» »

Cene pomnilnika dosegle enoletno dno

Cene pomnilnika dosegle enoletno dno

ComputerWorld - Ko se je gospodarstvo začelo pobirati iz brezna, kamor je zgrmelo na začetku finančne krize, se je začela povečevati tudi proizvodnja pomnilnika. Ta je sedaj dosegla takšne količine, da povpraševanje ponudbe ne dohaja. Posledica so najnižje cene v zadnjih 12 mesecih.

Povprečna cena, ki ji sledi DRAMeXchange, je dosegla vrednost 84 dolarskih centov za gigabiten DDR3 DRAM čip, medtem ko je lani aprila in maja znašala 2,80 dolarja. S tem manjka še čisto malo do absolutnega minimuma iz marca 2009, ki je bil pri 81 centih.

Proizvajalci pravijo, da je znižanje do določene mere v prvem četrtletju, takoj po koncu božične nakupovalne sezone, običajno in pričakovano. Proizvajalci računalnikov za pomnilnik običajno zapravijo okoli 10 odstotkov cene, tako da lahko spričo zadnjih znižanj pričakujemo za odtenek nižje cene, če se bodo za to odločili. V vsakem primeru pa je sedaj čas, da svojemu mlinčku privoščite nekoliko več pomnilnika.

45 komentarjev

r0ker ::

pri nas tudi?

nekikr ::

Seveda, že lep čas.

nUUb ::

DDR3 se je morda pocenil, kaj pa DDR2?
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

nekikr ::

Tudi, ne pa tako kot DDR3 saj se ga proda vedno manj.

nUUb ::

Okoli 100eur za 2x2Gb 1066MHz RAM-e je pa preveč, pred enim letom se še spomnim iz AGTja, Mushkin 2x2Gb 1066MHz okoli 50eur, škoda ker nisem nabavil. Zato pa imam zdaj max stable OC 3.9GHz zaradi RAM-ov(800MHz).
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Mipe ::

To bo zato, ker se RAM-a ne splača nadgrajevati nad 3-4 GB (vsaj za špilovje). Nekdaj, ko je bilo treba nadgrajevati RAM za vsako malenkost, se je prodajal kot vroče žemljice. Zdaj pa... izbereš dober model, ga rukneš not in to je to, za nekaj let si dober.

nekikr ::

Pri DDR2 1066MHz je problem, ker tega res "nihče" več ne rabi. Nekdo, ku kupi nov računalnik raje vzame DDR3, ki je hitrejši, stane pa manj, kot tole. Cena točno tega rama bo šla samo še gor.

Res je Mipe, kupiš 4GB kit, neko srednjo zadevo in je to to za nekaj let. Časi, ko je nek program zahteval 16MB rama, pa si ga imel samo 8MB in si moral nadgradit, so mimo :)

Bor H ::

Samo potrjujem to, imam 2*2Gb in mi ga nič ne požre čez 3Gb, mogoče kakih 100-200MB več, in to niti najnovejši špili
in ja, imam 64bitov

bo treba še mal čakat za dodatnih 2*2

Kekec ::

Pa dober, nekateri tudi delamo za računalnikom in ne igramo iger, ko odpreš par aplikacij, je tudi 4GB premalo.

filip007 ::

Ja 1GB DDRII je spet 15EUR je že bil 22EUR eno leto nazaj.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Bor H ::

Se strinjam, ampak v splošnem ljudje ne rabijo več kot 4Gb. Če se greš pa developerja pa itak. Čudi me edino da Sedmica ne cachira večji del aplikacij v RAMu, bi z veseljem forcal, da je Chrome in Songbird skor v pripravljenosti.

Jaffa ::

Več rama imaš, več cachira ...
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

joebanana ::

Da se ne boste prekmal zarekl. Se kdo spomne reka: "640K ought to be enough for anybody."

Res je da se trenutno hardware ne menjujejo več tako hitro kot pred desetimi leti, ampak nikoli ne veš kdaj bo naslednji skok v razvoju.

Bor H ::

jaffa: sam zakaj mi potem v idlu drži 2Gb frej nonstop? Če ne celo več.

