» »

Linux-Začetnik

Linux-Začetnik

«
1
2

mihy11 ::

Hočem si dol potegnit linux pa nevem kje pa kao mi lahka kdo use razloži??

AndrejS ::

http://www.ubuntu.com

Maš live CD - lahko probaš brez namestitve - dol potegneš , zapačeš na CD in zaženeš OS iz CDja.

mihy11 ::

AndrejS je izjavil:

http://www.ubuntu.com

Maš live CD - lahko probaš brez namestitve - dol potegneš , zapačeš na CD in zaženeš OS iz CDja.



Aha vreduu...Ma kdo še kak nasvet..

jest10 ::

Ozeroma še boljše, naložiš preko Wubi

KaRkY ::

Mislim da je najboljša ideja VirtualBox pa kaki mesec uporabljaš v VirtualBoxu kaki ubuntu potem pa se odločiš a je to zate ali ni. Nekako tako sem tudi jaz naredil potem pa ko sem se odločil namestiti sem se dokončno odrekel Windowsem:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

mihy11 ::

KaRkY je izjavil:

Mislim da je najboljša ideja VirtualBox pa kaki mesec uporabljaš v VirtualBoxu kaki ubuntu potem pa se odločiš a je to zate ali ni. Nekako tako sem tudi jaz naredil potem pa ko sem se odločil namestiti sem se dokončno odrekel Windowsem:)



kak pa to narediš potem??

jest10 ::

mihy11 je izjavil:

KaRkY je izjavil:

Mislim da je najboljša ideja VirtualBox pa kaki mesec uporabljaš v VirtualBoxu kaki ubuntu potem pa se odločiš a je to zate ali ni. Nekako tako sem tudi jaz naredil potem pa ko sem se odločil namestiti sem se dokončno odrekel Windowsem:)



kak pa to narediš potem??

Glej ker kot kaže res nimaš kaj dosti izkušenj ostani raje pri Live CD ali Wubi.
Jaz ti jasno bolj priporočam Wubi. Tukaj linux inštaliraš enako kot katerikoli program, ko se ga naveličaš pa enako pobrišeš.

Zero0ne ::

mihy11 je izjavil:

Hočem si dol potegnit linux pa nevem kje pa kao mi lahka kdo use razloži??


Izvorna koda jedra Linux je na voljo na www.kernel.org . Ampak ti verjetno sprašuješ o operacijskem sistemu GNU/Linux, ki je glavni uporabnik jedra Linux. Popularne in začetnikom prijazne distribucije operacijskega sistema GNU/Linux so:

gNewSense - http://www.gnewsense.org/
Debian GNU/Linux - http://www.debian.org/
Fedora - http://fedoraproject.org/
Ubuntu - http://www.ubuntu.com/
uname -o

mihy11 ::

Zero0ne je izjavil:

mihy11 je izjavil:

Hočem si dol potegnit linux pa nevem kje pa kao mi lahka kdo use razloži??


Izvorna koda jedra Linux je na voljo na www.kernel.org . Ampak ti verjetno sprašuješ o operacijskem sistemu GNU/Linux, ki je glavni uporabnik jedra Linux. Popularne in začetnikom prijazne distribucije operacijskega sistema GNU/Linux so:

gNewSense - http://www.gnewsense.org/
Debian GNU/Linux - http://www.debian.org/
Fedora - http://fedoraproject.org/
Ubuntu - http://www.ubuntu.com/



to ja jest si bom naložil ubuntu

Zvezdica27 ::

lp,

zdaj ne vem če si res 11 let star ali samo malo hecaš tle...

vsekakor prej probaj LiveCD, če ti ves hardware dela iz prve. Če ti, pa če maš net, samo naloži in se uči. Karkoli, priporočam ubuntu, seveda zadnjega 10.04

zz

Iluvatar ::

Mogoče malo off-topic: Zakaj si se odločil, da boš uporabljal ubuntu?
Čisto tako iz firbca ali ker ima sošolec, ki je "advanced" in ga priporoča ali, ker so ti všeč vse vizualne stvari, pa rotiraš namizje ko kocko, ali...

