» »

Znan Intelov delovni načrt za SSD-je

Znan Intelov delovni načrt za SSD-je

PC Authority - Na internet je konec tedna pricurljal Intelov delovni načrt razvoja, proizvodnje in prodaje polprevodniških pogonov, po katerem si lahko obetamo pocenitve in večje kapacitete. Spomnimo, da sta Intel in Micron maja objavila prehod na 25 nm-tehnologijo izdelave NAND-čipov in obljubila razpolovitev cen. To se še ni zgodilo, a to ne pomeni, da sta podjetji lagali, saj pogonov z novimi čipi še ni na trgu.

Na shemi vidimo, da se bodo kapacitete Intelovih polprevodniških pogonov precej povečale. Trenutno družino X25-M bo še letos zamenjala nova družina s kodnim imenom Postville Refresh, katere člani bodo na voljo v kapacitetah 160, 300 in 600 GB. Zgrajeni bodo v novi 25 nm-tehnologiji (stari so v 34 nm), tako da se nadejamo tudi znižanja specifične cene EUR/GB. Družina X25-V (prav tako 34 nm) dobi letos dvakrat večjega člana z 80 GB.

Prihodnje leto bo Intel predstavil serijo Lyndonville, ki bo nasledila X25-E, ki uporabljajo 50 nm-SLC bliskovni pomnilnik. Novinci bodo veliki 100, 200 in 400 GB in sestavljeni iz 25 nm-MLC. Kapaciteto bodo podvojili tudi družini X18-M, kjer bomo ugledali 160 in 300 GB-izvedenko. Pripravili pa bodo še povsem novo družino Soda Creek, v kateri bodo 40 in 80 GB-polprevodniški pogoni z vmesnikom PCIe namesto SATA.

32 komentarjev

bedak ::

super, še kakšne 2-3 leta počakam pa bojo cena/gb že normalna :)

Mitja358 ::

Mislim, da bomo že kar drugo leto kupovali.

Izi ::

Mitja358 je izjavil:

Mislim, da bomo že kar drugo leto kupovali.

Nekateri bomo drugo leto že nadgrajevali, če bodo cene teh novih Intelov primerne :D
Čas bo za drugi SSD in končno odstranitev nadležno glasnega trdega diska, ki je ob popolni tišini SSDjev sedaj najglasnejši del celotnega računalnika.
... če le 300 gigabajtnež ne bo preveč presegel 300 EUR.

Jaka83 ::

Hja, če bo 300 GB za okrog 300 EUR, potem bo to že ZELO ugodno za SSD.

Spock83 ::

Nič ne bo cenejše. Samo za isti denar boš dobil več shrambe, kar je že vsaj pol leta znano. + Intel pripravlja eno veliko presenečenje. :)

Drugače doma imam Intelovega 160GB. Pravi balzam za ušesa in odzivnost sistema na vrhuncu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

49106 ::

kakšno presenečenje?

bedak ::

Spock83 je izjavil:

Nič ne bo cenejše. Samo za isti denar boš dobil več shrambe

to je poanta :)

nekikr ::

Ko bo 300GB 300EUR boste pa govorili, da boste kupili ko bo 1TB za 250EUR. Ostali pa že nekaj časa uživamo v tišini in izjemni hitrosti sistema :)

RejZoR ::

V Q4 2010/Q1 2011 lahko nekako pričakujemo 160GB SSD-je za ~200-250 EUR. Kar pa bo že kar poštena količina za dano ceno. In povsem uporabno v večini sistemov, sploh v notebookih in netbookih. Pa tud kakšen PC bi se našel, kjer ne bo disk samo kot neuporaben bootdisk ampak kot navaden drive. Me prav zanima kako se bojo obnesli tanovi Intelovi SSD-ji, ki so predvideni za leto 2011.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bedak ::

kako nej rečem 300EUR za 160gb se meni osebno zdi veliko, če se ostalim ne zdi to veliko prav, samo če pogledaš, lahko dobiš za toliko denarja že računalnik sicer ne tak, ki leti ampak zadosten ;)

49106 ::

Vsak ima svoje potrebe. Nekomu je poceni, drugemu drago ali/in ga sploh ne potrebuje.

RejZoR ::

Trenutnih 80GB za 230 EUR je dost drago. 160GB za isto ceno je pa že mal bolj sprejemljivo. Idealno bo, ko bomo za isto ceno dobili 256GB. Ker bo ratio že skor 1:1 med GB in EUR. Oz vse naprej ko bomo dobil za en evro več kot 1GB.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

andrea86 ::

SSD najboljši upgrade ki sem ga naredil zadnjih let!! Tisti ki maste že Q9xxx nomesto da greste na i7/i5 raje kuptesi SSD, ker boste občutili dosti več performancov kot da bi menjali CPU!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrea86 ()

49106 ::

Odvisno zakaj nucaš. Jaz naprimer igram MW2, mapo naloži hitro, potem pa awaiting connection še 9s.

Če brskaš po spletu ali igraš igre, ssd ni baš nuja

nekikr ::

Ne, to ne. Če imaš pa Photoshop recimo in delaš kakšen batch ukaz potem je pa priceless.

energetik ::

Spock83 je izjavil:

Nič ne bo cenejše. Samo za isti denar boš dobil več shrambe, kar je že vsaj pol leta znano.
Upam, da bodo na voljo tudi manjši za polovično ceno. Še vedno čakam na 80GB za manj kot 100€. Več kot 80GB za OS in programe ne rabim. Za vse ostalo bo tukaj zaenkrat še vedno HDD.

nekikr ::

Mi zaupaš prosim, kaj vse imaš inštaliranega, da potrebuješ recimo 60GB samo za sistemski disk?

