» »

Koga ima AMD za norca?

Koga ima AMD za norca?

1
2
3 4

Gre^gor ::

Komot se zniza voltazo. In tud underclockat se da, samo ne z vsemi platami. U glavnem - zakaj bi bil nestabilen z nizjo voltazo? Pac nizas do kolikor potegne. Ce ti procesor recimo dela na neki visji hitrosti z default, je pac logicno, da na stock lahko dela z nizjo voltazo. Je veliko primerov pasivnega hlajenja Intela in tudi AMDja, samo poiskat jih je treba.
Throttle itak pride v postev samo ce ti hladilnik crkne pa da mas navito - al pa vse skup dol vzames kot so enkrat na tom'sgayhardware delal.
A ti mislis, da ce pustis na stock hitrosti in znizas voltazo, da se ti bo procesor grel na 55+ stopinj? HALO?! Probej enkrat pri svojem ventilator ugasnit, znizat voltazo za 0.1v pa bos vidu kok se greje - nic.

TheJack ::

Trdi: Ne razumeš.

Dejansko sem prepričan, da ti za 200 jurjev pošljejo 2800+ na dom.


Ne ti ga ne. Ker ga nimajo. Ker ga nimajo kje dobiti. Veliko je ljudi (podjetij) na svetu, ki so za P4 2.8 GHz dejansko pripravljeni dati blizu 200 jurjev. Zelo veliko. Verjetno več kot 100 000. In ti ljudje lahko P4 2.8 GHz dejansko tudi dobijo. Gredo ponj v trgovino ali ga naročijo. That simple.
Veliko je tudi ljudi na svetu, ki so pripravljeni za podobno zmogljiv procesor (kar Athlon 2800+ gotovo je) istotako dati blizu dvesto jurjev. Recimo da je takšnih ljudi 50 000. Povpraševanje na trgu za prav tem procesorjem brez dvoma obstaja. Moje številke so celo pretirano nizke najbrž (ne vem pa ne, ker blage veze nimam v koliko primerkih se ta roba dejansko prodaja). AMD bi lahko torej po tvoji logiki že jutri prodal recimo 50 000 procesorjev. Pa jih ne bo. Ker jih nima. Ker jih nima kje dobiti. Ker še niso narejeni. Ker od Athlona 2800+ obstaja le par samplov. Pa če teh 50 000 ljudi ponudi miljon zanje. Ali pa dva milijona. Jih kljub temu jutri ne bodo dobili. Pa če se na glavo postavijo. Ker 50 000 Athlonov 2800+ NE obstaja. AMD jih nima od kje vzeti. Ne more jih pričarati. Najprej jih mora narediti. Zato ti AMD tega procesorja do začetka 2003 NE bo prodal. Morda če boš ponudil RES visoko ceno, ti bodo poslali kakšen inženirski primerek. Ampak to so že ekcesi. Ostalih 49 999 potencialnih kupcev tega procesorja pa svojih Athlonov 2800+ ne bo dobilo do januarja. Ker ne obstajajo.

Razumeš sedaj? Ekonomske zakonitosti pač. Se vidi, da mlajša generacija nikoli ni živela v socializmu, kjer so bile konstantne omejitve na strani ponudbe.

Še en citat s Tom's Hardware: The sample processor does reveal some special aspects, however: for all of the CPUs with the Thoroughbred B core (from Athlon XP 2400+ up to XP 2800+), the thermal diode doesn't work. This means that when there's a cooler defect, the motherboard will not be able to protect the CPU. A correct measurement of the die temperature is not possible. j

To verjetno pomeni, da TBred B core sploh še ni videl finalne verzije, kajti AMD obljublja, da bo, ko bodo procesorji enkrat na trgu, termalna zaščita delovala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

Mr.B ::

Cena :
P4 1.8 A BOX je cca 50.000Sit
XP1800 cca 27.000sit +hladilnik (minimum hladilnik za 6.000 sit)

P4 1.8A navijem na 2400MHz kar je ekvivalentno XP2400 , ki stane ups ga v slovenskih cenikih še ni , najbljižji je XP2200 ki stane cca 53.000 sit + hladilnik seveda. HMM a ni prednost navijanja ravno to da pridobim na performancah , a se mi cena , ki je zato potrebna ne dvigne , ups ampak najbljižji AMD je dražji. Da ne omenim ceno , ki bi jo bi bilo potrebno prišteti če bi hotel XP1800 naviti na XP2400 . Razen tistih izjem , ki imate nekako opcijo home made variant vodnih hlajenj , jih je bore malo , ki bi bili pripravljeni plačati za vodno hlajenje. Z zračnim itak nebi uspeli razen če bi imeli nekaj turbin in se saj soseska nebi pritoževala nad vašim strojem....Pa tist ki kupijo najcenejši XP itak ne nameravajo kaj takeka storiti , saj finančno niso zmožni..

Drugo so ti kao testi . AMD si v NOBENEM primeru ne bi privošil da bi dal prvič procesor ven , ki bi imel PR nekako tako kot je bi Cyrix 200 , ki je sicer po office aplikacijah bil enak 200MMX-u , ko pa si odpru eno igro ali pakaj računal , pa je bil na nivoju P133. Nekje zgoraj je nekdo to hvalil da je bil Cyrix bistveno boljši od Intla. Da ne omenjam serviserjo , ki so se samo križali ko so dobivali sisteme Cyrixa 200 na servis......
Po drugi strani pa AMD ne bi dal PR tak ki bi bil extra larg ravno zaradi tisti zavajanj itd , ki bi jih dosegel , oz bi prišel na nivo Cyrixa , im bi se zameril še tisti skupini AMD-fenov ki kupujejo AMD razno zaradi logo AMD inside , ali karkoli..

Potem pa so tu tudi tisti ki trdijo AMD XP 2000 , je pravi overkil proti P42.0A , halo a ste kdaj razen grafov gledali tudi cifre in preračunavali koliko je razzlika ? Veste človeške oči so zelo moteč faktor , še sploh če ti naredi graf tak , da je na levem robu Intel s 151FPS-ji , da desnem robu slike pa AMD s svojimi 155FPS-ji. HM pa res tisti štirje FPS-ji gor ali dol . HALO ! dejte no med svojim testom malo z miško pomigati , pa boste vidli da bo razlika večja , kot štiri FPS-je. Razlika je nikakva , oz. če boste kakšno sekundo preden se bodo končali nalagati kaki programi , kliknili na kako ikono , bo odperanje tega programa res bistveno počasneje,,,, Torej lahko rečemo da AMD postavlja PR proti Intlu in ne obratno. Sicer glej prejšni odstavek.

Prav tako so zanimivi razni strokovni testi z grafičnimi in ostlimi oblikovalskimi ali računskimi testi. Mate prav da je AMD tam po PR ratingu hitrejši , ampak le do takrat , ko koda ni optimizerana , torej podpira standard , in ni optimizerana za podpor SSE-2 , a je kdo kaj rekel , AMD XP rating je sedaj nekje tam uzadi....

