» »

koliko particij

koliko particij

jozesa ::

živjo,

zanima me, koliko particij naredite ko postavljate nov računalnik. 1 ali 2, mogoče 3 ( recovery).
prosim za mnenja ter pluse in minuse obeh variant.

lp, jože

brodul ::

Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda3            1020M  312M  656M  33% /
udev                   10M  324K  9.7M   4% /dev
/dev/mapper/chipvg-usr
                       19G   12G  6.1G  66% /usr
/dev/mapper/chipvg-home
                      249G   25G  212G  11% /home
/dev/mapper/chipvg-opt
                      5.0G  587M  4.1G  13% /opt
/dev/mapper/chipvg-var
                      9.9G 1000M  8.4G  11% /var
/dev/mapper/chipvg-tmp
                      5.0G  139M  4.6G   3% /tmp


Jst mam tkole.

P.S.
/boot mam pa na sda1
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brodul ()

jest10 ::

jozesa je izjavil:

živjo,

zanima me, koliko particij naredite ko postavljate nov računalnik. 1 ali 2, mogoče 3 ( recovery).
prosim za mnenja ter pluse in minuse obeh variant.

lp, jože

Na sistemskem disku 2(da je sistem bolj sigurno na hitrejšem koncu diska), ostali diski ena sama particija.

bluefish ::

V primeru enega diska: sistem, ostalo.

Drugače pa imam tri diske in se s tem ne ukvarjam. Particioniranje te lahko reši ob težavah s samim operacijskim sistemom, v ostalih primerih ne.

jozesa ::

Kolega mi je rekel da windowsi hitreje delujejo če je samo ena (C) particija.

energetik ::

Jaz imam na 1 disku:
100GB - sistem, programi
540GB - vsi dokumenti, temp, DL, ipd

bluefish ::

jozesa je izjavil:

Kolega mi je rekel da windowsi hitreje delujejo če je samo ena © particija.
Niti ne. Finta je le, kje je particija postavljena - proti zunanjemu ali notranjemu delu plate.

Spajky ::

Vsaj 3 (če maš samo en disk!) ; lahko še kako več; boš mel ko se boš navadil boljšo organizacijo pa vsaj ena naj bo obvezno Fat32 !

Jest mam System, Data, Rest+Trash, BckUp pa še kaj pa mam samo 20GB disk. Drugi diski niso v kompu in služijo za občasni bekap tega diska in za arhiv v omari.

Prednost je, da če se ti zrukajo kaki podatki jih hitreje rešuješ ali popravljaš disk, če pride do bad sektorjev samo na določeni particiji in restavracija le-teh, vključno s sistemom. Izpad elektrike v nepravem trenutku, ti lahko kasneje požre živce, čas in denar ! (če se nočeš/ne moreš sprijaznit z izgubo!)

Prevelikih diskov v kompu ni dobro imet, raje zraven samo za občasno arhiviranje velikega priklopit ... my 2c ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

bluefish ::

Kakšna je prednost, če je ena particija FAT32?

McMallar ::

Ena particija pa backup podatkov na drug medij pa mir.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

jest10 ::

bluefish je izjavil:

Kakšna je prednost, če je ena particija FAT32?

Pri njemu je, ker uporablja win98se:P

tony1 ::

Ne vidim prednosti fat32, ker znajo linuxi danes čisto b.p. pisati in brati po ntfs particijah v primeru reševanja kakšnih win težav...

Btw. kje se fizično nahaja steza 0 na disku- v sredini ali na zunanjem robu?

misek ::

tony1 ::

Super, potem se zelo splača imeti OS na ločeni prvi particiji ;)

zee ::

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdf1 63G 12G 48G 20% /
none 5.9G 284K 5.9G 1% /dev
none 5.9G 0 5.9G 0% /dev/shm
none 5.9G 108K 5.9G 1% /var/run
none 5.9G 0 5.9G 0% /var/lock
none 5.9G 0 5.9G 0% /lib/init/rw
/dev/sdc1 9.2G 149M 8.6G 2% /tmp
rpc_pipefs 9.2G 855M 7.9G 10% /var/lib/nfs/rpc_pipefs
/dev/sda1 9.2G 855M 7.9G 10% /var
/dev/sdb1 9.2G 1.6G 7.2G 18% /temp
/dev/sdd1 459G 364G 72G 84% /home
/dev/sde1 8.7T 5.7T 3.0T 66% /home/user/calc


V Linuxu je prakticno vseeno, kako si razdelis disk. Na Wintendo sistemih pa obvezno na dva dela oz. tri, ce uporabljas kaksno orodje tipa Acronis.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

McMallar ::

Zakaj bi moral disk deliti na vec particij?
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Pinturicchio ::

McMallar je izjavil:

Zakaj bi moral disk deliti na vec particij?


