» »

Fotoaparat za Panoramsko sliko

Fotoaparat za Panoramsko sliko

Lion29 ::

Pozdravljeni,

torej v bliznji prihodnosti bom rabil narediti ogromno panoramskih slik...

zato bi rad nabavil en fotoaparat ki to pocne preprosto, po moznosti z enim klikom...

ima kdo kaksno izkusnjo s tem?

med brskanjem zdaj sem zasledil ta dodatek za na leco

ima kdo kaj izkusenj? obstaja kaj cenejsega?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

msjr ::

Jest sem delal včasih z VR Pano works (naredil je direkt iz slik Quick time VR), ampak to je bilo res že nekaj časa nazaj, sem pogledal in nisem našel, da bi še obstajali. Na stojalu sem si označil kote in škljocnil 12-24 vertikalnih slik, uvozil v program in je avtomatsko naredil zelo kulturno panoramo.

Našel sem nekaj podobnega.

Drugače tista leča je bolj k... Kakšne kvalitete s tistim ne moreš dobit, ker je vsaj 10x slabša resolucija, se pravi z dobro kamero dobiš kvaliteto okoli 640x480 slike, kar pa je že premalo. Pri software lepljenju slik dobiš boljše rezultate.

Lion29 ::

kako si si oznacil kote na stojalu?

sicer vem, da se z lepljenjem da doseci boljse rezultate... sam to je en velik pain in the ass! sploh ce imas za narest dosti takih slik... jaz bi rad nekaj enostavnega... postavis na stojalo, kliknes naredis sliko in to je to... in program ki samo 1 sliko obdela in naredi flash panoramic movie...idealno

sem upal, da je vec foto navdusencev tle
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

msjr ::

Hja brez nič ni nič. Lahko greš v low quality in kupiš lečo, lahko v high in kupiš kamero (zelo drago).

Vmesna rešitev je lepljenje slik. Kote sem izmeril in označil z tankimi samolepilnimi trakci, sicer je prihajalo do manjših napak, a je bilo dovolj dobro za software lepljenje. Slike se morajo tako ali tako malo prekrivat.

Lion29 ::

ma sej, lih ta postopek slikanja... ko se moras natancno vrteti okoli...je full zamuden, potrebujes full potrpezljivosti in natancnosti... in potem se nekaj dela pri lepljenju

moj stari olympus vem da je omogocal ze na fotoaparatu orodje za lepljenje panoramskih... dokaj uporabno... ampak si moral biti zelo potrpezljiv


tak sistem s temi zrcali se mi zlo dopade, samo bi rabil slike vsaj 800x600 kvalitete... vec kot tolko ne bom rabil, manj pa je defiinitivno premalo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

RedDrake ::

Hojla!

Ne vem sicer kako zelo siroke in natancne panorame potrebujes, ampak nekateri sony aparati imajo opcijo "sweep panorama" vgrajeno.
Kar pomeni da ti samo tiscis shutter in obracas fotoaparat kot ti kaze na zaslonu in zna nastat solidna panorama :)
Tole sem ustvaril s sony A55 sicer (ki je nekako rang DSLR), ampak kot vem imajo tudi bolj kompaktni enako funkcijo.

Panorama z gradu


Za tak posnetek bi obicajno potreboval ze ZELO ZELO soliden fish eye objektiv :) Ni pa seveda 180 stopinj ...
Aja, seveda narejeno iz roke, brez stativa, ipd.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: VolkD ()

lexios ::

ma sej, lih ta postopek slikanja... ko se moras natancno vrteti okoli...je full zamuden, potrebujes full potrpezljivosti in natancnosti... in potem se nekaj dela pri lepljenju


Eh, najmanjši problem - kupiš stojalo pa je sam postopek slikanja precej hiter, na oko prekrivaš vsaj 1/3 slike in vrtiš v horizontali ali vertikali! Če je stojalo kolikor toliko solidno, in se ti roka ne trese (ali uporabiš časovni zamik) ni nobenih problemov in v končni lepljenki dobiš že pretežno pravokotno panoramo, sicer pa Photoshop reši kakšne loke in črnine...

Ne pozabi na AE / AF LOCK... Lepljenje spet ni tak problem, najde se kak "Panorama Maker" software, Canon ga ima nek osnoven software za panorame celo priložen med driverji na CD-ju (pa tudi sam firmware na fotkiču pri večini proizvajalcev ima že nek Panorma guide, ki pomaga s prekrivanjem...je pa to večinoma nepotreben kič, če imaš stojalo!)... Je pa res lepljenje bolj zamuden del! Kvaliteta avtomatike ni ravno pro in se na večjih povečavah vidijo anomalije lepljenja, je pa več kot zadovoljiva za normalne "printe"!

Pol so pa tu novi sony in samsungi (če se ne motim ...pa mogoče še kakšni) z "Sweep panorama" funkcijo (evo, RD me je prehitel). Klikneš in zavrtiš fotkič, done... Solidno, a z lepljenjem lahko dosežeš lepši končni efekt!

