» »

Debian 6.0 izšel

Debian 6.0 izšel

Slo-Tech - Danes, dve leti po izidu prejšnje, je izšla nova verzija Linuxove distribucije Debian 6.0 s kodnim imenom Squeeze. Poleg že znanega Debian GNU/Linuxa je sedaj izšla tudi tehnološka predogledna verzija (technical preview) Debian GNU/kFreeBSD, ki ni osnovana na Linuxu ampak BSD-ju. Problematične datoteke s firmwari, ki niso proste, so iz glavnega arhiva umaknjene v neprosto verzijo, tako da je sedaj moč namestiti resnično prost Debian.

Debian 6.0 ima okolja KDE Plasma Desktop in Applications, GNOME, Xfce in LXDE. Podpira devet arhitektur (i386, amd64, powerpc, sparc, mips, mipsel, ia64, s390 in armel).

Glavne izboljšave so izboljšan način zaganjanja za nižji zagonski čas, nove verzije priloženega programja, več kot deset tisoč novih paketov s programi, dodatne posebne distribucije, poenostavljena namestitev in podpora za datotečna sistema ext4 in Btrfs.

Uporabniki starega Debiana 5.0 ga lahko na šestico posodobijo z orodjem apt-get package ali pa prenesete sliko CD-ja prek omrežja torrent.

46 komentarjev

filip007 ::

A to je potem nativen Linux, net install zasede samo 400MB, potem pa samo izbereš kaj bi rad, končno se stvari nekam premikajo...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

camx ::

@filip007: in kaj je tle novega? Net install ni prišel z verzijo 6.0.

Ales ::

Kaj misliš s tem, "nativen" Linux? Kaj ta beseda sploh pomeni v slovenščini?

Net install je stara zadeva, več ali manj vse distribucije ga imajo že leta.

wungad ::

Debian, Redhat, Fedora, Solaris, FreeBSD ... vsi imajo na voljo minimum install oz. custom install s paketi, ki jih sam želiš. Tako je že lep čas. Problem je, ker ljudje vedno povlečejo verzijo, ki jim jo stran prvo ponudi t.i. "recommended" varianto (i386 live), ki te odpelje v desktop in ponudi veliko flashy ikono "install to hard drive".
.

zee ::

Uporabniki, ki hočejo prilagojeno inštalacijo, že najdejo ustrezen medij zanjo. Ne vidim problema v tem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

filip007 ::

No vem, včasih si pač dobil najmanj 3x DVD, pa gor oba vmesnika in inštalacija je trajala po cel dan, če si kaj zasral.

Nativen pomeni da je glaven distro, ne kot Ubuntu in ostala frštekerija, ki so Debian based.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

pegasus ::

A kdo uporablja debian/kFreeBSD in lahko potrdi, da je zfs uporaben?

Gandalfar ::

@filip007: saj danes tudo to dobis, ce ne beres kaj downlodas ;)
Nativen pomeni da je glaven distro, ne kot Ubuntu in ostala frštekerija, ki so Debian based.


Ta izraz se ne uporablja v linux svetu.

blank3 ::

Pri Debian-u mi je všeč predvsem to, da tudi če se zatipkaš paket sigurno obstaja... :)
Zelo sem zaposlen. Potreboval bi brezcasje... vsaj za nekaj casa.

BBB ::

V čem je bistvena razlika med Debianom in distribucijo Ubuntu, ki je zasnovana na prvem? Zanima me predvsem razlika v serverski varianti.

zee ::

Ubuntu vključuje tudi pakete, ki niso free, to so npr. razni gonilniki, firmware, ki je omenjen v novici, ...

Debian po drugi strani vsebuje samo pakete, ki so povsem free (tj. zanje je na voljo izvorna koda).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

bluefish ::

Kar najbrž pomeni, da moraš imeti 100% združljiv hardware?

zee ::

Rekel bi, da ja, vendar Debiana ne uporabljam že nekaj let, zato ne vem, kako je s tem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

techfreak :) ::

Preko Debianovih uradnih repozitorijev lahko dobiš samo odprto programsko opremo.Drugače pa je enako kot pri drugih distribucijah, da lahko brez težav namestiš zaprtokodne gonilnike/kodeke, vendar jih moraš sam najti na internetu - nimaš nekega pomočnika kot recimo restricted drivers na Ubuntu.

Ubuntu je prijazna verzija Debiana, namenjena uporabnikov, ki ne znajo ali se jim ne ljubi ukvarjati z nastavljanjem sistema.

Icematxyz ::

Debian je zaenkrat ena takšna korenina, ki napaja drevo z sladkimi sadeži. Brez Debiana jaz danes verjetno ne bi kot primarni OS uporabljal Ubuntu.

hanibal ::

@zee
Uuups, po moje si se mal nenatančno izrazil.
Debian vsebuje tudi pakete, ki niso povsem free. Ampak, zato, da jih uporabljaš moraš uporabit poseben (a povsem "uraden" non-free) depozitorij.

