» »

Zvočniki v steni

Zvočniki v steni

stefko95 ::

Trenutno preurejam sobo in me je prijelo da bi si v steno dal zvočnike.
Sedaj pa me zanima kako naj sploh začnem, kakšni zvočniki kolk močni in podobno.
Pol bi meu pa še sub-fooferje tko da bi loka na škatli sedeu.

Hvala za vsak pameten nasvet.

TOP ::

kaj pa je foofer,morda si mislu wofer.:)) Zakaj bi dajal v steno,če jih lahko pritrdiš na steno.

stefko95 ::

opa ja mislu sm woofr :S am ja ne vem tko bi jih pač mel.
Da ne bo pomote woofer pride v box al kokr se pač reče pa na tla. nizkotonci pa bi bili v steni :P

TOP ::

Narobe.Wofer ti je nizkotonec,ki je v škatli in na tleh,v zid daš potle visokotonce ali srednje tonce.Wofer ali nizkotonec je bas po domače.

stefko95 ::

am no ja mal mešam besede pa tut nimam kej velik izkušn s tem tako da uprostite za napake.

St235 ::

Woofer in nizkotonec ni čisto isto. Mogoče malce mešam izraze ampak pod nizkotonec si predstavljam tiste base, ki pridejo vgrajene v klasične zvočnike in pokrivajo frekvence od 40hz naprej. pod woofer pa dejansko škatlo pod mizo z zvočnikom vsaj 30cm premera, ki poriva območje 20hz+.

Zvočnike vgradit v steno ni velik problem. Bistveno je, da jih daš dovolj prostora da dihajo. Visoko in srednje tonci sploh niso problem ker za jih rabiš luknjo take velikosti kot so tiste za doze. nizkotonci so mal večji problem ker je fino da imajo malo prostora za migat. S tem pokriješ frekvečni spekter od 40 Hz - 35 KHz. Potem rabiš nekje na tleh še woofer, da zapolni območje od 40hz

Jaz sem v moji sobi mel tako, da sem imel nizkotnice ugrajene v omaro (zadaj) in v mizo spredaj. Potem pa po 4 zvočnike v steni za vsak signal (torej skupaj 12). Center je bil klasičen zvočnik pod TVjem. Za woffer pa sem predelal Magnatov avtomobilski woofer z močjo 500w RMS. Upoštevaj, da moraš nekje napeljat še vse kable, ker nima smisla, da imaš vgradne zvočnike potem pa kablovje napeljano nadometno. Jaz sem imel to prednost, da sem dobil golo sobo brez tlakov in ometa in sem lahko po želji razbijal in polagal kanale.

Okapi ::

Woofer in nizkotonec ni čisto isto.
V resnici je isto. Kar ti misliš, je subwoofer.

S tem pokriješ frekvečni spekter od 40 Hz - 35 KHz. Potem rabiš nekje na tleh še woofer, da zapolni območje od 40hz
Se hecaš. 40 Hz je že tako nizko, da manj veliko ljudi niti ne sliši več. Če s stenskim zvočnikom prideš do 100 Hz pri neki uporabni glasnosti, si lahko srečen.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

jest10 ::

Okapi je izjavil:

Woofer in nizkotonec ni čisto isto.
V resnici je isto. Kar ti misliš, je subwoofer.

S tem pokriješ frekvečni spekter od 40 Hz - 35 KHz. Potem rabiš nekje na tleh še woofer, da zapolni območje od 40hz
Se hecaš. 40 Hz je že tako nizko, da manj veliko ljudi niti ne sliši več. Če s stenskim zvočnikom prideš do 100 Hz pri neki uporabni glasnosti, si lahko srečen.

O.

Vsak malo boljši glasbeni stolp komot igra 40Hz:P Povprečno sranje pa se spusti nekje do 50-60Hz.

Okapi ::

Mogoče na papirju, drugače pa je 40 Hz (pravih in primerno glasnih) odličen dosežek za velike hi-fi zvočnike.

O.

jest10 ::

Okapi je izjavil:

Mogoče na papirju, drugače pa je 40 Hz (pravih in primerno glasnih) odličen dosežek za velike hi-fi zvočnike.

O.

No moj stolp gre do 42Hz(sliši se do 36Hz, samo je jasno dosti tišje). 20cm sub pa do 35Hz(zvok se zazna od okoli 30Hz dalje)

Okapi ::

Že mogoče, od 60 Hz navzdol pa ti toni nimajo več ni skupnega s tistimi, ki jih je zaigral glasbenik.

O.

jest10 ::

In ti to veš, ker si jih že slišal ane?

