» »

Na koliko časa nanovo naložite operacijski sistem

Na koliko časa nanovo naložite operacijski sistem

«
1
2

kitara8 ::

To temo sem ustvaril zgolj iz zanimanja, koliko pogosto menjate operacijske sisteme.

Mam windows 7.
Jaz osebno ga recimo naložim ponovno na ene 3-4 mesece.
Pa niso vedno vzrok virusi ali sesutje, pač pa za optimalno delovanje

pa vi??

zee ::

Hm.

Windows 7: /
Windows XP: 3+ let ze nisem nalozil
Linux: na 3-4 leta naredim manjso nadgradnjo
OS X: 1 leto malo osvezim programje gor
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

technolog ::

Mam ubuntu linux.

Sedaj sem ga imel tri leta, brez da bi ga ponovno nalagal. (Seveda normalno nameščam popravke).

Doma imamo enega rekorderja Win XP, ki že 7 let ni bil formatiran. Deluje obupno.

bluefish ::

XP je ponavadi zdržal pol leta (obdobje eksperimentiranja), Vista leto, 7 pa bo najbrž še precej dlje (imam sicer zoprno navado, da ob izidu SP naredim svežo namestitev).

Blinder ::

Meni po 6 mescih so tej xp-ji začeli štekat. Zdaj je že 1 leto mimo odkar mi štekajo pa še se mi ni dalo dat na novo gor :D Dal bi gor kubuntu pa 2x win7 pa mal cvikam za particije, da mi ne gredo podatki v fališke. Bom počakal da kupim 1TB disk.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

kitara8 ::

ja še to sem pozabil omenit. recimo jaz dnevno nalagam programe, in druge stvari. Pravtako se mi dnevno nabere veliko šare.


Imamo pa tudi mi v bajti en računalnik ki ima že 5 let xp-je gor, pa dela dokaj v redu... res pa da ni nevem koliko nalaganja, praktično vsega 2 programa/mesec

Na prenosniku pa imam že 7 odkar je prišla ven in je še nisem ponovno nalagal. tako da mislim da je precej fore v tem kolko dejansko komp uporabljaš v smislu nalaganja, brisanja, downloadanja itd

kolk pa imate na enemu kompu operacijskih sistemov... jaz mam na osebnem... samo enega -> win7

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: kitara8 ()

misek ::

Službeni Windows XP deluje že 5. leto. Po dveh letih sem celo zamenjal matično ploščo sicer z zelo podobno ampak so vseeno bili problemi z RAID gonilniki. Je bilo potrebno malce čaranja.
Je pa res da so na njemu samo potrebni programi. Nič dnevnega nameščanja in podobno. Za takšne namene uporabljam VMware. Restartam pa jih po potrebi, ko se nabere en kup posodobitev - uptime vsaj 30 dni. Ponavadi več. Nazadnje 47 dni. Tako da Windows XP lahko delujejo prav solidno.

Domači prenosnik pa je z Windows 7 in bo decembra 2 leti od nameščanja. In ni videti potrebe po ponovnem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: misek ()

Gregor P ::

Ko sem bil še "mlad" sem dokaj redno formatiral in nalagal na novo vse skupaj, danes se mi preprosto ne da več pa računalniki še vedno zadovoljivo delujejo že nekaj let:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Good Guy ::

odkar uporabljam win 7 (od rc naprej) še ni blo treba

jest10 ::

Naložim, ko menjam računalnik. Ker moj sistem ni kompostnik za miljon idiotizmov, pač nimam potrebe po ponovnih nalaganjih.

Cold1 ::

Upočasnitev in "zasvinjanje" Oken je mit, upočasnitev ne obstaja in ne, ponovno nalaganje ni potrebno.

Resnično pa je nabiranje programov oziroma njihovih delov (da ne rečem ostankov) v okenskem kolesju, kar sčasoma, ko se jih nabere dovolj, povzroča težave.

Kaj storiti?
Ne nameščajte programov - brez heca - uporabljajte programe ki ne potrebujejo namestitve (zip datoteka, povleci in spusti - "extract here" ter ročno naredite bližnjico v start meniju).
S tem se izognete smetem v registru, smetem v sistemskih mapah, raznovrstnim programčkom, ki se samodejno poženejo s sistemom ter za povrhu vsega še razširitvam uporabniškega vmesnika, ki zasvinjajo in upočasnijo raziskovalca.

