» »

Hitrost Linuxovega jedra skozi čas

1
2
3

Brane2 ::

Še boljše bi bilo, če bi vedeli, kaj hudiča bi radi testirali.

Kernel je itak tanek wrapper okrog driverjev.

Kje je finta v tem, da poženeš tam nek numerični program, ki itak večino časa preždi globoko zamišljen ?

Če te zanimajo drivgerji za naprave, pač stestiraš hitrost prenosa, čas dostopa, CPU obremenitev, whatever.

Če te zanima delo memory alokacije, pač napišeš kratek program, ki premeče tudi to.

Če te zanima I/O ali CPU scheduler, enako.

Kaj merijo tisti testi, izven same kode testov, mi ni jasno.

Ja, v enem so naleteli na grd regression v ext3/4 sistemu, o katerem so pa itak pisali že prej.
On the journey of life, I chose the psycho path.

RejZoR ::

oldguy je izjavil:

Vista pa crap. Dejte že nehat s tem sranjem no... eden izmed največjih razlogov zakaj je Vista imela tolk slabo recepcijo. 80% folka se je je izogibalo na pdolagi kretenskih izjav kvazi ekspertov. Čeprav mji dejansko ni falilo nič resnega. Par bugov ampak nič česar niso popravli.


Heh, to že od izida naprej ponavlja večina brezpogojnih MS loverjev. Pa ni čisto tako - če bi bila vista res tako fino fajn kot praviš, se je ne bi prijel ME sindrom. Simple as that.

Če se ne strinjaš, mi pa prosim razloži, zakaj:
    - Ob vsakem zagonu po loginu čakam minuto da sistem pride k sebi (Xp dela, 7 dela)

    - Explorer po petstotih updateih še vedno redno išče sam sebe - t.i. green ribbon of death sindrom (Xp dela, 7 dela)

    - SMB še vedno ne dela zmerom, kot bi moral (Xp dela, 7 dela)


If it walks like a duck and talks like a duck, then it must be a duck, right? Podomače, ne imet userjev za budale - v tem primeru si budala najbrž kar sam.


Right, jezst sem budala. Še vedno furam Visto 64bit ker imam original in deluje povsem lepo. O kakšnih ribbonih smrti in minutnem čakanju govoriš res ne vem. Mogoče ne bi bilo slabo če bi iz sistema počistil vse govno pol pa ne bi čakal pol ure po loginu... Edino kar me moti je da Windows Update včasih prikaže prazen panel čeprav piše da so updejti. Sicer bo updejte vseeno izvedla ampak jih pač ne vidim na spisku. Po rebootu se vedno pojavijo. To pa je edina stvar, ki ji lahko očitam. Sestra fura na laptopu Visto 32bit. Nobenih problemov sploh. Dela kot urca.

In ti lahko iz prve roke povem da je bilo pri večini uporabnikov največji faktor predsodki na podlagi pričanj prijatelja od soseda kateremu je teta povedala kako deluje Vista (ko sem začel bolj vrtat v njih sem videl da nimajo pojma). Vsak, ki je kupoval laptopa z Visto je prvo vprašal "A Vista dela ok na njem, sem slišal da..." in to sem poslušal dan za dnem. Ko smo stestiral par laptopov so z Visto delal čist lepo. So bli določeni porodni krči, priznam, ampak so jih s prvim service packom vglavnem popeglal. Folk čist preveč paničari za prazen nič, informirajo pa se na podlagi folka, ki nima pojma. Rezultat pa je to kar se je zgodilo z Visto.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

poweroff ::

RejZoR je izjavil:

In ti lahko iz prve roke povem da je bilo pri večini uporabnikov največji faktor predsodki na podlagi pričanj prijatelja od soseda kateremu je teta povedala kako deluje Vista (ko sem začel bolj vrtat v njih sem videl da nimajo pojma).

:))
Saj enako za Linux velja.

Predsodki, pol pa povrtamo, pa vidimo, da ne zna priklopit zunanjega zaslona ali uporabit NetworkManagerja...
sudo poweroff

techfreak :) ::

Predsodki, pol pa povrtamo, pa vidimo, da Ubuntu ne zna razširiti namizja ali se povezati na določeno omrežje.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Zdaj ne vem ali lažeš, ali se delaš neumnega.

