» »

oporoka....kako?

oporoka....kako?

Klemenn ::

torej zdej ko je nejc umrl mi je dalo malo misliti....še posebno ker se je ubil z motorjem...SLIŠAL sem da je njegova mama v bolnici - od šoka ki ga je doživela ko je zvedela....

pa se mama sigurno prepričuje da je vse ona kriva ker mu je pustila da si kupi motor...itd....

pa me zanima kako je z oporoko? recimo jaz nameravam spomladi dobiti motor...pa upam da ga bom....pa ČE se nekje razkantam...ne bi rad da moji starši takole mislijo...

s kakšnim načinom...oz kako bi si lahk dal delati oporoko? ....lahk tudi kaki drugi način...da bi starši dobili to pismo/videokaseto/cd/dvd....po moji smrti....:\

DavidJ ::

Em... fant, kaj mislis s tem? Oporoka je listina s katero poves, komu kaj po smrti zapuscas in ne, kdo je kriv za tvojo smrt...

Ce hoces narest oporoko pojdi k notarju. Pa atku rec nej da eno mesecno placo, ker jo bos rabil. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

perci ::

Niti ni treba hoditi k notarju.

Najprej moraš biti oporočno sposoben (star 15 let in sposoben za razsojanje).

Potem pa si izbereš eno izmed vrst oporok. Zate bi prišlo v poštev par variant:

-lastnoročna oporoka - oporoka, ki jo moraš lastnoročno napisati in podpisati (torej ne sme bit natisnjena) - ne rabiš nobenih prič

-pisna oporoka pred pričami - oporoka, ki jo oporočitelj podpiše v navzočnosti dveh prič in pred njima izjavi, da je to njegova poslednja volja; na oporoko se podpišeta tudi priči; sestavek lahko napiše kdorkoli, le podpisati ga mora oporočitelj

-sodna oporoka - pri tej gre za to, da ti oporoko sestavi sodnik pristojnega sodišča, ti pa jo prebereš in podpišeš, nakar se podpiše še sodnik

-mednarodna oporoka - zelo podobna sodni oporoki, vendar z manjšimi spremembami (npr. ob podpisu morata biti prisotni dve priči)

-notarska oporoka:

1. oporoka sestavljena v obliki notarksega zapisa - po ustni izjavi oporočitelja (tebe) sestavi notar notarski zapis.

2. pisna oporoka, ki jo oporočitelj izroči notarju - gre za oporoko, ki je sestavljena po standardih notarskega zapisa in jo notar potrdi in s tem dobi lastnost notarksega zapisa.

To so v glavnem vse vrste rednih oporok. Obstaja še malo morje izrednih vrst oporok, vendar se mi jih ne da vseh obravnavat, pa tudi v poštev ne pridejo pri tebi.

Samo še nekaj glede prič. Priča ne more biti kar kdorkoli. Priča mora biti poslovno sposobna oseba (to tvoji prijatelji niso), znati pa morajo seveda brati in pisati.
Prav tako pa priče ne morejo biti osebe, ki so z oporočiteljem v določeni krvni ali osebni povezanosti. Seveda pa oseba, ki sicer izpolnjuje ostale pogoje za priče, ne more biti priča glede določb oporoke, s katerimi je zapustnik naklonil kako pravico njej.

Upam, da ti je to razjasnilo osnovne pojme.

IMHO bi šel jaz za vsako oporoko k notarju, lahko pa pač napišeš en sestavek na list papirja (vendar vedi, da moraš na roko napisat), se podpiši in to je to. Potem pa še spravi nekam, kjer bodo to tvoji starši v primeru tvoje smrti (bognedaj) našli.

Sicer pa moraš vedeti še nekaj. V primeru, da nisi napisal oporoke, pride do zakonitega dedovanja. To pomeni, da se deduje po dednih redih. Glede na to, da verjetno nisi poročen in nimaš lastnih potomcev, so tvoji edini dediči po drugem dednem redu itak tvoji starši.

LP Peter

perci ::

hornet: sicer je to, kar si napisal res glavni razlog za napravo oporoke, vendar vseeno nimaš čisto prav. V oporoki lahko napišeš tudi kake stvari, ki nimajo veze s tvojim premoženjem. Konkretno poznam primer, ko je oče naredil samomor in v oporoki napisal, da je njegova hči kriva za to, da se je ubil. What a parent.

