» »

brni v zvočnikih. pomagajte!

brni v zvočnikih. pomagajte!

borut10 ::

Lep pozdrav

Jaz imam 5.1 sistem in je vseeno kam mam priklopljeno (tv,računalnik,radio,..) mi nekaj brni v zvočnikih. Kaj naj naredim, da več nebo oz. kaj je narobe?

misek ::

A ti brni tudi če vhod ni nikamor priključen?

xCore ::

Probaj zemlo odklopit :P
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

jt83 ::

Lahko da je kak zvočnik skurjen?

borut10 ::

misek: ne,takrat ko ni nikamor priklopljeno takrat ne brni.
xcore: kak to? :)
jt83: upam da ne :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut10 ()

misek ::

Očitno imaš probleme s potenciali, na kar namiguje tudi xCore. Imaš vse priključeno na isti razdelilec? Poskusi zamenjati različne vtikače za 180 stopinj (zamenjaš fazo in nulo).

xCore ::

najlažje ti je če vzameš kak stari razdelilec ga odpreš oklopiš zeleno-rumeni kabel...odpravi napako...v mislih imej tudi to da zemlja ni zastonj prikloplena (da nebom jaz kaj kriv :))
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

borut10 ::

misek: sem poskusil vse kar mam,pa ni nič drugače :(
xcore: kaj pa je zemlja,oz. kaj lahko preneha delat al kak? :)

zavajon ::

To brnenje (brum) običajno povzroča antena, ki je priključena v sistem.
Nekdo je pred kratkim nekje na tem forumu omenil, da se v BigBangu dobi neki antenski priključek, ki to odpravlja.

neres ::

Dostikrat ozemljitev pomaga. Npr. da ojačevalec povežeš z "zemljo" v vtičnici.

borut10 ::

zavajon: klko pa to stane?
neres: kak pa to naredim? :)

neres ::



En konec žice gre na spodnji ali zgornji kovinski del v vtičnici (ne v dve luknji ki sta vodoravno!). Drugi konec gre v ojačevalec (čeprav niti ne vem kaj imaš). Če ima ojačevalec phono vhod potem ima verjetno že en vijak, ki je narejen za ozemljitev.

(Če nisi prepričan o varnosti tega posega, vprašaj za pomoč koga ki se spozna. Ne odgovarjam za morebitne neželene posledice.)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

zavajon ::

borut10 je izjavil:

zavajon: klko pa to stane?

Uf, ne vem. Delfinus je to omenjal v tej temi.

gumby ::

Ozemljitve niti pod razno ne odklapljat!!
Taka rešitev problema je podobna odpravi migrene z amputacijo glave...
my brain hurts

xCore ::

pomaga pa .)
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

rezator ::

Kako močno je to brnenje? Ker moji zvočniki tudi brnijo, vendar zelo potiho. Slišat jih je samo kadar je tišina ali, če daš uho zdraven zvočnikov medtem ko nič ne špila in ko so prižgani.

Probaj takole, prižgi zvočnike (če imajo posebaj za prižgati) in tisto kar imaš za izvor zvoka, PC ali kaj drugega in kakšno komponento, če jo imaš še vmes. Ne prižgi nobene glasbe ali kaj podobnega, naj bo tišina na zvočniku. Probaj dat čisto potiho in če boš šlišal brnenje čisto malo in če se bo to brnenje stopnjevalo z tem ko boš stopnjeval glasnost, nimaš kaj, tako pač je. Ker to se sliši že zaradi tega ker teče tok čez zvočnike. Seveda to govorim za brnenje, ki je enakomerno z istim tonom in frekvenco. Če ni z enakomerno frekvenco potem pa nevem kaj bi to lahko bilo.