Lion29 ::

ja sej to je problem... pravilno zavrteti fotkic...stojalo seveda imam... ampak jaz bi rad neko avtomatiko...ker sem sam malo manjprakticno spreten tip...mi take procedure, kjer je potrebna natancnost in potrpezljivost, povrocajo precejsnje preglavice...

ce bi imel za narediti 5 takih panoram, se nebi pritozeval... ma jih ziher bo par sto ali vec..
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

RedDrake ::

Lion29, kaksno panoramo tocno potrebujes?
Full 360 stopinj?
Z enim klikom nimas druge sanse kot tisto leco ki si jo nasel sam. Ne razumem pa zakaj bi bil resolucijsko omejen.
Ce tisto stvar napopas na kak z megapixli obdarjen fotoaparat bos imel precej veliko resolucijo ...
Ce pa je problem to predstaviti na netu, pa imho obstajajo free java zadeve, ki podpirajo poljubne resolucije.
Pa SW ki je to dobro stitchal sam je obstajal ze vec kot pet let nazaj ko sem se jaz s tem nekaj igral.
Danes pa so ocitno ze fotoaparati sposobni kar sami stitchati. Da ne omenjamo namenskega SW-ja.

Okapi ::

V bistvu je vse odvisno od tega, kako veliko ločljivost potrebuješ. Ker če ti je dovolj tista, ki jo uporablja Sony pri svojih samodejnih panoramah, je to daleč najbolj preprost način. Pritisneš na sprožilec in obračaš fotoaparat, kar v roki, nobenega stativa ne potrebuješ. Bolj preprosto ne gre. Dela do 270 stopinjske panorame. Evo, tule je še ena.



O.

Lion29 ::

rabil bom za slikanje notranjosti stanovanj (prostorov)...

@RedDrake: in ce pomislis, si omejen zaradi tega, ker ti iz ene slike naredi panoramsko... torej slika, ki jo naredis recimo z 8MP pride ven recimo 8MP/12 (za 12 slik).... ce pa lepis... pa je to dejansko 12x 8MP - nekaj ostanka od podvojenih robovih
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

RedDrake ::

Humm, glede na to da ti bodo za take interier shote placali vec kot dovolj, bos verjetno sposoben investirati v kaj takega potem
Auto pano machine.
Drugace isci automatic panorama ali robotic panorama, itd... ali rabis en lmgtfy.com link?

Pa ne misli da 12x8MP dejansko deluje. Prekrivnost mora biti cca 1/3 vsaj, ker objektivi pri robovih ponavadi naredijo precejsnjo svinjarijo in je tezko lepit skupaj. Uporabni so samo sredinski deli slik.
Pa tudi, ali rabis gigantske 50MPix+ slike? Ni problema, kak PhaseOne digital back na 6x6 aparat, pa si zmagu ;)

lexios ::

rabil bom za slikanje notranjosti stanovanj (prostorov)...


Defintivno DSLR! Pomojem pa je najboljša izbira tudi lepljenje! Po parih panoramah si že tolk zverbiran, da tisto obračanje in škljocanje s pravim stojalom sploh ni problem. Edina resna rešitev... Ravno zadnjič sem slikal nekaj podobnega in svetloba je glavni problem, slabša resolucija in avtomatika kompaktov v takih pogojih je kvečjemu minus! Drug problem s katerim imaš v zaprtih prostorih opravka pa so razne deformacije bližnjih objektov... Tist "sweep panorama" mode pride v poštev bolj za razne landscape fotke, kjer je objekt dovolj daleč! V zaprtem prostoru je stojalo must have!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

Okapi ::

rabil bom za slikanje notranjosti stanovanj
Potem bo tole boljši primer, ravno tako narejen v eni potezi s Sonyjen. Se tudi lepo vidi, da si pri panoramah prostorov zelo težko predstavljaš, kakšni so videti v resnici.



O.

Lion29 ::

ne rabim hude kvalitete slike (ceprav bi bila dobrodosla)....

v koncni fazi bi bil cilj imeti 5 takih kamer, ki z enim klikom resi zadevo... zato je cena, vsaj v startu bolj pomemben faktor

tale montaza iz uvodnega psota se mi zdi kr kul, sam ne vem kak se dejansko obnese... pa malenkost je predraga zaenkrat
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

swamigi ::

odličen program za delat panoramske slike je panorama maker 5,ki sem ga dobil z nakupom nikona p100.
Slike samo označiš in program naredi vse ostalo sam.

Tale fotoaprat je odličen za panoramske slike,ker si tretino zaslona zapomni staro sliko in potem se enostavno poravna pa je

primer
http://filesave.me/file/5300/Panorama-1...

Slikano s prosto roko z Urbana


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri fotoaparat do max 250eur

Oddelek: Kaj kupiti
111109 (910) Okapi
»

panoramski posnetek z nikon

Oddelek: Zvok in slika
7846 (742) jonynho
»

Digitalni fotoaparat Kodak z981 ali Nikon Coolpix L110

Oddelek: Kaj kupiti
142593 (2488) blazTHEmiš
»

Grafična kartica s štirimi izhodi

Oddelek: Strojna oprema
292313 (1714) Okapi
»

Virtualna predstavitev prostora

Oddelek: Programska oprema
171582 (1389) Vesoljc

Več podobnih tem