilo če škodi delovanje v daljšem obdobju, brez ugašanja in ne kakšna bo vrednost.
Delo krepa človeka

dolar ::

Skratka boljš da je comp malo dlje prižgan kot pa ga vmes ugašat in prižigat. Oziroma ni neke velike razlike če je računalnik ugasnjen ali prižgan.

Hvala za odgovore!

energetik ::

Mene pa zanima, kolikšen del plate je napajan, če je PC samo priklopljen na napajanje - verejtno je vsaj določena periferija napajana (tipkovnica, miška)? Torej je vsaj del elektronike, kondenzatorjev tudi v tem primeru po napetostjo?
In kako je v primeru S3 spanja? Razlika v porabi v ugasnjenem in S3 stanju je okoli 1-2W.
Ker jaz svojega ne ugašam, samo čez noč in ko sem v službi ga dam v S3.

solatko ::

5V
Delo krepa človeka

LeXani ::

Tud jaz sem se spraševal če je to dobro..ker imam vklopljenega že ene 5 let. Izjema par uric ko je zmanjkalo el. energije. Mam pa nastavljeno da se mi po nekaj urah mirovanja izklopijo diski.
Čas prve prijave 04.11.2005

Nagi Bator ::

Jaz bi samo dodal h gornjemu postu, da ga poleti parkrat izklopim ob kaksnih hujsih nevihtah.
Tolko da gre mimo 15-30 minut. Pravzaprav takrat izklopim vso elektroniko po hisi.
Rob mesta pa kilometerska ravnina direkt za bajto ;((

IceBoX ::

Verjetno to za prenosnike ne ravno velja? Ker stacionarnega imam tudi jaz vedno vključenega, prenosnik pa je pri meni če ga ne uporabljam v spanju. Ali je boljše pustiti prenosnik da dela ali ga recimo dati v spanje če ga recimo pol ure ali uro ne uporabljam?

solatko ::

Prenosnik je najbolje naštimat tako, da ko ga zapreš, gre v hibernacijo - zapiše zadnje stanje na disk in se popolnoma ugasne. Bujenje traja nekaj sekund in že si tam, kjer si končal ob zaprtju pokrova. Pri spanju ti določene komponente še vedno delujejo, oziroma so pod napetostjo in se ti zna zgodit, da ga ob prenosu v torbi močno segreje.
Delo krepa človeka

Hal-3000 ::

Jaz naprimer ko grem spat izklopim pc razen ce downloadam, defragmantiram ...
Saj ne vidim razloga zakaj bi ga potem pustil celo nov vklopjenega.

blackbfm ::

Men se ga pa ponavadi ne da izklopit..če je pa prižgan me pa tudi ne moti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

a ugašate računalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18117204 (12377) looser
»

Ventilatorji se ne ugasnejo (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5110227 (8818) inbox
»

Ali računalniku škodi če je prižgan dan ali dva

Oddelek: Pomoč in nasveti
483634 (2208) alese
»

Poraba elektrike v mirovanju

Oddelek: Pomoč in nasveti
92977 (2737) genius11
»

je dobro imeti racunalnik prizgan 24ur na dan? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
858479 (5702) Fizikalko

Več podobnih tem