če se ti kaj sfiži v winsih lahko formatiraš samo sistemsko particijo, medtem ko ti na drugi ostane vse.

inbox ::

Sam imam na enem disku 2 particiji. C sistemska in D za ostalo. Razdeljeno imam na 70GB in 540GB, ampak imam en problem. C, ki bi moral biti 70GB mi kaže samo 30GB in toliko tudi sprejme, vendar v vseh programih kaže da je 70GB. Kako lahko to odpravim? Ker tudi nikjer ni nedodeljenega prostora.

_Dormage_ ::

Spajky je izjavil:

Vsaj 3 (če maš samo en disk!) ; lahko še kako več; boš mel ko se boš navadil boljšo organizacijo pa vsaj ena naj bo obvezno Fat32 !

Mogoče obstaja kakšen razlog za tole? Ker kolikor je meni zano je to nebuloza !

misek ::

zee je izjavil:

V Linuxu je prakticno vseeno, kako si razdelis disk. Na Wintendo sistemih pa obvezno na dva dela oz. tri...
Tale OBVEZNO je spet za lase privlečen. Če bi spraševal kakšnega zagrizenega Linux userja bi enako rekel za Linux - sistem na eni, home na drugi. Pa še boot in var, ...

McMallar ::

če se ti kaj sfiži v winsih lahko formatiraš samo sistemsko particijo, medtem ko ti na drugi ostane vse.


Kaj mi na drugi ostane vse? Aplikacije moram vseeno na novo namestiti, za ostalo je pa itak backup. Z eno particijo pa se resis stalnih tezav z razdrobljenostjo prostora ko imas na eni particiji prosto 10GB na drugi 20GB rabis pa 25GB.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

inbox ::

McMallar je izjavil:

če se ti kaj sfiži v winsih lahko formatiraš samo sistemsko particijo, medtem ko ti na drugi ostane vse.


Kaj mi na drugi ostane vse? Aplikacije moram vseeno na novo namestiti, za ostalo je pa itak backup. Z eno particijo pa se resis stalnih tezav z razdrobljenostjo prostora ko imas na eni particiji prosto 10GB na drugi 20GB rabis pa 25GB.

Si pa enostavno dodaš prostor in ga odvzameš drugi particiji. Če se ti sesuje WIN, C: formatiraš in na novo naloži, na Dju pa imaš še vedno lahko slike, glasbo itd... brez da bi se ti zbrisalo.

Spajky ::

Prednost več particij smo ti povedali; npr, če se ti vsuje samo index Part.tabele npr. na C:, se ti Winsi ne postavijo več in pokaže particijo, da je RAW, kar kot vidim se še kar pogosto zgodi.

Komprimiran Bekap sistema (ali več njih) imaš na lahko bekap particiji s katere pol z drugim OS-jem restavriraš tik tak! (ni treba Acronisa in in delat v bistvu v neke vrste Dos_GUI, da lahko laufaš Acronisa, ampak to lahko izvedeš kar iz celo npr.Win98 botable LiveCD-jem (z doinštaliranim write NTFS for win98) ali BartXPE ali Linux Live CD-ji, če ima embedan tudi write NTFS driver. Pa vse zgleda nekam znano in familiarno.

Pa tako lahko vidiš zipane fajle in lahko odzipaš samo tiste, ki te zezajo in ti rabijo, ne pa cel image v proprietary file sistemu na CD-ju. Pa z diska gre vse bistveno hitreje kot iz CD-ja !!!

Za imet tam na disku bekap sistema, da ga ziher vsi OS-jo vidijo, pa imaš tako Fat32 particijo. Pa še CD-je ni treba vedno na novo pečt in iskat naokoli po predalih, vse je na dosegu roke :-). In vmes ko tweakaš in personaliziraš svoj glavni OS, lahko še par bekapov sistema narediš vmes, da ti ne gre vse k hudiču, kar si napravil od začetka, če kaj zajebeš v vmesnem času.

Seveda mora live CD OS-ja imet naštimano, da vidiš vse fajle od glavnega sistema.