Jaffa ::

Podrobnosti ne poznam. Jaz imam trenutno 3,3 cached. Če dam kakšno palčko ven, bo ta vrednost ziher manjša. Čeprav ob SSDju niti ne bo razlike. 8-)
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Izi ::

Ja, kolikor morajo biti igričarski računalniki med najzmogljivejšimi pa rabijo najmanj rama med vsemi računalniki.
Igre so namenoma narejene tako, da porabljajo v povprečju samo okoli 2 GB RAMA izjemoma do 4. Več kot 4 GB v igričarskem računalniku ne rabiš nikoli.
Povsem drugače je pri uporabnih programih. Le ti pa nimajo nobenih omejitev in je 16 GB precej uporabna zadeva pri obdelavo velikih slik, video obdelavi ali 3D modeliranju. Tudi serverji rabijo kar konkretno količino rama.

Kar se tiče pa cacha pa Windows uporablja zanj od 30 do 70 % prostega RAMA. V povprečju torej okoli polovico prostega RAMA porablja za cache, kar pomeni več RAMA več bo cacha in sistem bo bolj odzivem. Vista in 7-ka delata celo selekcijo in bolj uporabljane programe dalj časa drži v cachu in po potrebi ven meče manj uporabljane programe. XP-ji tega še ne poznajo in tudi cacha bolj malo uporabljajo.

Bor H ::

In predvidevam, da ni nobene možnosti, da bi ročno naučil Sedmico kaj cachirat ane?
No ja, itak se verjetno v tem primeru bolj SSD pozna kot pa RAM.

l0g1t3ch ::

Katere 4GB DDR3 module priporočate ? Navijal se ne bo, me pa zanima kolko je v praksi razlike med CL 7,8 ali 9 ?

kmetek ::

l0g1t3ch je izjavil:

Katere 4GB DDR3 module priporočate ? Navijal se ne bo, me pa zanima kolko je v praksi razlike med CL 7,8 ali 9 ?


te Exceleram PC3-12800 "Red Culvert" KIT 4096 MB

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

nekikr ::

Logitech: Če ne boš navijal in šel v extreme ni razlike, vzameš CL8 (srednja reč) in je to to.

Bor_H: če še nimaš si nabavi SSD, leti bistveno bolje kot še ena palčka rama.

Kenpachi ::

Izi je izjavil:

Ja, kolikor morajo biti igričarski računalniki med najzmogljivejšimi pa rabijo najmanj rama med vsemi računalniki.
Igre so namenoma narejene tako, da porabljajo v povprečju samo okoli 2 GB RAMA izjemoma do 4. Več kot 4 GB v igričarskem računalniku ne rabiš nikoli.


Jah, če delajo igre za konzole, ki imajo po 512MB, potem portajo na PC. Razen kakih higher-res textur ne morejo lih nabasat v RAM, pa še to gre več al manj v VRAM, tako da...
Zaraki Kenpachi.

NSA Agent ::

Kar počakite par let da pridejo nove konzole pa boste nucal 4Gb rama :) (PS2 32mb PS3 256MB PS4 2GB? :)) - sam tedi bojo kište že povsej verjetnosti imele po 32GB standardn.
Zdaj je treba začet delat ram diske pa se bo povpraševanje po ramih povečal :) ali pa predpomnilnik na SSD povečat na par GB.

Pa programerji poštuderajte aplikacijo katera bo med igranjem igre celo igro v pomnilnik naložla, tk da ti nikol nebo treba nalagat igro med delovanjem, podobno kot JAVA med izvajanjem prevaja kodo. Pa bomo takoj nucal tam 8GB rama.

Manj uspešni programerji pa začnite pisat igrce, ki bojo delovale kot so delovale stare igre na trakovih - celo igro si moral naložit v pomnilnik če si jo hotel igrat :)

Aja uporabniki 32 bitnih sistemov uporabite Ram disk , tisti pomnilnik med 3.5GB in 4GB je ne uporabljen zato iz njega narete ram disk in gor naložte firefox :)
PART 1
PART 2

l0g1t3ch ::

kmetek je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Katere 4GB DDR3 module priporočate ? Navijal se ne bo, me pa zanima kolko je v praksi razlike med CL 7,8 ali 9 ?


te Exceleram PC3-12800 "Red Culvert" KIT 4096 MB


Mislil sem 4GB palčke torej 8GB komplet.

Dragi ::

Kekec je izjavil:

Pa dober, nekateri tudi delamo za računalnikom in ne igramo iger, ko odpreš par aplikacij, je tudi 4GB premalo.


QFT.

Mi požre 4GB takoj ko se prižge PC. Po 5min je že na 7 :D
Po eni uri dela pa ravno na 11.5GB/12

Nevem ali folk poganja pasjanso ali kaj.

Vsak resnejši program pokuri 1-3GB.