Pa malo v vednos za kar mislim da nebo prvič. Intel in AMD se poserje na ljudi v raznih forumih.
Če niste opazili P4 1.6A -P4 1.8A -P4 2.0 A , imajo isto ceno.Torej pri tej kao tekmi za MHz bo intel prodal svoji 1.6A pred pol leta ali 1.8A za isto ceno nekemu dellu ali HP-ju , pa bo samo prodaja teh bila večja ,kot AMD proda kompletno paleto vseh svojih procesorjev. Sicer pa vsi vejo da je procentualnih kupcev Intlovega ali AMD-jevega paradnega konja zanemarjivo majhna , ampak intel jih saj lahko dobavi , medtem ko pa AMD tega ne more. SIcer Intel ima svoj P4 delujoč na krepkih 4G+ , kaj bi rekli , ko bi intel rekel , ti procesorji bodo dobavljivi v tretjem kvartalu naslednjega leta....Sicer je pa kao papirne procesorje delal tudi sam , ampak on si je lahko to privoščil , amd pa prav tako. Sej kot sem omenil , se AMD ali Intel na tisti procent ljudji na raznih forumih poserje , ker smo niko in ništa , pa če damo Slovenijo , ki bi protesterala zaradi papirnega procesorja , bi jo ignorerali vsi , saj če samo finančno pogledate , je Evropa svetovno sekundarni trge , kaj pa je Slovenija v evropi , da ne omenimo v svetu ,...pičkin dim (oprostite izrazu)
Sicer bo firam kupila raje intlov stroj , s celerončkom in 845G , kot pa AMD inside , ker bo tudi ta stroj še vedno premočen za tisti Exel , da ne omenim , raznih cliperskih programov , ki še vedno najraje laufajo W98 ali še raje dos , na kakšnem P100, itd.

Najbolj se mi smešno zdi , ko ljudje kupijo svoje stroje , pa zraven kupijo najcenejšo ,ao Najboljši nakup grafiko razreda MX400 , ko pa lahko v svojstari stroj vtaknjejo 9700PRO , pa jim pride ceneje kot novi stroj , pa še več FPS.jev bodo imeli .Čez leto dni pa bi razliko ki si jo prišparal pri nakupu novega stroja plus še malo ki bi ti prinesla stara plata procesor in ram , kupiš stroj , ki bi imel saj 50% več FPS-jev kot straoj ki si ga mislil kupiti pred enim letom, že pri igranju eno leto strih igric , da ne omenajmo sedaj novih. Gopodje malo po testih poglejet koliko FPS-jev dobiš z MX ali konkretno kartico , res da si ob nakupu imel grafično kartico s 64MB prav ste prebrali 64MB ,... , ampak ko bi presedlali iz Quakea na UT2003 bi pa se nekaj zelo zanimivega zgodilo , najprej bi morali zmanjšati ne samo resolucijo , ampak tudi kvaliteto prikaza ......potem pa bi ata reku , ja sine sej si dal tolk denarja pa še vedno igraš igrice na 800x600 , pa nič lepe niso.

SIcer v zgornjem odstavku nobenemu še ne priporočam nakupa 9700 Pro kartice , ravno zaradi težav z AGP8 , kjer sicer vse kaže na težave s samo ATI-jevo kartico , manj pa da ja nebi omenjali VIA-chipseta . Sicer Sis-om naj nebi bilo toliko težav. Zakaj pa omenjam 9700 , ker bo čez eno leto bore malo matičnih plošč , ki nebi podperale AGP8x , kot tudi serial ata ....pač malo naprej razmišljajte. Dejstvo je da s trenutno najpočasnejšim procesorjem , ki se ga da dobiti v trgovini , razen seveda VIa ali transmeta , lahko igrate z 9700 vse do danes izdane igre , pa pika.
Nakdo bo rekel , pa ja , jaz pa mu bom rekel , poglej , večina ljudi ima 17" monitor , retki imajo več .Povprečne resolucije so še vedno 800x600 , čeprav v večini primerov so že tudi 1024x768. Ja koliko ljudi pa poznaš ki igra igre , ki zahtevajo visok FPS na resoluciji 1200x1024 ali več. Jaz sicer igram UT na resoljuciji 1200x1024 , v nobenem primeru pa negrem online igrati pri tej resoluciji. PS Pa nimam 9700 !



Povzetek pa naredite drugi , hvala.

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

tejo ::

In nauk te teme? Komur ni vseen, če za enako hiter procesor da še 1x več, kupi AMD, kdor ma denarja tolk da si z njim še rit briše, pa kupi Intel, vse o nestabilnosti in gretju AMD-jev je pa navadna bedarija, AMD ni stabilen nič manj kot Intel, gretje pa ni problem, daš pač boljši ventilator in za isti denar kot stane Intel dobiš en enako hiter AMD, plato in ram!

TheJack ::

Ne, to ni nauk te teme. Nikakor. Zakaj sem jo napisal in o čem naj bi tekla beseda, sem napisal tako v prvem postu kot še večkrat potem. Ampak izgleda, da sem imel (v prvem postu) prav: ljudje dolgih postov preprosto ne berejo (z izjemami), ampak jih le na hitro preletijo, da vidijo ali je avtor za AMD ali za Intel (zakaj bi človek moral gojiti ljubezenska čustva do ene korporacije in sovražiti njene konkurente, mi nikoli ni bilo zelo jasno). In potem pišejo, kaj imajo oni doma, kaj se bolj splača kupiti (s tem, da je to izgleda kar univerzalno pravilo - vsi naj kupijo ''optimalno'' konfiguracijo - one size fits all. Da imajo ljudje različne potrebe in pričakovanja, jih ne gane), pa čeprav ta tema nima nič (vsaj po mojem naj ne bi imela) z nakupovalnimi nasveti.

Da ponovim. Ta tema naj bi govorila o grdih marketinških trikih AMDja in o njegovem tehnološkem zaostajanju za Intelom (kaj ima s tem ''optimalni nakup'' Athlona 1600+, ki je na trgu že eno leto in je vse prej kot tehnološki edge, mi je huda uganka). Jaz seveda nikomur ne morem (in nočem) zapovedovati, o čem naj piše. Ampak človek bi si mislil, da ste se po 1000000000 temah na vižo, ''naj kupim Intela ali AMDja'', že malce naveličali. Well, live and learn.

Pa brez zamere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

tejo ::

Ja na začetku je že blo tko, kar pa se od sredine naprej dogaja pa ni več glih to. Nategujeta pa itak oba, če pa firma predstavlja svoj izdelek ko še ni v serijski poizvodnji se mi pa ne zdi nateg, a pol so vsi avtomobilski sejmi en hudo velik nateg...

TheJack ::

Eh, kaj čmo... Sem pač hotel enkrat začeti še kakšno malce drugačno (in globjo) HW debato, pa mi izgleda ni prav uspelo. Pa drugič morda.8-)

TheJack ::

če pa firma predstavlja svoj izdelek ko še ni v serijski poizvodnji se mi pa ne zdi nateg, a pol so vsi avtomobilski sejmi en hudo velik nateg...