@BBB
Zame je danes prav poseben dan. Dan, ko je GNU/Linux Debian, po svojih (strogih, nekateri pravijo konzervativnih) standardih "maturiral/se promoviral", v višjo različico, ki so ji priznali status stabilne.
To se dogaja sila poredkoma.
Nekateri, (ki si jih ti omenil) so glede tega (podeljevanja statusa stabilnosti) precej bolj radodarni. Tako, čez palec, recimo kakšnih 5-6 krat bolj.
Premisli sam, kaj je boljše (vpoštevaje tvoje potrebe) za strežniško in kaj za namizno okolje?
In, ker je zaradi vsega povedanega, danes v bistvu zame praznik, si ne želim nobenih pričkanj, izzivanj ali nedajbog vojn (s tistimi, ki so zagovorniki otroka tistega, kar jaz zagovarjam).:)

@techfreak
Debianov non-free depozitorij je precej uraden Debianov repozitorij. Od tistega, kar ti ponuja, te loči samo ta vpis v /etc/apt/sources.list:
deb http://ftp.at.debian.org/debian/ squeeze main non-free contrib

Ubuntu je prijazna verzija Debiana, namenjena uporabnikov, ki ne znajo ali se jim ne ljubi ukvarjati z nastavljanjem sistema.
Oh, ja, neki takega.
Čeprav nekateri to grdo rečejo tako - Ubuntu - An ancient African word for "Can't install Debian" >:D
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hanibal ()

wungad ::

Debian je top Linux distro za moje pojme. Paketi in dokumentacija je poštimana v nulo. Pa edini, ki trenutno (dobro) laufa na na UltraSPARC T2 (Niagara) procesorju.

Govorim seveda o minimalnih serverskih inštalacijah brez desktop enviromentov.
.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wungad ()

aleks2000 ::

Pravi Debian fani smo danes že upgradali svoje mašine. ;-)
Meni je šlo brez večjih težav.
Konkretno sem z Debianom super zadovoljen. Tudi na strežnikih, ki so stari 3 leta in je na njih tekel Etch (4.0), ni bila nadgradnja noben problem.

A

techfreak :) ::

Debiana še nisem uporabljal za desktop PC in nisem vedel, da imajo tudi non-free repository.

@wungad: Arch ima tudi zelo poštimano dokumentacijo, poleg tega pa ima tudi veliko skupnost uporabnikov.

BigWhale ::

Ven pride, pa je ze zastarel! ;>

wungad ::

techfreak, ne me narobe razumet. Tudi BSD, Arch in RedHat majo poštimano dokumentacijo. Arch je edini kar še nisem probal ... všeč mi je njihov moto "You've reached the website for Arch Linux, a lightweight and flexible Linux(R) distribution that tries to Keep It Simple" :D
.

techfreak :) ::

Saj pravim, za strežnik uporabljam Debian. Na desktopu pa Ubuntu, ki se je v zadnjem času zelo popravil poleg tega pa deluje skoraj enako kot Debian, ki sem ga navajen.

Zero0ne ::

techfreak :) je izjavil:

Preko Debianovih uradnih repozitorijev lahko dobiš samo odprto programsko opremo.


Debian uradno distribuira zgolj Prosto programsko opremo. Odprtokodnost je samo eden od pogojev. Prosim, ne mešat terminologije.


http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.h...
uname -o

techfreak :) ::

Prosto se piše z malo začetnico, poleg tega pa smo že zgoraj ugotovili, da Debian distribuira tudi zaprto programsko opremo.

Blinder ::

Kaj ima debian boljše od ubuntuja?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

popster ::

Kaj ima debian boljše od ubuntuja?

hitrost naprimer

hanibal ::

Blinder je izjavil:

Kaj ima debian boljše od ubuntuja?


Takšna vprašanja kličejo nesrečo nase.>:D

Poglej si dva mnenja o tem (Ubuntujev forum):

- Can you say that you're better than your mother?
What does "better" mean anyway?
A more logical question would be what's the difference between them?


- Is Ubuntu better than Debian? That's not really a good question to ask. It's like asking if an Omelette is better than eggs, orange juice is better than oranges, or if a car is better than the engine, combustion chamber, and transmission.
Ubuntu IS Debian, with modifications. Neither is better, it depends on what you want. Do you want eggs this morning or do you want an omelette? Do you want orange juice, or would you rather just eat the orange?
Of course in software, real-world analogies are not perfect, so I'm assuming these points are going to be picked apart, but I'm hoping that my intended meaning is coming out.
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

pegasus ::

aleks2000 je izjavil:

Pravi Debian fani smo danes že upgradali svoje mašine. ;-)
Meni je šlo brez večjih težav.