Res me zanima.

Zero0ne ::

Se pridružujem vprašanju. Ubuntu v bistvu ni najbolj primeren za začetnike, ker vključuje cel kup ne-Proste programske opreme, kot je naprimer Flash (Prosta alternativa: gnash), Firefox (Proste alternative: Epiphany, GNU Icecat, Chromium) in Linux-kernel-generic (Prosta alternativa: Linux-libre). Za začetek priporočam popolnoma Prosto distribucijo GNU/Linuxa, kot sta gNewSense in Debian GNU/Linux.
uname -o

bluefish ::

Za začetek si res prenesi neko LiveCD distribucijo (naj bo to (K)Ubuntu, Fedora,...), da boš videl, če ti način dela paše. V nadaljevanju pa bodisi namestiš preko Wubi ali v virtualni mašini.

mihy11 ::

Iluvatar je izjavil:

Mogoče malo off-topic: Zakaj si se odločil, da boš uporabljal ubuntu?
Čisto tako iz firbca ali ker ima sošolec, ki je "advanced" in ga priporoča ali, ker so ti všeč vse vizualne stvari, pa rotiraš namizje ko kocko, ali...

Res me zanima.



Tak sm se odločil ku pravijo,da je vredi...

misek ::

Zakaj Ubuntu? Zato ker v primeru težav na Google-u najhitreje najdeš rešitev. Vsaj moje izkušnje so takšne. Poznavalci Linuxa bodo sicer predlagali Debian, ampak ko se uporabnik obrne na njih s problemi pa je odgovor "vse je napisano v manualih".

hojnikb ::

mihy11 je izjavil:

Iluvatar je izjavil:

Mogoče malo off-topic: Zakaj si se odločil, da boš uporabljal ubuntu?
Čisto tako iz firbca ali ker ima sošolec, ki je "advanced" in ga priporoča ali, ker so ti všeč vse vizualne stvari, pa rotiraš namizje ko kocko, ali...

Res me zanima.



Tak sm se odločil ku pravijo,da je vredi...

Če igraš igre al pa če maš kake Windows Only programe potem bolje da ostaneš na Windows. Namest tazadne popravke, spucaj, pa bo tud Windows vredu.

Sicer pa če si res želiš GNU/Linux, pa začni z kakim (K/X), že zato ker je dost user friendly pa tud dobre forume majo.

Pa še ena n00b friendly stran, da spoznaš mal linux:
http://www.whylinuxisbetter.net/
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Moivre ::

Ste pa ubogmu fantu zatežil. Dajte mu pustiti, naj sam ugotovi ali je Linux zanj ali ne. Še vedno se lahko vrne na Windows, če bo hotel.
Ti si lepo naloži Ubuntu, po moji iskušnji boš najlažje prišel do pomoči lahko tudi v slovenščini na forumu ubuntu.si.

Meizu ::

Če je res star 11 let potem verjetno Linux ne bo zanj ;)

fosil ::

Tole si poglej
Tako je!

KoMar- ::

mihy11 je izjavil:

Hočem si dol potegnit linux pa nevem kje pa kao mi lahka kdo use razloži??

Predkorak bi bil "obvladovanje tipkovnice". Linux ni za "povržneže" ;)

BigWhale ::

Zero0ne je izjavil:

Se pridružujem vprašanju. Ubuntu v bistvu ni najbolj primeren za začetnike, ker vključuje cel kup ne-Proste programske opreme, kot je naprimer Flash (Prosta alternativa: gnash), Firefox (Proste alternative: Epiphany, GNU Icecat, Chromium) in Linux-kernel-generic (Prosta alternativa: Linux-libre). Za začetek priporočam popolnoma Prosto distribucijo GNU/Linuxa, kot sta gNewSense in Debian GNU/Linux.


Kaj hudica pa ima ne-prosta programska oprema z zacetniki?