V tem primeru ni šlo za predstavitev (kar bi bil preview), ampak za review, torej čisto konkreten test oziroma več njih. Pri reviewih se pa predpostavlja, da je izdelek že na trgu, oziroma bo vsak čas. Je Avto Magazin morda že testiral (govorim o testu, ne o kakšnem predogledu nekje v Franciji) novega megana? Sejem je nekaj, testi pa nekaj čisto drugega. Na E3 je tudi na ogled veliko iger, ampak kaj bi si mislil o igričarski reviji, ki bi sedajle objavila test (z oceno in vsem) Dooma 3? Nič lepega verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

Gre^gor ::

Zalost je pa to, da bomo v nasi ubogi drzavci dobil vse te tanove procesorje za casom pa po zasoljeni ceni itak...tko da kaj se sploh sekiramo :)



AMD Athlon XP 2000+/266 FSB Processor CPU - OEM 2000+/ 1.67GHz, AX2000DMT3C -$99
Special Deal!! Intel Pentium 4 2.0AGHz 512K Socket 478 Processor 400MHz Processor Bus OEM - $159

-

AMD Athlon XP 2000+ 1.666GHz Processor Retail
w/Fan and Heatsink, 3 Years Manufacturer Warranty - $105
IntelŽ PentiumŽ 4 Processor (Northwood) 2.0A GHz, 400MHz FSB, Socket 478 Retail
w/Fan and Heatsink, 512KB Cache, .13u - $160

-

ATHLON XP 2000P+ (1.67GHz) 29.000 34.800 SIT
INTEL P4 2.0A GHz 512Kb BOX 47.500 57.000 SIT

Brane2 ::


Ta tema naj bi govorila o grdih marketinških trikih AMDja in o njegovem tehnološkem zaostajanju za Intelom....



AMD uporablja marketiške trike in tehnološko zaostaja za Intelom.
Here, I said it :D

Če je pa cela ta razlaga nastala zaradi tega, ker folk tega ni priznal, pol pa to hitro priznajmo in zaključimo temo :\

TheJack ::

:D

Ne ni nastala zaradi tega. Nastala je iz dveh razlogov. Prvi je ta, ker se mi je ravno zahotelo nekaj napisati in se mi je to zdela primerna tema, drugi pa ta, ker sem mislil, da bo imel še kdo kaj za povedati o tem. Morda kakšno globokoumno o splošnem položaju na trgu desktop procesorjev.
Sicer pa moram po tem, ko sem se še enkrat sprehodil čez celo temo, priznati, da le ni tako hudo. Kar nekaj pametnih in tehtnih postov je bilo. Morda pride še kakšen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

tha_man ::

Na XBit Labs se je pojavil test XP2800 na nForce2. Ok, sicer še nobenga ne moreš kupit, sm vseeno - nForce2 zgleda zelo zelo obetavno, pravzaprav je ravno tisto kar bodo novi Athloni potrebovali da se bodo spet lahko kosali z Intelom ko pridejo ven. Check it out.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

TheJack ::

Testa na xbit še nisem videl, sem pa prebral veliko ostalih (Tom, Anand, Tech Report...).

Tudi meni se zdi, da bo nForce2 precej dobra zadeva. Predvsem zato, ker bo odlična alternativa Vii, katere čipseti so po mojem najslabši in najbolj problematični na trgu sploh. Ker je VIA do sedaj več ali manj suvereno obvladovala trg čipsetov za Athlone, so se po mojem prav zaradi tega začele širiti govorice o nezanesljivosti in problematičnosti Athlonov. Ampak krivec za to po mojem niso bili procesorji, ampak čipseti. Z nForci2 (če so res tako zanesljivi, stabilni in brez združljivostnih težav, kot trdi nVidia) se zna ta negativni imidž AMDjevih sistemov zelo popraviti.
Bral sem namreč na AT, da so pri nVidii dotični čipset tako dolgo testirali in preizkušali (zato je baje zamudil), da bo stabilen kot skala in brez združljivostnih težav in problemov sploh (khm...).
Čeprav sem bral (prav tako na AT), da kar se dolgotrajnosti in natančnosti testiranj ter preizkušanj tiče (tako procesorjev kot čipsetov in plat), nihče ne seže Intelu do kolen (berite članek o obisku pri Intelu na AnandTechu).

borchi ::

spomn se Intelovega PIII 1.133! tolk o oh in sploh in super testiranju, ki ga oh in sploh in super intel izvaja. pa še ene par večjih bugov je blo pri intelu. pa pri amdju tut!

VSAK procesor ma VEČ bugov.
l'jga

dr.J ::

No, meni grejo tile AMDjevi paperlaunchi že pošteno na živce. Sicer sem pristaš AMDja, ker pač moje aplikacije na njihovih procesorjih zaradi močnega FPUja resnično 'sekajo' in seveda posekajo prav vse Intelove P4-ke. Zdajle v službi kupujemo nove mašine - pa kakšno konfiguracijo naj izberem, če nič od predstavljenega ni za dobiti? Čez recimo dva meseca pa bo, takrat pa bodo ravnokar kupljene mašine že malo zastarele.

Navsezadnje lahko kupim tudi Intela. In AMDju gredo zaradi vsega zavlačevanja delnice že pošteno navzdol.

Jure2k ::

Glede stabilnosti nforce-a 2 pa tkole, ne vem, kako bo s stabilnostjo, ko bo stvar zrela za prodaja ampak trenutno je čipset nestabilen in zato ga še ni na policah. Čez kakšen mesec, do novega leta 100% pa ga bodo do konca spolirali in polovili še preostale hrošče, vendar močno upam, da bodo dosegli večjo stabilnost na račun hitrosti. Kar se tiče VIA čipovja je baje tudi KT400 zelo stabilen, ampak ne vem, bom u ponedeljek dobil in prečekiral.

TheJack ::

borchi: Serijo člankov o testiranju famoznega P3 1.13 GHz si lahko prebereš tule. Zadeva se bere (v znanem Tomovem slogu) kot kriminalni roman.:D Te pa pisanje tudi spomni na to, kako drugačne razmere so bile takrat.
Rad verjamem, da tisti procesor ni šel čez standardno serijo testov, poleg tega pa je bil navaden paperlaunch. Takrat je šlo Intelu pač precej za nohte. Danes so stvari drugačne, glede ekstenzivnosti testiranja (in posledično zanesljivosti komponent) Intelu dejansko ni para. Do naslednje krizne situacije....

dr.J: Kliči na AMD in jih vprašaj, če imajo kaj inženirskih promerkov zate, kot so predlagali nekateri tule... :D Khm... ja, verjamem da se tebi ne zdi smešno.

Jure2k: Upam da bo nForce2 hudo močno stabilen in neproblematičen. Ker če ne bo, je njegov obstoj dejansko nepotreben.

glede stabilnosti: Ne gre le za stabilnost samo. Prav tako pomembna je neproblematičnost in združljivost čipseta z vsemi komponentami. Primer: veliko jih je, ki pravijo, da so njihovi Viini čipseti popolnoma stabilni in neproblematični. Ampak ne gre le za to. Njihov sistem je morda stabilen, ker imajo zelo običajne komponente v računalniku, s katerimi so Viini testerji svoje čipsete gotovo preizkusili (čeprav so imeli Viini čipseti v preteklosti problem celo s SB Live!). Hud problem pa zna nastopiti pri redkejših komponentah (raznih kontrolerjih, eksotičnih mrežnih karticah....itd.), kjer se zna zgoditi, da bodo premalo pretestirani čipseti z njimi delali težave. Združljivostne. Hec pa je v tem, ker take komponente velikokrat uporabljajo prav razni službeni kompjuterjih. In v firmah, kjer je čas denar, si preprosto ne morejo privoščiti takih problemov. Si predstavljaš, da kupiš recimo 100 komputerjev, potem pa ugotoviš, da se posamezne komponente v njih ne razumejo med sabo, zato se ti kompjuterji konstantno sesuvajo? Zoprno in zelo drago. Zato firme raje plačajo malo več za Intelove sisteme, kjer je možnost kakršnihkoli težav znatno manjša. Intel pač porabi precej časa (znatno več kot Via, pa tudi več kot vsi ostali) za testiranje in preizkušanje čipstov in ostalega z vsemi možnimi, še tako eksotičnimi komponentami.