Sam že nekako pet let prakticiram nameščanje zgolj v navideznem stroju, če se mi program dopade ga potegnem ven iz VM in uporabljam, če ne zgolj zavrtim VM na prejšnje stanje.

Rezultat: Okna nameščam zgolj enkrat, brez kasnejših ponovnih nameščanj.

Terman ::

Jaz sem tudi laufal WinXP okoli 6-7 let. Ko namestiš gonilnike in nujne zadeve, narediš en ločen user account in pozabiš na root. Rezultat je isti ko pri Cold1.

technolog ::

Cold1, ti si pa zelo pameten.

A misliš da če pa samo poženeš program ti pa ne svinja po registru in filesystemu?

bluefish ::

Eh, pretiravati spet ne. Namestiš programe, ki jih rabiš za vsakdanje delo in zabavo, potem pa konec.
Tudi če kak program le testiraš, po odstranitvi še zaženeš kak CCleaner (dodatno za paranoične še System Restore) in težav ne bi smelo biti. Za kaj ekstra pa VB.

Aston_11 ::

Win 95/98 sem naložil par 100x.

Xp-je sem na novo nalagal na pol leta, ko je postalo delovanje obupno.

Letos sem jih na dva računalnika iz različnih razlogov naložil ene parkrat, ta mesec 3x, od tega 1x v VB v Ubuntuju in 1x na drugem računalniku, ki je slabši (par let star AMD 3200+, pusti pa, da se xpji normalno inštalirajo.

7 sem naložil vsega skupaj ene 2 do 3/x.

Nato migracija na Ubuntu.

Na PC-ju, ki ga uporabljam za službo, sem v zadnjem letu 2x naložil Ubuntu. Obakrat zaradi tega, ker lokalni free WI-FI blokira besede v povezavi s spolnostjo in mi ni hotelo nagraditi na novo distribucijo zaradi neke datoteke, ki ima v imenu boobs. Je pa pošteno razpadlo vse skupaj.

Na 2 Pc-ju sem letos naložil 2x ubuntu - 10.04 in 10.10, 10.10 v povezavi z menjavo diska, mesec kasneje v povezavi z menjavo plošče in proca tega nisem storil, so pa popolnoma obupali xp-ji (proklik edini razlog obstoja),tako da sedaj imam clean linux comp brez dualboot.

ttommy ::

Ko sem bil še zelenec,sem bil prepričan,da disk potrebujej vsakih 6 mesecev formatiranje in nove windowse.To sem prakticiral kakih 5 let.Nazadnje mi je XP brez problemov delal 3 leta,dokler zaradi lastne neumnosti nisem dobil en hudičev virus,ki ga nisem mogel odstranit....
Redno uporabljam Ccleaner,SpeedUpMyPC in RegCure,pa mi deluje BP.Antivirus pa Avast.Update tudi deluje redno,ker imam OEM windowse...
Gamer

Isotropic ::



Na PC-ju, ki ga uporabljam za službo, sem v zadnjem letu 2x naložil Ubuntu. Obakrat zaradi tega, ker lokalni free WI-FI blokira besede v povezavi s spolnostjo in mi ni hotelo nagraditi na novo distribucijo zaradi neke datoteke, ki ima v imenu boobs. Je pa pošteno razpadlo vse skupaj.

haha:D

techfreak :) ::

bluefish je izjavil:

Eh, pretiravati spet ne. Namestiš programe, ki jih rabiš za vsakdanje delo in zabavo, potem pa konec.
Tudi če kak program le testiraš, po odstranitvi še zaženeš kak CCleaner (dodatno za paranoične še System Restore) in težav ne bi smelo biti. Za kaj ekstra pa VB.

Na enem Vista računalniku je bil fresh install (ker je prenosnik na začetku prišel z veliko nepotrebnimi programi) narejen 1 leto nazaj in takrat sem namestil nekaj programov za pisarniško delo, vmes pa sem namestil še 2 - 3 dodatne programe, ki sem jih pozneje odstranil. Seveda so omogočene še avtomatske posodobitve. Nekaj dni nazaj sem ga imel možnost uporabljati in sem ugotovil, da deluje veliko bolj počasi kot takrat po namestitvi. Zažene se v 3 minutah in pol, če pa odpreš kaj več kot 2-3 dokumente v OpenOffice pa začne vse skupaj delovati bistveno počasneje.