In po kaksnem kljucu smatras Firefox kot ne-prost in Chromium kot prost?

mihy11 ::

Meizu je izjavil:

Če je res star 11 let potem verjetno Linux ne bo zanj ;)



star sem 13let...

Meizu ::

mihy11 je izjavil:

Meizu je izjavil:

Če je res star 11 let potem verjetno Linux ne bo zanj ;)



star sem 13let...


No ja, podobno. Anyway poskusi Linux Mint ali pa kar čisti Ubuntu bo še najboljše zate. Ampak v kolikor nisi ravno vešč učenja raznih ukazov prek terminala boš z Linuxom bore malo dosegel. Pripravi se tudi na dosti googlanja naokoli pri prvi uporabi ter par urc učenja osnovnih komand.

kow ::

Tudi jaz ti priporočam Ubuntu, predvsem zaradi številčne skupnosti, ki ti lahko pomaga, ko se bo zataknilo. In se ti bo:)

Potrudi se pisati slovnično pravilno, ker ti je potem večje število ljudi pripravljenih pomagati.

GeForce ::

Eh, jaz sem linux preizkusil pri 11-letih poleg Windows, sedaj 3 leta pozneje ni na disku niti sledu več o Windowsih :D
Aja, pa tudi meni se je zdel ubuntu kar "simpl", saj imaš 99% informacij na internetu

mihy11 ::

GeForce je izjavil:

Eh, jaz sem linux preizkusil pri 11-letih poleg Windows, sedaj 3 leta pozneje ni na disku niti sledu več o Windowsih :D
Aja, pa tudi meni se je zdel ubuntu kar "simpl", saj imaš 99% informacij na internetu



Aha vredi hvala za informacije...

Relanium ::

Ubuntu je najbolje (tudi najboj razširjen)
Najboljša opcija je Wubi, dobiš (skoraj) polnokrvni Ubuntu, pa še disk maš netotaknjen
(sam ena mapa na pogonu, ni se treba ubadat s particijami)

Moraš pač vedet da ima sam Linux dosti prednosti in pa tudi dosti slabosti.
Pa drugačno logiko
Upam da te bo prevzel

Drugače pa lepo da se beseda o linuxu širi :D

mihy11 ::

Relanium je izjavil:

Ubuntu je najbolje (tudi najboj razširjen)
Najboljša opcija je Wubi, dobiš (skoraj) polnokrvni Ubuntu, pa še disk maš netotaknjen
(sam ena mapa na pogonu, ni se treba ubadat s particijami)

Moraš pač vedet da ima sam Linux dosti prednosti in pa tudi dosti slabosti.
Pa drugačno logiko
Upam da te bo prevzel

Drugače pa lepo da se beseda o linuxu širi :D


Jst tudi upam,da me bo prevzel...

GeForce ::

Samo mal morš bit "sitn", da ga neboš že pr taprumu problečku (večino se jih da z par ukazi rešit) izbrisal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GeForce ()

Meizu ::

mihy a igraš kej igre?

Zero0ne ::

BigWhale je izjavil:

In po kaksnem kljucu smatras Firefox kot ne-prost in Chromium kot prost?


Firefox ima ne-Prosto licenco za branding in uradno "priporoča" ne-Proste dodatke.

While the Firefox source code from the Mozilla project is Free software, they distribute and recommend non-Free software as plug-ins and addons.


Chromium je v celoti izdan pod licenco GPL, odstranjeni pa so tudi vsi googlovi backdoori in branding.
uname -o

BigWhale ::

Pretirano trdobucnistvo se ponavadi ne izplaca.

Novincu, zaceti razlagati o prostemu in tistemu bolj prostemu programju nima smisla. Pove se mu naj vzame eno distribucijo in jo namesti in pogleda kaj in kako.

Zero0ne ::

BigWhale je izjavil:

Pretirano trdobucnistvo se ponavadi ne izplaca.

Novincu, zaceti razlagati o prostemu in tistemu bolj prostemu programju nima smisla. Pove se mu naj vzame eno distribucijo in jo namesti in pogleda kaj in kako.