Če koga zanima, sem tole našel na AnandTechu:

These systems are validated using test scripts that generate over 1 million tests per day. For every CPU and chipset that is validated Intel ends up performing approximately 1 billion tests in their SV labs. From what we’ve been told, this is the most rigorous set of validation requirements that any chipset vendor imposes on their products which may explain why Intel is often much later to the game when introducing new features such as DDR or PC133 SDRAM support.

For example, Intel’s Enterprise Platforms & Services Division let us in on just how much of a validation effort went into their SCB2 motherboard. That particular board is representative of what normally goes into server motherboard validation.

The board was extensively validated in 5 operating systems (most motherboard manufacturers do 2, some with different languages, some perform extensive tests under 4 OSes) and “power on” tested in a few other operating systems as well.

The board was also tested with:

Over 15 memory modules
Over 4 Fiber channel cards
Over 10 Network cards
5 SCSI controllers
More than 5 CD/DVD drives
More than 10 hard drives
More than 7 removable media devices
More than 10 different reference cases
Multiple input devices, tape drives, and modems

These boards face over 10,000 hours of validation which ends up being almost 1.5 years of pure testing before they’re able to be sold.


Če koga zanima cel članek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

PassTrough ::

Fantje, na kratko : z 1. Junijem 2003 bomo o " AMD " razpravljali kot danes o " 3Dfx ", če to NE bo res plačam vsem uporabnikom SLO-TECH-a po 1 UNION ali 1 LAŠKO pivo na ZABAVI pri meni doma !!!

lp in brez HUDOMUŠENJA in PRENAPENJANJA ker škodi zdravju - MINISTRSTVO UPOZARJA !!!!

lp Primož0:)

tha_man ::

Držim te za besedo :D
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

PassTrough ::

OK !!!

Upam da bo vsaj UNION do takrat ZDRŽU !!!!

lp Primož0:)

TheJack ::

Močno upam da ne. Brezplačno pivo je sicer fino, ampak še raje pa kupujem procesorje po normalnih cenah.

Tomi ::

Tako AMD kot Union bosta leta 2003 stala in poslovala. Samo da bo Union postal član poslovne skupine Pivovarna Laško.
In če boste kaj pili, pijte vsaj pivo. To, pa se ve, katero je edino.
metrodusa.blogspot.com

Jure2k ::

Hja, pridem na pivo, ampak ne verjamem, da bo AMD tako na lahko crknil, res je, da ima velike probleme, ampak vseeno. Kdo bi ga po tvojem mnenju kupil? Intel sigurno ne, ker mu AMD koristi (antimonopol in te zadeve). Verjetno misliš, da bo propadel, kot naprimer pri nas TAM. Ne verjamem! Spomnimo se pred časom, kako je bilo z intelom, ko so kraljevali Athloni in so ga še intelovci posrali z 1.13 GHz P3 procesorjem. Vsaka firma ima vzpone in padce in to je tudi sedaj. Še nekaj mislim, da niti slučajno AMD nima večjih težav, kot jih je imel takrat Intel, saj XP athloni niso popolnoma zastareli oziroma nimajo kakšnih usodnih napak. Paperlaunchi pa so bili, so in bodo tudi v prihodnosti... Mene ne motijo preveč, ker vsaj vem pri čem bom čez pol leta, če se splača kupiti novo plato, kako je z združljivostjo...
Gledam pač s svetle strani >:D

nodes ::

Ja kdo bo kupu AMD? nVidia, samo da lansira torpedo NV30.

||_^_|| ::

Amerika ga bo kupla pol bomo pa mogl sam AMD proce kupvat po OGROMNI ceni al pa bomo os zla in bomo temu primerno raketirani>:D

PassTrough ::

TheJack, to si dobr povedu, ampak tud če bodo AMD-jevci ta nove procije lansiral za maso, vedi da cena ne bo MAJHNA, ampak nasprotno VISOOOOOOKA!!!

lp Primož0:)

PassTrough ::

Hja, sej ne navijam za nobenga od dveh proci GIGANTOV, ampak PIVO ob bazenu, savni in kakšni prelestni deklini ( ji bomo dal NFS 6 za vozt ), se bo pa vseeno prleglo, pa proklet resn mislm !!!

lp Primož8-)

root987 ::

za pivo se bomo se zmenli, zdej pa k poslu(postu).


paperluncerju so sramota za obe firmi. vendar pa bo amd vseeno se stal takrat. zakaj to vem??? ker se amdju preprosto nebi splacalo razvijati nove procesorje ce se ti(2800+ & frends) nebi prodajali. saj so vendar delniska druzba, tem pa je zlat samo kapital. razvoj pa ni poceni.

glede tega da je intel tehnolosko superijornejsi. morda...po GHz. XP sistem smo videli v praksi. vemo da deluje. sploh pa po moje intel ter amd za procesorje pri katerih je enota zvisana za samo 100mhz sploh ne delajo. po moje samo navijejo, povecajo napetorst ter dodajo malenkost bolsi hladilnik. in 1,2, 3.....tu je 2900+!!! bravo! navijmo ceno za se kake 20k. edini pravi napredek je v laboratorijih to pa je predvsem takrat ko zmansajo jedro za xxx mikronv ter dodajo nove ukaze.

Za konec pa se ena izmed znanih paper-kar-koli-že.

Ko je pred nekaj leti amd prehitel intela, je intel porabil miljone da je dokazal da mhzji niso vse. sedaj, amd dela to, intel pa preprecuje potrosnike da so mhzji ter ghzji sveti gral procesorjev.

Sploh pa, kaj se sekiramo. Kar koli jamramo, jokamo, tarnamo, pa ne vem kaj vse se, nobena izmed podjetij nebo spremenila svoje strategije v dobro potrosnistva. Zakaj?? pred nekaj meseci sem pisal nvidii da bi naredili programibilne pixel ter vertex shaderje za gf4mx serijo. odgovor??? "gf4mx serija ni bila zasnovana za igranje, za to imate gf4 serijo. gf4mx je za (POZOR!)pisarnisko delo." naj mi kdo pri vragu razlozi zakaj rabim gf4mx za pisarnisko uporabo??? za pisarno bom vzel integrirano graficno kartico ne pa gf4mxa!!!!

lekcija: nobeno podjetje nebo spremenilo NICERAS za dobro potrosnikov.

tako. povedal sem. ce komu ni kaj jasno, naj pove.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

StarY ::

stalin: tole kar si napisal je en cisti BULLSHIT.

Ce bo podjetje hotelo obstati na dolgi rok, bo moglo se marsikaj narediti za potrosnika. Ce pa ne bo, bo pac propadlo, ker ne bo nihce kupoval njihovih proizvodov.