Keyser Soze ::

Tale zna "it" kar nizko.:D

Drugače pa, kakšno reprodukcijo pa imata v mislih? Elektronsko muziko? Orgle? Glasbenik lahko namreč zaigra na marsikaj.

Kar se tiče pa zvočnikov v steni, sem tudi sam pred to dilemo. Ali jih dam v steno ali rajši na steno. Razmišljam namreč o eni dobri kopiji Magico Minijev, kateri v steni nikakor ne bodo prišli do izraza :).

Same driverje pa še kolebam med neko normalno ceno in kvaliteto ter ponudbo pri nas (Terna v Prulah). Je namreč tako, da so razlike med nekimi normalnimi driverji in tistimi za bajne denarje bore majhne. Sploh če ti uspe skompenzirat napake driverja z ustreznim ohišjem in pasivnimi kretnicami.

V bistvu bi avtorju teme predlagal, da malce pobrska po kakšnih audio forumih (npr. hiendfi.com) in se potem na podlagi finančnega stanja odloči za ustrezno opcijo (iskreno, kakšno kitajsko robo za v steno). Vse ostalo pelje samo do blaznih komplikacij in do tega, da nikoli ne zaključiš zadeve.
OM, F, G!

zavajon ::

Človeško uho naj bi idealno slišalo zvoke 20Hz - 20kHz, a v resnici je ta razpon precej manjši.
Kar se ojačevalcev tiče, so dandanes vsi sposobni reproducirati v tem območju, tudi USB mp3 playerji. Vendar pa so redki zvočniški sistemi, ki bi bili zmožni predvajati pod 50Hz. Kar pa niti ni pomembno, ker itak nihče ne sliši teh frekvenc. Pa to, da ne gre verjeti deklariranim specifikacijam, je znano že vsaj 50 let.

Glede dajanja zvočnikov v steno pa, jaz nizkotoncev ne bi vgrajeval, ker ima pri teh svojo vlogo tudi ohišje. Pa ne samo zaradi nizkih frekvenc, ki bi jih zaprt prostor gotovo dušil. Za twitterje pa po mojem najbrž ne bi bilo problema.

Seveda bi te audiofili zaradi take izjave križali, kajti zvočniki morajo biti 0,8974 m od stene, na višini .... :D

St235 ::

Okapi je izjavil:

Woofer in nizkotonec ni čisto isto.
V resnici je isto. Kar ti misliš, je subwoofer.

S tem pokriješ frekvečni spekter od 40 Hz - 35 KHz. Potem rabiš nekje na tleh še woofer, da zapolni območje od 40hz
Se hecaš. 40 Hz je že tako nizko, da manj veliko ljudi niti ne sliši več. Če s stenskim zvočnikom prideš do 100 Hz pri neki uporabni glasnosti, si lahko srečen.

O.


Glede na to, da se ne pogovarjamo o računalniških zvočnikih tipa 10000W za 20€ se seveda da prit o frekvenc ki so dosti nižje od 100hz. Če je nekdo pripravljen preštemat celo sobo zato da si postavi zvočnike upam, da je pripravljen tudi odkeširat kakih 1000€ za le te. V nasprotnem primeru se pa se strinjam s tabo, da ni potrebe po kompliciranju in naj na zid nabije zvočnike od stolpa ali statega compa in ne izgublja časa.

Mogoče sem bil malo neroden pri razlagi zgoraj. Seveda ni bilo mišljeno, imaš sub zato, da poslušaš 20hz, ampak da zapolniš frekvenčno območje. Ampak z zvočniki za 200€ ki se kitijo z napisom 35hz-20ghz tega niti pod razno ne dosežeš. Mislim,da so THX standardi pod 80hz, kar z solidnim subwooferjem lepo dosežeš. nizkotonec v zvočniku pa kup deklariranim številkam tega realno ne bo dosegel.

hvala za razjasnite viz izrazov. Torej tisto pod mizo bomo rekli je subwoofer uno na steni so pa nizkotonci. problem rešen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Keyser Soze ::

Vsekakor je težko vgradit nizkotonec v steno, razen če imaš nizkoprofilnega, kar pomeni vgradne globina okoli 7cm npr. V vsakem primeru pa moraš narediti v steni box. Brez tega ne bo šlo.
OM, F, G!

