» »

Kondenzatorji

Kondenzatorji

tilenmpower ::

Iščem nekoga ki bi mi zamenjal 10 kondenzatorjev na plati v okolici kranja ali ljubljane. Če je kdo pripravljen zamenjati tudi plačam kontakt na ZS z telefonsko stevilko lp tilen

#000000 ::

Pejt na prvi rtv servis in ti bojo zamenjal.

dtm ::

Pozdrav!

Zanima me, kakšen je output če na enosmerni vir pripnem zaporedno dva kondenzatorja, pravtako vzporedno??? Se na izhodu opazi kakšna sprememba ali ostane izhod isti kot enosmerni vir?

lp

beeone ::

Odvisno kakšen je ta vir. Če je napetost konstantna (primer baterija ali pa stabiliziran usmernik, računalniški napajalnik) potem je tudi napetost naprej čisto enaka, edino če obstajajo tokovni sunki, potem se napetost z kondenzatorji veliko manj poruši za čas tistega sunka (primer uporabe je pri močnih ojačevalcih v avtu). Če pa je napetost samo usmerjen sinus (primer je trafo +greatz) potem pa je napetost ˝zglajena˝ in če so kondenzatorji zadosti veliki, je napetost zelo blizu maksimuma sinusa pred usmerjenjem.

Lp

dtm ::

Izhod je enak viru!? Pri vzporedni vezavi 2 kondenzatorjev na baterijo se napetost ne poviša?

bluefish ::

Ne.

McLuzo ::

Naj mi en pove, v napajalniku sta dva 680uF 200V kondenzatorja, ampak tole ni za dobit (IC elek., HTE, nano), kaj je namesto tega možno dat? Je lahko višja/nižja napetost al ne?

andromedar ::

McLuzo je izjavil:

Naj mi en pove, v napajalniku sta dva 680uF 200V kondenzatorja, ampak tole ni za dobit (IC elek., HTE, nano), kaj je namesto tega možno dat? Je lahko višja/nižja napetost al ne?


Napetost je lahko višja, nižja naj ne bo.
Eh?

McLuzo ::

Kako je pa s kapaciteto?
Če zdaj npr. dobim 250V kondenzator z 1000uF ali pa 560uF, bi oboje šlo?
Madona, sam pri teh višjenapetostnih gre pa tud cena občutno gor...

jest10 ::

Oboje bi šlo. 560uF je sicer manj kot original, samo to bi se poznalo šele pri max obremenitvah.

Steinkauz ::

No kapaciteta je ponavadi fajn da je čimbližje originalu, voltaža pa je lahko višja.

McLuzo ::

Pr tehle kondenzatorjih je torej stvar precej ohlapna...

No, hvala za info

marjan_h ::

Lep pozdrav,

mene samo zanima kako se kondezator sprazni če se med elektrodama nahaja izolator?

Eden od prvih ljudi k so delali poskuse z kondenzatorji, je bil Michael Faraday sam on je spraznil svoj kondenzator tako da je povezal elektrodi. Kako se pa sedaj to doseže? In kako ga sprazniti ob pravem času?

2loud4u ::

marjan_h je izjavil:

Lep pozdrav,

mene samo zanima kako se kondezator sprazni če se med elektrodama nahaja izolator?

Eden od prvih ljudi k so delali poskuse z kondenzatorji, je bil Michael Faraday sam on je spraznil svoj kondenzator tako da je povezal elektrodi. Kako se pa sedaj to doseže? In kako ga sprazniti ob pravem času?



Če boš povezal elektrodi, se bo spraznil v trenutku (elektroliti kak delček milisekunde odvisno od ESR/ESL level-a, keramični par mikrosekund). Če terminala nista povezana se bo kondenzator praznil zelo počasi ampak še vseeno se bo, ker skozi izolator pušča tok, ki je odvisen od zmožnosti dielektrika, recimo keramika je zelo dober dielektrik.

"Kako se pa sedaj to doseže?"

Ja odvisno od aplikacije, ki jo uporabljaš, lahko tudi povežeš terminala in se bo spraznil.. Lahko se prazni skozi določeno vezje, upor, itd. Elektroni prehajajo iz ene plošče na drugo.

"In kako ga sprazniti ob pravem času?"

Kako to misliš ob pravem času?
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

marjan_h ::

Aja, verjetno je zelo tanka plast dielektrika, da dejansko elektroni preskakujejo počasi in se prazni. Jaz sem mislil, da se to ne more zgoditi. Aja zato se reče da so leaky. Hmm.