Ker imamo opravka z IT sektorjem, kjer so potrebna ogromna sredstva za razvoj novih tehnologij, se lahko razvoj le-teh zavleče, in v tem primeru gre samo za tehniko obrazložitve inferiornega produkta. Pac ti niso povedali naravnost, da trenutno nimajo konkurencnega produkta v tem segmentu, ampak so si pac izmislili svojo (ceprav dosti neumo) razlago.

Podobno se dogaja pri dvoboju Intel-AMD.

root987 ::

heh, torej ti pricakujes da bo amd, intel, nvidia, itc. zaradi nas kej spremenil?????? prosim te lepo. pa recimo. se odlocijo da bojo. a ves kejk jih bo stalo prestrekuriranje podjetja?? samo, a ni res tste, da navijejo???? kejkr vem(da, od kar sm to brav je z dovgo tk da to se lahko motim) je intel pri nekaterih procesorjah samo navil potrebne stvari. amd se bo se vedno drzav svoje XP "enote". ko pa bojo (ce bojo) intela prehiteli pa bojo spet sli na tehniko: vec megahercev bolje je(torej sedanja intelova tehnika).

nobeno tk vlko podjetje ni kaj posebij prijazno do kupca.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Ikarus ::

The Jack

Tvoj otvoritveni post je boljše napisan in bolj informativen kot večina člankov v Monitorju. Da ne omenjam, da je zastonj :-)

Sicer se pa deloma strinjam - nisem ravno strokovnjak - ampak na oko AMD malce spominja na Apple, ki se je zadovoljil s svojo tržno nišo do 5%, ima četico fanatičnih in napol versko mahnjenih privržencev in zelo zelo prenapihnjen marketing, ki daje vtis, da se da karkoli narediti le z Macom in z ničemer drugim...in potem se jim bumerangajo PR flopi v stilu: "Megahertz don't matter, but gigahertz do". AMD sicer menda še ni tako daleč, ima pa tudi fanatične privržence, ki ne trzajo na argumente. V resnici pa lahko AMD preživi le, če jim bodo za vrat neprestano dihali tečneži in nezadovoljneži - kot si sam.

:-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ikarus ()

tha_man ::

AMD bo imel, kot praviš 'fanatične' privržence le dokler bo ponujal cenejše in hkrati hitrejše izdelke kot Intel. A glej, Intel ima take privržence ne glede na to kaj ponudi za svojo ceno - poraja se mi vprašanje kateri so v resnici 'fanatični'?

V bistvu so Intelaši bolj primerljivi z Macovci kot AMDjaši. Evo argumetov:

- oboji poudarjajo stabilnost - ta pri AMD:Intel ne drži že od izida KT266A čipovja naprej, pri Mac:PC pa od izida Win2k naprej (pustimo za trenutek linux)

- naprednejša (torej kao boljša) arhitektura: le-ta se sicer popolnoma razlikuje - Intel stavi na frekvenco, Apple na efektivnost računanja. A tako Mac je za višjo ceno počasnejši od PCja, kot Intel od AMDja, in glej, folk ju vseeno navdušeno kupuje


Ok, Apple ima še določene druge prednosti (enostavnost uporabe, izgled), ki pa nimajo zveze ne z Intelom ne z AMDjem, tako da tole ni več primerljivo.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Justy ::

Jaz peljem vse scat z 100 MHz procem:D....... samo ne bo poceni:P

TheJack ::

Ikarus, hvala za pohvalo!

tha_man: Intel v glavnem nima fanatičnih privržencev. Oz. če jih že ima, jih je morda za desetino AMDjevih ''fanboyev'' (s tem mislim na ljudi, ki mislijo, da moraš do določene korporacije gojiti malodane ljubezenska čustva). V glavnem Intelove procesorje kupuje t.i. ''average joe'', ki ga računalniki niti ne zanimajo (zakaj bi ga morali?!). Poleg tega je Intel dodobra usidran v najbolj profitabilnem OEM tržišču. OEM prodajalci računalnikov (HP/Compaq, IBM, Dell...) pa ali AMDjev sploh nimajo v programu, ali pa jih ponujajo le v najnižjem segmentu (Durone v glavnem). Takorekoč nič v primerjavi z Intelom. Tretji ki stavijo (skorajda ekskluzivno) na Intel so podjetja. Tu Athlonov več ali manj ni. Enega od razlogov zakaj tako sem omenil v postu 4.10.

Tudi o stabilnosti sem govoril v dotičnem postu. Omenjal sem tudi to, da Intel svoje komponente pretestira vsaj 3x bolj kot VIA preden jih pošlje na trg. Odgovori mi po resnici: Če bi bil odgovoren (kar pomeni, da bi tebe klicali na odgovornost, če bi bilo kaj narobe!) za nabavo računalnikov za neko podjetje, kjer mora stalno vse laufati tip-top in kjer nedelujoč računalnik pomeni izgubo, bi vzel Athlone z Viinimi čipseti, ali morda raje Intelove procesorje na Intelovih čipsetih?
Pri tem imej v mislih tudi to, da pri Athlonu že taka banalnost kot so malce odstopljena ali nerodno pritrjena rebra pomenijo gotovo smrt procesorja in s tem sistema. Kajti večina plat za Athlone, ki so danes na voljo, učinkovite termalne zaščite nima.
Da se to malokdaj zgodi, praviš? Ne ravno. Zadnjič je pri meni malo majkalo. Procesor je bil že na 85 stopinjah C. S tem da sem moral to sam ugotoviti, kajti moja plata (K7S5A) nima niti tiste naosnovnejše termalne zaščite v biosu (da se računalnik izključi, ko procesor doseže določeno temperaturo) , ki jo je imela že moja prejšnja BX plata! Še dobro, da zadeva smrdi, ko se topi.

Pred kakšnim letom sem po e-mailu ostro napadel človeka, ki je vodil hardversko rubriko v računalniški oddaji (in je drugače zaposlen pri največjem slovenskem rač. podjetju). Češ, kako si upa hvaliti P4, če dobiš pri AMDju isto moč za četrtino cene. Človek mi je jasno povedal, da so s sestavljanjem AMDjevih sistemov sami problemi (takrat je ''vladal'' KT266), da se moraš pošteno zafrkavati preden vse dela kot je treba (če dela...). Človek mi je po alinejah naštel nekaj težav, ki se pojavljajo pri AMD platformah in dejal, da nikomur, ki rabi kompjuter za resno delo (kjer mora vse laufati), ne bi svetoval AMD platforme. Sestavljanja teh platform se loteva res le takrat ko mora, z Intelovimi platformami takih težav ni sploh. Na kratko povzetek najine ''korespondence''.
Takrat sem bil seveda nad njegovimi odgovori malodane ogorčen. Danes ga bolj razumem.