Če si inštaliraš npr. Ubuntu, je to preprosto zavajanje. Na njihovi strani z velikimi fonti piše "FREE!", v bistu je pa "free (for some values of free)". To je žalitev moje inteligence in žalitev vseh projektov za Prosto programsko opremo. Sam uporabljam GNU/Linux distribucije, ki jasno težijo k izključni uporabi Proste programske opreme. Tako gNewSense kot Debian glede uporabnosti in prijaznosti do uporabnikov prav nič ne zaostajata za npr. Ubuntujem ali Mandrivo in resno ne vem, zakaj še vedno priporočate te degenerirane distribucije.
uname -o

Icematxyz ::

Ne vem če je že kdo omenil. Pa bom kar tukaj zadevo navedel. A ste vedeli da je:

Our new Drupal Code of Conduct

Drupal povzel kodeks obnašanja od Ubuntu. Malenkost modificiran:

1. Be considerate
2. Be respectful
3. When we disagree, we consult others.
4. When we are unsure, we ask for help.
5. Step down considerately.

Drugače pa za moje pojme Ubuntu teži k temu da je v celoti FOSS. Pa tudi če tehnično gledano se lahko na inštalacijskem CD-ju najde na primer kakšen binarni firmware.

Ne zdi pa se mi Ubuntu degenerirana distribucija. Debian pa naj potem ne bi bil degenerirana distribucija? Ne razumem čisto tega. Debian in Ubuntu sta preveč povezana zaenkrat. Da bi lahko enega tako "trashal" drugega pa tako zelo toplo priporočal. To nima v tem trenutku smisla res.

Icematxyz ::

gNewSense pa tudi temelji na Debian in Ubuntu. Čeprav vidim da bodo se v verziji 3 odločili le še za Debian:

Will gNewSense 3.0 be based on Debian instead of Ubuntu, and why?

Yes, because:

* Debian separates free and non-free software better, so it's easier to make a fully free derivative out of it.
* Debian supports the architectures we want to support (e.g. MIPS).
* it suits our infrastructure better (easier development).


Kar v končni fazi pomeni, da niti Debian ne izpolnjuje vseh kriterijev, da bi se znašel na seznamu GNU/Linux distribucij, ki so v celoti FOSS. Sklepam da te še najbolj moti "komercialen moment"? Nenazadnje Mandriva in Ubuntu sta produkta dveh podjetij. Ubuntu in Debian pa zaenkrat za moje pojme nista tako različna s tega vidika. Kako bo pa v prihodnosti bomo pa seveda videli. Za moje pojme je Ubuntu GNU/Linux distribucija, ki teži k temu, da je v celoti sestavljena iz FOSS komponent. Da bi pa Ubuntu rekel v tem trenutku da je degenerirana distribucija. Debian pa toplo priporočal po drugi strani. To pa mi žal ne gre skupaj. Ker nima nobenega smisla.

Zgodovina sprememb…

mihy11 ::

Meizu je izjavil:

mihy a igraš kej igre?



ja občasno...

hojnikb ::

mihy11 je izjavil:

Meizu je izjavil:

mihy a igraš kej igre?



ja občasno...

Potem boš občasno na suhem :( Vsaj v primeru da namestiš linux na disk brez dualboota.

Offtopic:
Jao ste tečni s tem kar je free in kar je "free".
nekega 13 letnika pa res zanima če je OS/Programje izdano pod gpl licenco oz če vsebuje ne-proste dodatke :|
#brezpodpisa

poweroff ::

Niti ne - obstaja kar nekaj zanimivih iger za Linux: http://andrej.mernik.eu/igre/.