Glede razširjenega namizja sem lepo povedal postopek. Zadeva DELA.

Glede omrežja pa smo tudi povedali kako se nastavlja statični IP.
sudo poweroff

BigWhale ::

techfreak :) je izjavil:

Predsodki, pol pa povrtamo, pa vidimo, da Ubuntu ne zna razširiti namizja ali se povezati na določeno omrežje.


A mojga screen shota nisi videl? Ali se samo delas neumnega?

techfreak :) ::

Povsod ne deluje.;)

MrStein ::

Otroci, vsak program daljši od 100 vrstic ima več bugov.
Dedek Mraz ne obstaja.

M'kay?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

kitaj ::

Razlika je samo v tem, da če nekaj na Linux-u "ne dela" hitro zbežijo na Windowse. Če pa Windowsi "ne delajo" pa vdano čakajo torke in z denarnico v roki vztrajno čakajo na naslednjo verzijo.
Raje znane muke kot neznane možnosti.

BigWhale ::

techfreak :) je izjavil:

Povsod ne deluje.;)


Men se tud Windows 7 vcasih ne starta in pol moram power off/on narest, pol pa kr dela. Pa zato se ne pametujem na forumih, da Windows 7 ne dela.

oldguy ::

Right, jezst sem budala. Še vedno furam Visto 64bit ker imam original in deluje povsem lepo. O kakšnih ribbonih smrti in minutnem čakanju govoriš res ne vem. Mogoče ne bi bilo slabo če bi iz sistema počistil vse govno pol pa ne bi čakal pol ure po loginu... Edino kar me moti je da Windows Update včasih prikaže prazen panel čeprav piše da so updejti. Sicer bo updejte vseeno izvedla ampak jih pač ne vidim na spisku. Po rebootu se vedno pojavijo. To pa je edina stvar, ki ji lahko očitam. Sestra fura na laptopu Visto 32bit. Nobenih problemov sploh. Dela kot urca.

In ti lahko iz prve roke povem da je bilo pri večini uporabnikov največji faktor predsodki na podlagi pričanj prijatelja od soseda kateremu je teta povedala kako deluje Vista (ko sem začel bolj vrtat v njih sem videl da nimajo pojma). Vsak, ki je kupoval laptopa z Visto je prvo vprašal "A Vista dela ok na njem, sem slišal da..." in to sem poslušal dan za dnem. Ko smo stestiral par laptopov so z Visto delal čist lepo. So bli določeni porodni krči, priznam, ampak so jih s prvim service packom vglavnem popeglal. Folk čist preveč paničari za prazen nič, informirajo pa se na podlagi folka, ki nima pojma. Rezultat pa je to kar se je zgodilo z Visto.


Če si budala, ne vem - tega nisem napisal. Je pa tvoje sklepanje fail. Če tebi vse dela tip-top, to še ne pomeni, da so vse izjave userjev o problemih viste kretenske izjave kvazi ekspertov, kot praviš. Za primer ti dam kar sebe. Visto uporabljam službeno od izida in sistem dejansko ima večje probleme sam s sabo kot druge verzije. Kar je pravzaprav logično, pri projektu kot je bil Vista.

A v drugem odstavku vidim, kje imaš problem. Ti zgleda gledaš neprofesionalen userland laptopov in PCjev za home use in se ti je zagabila negativa neznalcev. Tu imaš mičkeno pointa, ker tako zelo neuporabna Vista res ni.

techfreak :) ::

@BigWhale: Sem kje napisal da Ubuntu ne deluje? Samo pravim, da vsi featureji ne delujejo za vse. Poguglaj za "ready when you are" in boš videl, da imajo nekateri probleme pri namestitvi, napaka se pa nikjer ne izpiše.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Nalož tanajbl novo verzijo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

techfreak :) ::

Ne pomaga ... sem potem v tretjem poizkusu raje pustil izbrano ameriško tipkovnico in mi je uspešno namestilo.

Thomas ::

Ne porajtej, sej jest v tehle temah itak sam flejmam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

techfreak :) ::

Kaj je noraguta uganil geslo za tvoj ST račun?:D

71GA ::

smash je izjavil:

zanimivo...linux ni prav nič napredoval, medtem pa domnevam, da je windows 7 kar velik napredek glede na prejšnje sisteme


Jah vprašanje je, koliko bo v nadaljevanju kdo še sploh lahko napredoval. Mislim, da se bo to pri linux-u lažje izvedlo kot Windowsu, ker ima striktno ločeno jedro.