Edit: mogoče sem malenkost pretiraval, ampak po nekje 4 tednih uptime-a pa res deluje počasneje pri 2-3 odprtih OO dokumentih in je potreben reboot.

Zgodovina sprememb…

Cold1 ::

@Technolog:

Po mojih izkušnjah so ravno namestitveni programi tisti, ki svinjajo naokrog, da tega, da nekateri od-namestitveni programi zbrišejo še vse kaj drugega kot le program, ki bi ga morali niti ne omenjam (imate varnostne kopije svojih podatkov?, se mi je zdelo da ne >:D).

Ja izogibanje malware-u tipa "InstallShield" je ključno za dolgoživost Oken. Sami programi ki se jih instalira ponavadi niso problematični, še posebej od uvedbe UAC-je ne, (pač ne povzdigneš pravic).

Aja, pozabil sem.:)

Definicija "svinjanja":
Vsakršno poseganje v sistem, ki ni potrebno in/ali je slabo izvedeno ter povzroča težave.

Zapisovanje datotek v datotečni sistem ter _lastnih_ nastavitev v register ne sodi pod "svinjanje".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

V-i-p ::

Kaj je že to ponovna namestitev oken?

Ime OS-a: Microsoft Windows XP Professional
Različica OS-a: 5.1.2600 Service Pack 3 Graditev 2600
Datum izvirne namestitve: 2.5.2006, 8:21:51
Čas delovanja sistema: 124 d, 16 h, 39 min, 39 s
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Invictus ::

Aston_11 je izjavil:


Na PC-ju, ki ga uporabljam za službo, sem v zadnjem letu 2x naložil Ubuntu. Obakrat zaradi tega, ker lokalni free WI-FI blokira besede v povezavi s spolnostjo in mi ni hotelo nagraditi na novo distribucijo zaradi neke datoteke, ki ima v imenu boobs. Je pa pošteno razpadlo vse skupaj.



Zakaj nisi šel na drug wifi ?

IvoJan ::

svojo win7 mašino formatiram na 2 meseca :)
glavni razlog je ta da vsak mesec kej novega vrzem v kisto, in se najbolj varno pocutim ce naredi, fresh install.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IvoJan ()

PromeuZ ::

Original Install Date: 9.2.2009, 22:32:52
Zelo zelo poredko, pa še to če se odločim, da bom zamenjal tip OS.
<!-- https://pisalnik.wordpress.com -->

Wasted ::

XP, že več kot 2 leti in še dela zadovoljivo hitro, brez kakšnega updejtanja. Pa uporabljam dosti več programov kot samo Office pa IE 8-) .
When I'm done there will be nothing left of you...

System ::

Čisto odvisno kaj delaš. Če si na začetku postaviš gor programje, ki ga boš imel pač vedno za neko normalno uporabo in nič ne nameščaš šare,.. Ti lahko zdrži čisto lepo tudi 10 let, če vsake toliko defregmentiraš, sčiščiš disk z Ccleanerom.

Če pa nameščaš vsak dan neke nove aplikacije,.. Pa se ti verjetno zdi 6 mesecev dolgo obdobje za format diskov.

mtosev ::

ko zacne pocasi delovati. visto sem npr. imel prek dveh let brez formatiranja:))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

AmokRun ::

Vsak dan novo aplikacijo? A to imate za hobi? :D

Zero0ne ::

Ubuntu: samo upgradam, zaden clean install je bil pred ~4 leti.
Arch GNU/Linux: enako
Fedora: clean install vsake verzije. Noben upgrade mi še ni minil brez problemov.
GNU/Hurd - clean install vsakič, ko kaj zaj***m, kar je v povprečju 3-4x na teden.
uname -o

Mentalist ::

Zadnje čase 1x na teden.
Lool.

jurre ::

odvisno...
Na laptopu sem imel slabo leto dni od nakupa visto (na original 1gb rama8-O), zdaj 1 leto win 7, nato sem menjal disk. Na novem disku se precej pozna hitrejse delovanje, tako da bi bilo v vsakem primeru potrebno formatirat, je pa res da sem mel star disk precej poln (masino mi je dajalo v hibernate ene 3min, pobirala se je tud nekaj podobnega:D)

Na starem PCju pa tecejo XPji ze dobri 2 leti, vendar bi jih bilo treba ze zdavnaj formatirat (kista se pobira dobrih 5min, da lahko sploh kaj zacnes delat), vendar se mi ne da, ker ga skoraj nic vec ne rabim.