Seveda pa to niso tiste najbolj skomercializirane...
sudo poweroff

BigWhale ::

Zero0ne je izjavil:

Če si inštaliraš npr. Ubuntu, je to preprosto zavajanje. Na njihovi strani z velikimi fonti piše "FREE!", v bistu je pa "free (for some values of free)". To je žalitev moje inteligence in žalitev vseh projektov za Prosto programsko opremo. Sam uporabljam GNU/Linux distribucije, ki jasno težijo k izključni uporabi Proste programske opreme. Tako gNewSense kot Debian glede uporabnosti in prijaznosti do uporabnikov prav nič ne zaostajata za npr. Ubuntujem ali Mandrivo in resno ne vem, zakaj še vedno priporočate te degenerirane distribucije.


Ubuntu je free. Uporaba besede 'free' ni namenjena izkljucno Stallmanu. :)

Ce se tvoja inteligenca pocuti uzaljeno zaradi tega, potem je to problem tvoje inteligence.

Zvezdica27 ::

ah, dajte no... ubuntu je brezplačen, ni pa zastonj, seveda. Ostalo je pač preseravanje brez pomena.

probaj ubuntu. Res ga probaj, če boš dual-bootal ne bo nič, ker boš skoz v winse skakal. pač inštaliraš restricted extras in čao. Ali pa probaj Linux mint (ki je ubuntu + vse kar res rabiš). Po dveh mesecih boš not.

Zdaj al je nekaj zaprto ali ne je pa brezveze. Flash je zaprtokoden, a je brezplačen. Who cares. Naj porihtajo gnash pa bo, do tedaj pa mene nič ne moti.

In 95% problemov bomo rešili na slo-tech, če se boš navadil pisati, hehe

zz

Tarzan ::

11 let je že skoraj malo pozno za začetek dela z Linuxom. Ali z Windowsi. Ne razumem folka, ki reče, da je nekdo premlad, da bi začel delati v Linuxu. Mnogo 10 letnikov se znajde za računalnikom bolje od marsikaterega vseznalca, ki okrog starim mamam uničuje sisteme, pod pretvezo, da bo kaj popravil. Ne podcenjevat mladih, ki že od rosne mladosti tapkajo po tipkovnici in jih računalništvo zanima.

Če ima voljo do učenja, do odkrivanja česa novega, če ga zanima računalništvo, če ne obupa ob prvem problemu in mu ni odveč pobrskati po navodilih, potem se bo v Linuxu več kot odlično znašel.

Kar pogumno. Če ti Ubuntu ne bi bil všeč, poskusi še kako distribucijo, poglej kako izgleda KDE, kako Gnome, raziskuj. Na Windows sistemu si dosti bolj omejen. Če nisi oseba, ki 20 ur na dan preždi za zaslonom igravši igre, potem Linux priporočam. Z nekaj truda boš načeloma lahko prepričal vsako igro, da bo vsaj za silo delovala tudi na Linuxu. Ali ti bo res do tega je pa drugo vprašanje, po mojem, da ne. :)

Zero0ne ::

Zvezdica27 je izjavil:

ah, dajte no... ubuntu je brezplačen, ni pa zastonj, seveda. Ostalo je pač preseravanje brez pomena.


Ne, ni preseravanje. "Free" v "Free software" se nanaša na prostost, ne na ceno.

probaj ubuntu. Res ga probaj, če boš dual-bootal ne bo nič, ker boš skoz v winse skakal. pač inštaliraš restricted extras in čao. Ali pa probaj Linux mint (ki je ubuntu + vse kar res rabiš). Po dveh mesecih boš not.


GNU/Linux Mint je Ubuntu + cel kup neproste in nepotrebne navlake, ki jo itak lahko v ubuntuju inštaliraš z enim klikom.

Zdaj al je nekaj zaprto ali ne je pa brezveze. Flash je zaprtokoden, a je brezplačen. Who cares. Naj porihtajo gnash pa bo, do tedaj pa mene nič ne moti.


Ne gre za odprtost, ampak za prostost.
uname -o

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero0ne ()

BigWhale ::

Zero0ne je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

ah, dajte no... ubuntu je brezplačen, ni pa zastonj, seveda. Ostalo je pač preseravanje brez pomena.


Ne, ni preseravanje. "Free" v "Free software" se nanaša na prostost, ne na ceno.