Opera recimo zdajle kuri 1.2GB z 25 zavihki.
Photoshop mi kuri 2,3GB. Že samo tedva sta 3.5GB skupaj izključujoč OS.

nekikr ::

Govora spet ni o tem koliko rama pokuri hardcore programer/video editor/nekaj tretjega, ker je najbrž vsem jasno, da tudi 100GB rama ni dovolj, ko delaš resne stvari.

POVPREČNI uporabnik pa trenutno (že lep čas v bistvu) potrebuje 4GB rama za čisto normalno delo in nič ne kaže, da bi se v kratkem to spremenilo. Nekoč pa sigurno da.

kixs ::

Do nedavnega sem imel 2GB in mi ga ni nikoli primanjkovalo, vsaj da bi to resno opazil. Povprecni uporabnik pa res ne potrebuje 4GB rama, ceprav, glede na cene, bi bil to ze greh ne nabavit.

Dragi:
me pa ras zanima kaj gonis ob startupu, da ti ze takoj 4GB popapca.

"Vsak resnejši program pokuri 1-3GB." ... to ravno ni neka odlika takega resnega programa.

Trenutno mi najvec rama pozere Firefox - cca 310MB - odprtih 32 tabov.

Sicer pa na Win7-x64, Task Manager: Total: 4094MB, Cached 1402MB, Available 1392MB, Free 0MB. Skupno 17 odprtih aplikacij in 84 procesov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Bor H ::

Če boš odpru 2Gb velko sliko je odlika programa da jo da celo v RAM, če lahko, zato ga pa imaš.

kixs ::

S tem se strinjam. Vendar, da ob bootu porabi 4GB rama, je pa malo tezka.

šernk ::

sam si nikoli nisem mislil da bom porabil 2GB rama...no zadnjič mi je uspelo sistem skoraj sesuti, tako da kliče sistem po upgrejdu na 6GB počasi, vendar zelo zelo zelo počasi, vsekakor lepo da cene padajo :P
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

st0jko ::

Razmišljam da bi nabavil par 10GB rama in imel na zalogi za čas, ko bo cena spet šla gor za faktor 2.
keks?

zagi123 ::

Jao, "ker drek je ta 7ka, k mi kuri 4gb rama". Ja sej v tem je point lol, čimveč tem bolje... potem pa ko zaženeš aplikacijo, pa winsi sprostijo RAM in ga uporablja aplikacija, ne pa da aplikaciji nič ne ostane, "ker winsi vse pokurijo."

nekikr ::

Stojko: sploh ne razmišljaš narobe. Če bi recimo dve leti nazaj kupil kontejner ramov in ga lani prodal, bi zaslužil več kot s katerokoli delnico. Če bi bil vedež seveda.

Povprecni uporabnik pa res ne potrebuje 4GB rama, ceprav, glede na cene, bi bil to ze greh ne nabavit.

Ja, seveda, 4GB povprečnež seveda ne potrebuje, 2GB recimo je dovolj, glede na ceno 4GB kitov in ostale krame v mlinčku je pa res neumno, da vzameš samo 2GB.

PinkBunny ::

Lahko se strinjamo da tukaj nismo povprečni uporabniki RAM-a :)
Bears are people too!

ABX ::

Kekec je izjavil:

Pa dober, nekateri tudi delamo za računalnikom in ne igramo iger, ko odpreš par aplikacij, je tudi 4GB premalo.


Jaz imam prižgan PC v službi že 4 mesece, programov sploh ne zapiram in sem trenutno na 2GB porabe od 4GB.


Ne rečem, imaš tudi takšne aplikacije ki kurijo 4GB rama, vendar v povprečju greš težko čez 3GB.

st0jko je izjavil:

Razmišljam da bi nabavil par 10GB rama in imel na zalogi za čas, ko bo cena spet šla gor za faktor 2.


Raje kupi kvalitetno vino. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

kmetek ::

je tale neizkoriščen ram med 3,5 in 4gb v win xp resnično možno uporabiti?