Tako je bilo pri (je še vedno) pri mojih Hi-fi zvočnikih, čez dan jih skoraj ne slišim, čez noč pa jih izklapljam iz napajanja, ker me motijo, čeprav ni preveč glasno. Brnijo tudi ko je Hi-fi v načinu pripravljenosti.
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

zavajon ::

Evo, ste me zrajcali s to temo, pa deževna sobota je, da sem šel v BigBang kupiti "Vivanco Hum filter for aerial connection". Stane 8,30 EUR, je pa 20 cm dolg antenski kabel.
In bruma ni več...:D

Prej sem ta problem 10 let reševal z izolir trakom čez ozemljitev na vtikačih kompjuterjev in printerjev. Je včasih ohišje treslo >:D, a kakšnih okvar, katere bi lahko pripisoval napačnim potencialom napajanja, nisem imel.
Pa nimam TV tunerja, torej antena ni povezana direktno na komp, le preko audio priključkov iz recieverja.
Nekoč sem že cinil kondenzatorje na antenski priključek po načrtu, katerega sem našel na netu, a ni pomagalo.
Kakorkoli, kljub temu da 8 EUR za 20 cm kabla ni malo, priporočam to investicijo.

Pa še za tiste, ki ne veste, ali imate brum: to je zvok frekvence 50 Hz, ki je omrežna frekvenca. Torej gre za enakomerno brnenje, kajti frekvenca omrežne napetosti se ne spreminja. Brum je v zvočnikih ne glede na to, ali imamo priklopljen kakšen vir, ali ne. Je pa posledica slabe električne napeljave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Bias ::

zavajon, daš lahk link do izdelka na BigBangu? Hvala. (tudi pri nas je dezevna in morbidna sobota, odlična da se zapeljem v Lj in malo evrčkov potrošim) :D

BladE_ ::

Tudi v tej temi omenjajo ta kabel, kupljen v BB in kot rečeno naj bi pomagal. Google začuda ne najde nič pametnega zato bi bile dobrodošle kakšne slike(@zavajon)...

Bias ::

ja no, al pa kakšen normalen ime da se nam lomu k mu bom hotu povedat da rabim Vivanco Hum filter for aerial connection pa mi ga bo pokazal, pa nea bom vedel če to rabim hahah

zavajon ::

Na netu ga nisem našel, sem šel fizično v trgovino, konkretno Rudnik Lj.
Sliko je pripel že delfinus tukaj.

Eh, ime sem prepisal iz embalaže. Na tisti nalepki od bigbanga pa piše 7/131N KABEL TV VIVANCO.

Uf, res je na embalaži še oznaka z majhnimi fonti: 7/131-N 43055

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

rezator ::

In potem izgine brnenje zaradi frekvence električnega toka? Tudi v mojem primeru, zgoraj opisanem? :D
Some people feel the rain. Others just get wet.

zavajon ::

Zaradi frekvence omrežne napetosti in različnih potencialov (slabe ozemljitve) brnenje nastane. Zakaj izgine, ti točno ne znam pojasniti, a se mi zdi, da so v tistem kabelčku kakšni kondenzatorji. Kondenzatorji namreč dušijo nizke frekvence. Verjetno kakšnega bolj sofisticiranega vezja tam ni, sicer bi bila cena višja.
Če je vzrok težav antena, se da preprosto preizkusiti tako, da jo izklopiš. Vendar jo moraš odklopiti povsod, tudi iz TV-ja, če je ta kako povezan z računalnikom.

Če boš pri odklopljeni anteni še slišal brnenje, je razlog za to drugje. V tem primeru ti še vedno ostane opcija z izolir trakom čez maso vtikača (tista dva vgreznjena kontakta zgoraj in spodaj), še bolje pa s tistim močnim sivim lepilnim trakom, ker je močnejši. Izolir trak se hitro preluknja, zato moraš dati več plasti. Seveda to delaš na lastno odgovornost, kajti ozemljitev ni čisto brez veze ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako rešit brnenje v zvočniku?

Oddelek: Pomoč in nasveti
232751 (1871) neverjetni99
»

Zvočnik brni

Oddelek: Zvok in slika
71692 (1554) dronyx
»

brum v zvočnikih kriv je štrom!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
418394 (5615) settler
»

težava zvok in ojačevalec

Oddelek: Zvok in slika
51695 (1598) nokia6310
»

V zvočnikih brni

Oddelek: Zvok in slika
172416 (2177) ferjan

Več podobnih tem