» »

Elektro omarica

Elektro omarica

Dj Lexo ::

Spet se javljam tukaj na forumu. Imam en problem, v elektro svetu sem pač začetnik, zato ko kaj vežem se učasih zmotim in mi na električni napeljavi naredi KRATEK STIK in pokuri par varovalk.!
Varovalke so 16Amperske zato sem premišljeval da bi naredil nekakšno omarico.
Zamisliv sem si takole:

Iz 220v utičnice bi potegnil kabel: faza,nula,zemlja.
Nato bi fazo prekinil in dal vmes Avtomatsko varovalko (avtomat) 16A.
Nakoncu pa bi dal utičnico.


http://www.mojalbum.com/lenart112/strom...
  • spremenil: Dj Lexo ()

Dj Lexo ::

Highlag ::

Zdej, če misliš kratke stike delat, je boljš čimmanjšo varovalko dat, boš manj škode naredil. 16A*230V=3,6KW moči toliko za testirat kakšne žarnice res ne rabiš.
Never trust a computer you can't throw out a window

Pyr0Beast ::

Za početi neumnosti na elektro omrežju si prvo nabavi ločilni transformator, da tebe ne skuri.
Za omejevat tok pa raje uporabi navadne žarnice. Varovalke so prepočasne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

int47 ::

Glede na to, da na na sliki z linka ni narisana povezava ozemljitve, igranje z omrežno napetostjo odsvetujem.

Zakaj misliš, da bo v primeru kratkega stika 16A odklopnik hitrejši od 16A taljive varovalke (na katero so verjetno vezani še drugi porabniki)?

Preberi si kaj o karakteristikah varovalk in selektivnosti, še pred tem pa kaj o varnosti pri delu in električnih instalacijah.

Dj Lexo ::

int47 je izjavil:

Glede na to, da na na sliki z linka ni narisana povezava ozemljitve, igranje z omrežno napetostjo odsvetujem.

Zakaj misliš, da bo v primeru kratkega stika 16A odklopnik hitrejši od 16A taljive varovalke (na katero so verjetno vezani še drugi porabniki)?

Preberi si kaj o karakteristikah varovalk in selektivnosti, še pred tem pa kaj o varnosti pri delu in električnih instalacijah.


A pol mi svetujete da dam vmes kar varovalko, sam ko varovalku skuri je pol zanič, pa je trebaa nove kupovati :)

Ja ozemljitev mora biti vsekakor ja. Vmes bi jaz najraje dal kar 6A avtomat.
lp

Pyr0Beast ::

Eh. Z varovalkami se toka NE omejuje. Tok pri kratkem stiku ti bo šel preko 100A, preden bo varovalka zagrabila sploh pogruntala, da je kaj narobe.
Kar varovalke počnejo, je varujejo električno inštalacijo pred preobremenitvijo, ne pa naprav.

Omejevanje toka pa se počne drugače. S serijsko vezanimi žarnicami, dušilkami ali pa primerno dimenzioniranimi transformatorji.

Za popravljanje TV-jev je dovolj že 100W žarnica.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6721329 (7839) tony1
»

Notranja/zunanja glavna varovalka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131690 (1381) Highlag
»

5x1.5 za vticnico in luc (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9917087 (15570) negotiator
»

Katere varovalke za hišo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4226487 (21326) mirator
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017018 (15849) imagodei

Več podobnih tem