V pravem trenutku sem mislil, da takrat ko želiš. Recimo spomnim se da so DRAM pomnilniki narejeni z kondenzatorji, in če hočeš prebrati vsebino jih moraš sprazniti. In to je takrat ko želiš. Kako je to narejeno, nič mehanskega ni v računalniku da bi elektrodi povezal fizično.

2loud4u ::

@dx11

Če imaš v mislih, kako se kondenzatorji praznijo v vezjih, se praznijo preko raznih uporov, čipov... To pa seveda po potrebi kontrolirajo tudi razni IC-ji, tranzistorji in samo vezje.

"Aja, verjetno je zelo tanka plast dielektrika, da dejansko elektroni preskakujejo počasi in se prazni. Jaz sem mislil, da se to ne more zgoditi. Aja zato se reče da so leaky. Hmm."

Vsak dielektrik ima svojo prebojno napetost, ki se ponavadi označuje z V/d(npr. m), torej kakšno napetost potrebuješ, da prebije določeno debelino dielektrika.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

marjan_h ::

Potem se v integriranem vezju elektrodi povežeta z tranzistorjem, in ko ga vklopiš se sprazni v trenutku?

tako to deluje?

2loud4u ::

Ja ni nujno v trenutku, skoraj povsod so pomembni časi praznjenja, v veliki večini pa to ni kar v trenutku, ena izjema je recimo bliskavica pri fotoaparatu.. Ni pa seveda nujno, da je tisti, ki sproži praznjenje tranzistor, lahko je tudi rele, procesor, porabnik...
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

WarpedGone ::

Nič se ne zgodi v trentku, kvečjem v nepomembno kratkem času.
Zbogom in hvala za vse ribe

phuntaox ::

2loud4u je izjavil:

@dx11
"Aja, verjetno je zelo tanka plast dielektrika, da dejansko elektroni preskakujejo počasi in se prazni. Jaz sem mislil, da se to ne more zgoditi. Aja zato se reče da so leaky. Hmm."

Vsak dielektrik ima svojo prebojno napetost, ki se ponavadi označuje z V/d(npr. m), torej kakšno napetost potrebuješ, da prebije določeno debelino dielektrika.


če sem ga prav razumel, ni imel v mislih prav preboja dielektrika, ampak "puščanje", torej če ga nabiješ, zmeriš, pustiš xy časa, zmeriš in vidiš, da je napetost padla...
kakšna je res fizikalna slika za tem? Ali pušča naboj čez zrak, ali čez dielektrik?

kaj pa spin drugega izmed "entangled" particles, ko pogledaš prvega...se spremeni v trenutku ali nepomembno kratkem času?:D

2loud4u ::

@WarpedOne

Čas praznjenja je lahko nepomemben, pri aplikacijah, kot pa je timer, utripalnik, itd. pa zna biti ta čas še kako pomemben in je lahko tudi precej dolg čas...


@Jernejop

Saj govorim o puščanju, pravim samo, da bodo elektroni hitreje uhajali skozi dielektrik z manjšo prebojno napetostjo...
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

fpbs ::

2loud4u je izjavil:

@WarpedOne

Čas praznjenja je lahko nepomemben, pri aplikacijah, kot pa je timer, utripalnik, itd. pa zna biti ta čas še kako pomemben in je lahko tudi precej dolg čas...

Čas je vedno pomemben, zato se pa tudi koristijo kondenzatorji različnih kapacitet.

Kurzweil ::

Sicer gladko vem kaj gledat na kondenzatorjih (V ub uF) prvič pa sem naletel na oznake na kondenzatorju:

FP5K 08Cx 821 03

Lahko kdo razloži, vse kar je mogoče razbrati iz teh oznak zgoraj, hvala.

andromedar ::

820 mikro / 3 Volte?

To je kondenzator čisto pri procesorju?
Eh?

Kurzweil ::

Tako je, zraven procesorja je...

Torej tisti 03 pomeni 3V, tistih 821 pa 820 mikro faradov?
Kaj pa ostalo?

andromedar ::

verjetno kakšen datecode, serija, whatever...
Eh?

Kurzweil ::

Nekak takole gre...

FP5K - pomeni Functional Polymer...
08Cx - je leto proizvodnje 2008, Cx nevem kaj je je pa običajno namesto tega naveden še mesec proizvodnje
821 - pomeni 82 x 10^1 = 820 uF
03 - pa je seveda Voltaža

Hvala za pomnoč, tole je dejansko v google kar precej težko najdit...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neznani element - delovanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61569 (1134) gumby
»

Upor vs condenzator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121223 (1025) STU-III
»

Preverjanje kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
247052 (6708) miro80
»

Fizika: Kondenzator

Oddelek: Šola
71283 (1127) Galaxy
»

Dodajanje kondenzatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596259 (5383) OwcA

Več podobnih tem