71GA ::

Če je komu všeč Windows naj mu bo saj ni slab sistem. Komur pa je všeč Linux pa naj mu bo ker tudi ni slab.
Pravo vprašanje je, zakaj se stvari tako v Linuxu kot v Windowsu še vedno sesuvajo, če sta po vaših besedah
oba "tako dobra"...

Pomojm noben ni dober... sta pa uporabna. Hočem povedat, da se nekateri tu prav smešno pričkajo kateri izmed 4
OS (Solaris, Linux, MacOS, Windows) je najboljši. Nihče pa se ne vpraša če ima to smisel. In odgovor? Ne nima
smisla, zato ker pomojm ljudje sploh še nimajo predstave kaj je dober operacijski sistem, ko pa jih večina tu
samo 1 dejansko uporablja. WAWWW tudi če uporablja kdo vse 4. To je še vedno mala številka in človeštvo
je komaj ušlo Windowsovemu monopolu ter začelo eksperimentirati z OS.
Počakte 100 let, da se eksperimentiranje
obrestuje (saj prihaja Google OS, ki je resnično drugačen in še kaki se bo našel...) in bo več operacijskih sistemov potlej
pa se začnite kregat kaaj je bolje, kaj je hitreje, varneje... :)


Saj ste nekateri UNI porkamadona ;)


LP Žiga

Glede Viste pa... Na začetku je bla TOTALNO DREK a so popravili to z patchi oz. service packi. Zaj je isto kot Windows 7, mogoče kak 1% slabi in vi se za to pričkate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 71GA ()

Gandalfar ::

Pravo vprašanje je, zakaj se stvari tako v Linuxu kot v Windowsu še vedno sesuvajo, če sta po vaših besedah
oba "tako dobra"...


Kozmicnega sevanja tudi Linux ne more preprecit.

jype ::

DISABLE_COSMIC_RADIATION=m

in potem

insmod drivers/tesla_coil/high_energy_particle_mitigation.ko

brodul ::

Joj, spet sem zamudil flamewar zakaj je španščina boljša od portugalščine.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

dbevfat ::

Dober OS je tisti, ki ga ne opaziš.
nvr2fat

Poldi112 ::

Točno tako. In daleč največ ljudi opazi Windowse.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

noraguta ::

Poldi112 je izjavil:

Točno tako. In daleč največ ljudi opazi Windowse.

po forumu sodeč ...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MrStein ::

Gandalfar je izjavil:

Pravo vprašanje je, zakaj se stvari tako v Linuxu kot v Windowsu še vedno sesuvajo, če sta po vaših besedah
oba "tako dobra"...


Kozmicnega sevanja tudi Linux ne more preprecit.

Še dobro da božje volje nisi omenil.
(naslednjič uporabi smajli)

Poldi112 je izjavil:

Točno tako. In daleč največ ljudi opazi Windowse.

Saj avtov na fosilno gorivo se tudi največ opazi.

Mogoče zato, ker je električnih tam okoli 0,0045%? (OK, po zadnjem, štetju 1 % )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Gandalfar ::

Zadevo sem cisto resno mislil. Clovek zahteva 'crash free' OS, pri cemer pa ni pripravljen kozmicnega sevanja upostevat.

Bistri007 ::

Gandalfar je izjavil:

Zadevo sem cisto resno mislil. Clovek zahteva 'crash free' OS, pri cemer pa ni pripravljen kozmicnega sevanja upostevat.

Preleti High availability @ Wikipedia :
- 99.999% ("five nines") uptime, pomeni, da sistem ne deluje 5.26 minut na leto.
- 99.9999% ("six nines") uptime, pomeni, da sistem ne deluje 31.5 sekund na leto.

Pri teh številkah je stabilnost OS nima več pomena, saj postanejo bolj pomembne HW napake - potrebno je imeti redundantne klone.

Če ti je res tako pomembna stabilnost, potem imaš enonamenske strežnike - čim manj parametrov, kjer gre lahko kaj narobe.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

poweroff ::

MrStein je izjavil:


Saj avtov na fosilno gorivo se tudi največ opazi.