St235 ::

Nizkotonec se definitivno ne splača ugrajevat v steno. Jaz sem jih imel v škatli, ki je bila maskirana v omaro/mizo. Subwoofer pa tako ali tako rabi svoje mesto na telh, ker ga večino časa bolj čutiš kot slišiš.

jest10 ::

Vendar pa so redki zvočniški sistemi, ki bi bili zmožni predvajati pod 50Hz. Kar pa niti ni pomembno, ker itak nihče ne sliši teh frekvenc. Pa to, da ne gre verjeti deklariranim specifikacijam, je znano že vsaj 50 let.


Če si ti gluh ok. Večina nas ni.

Scorpia ::

Vsak zvočnik je sposoben igrati tudi 1hz in vsak ojačevalec (torej nima veze kateri sistem je) spraviš na 1hz. Kot je en povedal, je uprašanje kako igra zvočnik pri tej frekvenci in koliko da glasnosti. Ker vsak zvočnik je sestavljen tako skupaj z ohišjem, da igra tiste frekvence kar se da najboljše. Tiste nižje frekvence igra, ampak lahko da zelo potihoma oziroma da se ne more primerjat z boljšim sistemom. Ampak igra pa!
Lepo se posnemite program, ki predvaja vse te frekvence in boste videli da zvočnik igra tudi na 1hz. Ampak z glasnostjo ne pretiravat, raje dajte potihoma, ker bo pri 1hz kar dosti ven mebrano premikalo. Če boste dali preveč naglas (čeprav ne boste slišali) boste zvočnik skurili. Pa vsak zvočnik se po svoje odziva, odvisno od njegovega hoda.
////

Keyser Soze ::

St235 je izjavil:

Nizkotonec se definitivno ne splača ugrajevat v steno. Jaz sem jih imel v škatli, ki je bila maskirana v omaro/mizo. Subwoofer pa tako ali tako rabi svoje mesto na telh, ker ga večino časa bolj čutiš kot slišiš.

Zakaj se ga ne splača definitivno?

Sploh ni res. Lejga, horn, v tleh.
Marsikateri proizvajalec (tudi bolj znana imena) izdeluje "in-wall" subwoferje. Omejitev je samo v tvoji domišljiji.
OM, F, G!

St235 ::

Moja ocena ne splača je bila vezana na to kako veliko luknjo rabiš v steni/tleh in na stroške, ki so s tem povezani. Nikakor pa ne da je nemogoče.

Scorpia ::

Woofer v steni ne igra tako dobro, kot v lesenem ohišju. Če se že da woofer v steno, je boljše narediti leseno ohišje in skupaj z zvočnikom ugraditi. Kajti te stene, v hišah so so vse luknjaste in ne nudita dovolj izolacije, ki jo woofer nujno potrebuje. Woofer je že občutljiv pri portu, kaj šele da zvok uhaja skozi kako plast stene, kjer za njo ni nič? Sicer bo igralo, ampak bo pri kakšnih frekvencah obupen.
Ko sem gledal wooferje v steno, so stene bile iz čistega betona in lepo oblikovane. Zvočniki srednjetonci (tukaj nizkotonci) za v steno imajo drugačno mebrano in ne rabijo spet take površine. Če se bo dal kakšen pocen papirnat zvočnik, se bo mebrana ukrivljala, če ne bo imela dovolj prostora za sabo kar upliva na kvaliteto zvoka. Sam za večino nas je to neslišno. So pa ok tudi dražji avtomobilski zvočni sistemi, za v steno, zaradi tudi same strukture. Sam da so ti zvočniki bolj narejeni za ''free air'' in rabijo za seboj veliko površino. Zato se te zvočnike več kot 13cm, ne splača v steno dajati. Večji zvočnik ne bo in ne bo hotel igrat kot more, če nima primerne površine.
////

Keyser Soze ::

A za "open baffle" je že kdo slišal? Pa kakšne enote uporablja folk.

P.S.: Ejga, tapravga free air zvočnika.
OM, F, G!

Scorpia ::

Na avtoakustiki.com je en pred leti naredil nekaj podobnega in je bil navdušen. V techno market imaš slišat tak zvočnik, sej igra lepo, sam nič posebnega glede na to kolk prostora vzame :D
////

Spajky ::

zavajon je izjavil:

Vendar pa so redki zvočniški sistemi, ki bi bili zmožni predvajati pod 50Hz. Kar pa niti ni pomembno, ker itak nihče ne sliši teh frekvenc


Ne bluzi ! Res dobri zvočniki morajo iti do 25Hz (-10dB), kajti najnižji uradni ton v glasbi je 27,5Hz (ton subkontra A), klavir, cerkvene orgle etc.) in ga normalni ljudje čisto normalno (sicer tišje) čujemo ... Ton E (prazna struna na normal 4str.bas kitari) pa ima npr.cca. 41Hz, na oni 6-strun je pa to H (enih 30Hz osnovni ton) ... tolko na znanje ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

stefko95 ::

nekatere zanima kakšno glasbo bom poslušal:
elektroniko :P

am ja pa subwoofer bo na tleh to definitivno.
hvala vam za te odgovore me pa še zanima kje kupujete zvočnike.