Do danes se mi je z računalniki nabralo že kar nekaj izkušenj. In po pravici povedano sem bil daleč najbolj zadovoljen s prejšnjim celeronom na BX plati (neka leva firma). V treh letih mi vijaka ni bilo treba obrniti. Ene same težave ni bilo. Enkrat samkrat ni bil na servisu. S tem da je bil navit (333->416 - s standardnim hlajenjem).
Res je sicer, da tudi s trenutnim sistemom resnih problemov nisem imel (čeprav povedano po pravici, bi bil moj kompjuter, če bi bil v kakem podjetju, že pokojen. Kdo bi tam zavohal žgoč se procesor?). Je pa polno majhnih zoprnih problemčkov, predvsem s hlajenjem in hrupom. Stalno je nekaj. Zamenjal sem že dve ohišji in dva hladilnika za procesor (za Zalmana sem dal skoraj deset jurjev). Samo še ventilatorje kupujem zadnje čase, se mi zdi. Za spredaj, za zadaj.... Pa ima hudič poleti še vedno 53 stopinj! O navijanju (TB 1.4) niti ne razmišljam. Od kje mi tekoči dušik?!
Jasno, bo rekel kdo. Pojma nimam. Njegov Athlon ''ne gre čez 25 stopinj''. Hlajenja da ne znam zrihati, bo rekel. Že mogoče. Ampak ako si predstavljate take procesorje v podjetjih, kjer ni časa, da bi se nekdo stalno igral z njimi, saj jim to ni ne hobi ne veselje kot večini ljudi na tem forumu? Kaj češ početi z ''delovnim'' računalnikom, katerega procesor gre v plinasto agregatno stanje, če recimo odpadejo rebra (kar ni nemogoče pri velikosti današnjih reber)? In zraven po možnosti sežge cel kompjuter?

Da zaključim: AMD za ''resne'' računalnike ne bo primeren toliko časa, dokler se zraven ne bo dobilo spodobnih čipsetov oz. dokler AMD ne zrihta orenk termalne zaščite. Sicer pa - AMDja resni računalniki za delo itak ne zanimajo, saj jim do sedaj na svoje procesorje niti heat spredderja ni uspelo montirati! Oni izgleda raje stavijo na računalniške entuziaste in fanboye. In rezultati so tu.

Pa ni ni žal, da imam AMDja. Price/performance ratio je neprekosljiv. Ampak če bi lahko izbiral ne glede na ceno, bi vzel Intelov procesor na Intelovem čipsetu. In Asusovo plato.
Tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

City ::

Jest pa ne vem kako lahko kdo primerja AMD-ja in Intela z Jabolkom (Apple) in PC-jem to je čisto druga stvar in apple ne predstavja nobene konkurence PC-ju na žalost oz. srečo je apple namenjen čisto drugi uporabi kot PC.

AMD vs INTEL - brez veze..... 95% ljudi, ki tukaj pišejo nimajo pojma kako stvari stojijo. Pa ne govorim o tem, kateri je boljši in kateri slabši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: City ()

TheJack ::

Primerjalo se ni firm med sabo (tehnološko), ampak zealotske fanboye obeh družb.

Bojim pa se, da še tako navdušenje in fanatizem privržencev ne more rešiti neke družbe pred propadom. Lep primer je 3dfx. Naj se AMD uči iz njegovega primera.

root987 ::

no, kkr koli. upimo da bosta obe dve podjetji ostali ter si nudili "zdravo" konkurenco. mislim da so oboji dori.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

tha_man ::

TheJack, napisal sem ti ful dolg inu zatežen odgovor na zgornji post, ampak je neki zajebavalo pri postanju, potem sem se pa premislu :D

Sicer pa sem večino tvojih postavk že kje komentiral, in moja stališča so zaenkrat še kar ista kot so bila.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

TheJack ::

Eh, pa ravno dolge inu zatežene odgovore imam najrajši (saj to se vidi, ne?)...:)
Tvoja stališča približno poznam. Ampak kljub temu mi poskusi vsaj nakazati bistvene točke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

TheJack ::

Mimogrede, ste že videl tole?

AMD me?! Kje neki AMD pobira svoje marketingarje? :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

Mr.B ::

Ja če bo Aamd_ME enako kvaliteten kot Windows_ME , potem pa ga kr mejte.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gh0st ::

OK sorry da je tole mal offtopic, ampak ne zdi se mi vredno odpirat nove teme zarad tega.

V keri slovenski firmi prodajajo kartice Quadro in Wildcat?
Priporočate kakšno stran kjer bi pisalo katero plato, nabor in procesor je najbolj pametno vzet za 3D delovne postaje? Pa pustmo zdej SGI...

PLIS!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Mr.B ::

atr
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

tha_man ::

TheJack, ne boš verjel, v našel sem kompleten neposlani odgovor. Here we go :D

Osebno sicer ne poznam nobenga ki bi do AMDja gojil kaka custva, sm ajd :\ Vsi so ga kupli izkljucno zato, ker za manj denarja dobiš vec (in vsem dela brez problemov, kljub KT133 in KT133A chipsetom).

Praviš da je oni clovek govoril o problemih z AMDjem v casu, ko je bil 'kralj' KT266 chipset. Tole je priznano eden najbolj bednih chipsetov za AMDje - po izidu KT266A zadeve cist kul delajo, vkljucno z zloglasnim SB Live ki je vcasih baje povzrocal ful probleme na VIA chipsetih.

Kar se gretja tice - Intel je tukaj v prednosti samo v primeru ce res cela hladilna rebra padejo dol, sicer ni pri AMDju nobenega problema - ce pa imaš najcenejšo plošco na trgu, si pa sam kriv (tako poceni plate kot je bla Elitka za P4 sploh ni). A celo v tem primeru lahko uporabiš enega izmed programov ki berejo temperaturo proca in ustrezno ukrepajo. Ce ga nimaš - spet si sam kriv.

S hlajenjem jaz nimam nobenega problema, racunalnik pa je tišji od kateregakoli Intela kar sem jih do sedaj slišal. Uporabljam Volcano 7 + Zalmanov ventilator preko upora. Je pa res, da je TB 1.4 skoraj malo prehud - a z XPji teh problemov ni - vsi imajo manjšo porabo o TB1.4 in predvsem boljše odvajanje toplote (ohišje). Moj XP1600 se na max obremenitvi pri zgornjem hlajenju segreje na 50 stopinj. So what? To je cist normalna temperatura zanj, zmrznil ni še niti enkrat. Aja, ce Intela naviješ da bo primerljivo hiter kot AMD, se bo grel ravno toliko, ali pa še bolj.


No, AMDja za kake time critical vecprocesorske sisteme tud jaz ne bi kupoval, preprosto zato ker Intel res ima boljše chipsete namenjene prav temu. A za domaco uporabo Intel zame pogori na celi crti. Celo ce bi bla cena enaka, bi raje imel AMDja, ker je preprosto hitrejši, in v tipicni domaci uporabi cisto nic bolj problematicen! Take so moje izkušnje z njim, in take so tud izkušnje ostalega folka ki ga poznam.



Dovolj dolgo in zateženo? ;)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

TheJack ::

No, me veseli, da si našel odgovor…:D

Tudi jaz sem kupil AMDja zaradi najboljšega price/performance ratio. To sem tudi napisal.