Mogoče zato, ker je električnih tam okoli 0,0045%? (OK, po zadnjem, štetju 1 % )

Ja, ampak avto na fosilno gorivo ima vsak. Če hočeš biti res frajer, da te bodo vse bejbike opazile - si kupiš električni avto.

Se pravi namestiš Linux. Uspeh zagotovljen! :D
sudo poweroff

Cold1 ::

Če hočeš biti res frajer, moraš imeti lep in močan avto - tako te bodo bejbike zares opazile.

Se pravi, namestiš Windows 7. Uspeh zagotovljen!:D

poweroff ::

Ne, to samo pomeni, da si povprečnež. :D
sudo poweroff

Cold1 ::

Eeem, saj med uspežneži so limuzine in super športniki ravno tako običajni, pa se nihče ne odloči, da se bo naokoli vozil z Cliom (razen v reklami seveda).;)

Icematxyz ::

Phoronix je spet naredil test približno 200 vrstic dolgega popravka v jedru. Kot kaže, tokrat ni grafa, ki uprizarja ravno črto, ampak je na voljo kar primerjava v dveh video posnetkih (obremenitev pod heavy load + odzivnost namizja):

Brez popravka:



S popravkom:



Končno torej nek "merljiv" napredek in rezultat, in to po toliko sušnih letih? ;)

Brane2 ::

Nice. Kot je videti, o stvar zunaj v 2.6.37-rc2, torej realno uporabna za navadne smrtnike čez kak mesec-dva ( v sklopu končne 2.6.37 )

Zanimiv je Linusov komentar:

Yeah. And I have to say that I'm (very happily) surprised by just how small that patch really ends up being, and how it's not intrusive or ugly either.

I'm also very happy with just what it does to interactive performance. Admittedly, my "testcase" is really trivial (reading email in a web-browser, scrolling around a bit, while doing a "make -j64" on the kernel at the same time), but it's a test-case that is very relevant for me. And it is a _huge_ improvement.

It's an improvement for things like smooth scrolling around, but what I found more interesting was how it seems to really make web pages load a lot faster. Maybe it shouldn't have been surprising, but I always associated that with network performance. But there's clearly enough of a CPU load when loading a new web page that if you have a load average of 50+ at the same time, you _will_ be starved for CPU in the loading process, and probably won't get all the http requests out quickly enough.

So I think this is firmly one of those "real improvement" patches. Good job. Group scheduling goes from "useful for some specific server loads" to "that's a killer feature".

Linus
On the journey of life, I chose the psycho path.

BaRtMaN ::

Nope, v 2.6.37 še ne bo, ker se feature freeze zgodi pred izidom prvega rc-ja. No, to seveda nikogar ne ovira, da ne bi sam izvedel patcha.

Se pa pojavlja konkreten pomislek, in sicer da to ne bo imelo blagodejnih učinkov, ko bo load izvajal grafični program. Vsi procesi grafične seje so namreč v svoji skupini, kar pomeni, da če se obesi JS na spletni strani/Flash/transkodiranje/..., bo vpliv na ostalo namizje še vedno opazen.

Brane2 ::

Aha, sem mislu, da gre az zadevo, ki je brez downsideov in katere vkljuučitev je "no-brainer".

Potem si bodo vzeli čas za test in premislek, praviš.

Tudi fajn. Bo pač verjetno v 2.6.38...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

BigWhale ::

Brane2 je izjavil:

Aha, sem mislu, da gre az zadevo, ki je brez downsideov in katere vkljuučitev je "no-brainer".


Err, to se hello world modul ni. ;)

Mislim, k je enkrat feature freeze se ga uposteva, pa ce je feature se tko zlo trivialen.

BaRtMaN ::

Hja, ena rešitev bi bila, da bi bil vsak proces brez pripisanega terminala v svoji skupini.

Zna to biti preveč skupin? Na strežnikih jih ne bi bilo nič več, na desktopih pa bi znalo bit efektivno.

Mislm, za kaj imamo že nice? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaRtMaN ()

Brane2 ::

Nisem se še prebil do tega, kako dejanjsko delajo skupine v tej rinkarnaciji, a tako na uč se zdi, da bi bila rešitev v dinamičnem dodeljevanju procesov v neko skupino glede na obnašanje ali še bolje posameznih threadov.

