» »

Težava procesor

Težava procesor

luka778 ::

Torej Pred kratkim sem omenil da se menjal procesor,in sicer sem imel e6650 2,4 dual cora in sem ga zamenjal z q9400 (quad). Težava je v tem,da sedaj ko imam nov procesor včasih slišim čuden zvok, nekakšno šumenje, ki je slišno tudi v slušalkah. Prosim za pomoč probal sem že vse in ne znam odpravit težave.


Hvala za pomoč!:)

Scorpia ::

Slišno tudi v slušalkah... Kje še slišiš? iz ohišja ali na zvočnikih?

Sicer ne poznam kaj dosti ta dva procesorja v porabi, lahko bi poskusil znižat frekvenco in voltažo. Glede na to da procesor porabi več toka, s tem tudi nastajajo večje elektromagnetne motnje, na katere so zvočne kartice občutljive. Čeprav v večini primerov tega ne slišimo, ampak je prisotno pri vseh zvočnih karticah. Edino zunanje usb zvočne kartice so bolj imu,ne temu pojavu. Temu se boš bolj težko izognil, lahko pa poskusiš z novejšo boljšo zvočno kartico. Žal firme dosti šparajo pri materialu in zato tudi pride do tege. Ponavadi zna tudi pomagati boljši napajalnik, ki ima višji zagonski tok, ki omogoča stabilno voltažo. S tem bi se izognili spreminjajočim elektromagnetnim valovanjem, ki je slišno v slušalkah. Ampak spet pridemo do uprašaja, kako je matična in komponente sestavljene/konstruktirane.
////

luka778 ::

Scorpia je izjavil:

Slišno tudi v slušalkah... Kje še slišiš? iz ohišja ali na zvočnikih?

Sicer ne poznam kaj dosti ta dva procesorja v porabi, lahko bi poskusil znižat frekvenco in voltažo. Glede na to da procesor porabi več toka, s tem tudi nastajajo večje elektromagnetne motnje, na katere so zvočne kartice občutljive. Čeprav v večini primerov tega ne slišimo, ampak je prisotno pri vseh zvočnih karticah. Edino zunanje usb zvočne kartice so bolj imu,ne temu pojavu. Temu se boš bolj težko izognil, lahko pa poskusiš z novejšo boljšo zvočno kartico. Žal firme dosti šparajo pri materialu in zato tudi pride do tege. Ponavadi zna tudi pomagati boljši napajalnik, ki ima višji zagonski tok, ki omogoča stabilno voltažo. S tem bi se izognili spreminjajočim elektromagnetnim valovanjem, ki je slišno v slušalkah. Ampak spet pridemo do uprašaja, kako je matična in komponente sestavljene/konstruktirane.


Sliši si v ohišju ob enem pa tudi v slušalkah,sliši se "na čase" ne vedno. Kje pa znižam frekvenco oz. voltažo, poznaš kakšen gaid?

Scorpia ::

Če se ti sliši tudi v ohišjo, se najbrž iz napajalnika in le ta povzroča nihanja. Bi probal z menjavo le tega, če se da.
Kako se zniža, poglej v podforumu Navijanje...
////

mr1two ::

Kar praviš, da je slišat: se to pojavlja samo ko je procesor pod obremenitvijo? Ali ko je recimo skupaj z grafično kartico pod obremenitvijo?
Sam namreč zaznavam, da ko vklopim kakšno superpožrešno stvar, lahko slišim iz računalnika nekakšno povdarjeno brenčanje,piskanje,sikanje, vedno v navezi ko recimo zaženem FURMARK. Če je slučajno grafična, je to že druga :D tako da to verjetno ni to. Sumim pa matično, ampak deluje vse BP in tudi bilokakih znakov obrabe ni videt, tako da očitno ni nič kritičnga.
LP

BALAST ::

Ja Nvidia grafične piskajo v veliki meri pri Furmarku. Podobno začnejo piskat 8800gt, 9800gt, gtx260 ob grafični obremenitvi.

luka778 ::

Sliši se čisto "random", recimo ko brskam po internetu(youtube,facebook)....

mr1two ::

Zna bit napaka z napajalnim sklopom, čisto možno da z napajalnikom(recimo da imam enga LCja 550, ki je malo "švoh" pa piska preden se segreje). Druga varianta je, da ti spuščajo zvok ostali elementi na matični plošči. Prej ti je namreč procesor nucal kvečjemu 65 W(če je to tvoj bivši proc http://ark.intel.com/Product.aspx?id=27... ) , sedajšnji pa je malo bolj konkreten in rabi tudi do 95 W(http://ark.intel.com/Product.aspx?id=35... ).
Mislim, da bi ti moral zvoke spuščat pod obremenitvijo, se pravi raznorazni flash elementi(recimo facebook špili) ali pa celo youtube(meni sicer na skromnem procu niha okrog 50% ampak lahko bi bilo dovolj za piskanje).
Prosim naredi par testov, recimo ali je piskanje/šumenje bolj intenzivno ko zalaufaš NPR:
Test 1:Furmark
Test 2:Prime95

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mr1two ()

klinker ::

Ma to sem tudi jst opazu ze ne vem kje. Po navadi v browserju ko scrolas so take cudne frekvence :|

IvoJan ::

mr1two je izjavil:

Kar praviš, da je slišat: se to pojavlja samo ko je procesor pod obremenitvijo? Ali ko je recimo skupaj z grafično kartico pod obremenitvijo?
Sam namreč zaznavam, da ko vklopim kakšno superpožrešno stvar, lahko slišim iz računalnika nekakšno povdarjeno brenčanje,piskanje,sikanje, vedno v navezi ko recimo zaženem FURMARK. Če je slučajno grafična, je to že druga :D tako da to verjetno ni to. Sumim pa matično, ampak deluje vse BP in tudi bilokakih znakov obrabe ni videt, tako da očitno ni nič kritičnga.
LP

To kar ti slisis je coil whine.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

mr1two ::

@tKBurek
Imaš kakšno bolj podrobno razlago? s stališča elektronika mislim. Je kakšen side effect ali je to vse v mejah normale? Nevarno/ni nevarno?
Hvala in lp

EDIT:
Ok, nekaj malega sem si pogledal na to temo po drugih forumih, pa pravijo, da ni nič kaj neobičajnega ali škodljivega.
Finta je menda v tem, da utegne kakšna od komponent(recimo matična) v navezi s kakšnim napajalnikom prenašati motnje nazaj do napajalnika in to povzroča slišen šum, oz frekvenco, ki nastaja zaradi resonance.
Zadevo se da mogoče odpraviti z zamenjavo napajalnika(ni pa nujno), mogoče celo samo za drugega(ki je celo isti model).
Na coil whine naj bi vplivali tudi diski(kot sm tudi sam ugotovu :D ), tako da ni nujno, da je ravno matična vzrok za škripanje.
Nisem pa nikjer zasledil, da bi bilo to škodljivo ali nevarno, le moteče.
Sam se trudim pridelati čimtišji računalnik pri čimvečji zmogljivosti in zaenkrat je najglasnejši ravno ta coil whine(če privzamem da diski ne meljejo na polno)...Bo treba pač potrpet, do naslednje menjave plate,cpuja,psuja in rama :)

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mr1two ()

TOP ::

Tako je meni šumelo tud ko sem obremenil takrat Q6600.Meni je šumelo ven z napajalnika prisloni uho pa se prepričaj če tud tebi,dokler ni en dan samo počilo in se pokadilo.Adijo LcPower 550W.

mr1two ::

@TOP
Podobna zadeva je bila pri meni, AMPAK je bil šum resnično na nivoju, hm, recimo kakšnega starega diska, ko melje->v glavnem precej glasno. Vsak človek bi vedel, da je nekaj narobe.
Je pa šlo za verjetno isti napajalnik(LC 550W gold). Čez čas je obupal, ni pa se nič kadelo iz njega :D.

To kar zaznavam sedaj, bi marsikateri človek z lahkoto ignoriral, sam sem pa malo bolj pedanten kar se tega tiče(raznih zvokov iz raznih mašinic, naj bo to avto ali računalnik), zato me je malo skrbelo kako in kaj s tem.
No mislim, da sem šel malo preveč offtopic,
@luka778:
si kaj testiral? rezultati?

IvoJan ::

Ta coil whine imajo ponavadi boj low end komponente. Npr. Msi svoje military class components oglasuje ravno zaradi tega coil whinea. To povzrocijo aging capacitorji, odpravijo pa jih z zamenjavo za solid capacitorje.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

mr1two ::

@tKBurek
Kolikor sem bral, pravijo, da tudi to ni pravilo. Da se zna zgodit tudi pri dražjih zadevah ta coil whine, je pa verjetno redkeje.
Kakorkoli- definitivno povzročajo razne sikajoče zvoke kakšni kondenzatorji, ki se poslavljajo(izkušnje izkušnje :D), dvomim pa, da je to nujno pogoj za te zvoke.
LP

IvoJan ::

Ne pravim da se pri drazjih stvareh to ne dogaja, je pa bolj pogosto pri slabsih komponentah :) najveckrat je prisotno pri napajalnikih in grafah.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

hojnikb ::

No men recimo piska pr obremenitvi pa pr velkih fpsjih Geforce 8800gts 512, pa ni ravno low end grafa.
#brezpodpisa

IvoJan ::

Ni pa tudi neka high end firma. Lahko je high end grafa pa je vseeno sestavljena iz cheap kitajskih partov. Asus in msi imata kao millitaty class components pri svojih gaming verzijah kot so TUF,ROG in hawk da bi se izognili temu coil whineu.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

mr1two ::

Hm, pol je očitni vsaj pri meni nekaj v navezi z matično? ali napajalcem, ampak no...
Matična je asus, takrat najbolša kar sem jo lahko dobil(m2n32 sli deluxe), grafa je 5850 asus direct cu top...napajalc antec 500w modularen, tko da nevem kam bi prst pokazal8-O

IvoJan ::

Probaj obremenit vsako stvar posebaj.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skoraj neslišno piskanje pri idlanju na relativno novem laptopu

Oddelek: Pomoč in nasveti
91388 (1070) ST-777
»

Coil Whining

Oddelek: Strojna oprema
444177 (3587) IcyFox
»

Visokofrekvenčno piskanje iz Telemach modema

Oddelek: Pomoč in nasveti
161988 (1442) Veron
»

Brnenje napajalnika - LC Power

Oddelek: Strojna oprema
353024 (2549) Seba22
»

nisko piskanje v računalniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
251326 (1150) rollbacker

Več podobnih tem