Praviš, da ti zadeve čist kul delajo na KT266A. In jaz ti verjamem. Ampak to ni vse, niti ni najbolj pomembno. Zato sem par postov nazaj napisal tole:

Ne gre le za stabilnost samo. Prav tako pomembna je neproblematičnost in združljivost čipseta z vsemi komponentami. Primer: veliko jih je, ki pravijo, da so njihovi Viini čipseti popolnoma stabilni in neproblematični. Ampak ne gre le za to. Njihov sistem je morda stabilen, ker imajo zelo običajne komponente v računalniku, s katerimi so Viini testerji svoje čipsete gotovo preizkusili (čeprav so imeli Viini čipseti v preteklosti problem celo s SB Live!). Hud problem pa zna nastopiti pri redkejših komponentah (raznih kontrolerjih, eksotičnih mrežnih karticah....itd.), kjer se zna zgoditi, da bodo premalo pretestirani čipseti z njimi delali težave. Združljivostne. Hec pa je v tem, ker take komponente velikokrat uporabljajo prav razni službeni kompjuterjih. In v firmah, kjer je čas denar, si preprosto ne morejo privoščiti takih problemov. Si predstavljaš, da kupiš recimo 100 komputerjev, potem pa ugotoviš, da se posamezne komponente v njih ne razumejo med sabo, zato se ti kompjuterji konstantno sesuvajo? Zoprno in zelo drago. Zato firme raje plačajo malo več za Intelove sisteme, kjer je možnost kakršnihkoli težav znatno manjša. Intel pač porabi precej časa (znatno več kot Via, pa tudi več kot vsi ostali) za testiranje in preizkušanje čipstov in ostalega z vsemi možnimi, še tako eksotičnimi komponentami.

Tole je bistveno. Spodaj (post s 04.10.2002) glej še citate z AnandTecha. Jaz sem govoril predvsem o (ne)primernosti AMD+VIA platforme za delovne, službene računalnike. In dejstvo je, da imajo dotične platforme mnogo več združljivostnih (verjetno pa tudi stabilnostnih) težav kot Intelove. To ni nič novega.

Dalje je govora o pregrevanju. Ni problem le v odpadanju reber. Jaz sem imel le srečo, ker procesor ni takoj crknil. Čisto lahko bi se to zgodilo. Tudi tebi. Plat za Athlone, ki bi imele učinkovito termalno zaščito je hudičevo malo. Tudi tvoja je nima. Učinkovita termalna logika meri temperaturo procesorja v zelo kratkih intervalih in v primeru previsoke temperature izključi sistem. Tako vezje sicer obstaja, ampak ga nimajo vse plate. Pravzaprav ga večina nima. Vse ostalo (zaščita v biosu, programi…) je blažev žegen Rezultati so znani: nepravilno pritrjena rebra, popust stika med rebri in procom, odpad reber, odpoved ventilatorja…v precej primerih (verjetno celo v večini) povzročijo uničenje procesorja, včasih tudi plate, v primeru požara pa celega sistema (in še hiše, po možnosti). P4 ima dotično termalno logiko že na procesorju samem. P4 ima držalo za hladilnik orenk narejeno, tako da je možnost odpada minimalna. Pa tudi če se to zgodi, procesor ne bo pregorel. Še več; celo računalnik se ne bo izključil (da ne izgubiš neshranjenega dela), le frekvenco bo znižal. Večkratna zaščita torej. Ziher je ziher. Pri AMDju pa je vse skupaj hoja po robu. Ena sama reč ne štima pa že (lahko) pride do najhujšega. Razumeš kam peljem tole?

Prištej k temu še združljivostne težave Viinih čipsetov (in bogato zgodovino težav s stabilnostjo) pa imamo platformo, ki je popolnoma neprimerna za kakršnokoli resnejše delo.

Veš koliko je ljudi na svetu, ki ji računalniki ne zanimajo sploh? Veliko. Večina pravzaprav. Računalnik kupijo zaradi dela, iger, interneta…itd. In takšni ljudje bi radi kišto lepo dali pod mizo in pozabili nanjo.
AMD ni za take ljudi. In AMD izgublja prav zaradi tega (če bi bil jaz tak, bi bil moj procesor že pokojni). Oni se raje koncentrirajo na entuziaste, ki uživajo s stalnem šraufanju in igračkanju s svojim kompjuterjem. In to je bistvo njihovih težav. Prav zaradi tega padajo njihove delnice in zato so trenutno takorekoč na robu propada. Ker ne njihovi procesorji, ne platforme na katerih prihajajo, niso primerni za človeka, kateremu je računalnik delovno orodje, ne pa hobi.
Vem da so to ostre besede, s katerimi se ti zelo ne strinjaš. Ampak na žalost moram tole naravnost povedati. AMD ni v težavah zato, ''ker ljudje ne vejo zanj'', ''ker so navajeni Intela'', ''ker so ljudje butasti in nevedni''….itd., in kolikor je še takih mitov, ki jih razglašajo AMDjevi fani. To niso res nič drugega kot miti in govorice. Poglejmo: OEM sestavljalci računalnikov, kot so IBM, Dell, HP/Compaq, Siemens…, gotovo stremijo za dobičkom. Tako kot vsaka družba. Zakaj potem torej AMDjevih procesorjev takorekoč ni najti v nobenem od OEM računalnikov (le najnižji razredi v zelo majhnih količinah), če so hkrati poceni, zmogljivi ter neproblematični in stabilni, kot praviš ti? Zakaj? Zakaj OEMi raje kupujejo dražje in manj zmogljive procesorje? So morda v kakšni skrivni loži, kjer jim pravila zapovedujejo le Intel? Dvomim. Jih Intel izsiljuje? S čim neki? Z manj zmogljivimi in dražjimi procesorji? Kdo bi pristal na taka izsiljevanja, če ima na voljo cenejšo in zmogljivejšo (ali vsaj enako zmogljivo) alternativo? Čiste tržne zakonitosti. Če bi bil AMD dejansko cenejša, zmogljivejša, enako zanesljiva in neproblematična alternativa Intelu, si lahko prepričan, da bi ga OEM proizvajalci zgrabili z obema rokama. To je čisto jasno, to so osnove ekonomije in tržne logike. Zakaj se torej to ne zgodi? Dve teorji sta. Prva je teorjia zarote, ki je na Slo-Techu močno usidrana, in govori o nekakšnem tajnem in neracionalnem paktu med Intelom in OEM proizvajalci. Druga teorija pa pravi, da so sicer OEMi preizkusili AMDje (če je več dobaviteljev, so zaradi konkurence cene nižje, ne?), ampak so ugotovili, da je z njimi mnogo preveč problemov, sitnosti in reklamacij, ki več kot odtehtajo nižje nabavne cene. Dell (#2 na svetu) jih je popolnoma umaknil iz programa, pri HP/Compaqu (#1) so zastopani zgolj simbolično, podobno je drugje.

Nisem govoril (le) o time critical večprocesorskih sistemih, ampak tudi o navadnih službenih kompjuterjih, s katerimi se dela v družbah. Delovne postaje. Workhorsi.

Še enkrat, kar se tiče problematičnosti. Ne sodi celega sveta in vseh (tudi popolnoma neukih, ali pa po drugi strani tistih, ki si z računalnikom služijo denar) uporabnikov po sebi.
AMDji so ostali procesorji za entuziaste, kar je bistevno pri celi stvari. Matična družba jim ni privoščila niti heat spreaderjev, niti učinkovite termalne zaščite. In kar je še hujše, proizvodnjo čipsetov so zaupali podjetju, katerega čipseti niso dorasli profesionalni uporabi. (Si že kdaj pomislil, zakaj so Viini čipseti vedno prvi na trgu takorekoč glede vsega, zakaj vsake dva meseca pride drugi, medtem ko je Intel v zadnjih dveh letih izdal dva? (s podvariantami). Odgovor se skriva v testiranju in njega dolgotrajnosti.).
Posledice so znane. AMD je v velikih težavah, saj svojih proizvodov ne znajo prodati ne povprečnežu, ne profesionalcu.