Tako bi ob vsem tem multithreadingu proces lahko imel težaške threade, ki bi opravljali neko delo in interaktivne, ki bi bili časovno bolj kritični.

IMHO se končna rešitev skriva nekje tam.
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Brane2 je izjavil:

Nisem se še prebil do tega, kako dejanjsko delajo skupine v tej rinkarnaciji, a tako na uč se zdi, da bi bila rešitev v dinamičnem dodeljevanju procesov v neko skupino glede na obnašanje ali še bolje posameznih threadov.


Hah! S tem sem se ukvarjal zadnje pol leta. :)

In poskusal dopovedovati, da glede na obnasenje ne mores nicesar razvrscati, ker ti manjka mod_clairvoyance in mod_psychic za kaj takega.

Proces bo vedno in zmeraj porabil VES cpu time, ki ga mu ga dodelis. Vedeti pa ne mores kdaj bi 'proces nucal vec', ker proces nic ne nuca, proces vedno vse vzame. Vec mu das, prej se bo izvrsil.

Vse kar lahko gledas je to, koliko procesov ti caka na I/O in koliko jih caka na CPU time.

Brane2 ::

Ni res, pameten proces gre spat, ko nima kaj delat.


Valjda nihče ni tolk blesav, da bi kuril čas v neskončni zanki...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Thomas ::

Ne vem, kako bi šel spat. Ga pa mora nek drug proces zbuditi v primeru potrebe. To je tko kot vojska. Dežurni in straže morajo biti 24/7.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bistri007 ::

Glede spanja: gre za "event-driven" pristop k programiranju.
Program odgovarja na GUI in druge IO dogodke - reaktivno.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

MrStein ::

Brane2 je izjavil:


Valjda nihče ni tolk blesav, da bi kuril čas v neskončni zanki...

Spinlock?
Programer, ki ni nezmotljiv?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Brane2 ::

MrStein je izjavil:

Brane2 je izjavil:


Valjda nihče ni tolk blesav, da bi kuril čas v neskončni zanki...

Spinlock?
Programer, ki ni nezmotljiv?


Eh, spinlock je za najkrajša časovna obdobja, ko gre dejanjsko za nekaj ali pa recimo pardeset ukazov vsega skupaj.

Thomas je izjavil:

Ne vem, kako bi šel spat. Ga pa mora nek drug proces zbuditi v primeru potrebe. To je tko kot vojska. Dežurni in straže morajo biti 24/7.



Dežurni je kernel, ćato v njem pa scheduler.

Ti bi rad prebral nek fajl, zato pokličeš read syscal. Ta ugotovi, da ti ne more takoj ustreči, ker podatkov nima v cacheju, disk pa rabi svoj čas.

Zato se stanje tvojega programa ob vstopu v syscall skopira v skladišče, scheduler pa se odloči, v kateri program bi se vrnil sedaj in izbere takega, ki mu ni treba čakat. Njegovo stanje registrov naloži in se "vrne" v nek drug task. In tako v nedoločeno bodočnost.

Če mu taskov zmanjka, se pošlje spat in naroči, da ga zbudi recimo nek interrupt.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

BigWhale ::

Brane2 je izjavil:

Ni res, pameten proces gre spat, ko nima kaj delat.


Valjda nihče ni tolk blesav, da bi kuril čas v neskončni zanki...


Seveda, da gre spat. Ampak ti se vedno ne ves, kdaj bo sel proces spat in kdaj se bo zbudil. :) V tem je cela tezava.

Ne mores predvidevat kdaj proces 'nuca vec CPUja', ker ga vedno nuca vec kot je potrebno.

Se ena finta je v temle patchu za kernel. Kolikor sem razumel, zadeva v svoj cgroup vrze tiste procese, ki so bili ustvarjeni na TTY-u, torej tiste, ki jih ljudje pozenejo na konzoli. Zato test z make -j64 ni lih relevanten za vsakodnevnega uporabnika. :)

Brane2 ::


Seveda, da gre spat. Ampak ti se vedno ne ves, kdaj bo sel proces spat in kdaj se bo zbudil. :) V tem je cela tezava.


Seveda veš. Proces gre spat v trenutkui read-a, če iskani podatki niso v RAM. Zbudi se, ko so prebrani in ko scheduler misli, da bi ga bilo pošteno zbudit.