Tomi ::

Tale tema mi pa ni prav nič všeč. Po eni strani te zanima skuter, ki potegne veliko več, kot ga lahko obvladaš, po drugi strani pa se bojiš, da bi se ti kaj zgodilo.
To po moje samo pomeni, da nisi dovolj pripravljen za vožnjo po slovenskih cestah. Jeba pač, samo jaz bi na tvojem mestu pošteno premislil, kako in kaj.
Kar pa se tiče same oporoke, verjetno se ti je ne izplača delati, ker je predraga, pa še smisla nima, če imaš urejene dedne zadeve. Kaseto pa lahko posnameš sam in jo daš kolegu, ki jo dal dotičnemu, če se ti kaj zgodi.
Sicer pa dovolj o tem. Je tema že tako depresivna.
metrodusa.blogspot.com

Klemenn ::

perci: ne gre se za dedovanje..to nej itaq dobijo ta stari...gre se za to da če se meni kaj zgodi...naj vejo da je to moja in izključno moja krivda in niti najmanj njihova

tomi: ti pa tut lahk mal popustiš...si že slišal kdaj za nesrečo? ali pa kaj če se jaz vozim po predpisih pa se en z avtom zaleti v mene? .....??? ....sicer pa midva sva vedno imela...in bova imela nesoglasja:\

Tomi ::

jebediah: kakor jaz vem, je bila kriva neizkušenost. Ker je menda vozil res pravilno, samo je imel še dosti vertikalne in horizontalne razdalje, da bi se lahko umaknil. Res je pa, da je imel motor samo 2 dni.
Po drugi strani sem pa sam tudi včasih čisto trd, ko mi nekdo naredi na cesti nekaj nepričakovanega, in ne odreagiram najbolj pravilno. Kolesarji smo pač "izsiljibilni".

Sem slabo prebral tvoj post. Tako da se prvi del mojega odgovora nanaša na Nejčevo nesrečo, drugi je pa splošen. Samo po moje je to, da misliš, da se ti bo kaj zgodilo, neumno. Potem ljudje sploh naj ne bi živeli, ker se lahko ubiješ tako doma kot zunaj.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

Klemenn ::

še enkrat preberi.....:\ ...jaz ne pričakujem da se mi pač MORA nekaj zgoditi...in tudi če se mi...jaz bi le rad da starši VEDO da oni niso krivi....ker jih preveč cenim:\

msmiha ::

Mislim zdaj ko se je Nejc zaletu delate ne vem kaj vse iz tega. Na cestah pa letno umre ne vem koliko 1000 ljudi. Za tiste pa vam je vseeno sedaj pa ko se je Nejc zaletu pa vsi sam njega vidite, pozabli ga boste pa itaq čez eno leto, ne bo noben več za njega vedu. Če pa motorja ne obvladaš pa se vozi bolj počasi od omejitev in v okiro tistega kar boš 100% lahko obvladal.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: msmiha ()

Kaboom ::

msmiha: dober podpis k takem postu :D

v glavnem, jaz se tudi vidim v nejcu... in sem se odločil da ne bom postal pop zvezda, ker to bi me po moje ubilo >:D >:D
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

whatever ::

Tudi Rudana je skoraj.:D

SkIDiver ::

Jebediah tvoja glava nikakor ne bi smela upravljat motor na cesti. Tako razmišljanje je pogubno. Polej bi lahko tud jz kako oporoko napisal oz. pismo, ki bi ga moji starši dobili v primeru moje smrti. Da bi jz tako razmišljov kot ti razmišljaš bi me že pokončalo. A si ne znaš rečt, da boš preživel? Kljub temu, da nekdo drug tebe podre na motorju se da temu tudi izognit. Vse je stvar kako hitro reagiraš, kako hitro ti v stresni situaciji delujejo možgani. Če bi pa rad videl o čem govorim se lahko z mano pelješ v LJ in nazaj. Brez dobre pameti ni zdravo sesti za volan ali na motor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718896 (15531) kloko
»

Oporoka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910726 (8101) Vikking
»

Oporoka ter želje za pogreb

Oddelek: Loža
91939 (1209) pegasus
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734451 (29565) erkgheoruugh
»

Dedovanje gotovine

Oddelek: Kaj kupiti
2712227 (11537) Ziga Dolhar

Več podobnih tem