Blazz ::

pravkar sem se igral z RAMDISK PLUS 11 progijem ki zna teh 768 mega neizkoriščenga ponucat, sem vklopil da kreira v unmanaged ram space virtualni disk, dal gor firefox, morm rečt da nisem opazil neke velike pohitritve, nato sem šel rebootat in nisem prišel več nazaj v winse. Na koncu sem po 2 urah prefukavanja biosa, safemodea itd le prišel nazaj in odinštaliral ta software :) tako da, na lastno odgovornost ;)

pegasus ::

Ram pocenil? Ja right. Dva tedna nazaj sem dal za isto količino istega rama natanko 2.5x več kot pred dvema letoma in tremi meseci. Bi moral pogledat, a smo v tem času fasali tolk inflacije al kaj ...

kuglvinkl ::

Sej dela Preisentwicklung, al ne (na Gaizhals.at)?
Your focus determines your reallity

Jst ::

Zakaj meni včasih kar zginejo komentarji? Uporabljam Opero btw, in sem pred pegasus-ovim postom napisal par vrstic.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kmetek ::

Blazz: torej ne :)

nekikr ::

Pegasus: dve leti nazaj je bilo dno za cene DDR2 čipov, od takrat gre cena samo še navzgor. Trenutno je dno za DDR3 čipe in ko pride DDR4 bodo šle tudi cene DDR3 čipov samo še gor.

Blazz ::

mah, mene mal jebe kompatibilnost corsair dominatorja z p5q turbo plato, tko da nisem čist 100% kaj je krivec, sem pa 100% da je bila težava povezana s tem softwareom

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

Dragi ::

kixs je izjavil:

Dragi:
me pa ras zanima kaj gonis ob startupu, da ti ze takoj 4GB popapca.

"Vsak resnejši program pokuri 1-3GB." ... to ravno ni neka odlika takega resnega programa.

Trenutno mi najvec rama pozere Firefox - cca 310MB - odprtih 32 tabov.

Sicer pa na Win7-x64, Task Manager: Total: 4094MB, Cached 1402MB, Available 1392MB, Free 0MB. Skupno 17 odprtih aplikacij in 84 procesov

Takoj ob zagonu se štartajo.
Apache
mysql
mssql
svn server
jdownloader (se pravi tud java server)
skype (2x)
msn 11 (2x)
chrome
opera
avast antivirus
comodo antivirus
ultramon
dropbox
utorrent
winamp
dns server (1ms je dosti hitreje kot do ISPja ali celo do opendns).
teamviewer

To so tok programi za katere se spomnim. Verjetno je zadaj še kaki service več brez katerega pa tud ne morem.
Za tem vklovim še dreamweaver ki žre cirka 500-2GB odvisno kake spletne so odprte, photoshop ki spet kuri običajno 1,5GB minimalno, notepad++ z cirka 50-150MB velikimi fajli tako da pride nekje na 1GB na koncu pa še kaj bi se našlo.

Nekaj pa še win7 pokuri za ram cache sam tisto je itak minimalno ker imam skoraj vedno iste stvari odprte.

Pa priznaj, te stvari sploh niso tako zelo neobičajne. Razen mogoče mssql, svn pa dns serverja.

Časi 2GB ramov so mimo. Dajte folk malo investirat na 6GB ali več no. Se splača čeprav na prvi pogled ni tako.
Za CPU in grafično gre ko je itak po večini samo merjenje e-penisa, za rame in SSD pa ne. Svašta logika.

edit: Sam ne priporočam uporabe ram pogona.
Sem ga uporabljal sam, 700MB pa sem vedno imel probleme.
Se je zapolnilo takoj in potem opera ni hotela več nalagati elementov. Pa flash se je kar ustavu pa take fore. Raje si dns server postavite z cirka 1mio domen v cache. Vam hitreje dns requeste resolva, kar se dosti bolj pozna kot ram drive in problemov ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

Jst ::

Dragi: Vidim, da si ti tudi developer. Jaz programiram večinoma za winse, ti delaš spletne strani. Sicer je tema druga, a meni so se čudili, kako lahko dev orodja porabijo 200GB na disku. Ti verjetno razumeš, a ne? Kot jaz razumem tebe, ki imaš pač svoja druga orodja in prav tako rabiš veliko rama.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

mtosev ::

Opazam da se ram poceni kmalu po tem ko sem ga jaz kupil.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Analitiki napovedujejo izdatno znižanje cen pomnilnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pomnilnik
6811630 (8250) gendale2018
»

Cene SSD-jev še vedno strmo padajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9625479 (19828) darkolord
»

Cene SSD-jem še naprej padajo

Oddelek: Novice / Rezultati
4614660 (11100) Relanium
»

Pomanjkanje pomnilnika v 2010

Oddelek: Novice / Pomnilnik
313625 (2521) gruntfürmich
»

Cene RAM-a

Oddelek: Kaj kupiti
372848 (2158) Marjan

Več podobnih tem