Na linuxu mi pa prej hardware crkne, kot da bi moral formatirat. Trenutno laufam ClearOS kot server/ruter na starem toshiba laptopu, uptime 220dni. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jurre ()

roscha ::

Debian: Pe ene 7 letih upgradov je pred cca 1 letom padel clean install in še to samo zaradi migracije na 64bit.
Windows: Hm, po potrebi. V virtualboxu je vedno vsaj en "clean" image na razpolago, tako da ne kompliciram. Normalnga installa na HDDju pa nimam - ni razlog za kaj tako neumnega.

zagi123 ::

W7 x64 imam od izzida, dela BP. Ni potrebe po reinštalaciji, ker mi dela enako kot prvi dan...

Aston_11 ::

Invictus je izjavil:

Aston_11 je izjavil:


Na PC-ju, ki ga uporabljam za službo, sem v zadnjem letu 2x naložil Ubuntu. Obakrat zaradi tega, ker lokalni free WI-FI blokira besede v povezavi s spolnostjo in mi ni hotelo nagraditi na novo distribucijo zaradi neke datoteke, ki ima v imenu boobs. Je pa pošteno razpadlo vse skupaj.



Zakaj nisi šel na drug wifi ?


Je samo eden public - free, ostali so zaklenjeni.

marvin42 ::

Operacijski sistem se naloži samo enkrat - ko se nabavi računalnik. Vse kar je več, je smiselno samo v primeru, da greš na drug operacijski sistem.
Mostly Harmless

Aston_11 ::

System je izjavil:

Čisto odvisno kaj delaš. Če si na začetku postaviš gor programje, ki ga boš imel pač vedno za neko normalno uporabo in nič ne nameščaš šare,.. Ti lahko zdrži čisto lepo tudi 10 let, če vsake toliko defregmentiraš, sčiščiš disk z Ccleanerom.

Če pa nameščaš vsak dan neke nove aplikacije,.. Pa se ti verjetno zdi 6 mesecev dolgo obdobje za format diskov.



Samo 1x npr. namestiš kakšen poskusen program npr. s kakšnega CD-ja, pa imaš šit...

poweroff ::

Ubuntu Linux. Pogosto nameščam vse živo, tudi razvojne različice na pol delujočih programov, vendar ga ni treba ponovno nalagat, ker dela enako hitro kot na začetku.
sudo poweroff

IvoJan ::

marvin42 je izjavil:

Operacijski sistem se naloži samo enkrat - ko se nabavi računalnik. Vse kar je več, je smiselno samo v primeru, da greš na drug operacijski sistem.


kaj pa ko zamenjas plato, proc in rame?
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Cold1 ::

Windows 7 bi to moral prenesti brez težav, pri XP-jih pa je bilo pred zamenjavo potrebno odstraniti gonilnike.

jRk0 ::

win7 sem prvic in edinic moral na novo nalozit edino ko sem eno zanic plato dobil in ni hotelo vec v win pa niti potem ni delovalo v redu, tako da sem novo plato na isti sistem dal pa je blo vse v redu takoj :)
You fuck up once, you loose two teeth.

roCkY ::

Edino, če menjam HDD. No to je bilo v zadnjih cca. 10 letih le n trenutni osnovni kišti, ki je po debelem letu od nakupa dobila SSD. Ostale nadgradnje do sedaj niso bile take, da bi bila potrebna namestitev. Ne vidim potrebe pa čeprav gre marsikatera namestitev in odstranitev čez. Večinoma pa vse ugašam v hibernacijo. Je precej hitreje kot zagon. Izklop pa ko je potreba in se naslednjič malček počaka. Da bi pa kišto, ki se uporablja nekaj let spravil v isto stanje z vsemi programi, izgledom, itd. je praktično nemogoče. Reinstal sistema zaradi pridobitve nekaj hitrosti mi niti opcija ni,

poweroff ::

IvoJan je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Operacijski sistem se naloži samo enkrat - ko se nabavi računalnik. Vse kar je več, je smiselno samo v primeru, da greš na drug operacijski sistem.


kaj pa ko zamenjas plato, proc in rame?