Meni na eni mašini teče že 5 ur, pa še ni videti konca. Rebootal jo bom jutri, ko bom zraven nje, ker stavim, da se ne bo pobrala in bom porabil še vsaj eno uro, da se bo spet bootala. Taka je moja splošna izkušnja z debianom - dist-upgrade mi vedno zjebe boot. Tokrat je to še 3x bolj verjetno, ker so se hkrati lotili: menjat imena deviceom, menjat boot loader, menjat init sistem. Joy ...

panda ::

Vprasal bi cenjene strokovnjake zakaj nemorem namestit debiana (net instal) prek virtualboxa (win verzija)ker mi antivosni program javi da je odkrit viros:Win32.WOW pa lahko grem na katerikoli streznik.Kaj to pomeni da so vsi strezniki okuzeni ali je samo moja kista

zee ::

Samo tvoja kišta, lahko pa je antivirusnuk hiperaktiven (ali fake). IMO.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

panda ::

Antivirosni je original (panda) posodobljen in tudi win
.Mi pa stalno ko bi moral namestit pakete zbrise stalno enega istega(Odkrit je virus: W32/Wow.UY.worm Antivirusna zaščita 6.2.2011 19:20:11 Izbrisano Pot: http ://ftp.es.debian.org/debian/pool/main/d/debconf/debconf_1.5.36.1_all.deb))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: panda ()

MrStein ::

Ja, Panda javi false positive: VirusTotal check za ta fajl
Vsi drugi se strinjajo, da s fajlom ni nič narobe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

5er--> ::

Koliko let ima nova strežniška različica Debiana security support?

b ::

Do izida naslednje verzije + 6 mesecev.

sv-pt ::

se pravi 2 leti pa pol.

Poldi112 ::

Ja, precej malo. Kar se tega tiče centos zmaga.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

krho ::

Najboljše, kar so lahko naredili... Broken PgSQL;((
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

BigWhale ::

popster je izjavil:

Kaj ima debian boljše od ubuntuja?

hitrost naprimer


Tole je pa kar takole malo na pamet, a? :)

hanibal ::

Ko izide nova stable izdaja distribucija se dotedanja stable preimenuje v oldstable. Security Team skrbi zanjo še eno leto.
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

tvich ::

pegasus je izjavil:

A kdo uporablja debian/kFreeBSD in lahko potrdi, da je zfs uporaben?

Nisem ga uporabljal v produkciji, sem pa ga preizkušal in me ni navdušil po zmogljivosti. Če si resnično navajen na linux userland in imaš velike probleme v OpenSolaris/Ilumos-OpenIndiana, potem še nekako razumem.
Drugače pa boš nažalost rabil Ilumos-OpenIndiana
And AC said, ''LET THERE BE LIGHT!''
And there was light--

hruske ::

@krho - tisto je vseeno samo client.
Rad imam tole državico. <3

krho ::

ja. ampak zadeva je posledica kompliciranja z licencami.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

hanibal ::

krho je izjavil:

ja. ampak zadeva je posledica kompliciranja z licencami.

V bistvu gre za pogrevanje stare juhe - a je bolj svobodna BSD ali GPL licenca.
Debian se pogosto refrira kot Debian GNU/Linux, (zdi se mi da) še bolj pogosto kot Debian - The Universal Operating System.
Manevriranje med temi (za nekatere skrajnostmi?; za druge komplicirajočimi podobnostmi?) rečmi včasih (in konkretno sedaj) pripelje do odločitev, ki majo določene negativne posledice.
Mogoče si je Debian zadal utopistično nalogo.(?)
Ne vem.
Vem, da ga bom po vseh svojih močeh podpiral, ker je edini, zares neodvisni "veliki" igralec v Linux svetu.
Podpiranje ne pomeni slepo prikimavanje. In pri tej odločitvi (ja, postgresql tudi mene zadeva) jim dam prav, ker kot zastopim, vseen obstajajo workaroundi.
Je pa tudi res, da v sredo moram preverit kaj o tem meni moj data base administrator.;((
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

hruske ::

"Kompliciranje" z licencami je nadvse koristna zadeva - zaradi te zadeve Debian lahko mirno nadaljuje svoje poslanstvo brez da bi nad njem visele grožnje s tožbami.
Rad imam tole državico. <3

Poldi112 ::

Bedarija, kadarkoli ga lahko kdorkoli toži zaradi kakšnih neumnih patentov. Veliko bolj kot licence ga brani skupnost uporabnikov.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Skupnost brani pred patenti?
Povej več.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian 6.0 izšel

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4610291 (8074) MrStein
»

Mandriva preživela, izšla nova verzija

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3913104 (11275) Icematxyz
»

Debian GNU/kFreeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
81537 (1224) BigWhale
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
717734 (5271) opeter
»

Debian bo odslej izhajal na dve leti

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
393642 (2405) Poldi112

Več podobnih tem