Ne mores predvidevat kdaj proces 'nuca vec CPUja', ker ga vedno nuca vec kot je potrebno.


Tega ne razumem. Daj mi primer.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Aston_11 ::

To mi je zanimivo - neka alternativa ali pa samo povzetek iz patcha:

http://www.webupd8.org/2010/11/alternat...

lp

Brane2 ::

Saj, tole je začetek.

Sedaj se bo vnela debata s primeri in protiprimeri in stvar se bo upam da stabilizirala do vključitve v 2.6.38...
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Brane2 je izjavil:


Seveda, da gre spat. Ampak ti se vedno ne ves, kdaj bo sel proces spat in kdaj se bo zbudil. :) V tem je cela tezava.


Seveda veš. Proces gre spat v trenutkui read-a, če iskani podatki niso v RAM. Zbudi se, ko so prebrani in ko scheduler misli, da bi ga bilo pošteno zbudit.

Ti ne ves kdaj bo prsu TCP paket, ki je namenjen za tvoj proces, ki trenutno spi in caka, da pride kak TCP paket zanj. :) Tudi scheduler ne ve kdaj bo moral nek proces zbudit. Zbudit ga bo moral tocno takrat, ko bodo podatki iz diska prebrani, kdaj tocno pa to bo, pa nima pojma.

Brane2 je izjavil:



Ne mores predvidevat kdaj proces 'nuca vec CPUja', ker ga vedno nuca vec kot je potrebno.

Tega ne razumem. Daj mi primer.


V nekem trenutku en proces cakaj na input od userja in takrat ne dela nic pametnega, potem pa user pritisne enter in takrat se proces zbudi in zacne delati, takrat mu recimo lahko povecas prioriteto. Ne ves pa koliko casa bo potreboval CPU in kdaj bo sel spet spat. Proces bo vedno ponucal vse CPU cikle, ki mu jih das na voljo, ce mu jih das 500x vec, jih bo toliko ponucal, razen, ce se seveda prej ne iztece.

Brane2 ::


Ti ne ves kdaj bo prsu TCP paket, ki je namenjen za tvoj proces, ki trenutno spi in caka, da pride kak TCP paket zanj. :) Tudi scheduler ne ve kdaj bo moral nek proces zbudit. Zbudit ga bo moral tocno takrat, ko bodo podatki iz diska prebrani, kdaj tocno pa to bo, pa nima pojma.


In kaj s tem ? Saj procesa čas niti ne zanima izven koncepta "ko paket pride". Pravzaprav ga niti to ne zanima. Kar se njega tiče, je paket vedno tam...



V nekem trenutku en proces cakaj na input od userja in takrat ne dela nic pametnega, potem pa user pritisne enter in takrat se proces zbudi in zacne delati, takrat mu recimo lahko povecas prioriteto. Ne ves pa koliko casa bo potreboval CPU in kdaj bo sel spet spat. Proces bo vedno ponucal vse CPU cikle, ki mu jih das na voljo, ce mu jih das 500x vec, jih bo toliko ponucal, razen, ce se seveda prej ne iztece.


Ko čaka na tipko uporabnika, proces ne dela NIČ - njegova koda se sploh ne izvaja. Kakonaj bi potem pokuril več CPU časa, kot ga rabi, mi pa res ni jasno. Vsaj v smislu kot to pojmujemo pod normalnimi dogodki.

Če ti napišeš svojo rutino za keyboard, ki bi se izvajala v userspaceu in si zamisliš da boš to naredil s pollingom, potem je drugo.
Kot vem,gredo vsi klasični keyboard dogodki preko X11 dogodkov in ti so vezani na prekinitve.

Ti misliš, da se proces med čakanjem na IO vrti v prazni zanki ? Če ga butasto napišeš, potem že mogoče...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apache gre na GitHub

Oddelek: Novice / Ostale najave
335869 (3296) Ales
»

Google poganjata dve milijardi vrstic kode

Oddelek: Novice / Ostale najave
3013559 (6873) Randomness
»

Kodi OpenOffice in LibreOffice že opazno različni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
6514508 (11644) Icematxyz
»

Za razvoj Minixa poltretji milijon evrov

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
464393 (2454) Jst
»

Kako hroščati so odprtokodni programi

Oddelek: Novice / Varnost
415822 (3463) 64202

Več podobnih tem