stefko95 ::

am ja pa loh tut mal svetujete katere zvočnike kolk močne kolk razpona...sm mislu met 2x 500watn subwoofer.

jest10 ::

Imaš namen ozvočiti manjšo dvorano? Ker 2x500W(jasno pravih, ne tega heca pri računalniških zvočnikih) je dovolj za celotno sosesko.

stefko95 ::

jest10 je izjavil:

Imaš namen ozvočiti manjšo dvorano? Ker 2x500W(jasno pravih, ne tega heca pri računalniških zvočnikih) je dovolj za celotno sosesko.


jaz sm mislil sub woofre za v avto te bi mel.
ja gre se pa za 1 sobo :P pa meu bi jih na računalnik prklopljene. me pa zaneima kakšn oječevalc bi rabu če ga rabm

jest10 ::

Glede na tvoje odgovore raje pozabi na vse skupaj in si kupi par zvočnikov, če si res zelo želiš pa tudi aktivni sub. Ker drugače boš v 99% naredil katastrofo, tako po zvokovni, kot po denarni plati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

St235 ::

Priklop avtomobilskega sub-wooferja ni ravno enostaven. Ojačevalci (stereo alu surround) nimajo ojačanega izhoda za sub-woofer, ponavadi zato, ker za sub-woofer potrebuješ več moči kot za ostale zvočnike skupaj. Torej za sub-woofer boš rabil posebej ojačevalec. Avtoojačevalec ne pride v poštev zaradi napajanja. Rešitev bi bil kak stereo ojačevalec z ustrezno kretnico in bridge načinom ali pa namenski mono ojačevalec. Pazi tudi na to, da imajo avtoojačevalci ponavadi zelo nizko impedanco (2 ali 4 ohme) hišni ojačevalci pa 8 ali celo 16. To dvoje kombinirat pa ni zdravo če ne veš kaj počneš. sicer pa tudi tvojih 2x 500W je verjetno dosti bolj realnih 2x200 RMS ali celo manj.

Rabil boš torej osnovni ojačevalec, ki bo napajal stenske/namizne zvočnike. Ta ojačevalec mora obvezno imet izhod za sub. Zraven tega boš rabil še namenski ojačevalec za subwoofer.

Po pravici povedano se strinjam z Jest10. Rajši kupi 2.1 zvočniški sistem, ker drugače bo žalost. Sploh ker kot kaže nimaš praktično nič izkušen z avto in sobno akustiko.

stefko95 ::

prosi bi če mi lahko svetujete katere zvočnike. jaz se gledal te: http://www.car-audio.si/avtozvocniki/gr...
potem pa kakšen ojačevalec za 2x200 watna subwooferja

teh zgoraj omenjenih zvočnikov bi imel okoli 10 po celi sobi

St235 ::

Stefko sploh bereš kaj ti govorimo? Linkaš avto zvočnike, napajal jih boš pa z hišnim ojačevalcem? Pa imaš ojačevalec na katerega boš lahko priklopil 10 zvočnikov? al boš po ene tri v isto luknjo zatlačil? Ne me narobe razumet, to se vse seveda da, ampak je treba vedet kaj delaš. A ne bi bilo boljše postavit sistem, ki bo dejansko surround (5.1, 7.1) kot zvočnike nametat po celi sobi?

Poglejmo teoretično. Recimo, da po dva tale zvočnika zaporedno vežeš na izhode ojačevalca. S tem boš dobil impedanco 8ohm na par zvočnikov in 220W RMS. Torej boš rabil ojačevalec ki bo pri 8ohm zmožen dat ven 220w RMS po kanalu. Torej skupaj 1080w RMS pri 8ohm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težave z aktivnim wooferjem

Oddelek: Zvok in slika
13902 (741) Scorpy84
»

sestava kvalitetnega 5.1 srs domačega kina

Oddelek: Zvok in slika
4613775 (12521) krepki
»

Domača izdelava zvočnika :-> (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
17236280 (19739) čuhalev
»

[5.1] multimedijksi zvočniki 10k - 30k SIT (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
19926642 (10728) Hrenowsky
»

woofer vs nizkotonec

Oddelek: Zvok in slika
164251 (3898) BluPhenix

Več podobnih tem