Na tak podoben način sem jest več ljudem napravil bekap tudi Win7. Iz DOS-a (bootable Win98 CD) sem sejval MBR diska, particijsko razporeditev in file sistem z adekvatnim programom. Pol pa sem sistem in podatke zazipal organizirano na Fat32 particijo z BartXPE in pol zapekel od tam še Bekap DVD-je. Tudi če jim disk crkne in ne najdejo več enakega ali adekvatne kapacitete in firme čez čas ali zgubijo restore image, je vse relativno hitro nazaj po "ritenski" poti in restavrirano samo tisto kar je res potrebno na nov disk in ne vsa šara zraven in je vse tako kot na začetku, ko je blo že vse pošlihtano.

Je tako bolj komplicirano, ma z leti in prakso ugotoviš, da se včasih splača malo zakomplicirat kdaj in se to custom naučit, kasneje prihrani ogromno časa in zezancije !

Sicer pa vsak je svojega kompa gospodar in naj dela kar se mu zljubi. Pol lahko na forumu joka in prosi pomoč, ko gre kaj hudo narobe :-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

McMallar ::


Si pa enostavno dodaš prostor in ga odvzameš drugi particiji. Če se ti sesuje WIN, C: formatiraš in na novo naloži, na Dju pa imaš še vedno lahko slike, glasbo itd... brez da bi se ti zbrisalo.


Kot sem rekel, backup vseh relevantnih podatkov kot tudi image masine je na drugih diskih (in drugem PCju). Tako da je to irelevantno.

Priznam pa, da je drugemu lahko to bolj vsec. Tudi sam sem imel kar dolga leta tako. Tudi kot spajky - 4,5 particij na disku.

Z mojega stalisca je organizacija podatkov povsem enaka ce stvari sortiras po diskih ali po mapah. OK, ce izvzames format particije. OS pa tudi ne nalagas vsak dan, ne?
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Spajky ::

well, ni glih tako, če se zgodi katastrofa. Če crkne ena particija od večih, imaš še kakšno, kamor lahko sejvaš rešene podatke brez da bi tekel v trgovino po novi dodatni ali celo zunanji disk.

Zdej si pa zamisli tak prejšnji primer C: system npr.128GB in ostalo D: podatki ! Crkne pa D ...
Ali pa maš tri particije, od tega ena prevelika-arhiv in nekaj filmčkov,ki so ostali raztroseni po disku, ker si jih tudi vmes brisal in nalagal nove, pa ki pol crkne ... Zdej pa rešuj podatke s particije npr. zelo velike na low levelu : traja celo večnost samo reševanje !!! tudi če imaš na drugih dovolj placa, saj ne moreš pisat na isto particijo/disk tačas ko jih rešuješ ... eh leta sranj te izučijo :-) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

energetik ::

Zakaj bi jih reševal, če imam pa backupirane na zunanjem disku? Če primarni disk crkne, nabavim novega, namestim OS in presnamem podatke. Če pa se samo kaj pokvari C:\, inštaliram na novo OS oz. samo prekopiram image od C:\, pa vse spet laufa.

McMallar ::

Tocno. Izguba casa z resevanjem podatkov. Za to je backup. TU je potrebna disciplina ne pri delanju particij.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

inbox ::

Prosim, če lahko poveste kaj naj naredim, da mi bo bila particija dejansko toliko velika kot je. C: bi morala biti 75GB, vendar mi kaže samo 30GB in mi Win že počasi dela, ker zmanjkuje placa. V vseh programih piše da je velika 75GB, vendar dejansko je 30 =/

techfreak :) ::

V vseh programih piše da je velika 75GB, vendar dejansko je 30 =/

V katerih programih in zakaj misliš, da se motijo?

inbox ::

techfreak :) je izjavil:

V vseh programih piše da je velika 75GB, vendar dejansko je 30 =/

V katerih programih in zakaj misliš, da se motijo?

Acronis, Windowsov disk manegement, PArtition magic... v vseh kaže 75GB, toliko bi tudi morali biti, saj sem jo na toliko razširil in D skrčil. V raziskovalcu in po properties od C: particije mi pa kaže da je 30GB in tudi je toliko, ker mi zmanjkuje prostora. Sedaj ne vem kaj naredit, da mi bo particija dejansko velika toliko kolikor sem ji določil in kot kažejo programi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MBWE-WL 1 TB nadgradnja na 2 TB

Oddelek: Pomoč in nasveti
151958 (1584) sas084
»

Linux Lubuntu - pomoč pri inštalaciji dmsetup

Oddelek: Operacijski sistemi
181826 (1374) diler515
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316681 (13013) levaky
»

WD predstavil 4 TB-disk

Oddelek: Novice / Diski
465655 (4240) Lion29
»

Grub Error 15: File not found

Oddelek: Operacijski sistemi
51621 (1563) poweroff

Več podobnih tem