Ubuntu to prenese brez težav. Konkretno sem jaz zamenjal plato, proc in RAM-e in nisem ponovno nalagal. Delam pa na točno tej kišti zdajle. Disk... če imaš backup (image), samo image počiš na nov disk, in je zadeva rešena.
sudo poweroff

jRk0 ::

tudi win 7 prenese vse to:> prav tako sem img restoral normalno z dvema klikoma:>
You fuck up once, you loose two teeth.

techfreak :) ::

Konkretno sem jaz zamenjal plato, proc in RAM-e in nisem ponovno nalagal.

Jaz sem tudi vse to (celo prešel iz AMDja na Intel) zamenjal na Windows XP in je delalo brez težav.

ttommy ::

Pač edino pri zagonu računalnika traja malo dlje,da se sistem postavi,potem pa dela brez problemov.Pa upam,da še bo dolgo-sedaj je Windows XP 9 mesecev brez problema.
Gamer

ProGTX ::

XP sem v petih letih verjetno okoli 10-krat na sveže namestil. 2006 je sledila migracija na Visto, ki sem jo še enkrat (dvakrat?) ponovno namestil. Zgodaj 2009 Windows 7 beta, kmalu zatem RC1, potem še končno verzijo, s prenosnikom sem dobil novo 7, jo mislim namestiti na novo, ko zamenjam disk z SSD-jem. Pa stari računalnik bo tudi deležen sveže namestitve.

Vista se mi je še najdlje obdržala :D Dejansko mi kar odgovarja sveža namestitev, sploh sedmico je čista poezija nameščati - z USB ključa traja vsega 15 minut. Najnujnejše programe tudi ni problem namestiti, ker imam itak shranjene inštalacije. Traja le, da se Windows seznani z vsemi na novo priključenimi napravami, vendar se mi vsaj obremenjevati ni več potrebno s tem (XP ;().

marvin42 ::

IvoJan je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Operacijski sistem se naloži samo enkrat - ko se nabavi računalnik. Vse kar je več, je smiselno samo v primeru, da greš na drug operacijski sistem.


kaj pa ko zamenjas plato, proc in rame?


zakaj bi ob tem zamenjal še operacijski sistem?
Mostly Harmless

oemdzi ::

Ko sem bil še "gamer" sem to prakticiral formatiranje na 1 mesec oziroma najkasneje na 2 mesca, sm mel bl svoh komp pa sm skos testiral kaj novga ce bo kaksen FPS vec ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

ravsek ::

Vcasih dokaj pogosto, zadnje case mi pa niti na misel na pride.

Original Install Date: 26.7.2009, 19:15:44
System Boot Time: 14.10.2010, 3:20:27

Trenutno je taka situacija, dela vse se precej v redu. Do win8 more zdrzati :)

Nagi Bator ::

Ne razumem mazohistov, ki tako pogosto reinstalirajo OS, razen v "raziskovalne" namene.
Reinstaliram, ko crkne disk. Nazadnje pred 4. leti. Skoraj nic bolj ne sovrazim, kot ponovno namescanje sistema.
Preden vse uredim, kot mi pase, oz. kot sem navajen, utegne trajat par tednov.

Gandalfar ::

Jeseni lansko leto, ko je OS X 10.6 prisel ven, sem pritisnil 'upgrade' gumb.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brezplačna nadgradnja na Windows 10 še vedno mogoča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7924336 (14194) floyd1
»

Izteka se možnost brezplačne nadgradnje na Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7123855 (17051) orreel
»

Nadgradnja Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8725801 (20921) R1710
»

Računalnik HP 470 G3 (kupljen preko telekoma) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
505257 (4306) loveJDM
»

Skriti deli Windows Blue (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
19470772 (64313) MrStein

Več podobnih tem