Ubuntu se nima za Free Software. Ubuntu je pac free. A ne razumes tega?

Lawler_ ::

Piše lepo na njihovi strani. Ubuntu is, and always will be, absolutely free.

PARTyZAN ::

Pač ne šteka, da 99,9% uporabnikom to ni religija.

brodul ::

Free software is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of 'free' as in 'free speech', not as in 'free beer'.

Ubuntu ter sploh pa Mint ne sledita ravno tej filozofiji. Sam s tem ni nič narobe, dokler se tega zavedaš ter si nek povprečen uporabnik. Pač to je neka nova era, novih linux uporabnikov, ki jim je bolj pomembno da je sistem brezplačen, kot pa free. Nič narobe.

Za začetnika je IMO najbolj primeren Mint. Sploh za takšnega, ki hoče imeti vse brezplačno ter se hoče stvari počasi spoznat.

Če se hočeš hitro naučit linux in maš preveč časa vzameš gentoo. Tudi pri licencah je čisto drugačna zgodba.
Jaz naprimer poleg "standartnih licenc" sprejemam še te tri: dlj-1.1 PUEL AdobeFlash-10.1 .
Pa se nočem šopirit, ker še nimam vseh/večino stvari razjasnjenih.
Pa ne odganjat bogega 11 letnega začetnika, če želi probat linux.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

BigWhale ::

brodul je izjavil:

Ubuntu ter sploh pa Mint ne sledita ravno tej filozofiji. Sam s tem ni nič narobe, dokler se tega zavedaš ter si nek povprečen uporabnik. Pač to je neka nova era, novih linux uporabnikov, ki jim je bolj pomembno da je sistem brezplačen, kot pa free. Nič narobe.


Glavna tezava je v tem, da treba na stvari gledati pragmaticno. Se nevem kako svobodna in prosta programska oprema ni prav nic koristna, ce je neuporabna.

Trenutno lahko izbiras med bolj ali manj delujocim Adobe Flash pluginom ali pa gnash playerjem, ki crkne takoj ko naletis na flash 10, in v precej precej primerih se s flash 8 in 9. :)

Poldi112 ::

brodul je izjavil:


Ubuntu ter sploh pa Mint ne sledita ravno tej filozofiji. Sam s tem ni nič narobe, dokler se tega zavedaš ter si nek povprečen uporabnik. Pač to je neka nova era, novih linux uporabnikov, ki jim je bolj pomembno da je sistem brezplačen, kot pa free. Nič narobe.


Posploševanje. Osebno se nimam ravno za povprečnega, niti novega uporabnika, pa me vseeno nervira Debianovo čistunstvo glede "free". In ko mi potem recimo spletna banka ne deluje v Iceweasel in moram ročno instalirat Firefox na Debiana kar malo pomislim, zakaj ga sploh uporabljam.

Da bi bil pa Debian enako user friendly kot Ubuntu je pa tudi bolj kot ne smeh. Saj res večino stvari hitro narediš, samo mu do Ubuntuja vseeno manjka precej celofana. Če mu ne bi, Ubuntu ne bi bil tako popularen.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

overlord_tm ::

Na koncu dneva je vazno da stvari delajo, ne katero licenco imajo :)

Zero0ne ::

overlord_tm je izjavil:

Na koncu dneva je vazno da stvari delajo, ne katero licenco imajo :)


Jah, zaradi take ignorance ima Microsoft psevdo-monopol nad desktop OSi. Važno je tudi, da se zavedaš, kakšne so tvoje pravice in ali software, ki ga uporabljaš, spoštuje temelje GNU ideologije.
uname -o
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu za naslednje leto napoveduje 5% delež na novo prodanih računalnikih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11227264 (23681) Daedalus
»

Ubuntu - za, proti

Oddelek: Operacijski sistemi
355756 (4967) Zero0ne
»

GNU/Linux, GNU plus Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
163553 (3129) Zero0ne
»

Mandriva preživela, izšla nova verzija

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3913104 (11275) Icematxyz

Več podobnih tem