Močno upam, da bo AMD za Hammerje sam vzdrževal proizvodnjo čipsetov po sprejemljivih cenah. Da bo vanje končno vdelal učinkovito termalno in drugo varnostno zaščito. Da ne bo več ''hoje po robu.''

Vem, da se ne strinjaš z mano. Tudi kdo drug raje vidi AMD kot žrtev, ki je v težavah zaradi arogance OEMov in neznanja povprečnih uporabnikov. Na žalost pa takšne teorije zarote AMDju ne bodo prav nič pomagale. Prav nasprotno. AMD si je za vse svoje težave kriv izključno sam. In če tega ne bodo spredvideli pri Hammerju (in zadeve ustrezno korigirali) bo dokončno konec z njimi. Na žalost. In še tako navdušenje (zelo majhne, v svetovnem merilu) četice entuziastov mu ne bo nič pomagalo.

Za konec (ufff… temu se reče zatežen post!!;)) še besede človeka, ki sem ga omenjal v prejšnjem postu: Pred kratkim je bil v našem podjetju na obisku predstavnik AMD-ja, ki je klonil pred vsemi pomanjkljivostmi, ki sem vam jih naštel (brez prizanašanja sem jih namreč naštel tudi njemu). Priznal je, da so ravno zaradi tega v težavah, da izgubljajo zaupanje sestavljalcev, da odpuščajo ljudi in da bo letos še trda.
To je bilo oktobra 2001.

TheJack ::

Mimogrede.... nič ne bom zameril, če se ti ne bo dalo odgovarjati na tole jaro kačo. :D Rad verjamem, da imaš pametnejše delo.

TheJack ::

Še nekaj, malo off topic. Ve morda kdo, koliko je palomino pri isti frekvenci ''hladnejši'' od tbirda? Premišljujem namreč, da bi tbirda 1.4 GHz prodal in si kupil rabljenega Athlona XP 1600+. Se greje toliko manj, da bi imel sprejemljivo temperaturo, če bi dal Zalmana na silent mode? Sedaj je temperatura (pri normal mode) od cca. 45 stopinj (zima, idle) pa do 55 stopinj (poletje, full load).
Sam strošek tega bi bil po mojem minimalen, saj bi (če bi imel srečo) palomina kupil za le malce več kolikor bi dobil za tbirda. Če bi našel kakšnega norca, bi pa morda celo dobiček imel...:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

tha_man ::

Ja, res je večina folka ki kupuje AMD entuziastov. Ampak tud število OEMov se je povečalo in tud nekateri proizvajalci notebookov so se opogumili. OEMom ni noben problem sestaviti računalnika tako da bo delal, tud če chipset ni kompatibilen ravno z najbolj zakotno mrežno kar jih obstaja - bodo pač dali noter tako ki dela. Problem da od začetka niso hoteli AMDjev vgrajevat je bilo izključno nezaupanje, in vem tud za dva znanca, ki sta si kupla Intela izključno zato ker je 'priznana' firma, kljub temu da imam jaz in še marsikdo AMDja ki dela bp. Osebno pa raje ne težim s tem, ker če pol kaj ne bo delalo bom seveda kriv jaz. (btw., en ima z Intelom same probleme, in sicer s kvaliteto plate (skurli so se porti in podobno) - če-to je seveda kupil najcenejšo kar jih je :\ ).
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

TheJack ::

Kolikor je meni znano, je Dell že vgrajeval AMDje v svoje računalnike, pa je potem prenehal. Kolikor vem, tudi ni bil edini.
Tudi če je na začetku nezaupanje bilo, ga do danes, če bi bil AMD res tak kot je treba, že zdavnaj ne bi bilo več. OEMi tudi niso posamezniki in če bo določen proizvod ponujal isto za manjšo ceno, ga bodo vzeli.

Tudi jaz imam kolega, ki je imel s svojim celeronom 800 hude probleme. Je bil pa na plati (eno ceneno sranje) Viin čipset.

Justy ::

TheJack, zdi se mi;) da je tebe se najbolj strah da nebi AMD zares zagrizel v tla;) :P (hec)

V gornjih postih (bolje receno spisih, cene kar eni celi diplomi:)) ) si navedel kar dosti (zlo dosti) tudi pametnih tez.... samo mogoce ni treba tega tko k srcu jemat.....

Dejanska slika je pac taka kaksna pac je, mal se se napihne in pol kar mi vidimo je tko pa tko.....

Ce se recimo vprasas kolko ljudi sploh ve kaj je procesor (ljudi ki dnevno al pa tedensko imajo kaj opravit za racunalnikom..... se pravi od prodajalk, tajnic, nadobudnih fanticev..... v primerjavi z nami ki nam je to posel al pa hobi..... koliksna desetina procenta je nas v primerjavi z njimi?, nimam pojma....

Stevilke ki govorijo kolko se dnevno proda novih racunalnikov (posledicno tudi procev) so astronomske. In ce je nekaj let nazaj bil Intel v bistvu edini (resn) proizvajalec procev, in koliko se je v tistem casu prodalo samo (vecina) njegovih procev potem je razumljivo da je pac njegov trzni delez taksen kot je(vecinski). Tu se potem sklepajo razne pogodbe in vezave (recimo: ti meni zrihtaj to, jast ti dam v zameno to, ti prisparas pri tem in meni naredis reklamo tu in jaz ti dam to;)) itd...

Kaksna serija je dobra kaksna slaba, tko ko pr avtih.... problem je ce se ti stvar zameri in gres potem k drugemu in dokler si pol tam zadovoln pac ne menjas ce ni potrebe. Vsak ma pac svojo politiko, svoja partnerstva...... samo za navadne smrtnike je veliko skrito. Ceprav je to glupo ampak v tem primeru ce reces da je denar sveta vladar je se kako res.

Aja, pa da ne pozabim:D zdele ravno se vzivo preko IPvXP+ (nov protokol ki do tal potolce IPv6, lahko vrzem kamen v zaslon in na drugem koncu prileti v onega tipa)pogovarjam z Moorom in Sandersom.
Moore pravi da ma probleme s svojim zakonom, da bi rad stevilo tranzistorjev podvojil vsak mesec, pa ga jebe k pol ne bo mogu zadost folk ozemat, Sanders pa pravi da ga jebe oznaka XP, ker bi imel rajsi WF -Warming for Free, sploh zdaj v casu zime ko bi bla prodaja se vecja, samo mu je Husein zagrozil da ne bo nic z tem, k bo on poskrbel da bo toplo (da bo raket za novo leto dosti).:P
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD želi 50-odstotni tržni delež (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
577926 (6556) Alexius Heristalski
»

Nova anketa!

Oddelek: Novice / Ankete
452555 (2555) Roadkill
»

Procesorske vojne je konec (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
844743 (4743) ||_^_||
»

Intel ali AMD? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
635035 (3992) batiushka

Intel Vs. AMD (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
615262 (4315) whatson

Več podobnih tem