49106 ::

Napisal je 80GB in napisal je OS+ programe. Zdej boš pa ti zašvicu, ful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

energetik ::

Točno tako. Win7 64bit, Office 2003, OOo, drugi programčki pa itak ne zasedejo omembe vrednega prostora. Potem pa še Flight Simulator 2004, NFS U2 in Simcity. Mislim da imam zasedenih tam nekje 40GB na 100GB particiji. 80 GB SSD bi mi bil čez glavo dovolj.

Mitja358 ::

Pa saj ne boš kupoval 40 GB, da bo lih zadostovalo. Meni zdaj C particija zaseda 38GB s programi. Nekaj mora biti tudi praznega prostora.

Dr_M ::

Eni pa ze nekaj casa uzivamo v hitrostih SSDjev. Vredno vsakega eura.
Zdej mam v obe racunalnikih doma not SSD in sistem nikoli vec ne gre na HDD.
Ostali pa se kar naprej jokcite, kako boste kupili SSD cez 5 let, ko bo 200GB za 50EUR. :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

nekikr ::

No, potem kupiš 64GB, ki je pa že sedaj relativno poceni (glede na to da ni razlike med 64GB in 100GB, ko gre za sistemski disk). 4GB rama in quad core procesor (ki ga rabiš malokrat) vsak kupi, SSD, ki pa daleč najbolj pohitri delovanje sistema je pa baubau. Stane pa toliko kot procesor (oz. manj).

energetik ::

Odzivnost sistema mi ne pomeni toliko, da bi za SSD dal več kot 80-100EUR. Tudi za DC procesor nisem dal več kot 100EUR. Zaenkrat se da shajati na Win7 in Caviar Blacku. ;)

EDIT: po dolgem času spet malo gledal cene komponent; zanimivo mi je, kako malo so se spremenile v 1letu od kar sem sestavil mojo konfiguracijo. Kot bi se razvoj upočasnil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Spock83 ::

energetik je izjavil:

Spock83 je izjavil:

Nič ne bo cenejše. Samo za isti denar boš dobil več shrambe, kar je že vsaj pol leta znano.
Upam, da bodo na voljo tudi manjši za polovično ceno. Še vedno čakam na 80GB za manj kot 100€. Več kot 80GB za OS in programe ne rabim. Za vse ostalo bo tukaj zaenkrat še vedno HDD.


Za domačo uporabo 80GB ne bo več. Samo od 160GB naprej za ceno 80GB SSDja.

@Messiah: Ne smem povedati, ker bi to pomenilo kršenje pogodbe.

49106 ::

To je super cena.

Delaš za intel? Morda pa lahko namigneš(zs), če že nesmeš povedati :)

bluefish ::

Hudimana, beri novico in si malo oglej vire.

kuglvinkl ::

nekikr je izjavil:

Mi zaupaš prosim, kaj vse imaš inštaliranega, da potrebuješ recimo 60GB samo za sistemski disk?


Mam Intla V, se prav 37 GB formatiranga placa:
- W7
- Office
- PS CS5
- LR 3
- ostale drobnarije v obliki Winampa, Nero, TCMD, Sketchup...

Free je še 13 GB.

Mislm....
Your focus determines your reallity

nekikr ::

Potem dejansko ne rabimo 60GB samo za najnujnejše ampak bolj za """najnujnejše"""?

Dr_M ::

Vse se da zrihtat.
Na svojmu intelu 80GB mam poleg sistema se nekaj iger, pa imam vedno okoli 15GB prostega.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kuglvinkl ::

nekikr je izjavil:

Potem dejansko ne rabimo 60GB samo za najnujnejše ampak bolj za """najnujnejše"""?


Odvisno, za kaj kišto uporabljaš. Vsaka aplikacija, ki je na disku, je tam z namenom. Leta, ko sem moral vse probati, so mimo :). Si pa lahko predstavljam, da nekateri uporabljajo aplikacije, ki požrejo precej placa.

V bistvu je tko, da imam tolk frej placa, da iz povprečnega fotošutiga (2x4GB) dam fotke na SSD. Se v LR precej pozna. Aha, pa še scrach od LR je na SSDju.

Tista dva špila (ki se zaženeta redko) sta pa na klasičnem disku.

Tko da so tista bluzenja o 300 GB za 100 evrov še toliko bolj mimo.

Govorim seveda o desktop kištah.
Your focus determines your reallity

KoKi ::

Jaz imam zasedenega skupaj 24 GB prostora, od tega je 14 GB /home/. Linux + Gnome + Matlab + drobiž.
# hackable

Spock83 ::

100 ljudi, 100 različnih potreb po velikosti diska. Stop. (it's hammer time)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel predstavil tretjo generacijo pogonov SSD

Oddelek: Novice / Diski
278432 (7219) MrStein
»

Znane podrobnosti o tretji generaciji Intelovih SSD-jev

Oddelek: Novice / Diski
238610 (7676) Icematxyz
»

Seagate izdal najhitrejši 2,5-palčni trdi disk

Oddelek: Novice / Diski
237403 (6125) MrStein
»

Novi polprevodniški pogoni iz OCZ-ja

Oddelek: Novice / Procesorji
265412 (4211) Jst
»

Še letos 600 GB SSD iz Intela (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6312721 (11082) Dr_M

Več podobnih tem