» »

Izšel KDE 4.5

Izšel KDE 4.5

KDE - Včeraj je v polletnem ciklu izšla nova stabilna verzija grafičnega okolja za Linux KDE, ki nosi oznako različice 4.5.0. Razvojna ekipa se je za to podverzijo posvetila stabilnosti in celovitosti Desktopa, tako da so popravili 16 tisoč hroščev in dodali kar nekaj novih funkcionalnosti in aplikacij. Omenimo predelavo obvestilnega področja (angl. notification area), KWin, Plasma Work Activities, Plasma Netbook, Marble itn. Prenos je že mogoč z domače strani.

39 komentarjev

Aston_11 ::

16000 hroščev? Copy M$?

KoKi ::

Torej so prešli v Beta fazo?
# hackable

Gikica ::

Sem včeraj nadgradila svojo Mandrivo na tole verzijo in zaenkrat vse deluje super. Vsekakor ne kot kaka beta. Edino tokrat sem opazila da vsi prevodi pa niso še dokončani, tako kot so bili v prejšnjih različicah.
Resistance is futile! Firefox and Thunderbird will prevail!

Iluvatar ::

Ni mi všeč... GNOME je lepši :)

Lawler ::

Tudi meni je GNOME dost boljši :)

KaRkY ::

Osebno mi je KDE kr všeč ampak me preveč spominja na Windowse tako da bom ostal zaenkrat pri GNOME:)
je pa lepo videt kako se zavzemajo nekateri za odprto kodne projekte.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

filip007 ::

Gnome je bolj enostaven, KDE bo bolj všeč tistim, ki radi veliko klikajo...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Afo ::

čak čak čak čak čak čak čak čak čak ... čakaj samo malo!
tako da so popravili 16 tisoč hroščev in dodali kar nekaj novih funkcionalnosti in aplikacij

če jest kaj vem -> vem pa to da odprtokodno programiranje ja nima hroščev! Razen če so prenovili - "to ni hrošč, to je funkcija!" - 16000 funkcij.
Še kakih 25 let pa 4 mlrd popravkov, pa sem njihov.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Erkekjetter ::

zaenkrat ostajam pri openbox-u :)

WarpedGone ::

Samo 16000? Torej jih je ene 760.000 še vedno not. Žalostno.
So pa še lepše slikce, to pa ja.

A že dela avtorotacija zaslona? Se mu še vedno zmeša, če maš dva monitorja, buhnedaj z različno reslucijo?

Ja, nič nism plačal, dobil sm pa točn tolk... nič.
Zbogom in hvala za vse ribe

denial ::

Fantje imajo jajca. To se ceni. Sploh pa je to *edini* način za razvoj kvalitetnega programja. Drugi pred bugi raje zatiskajo oči. In uporabniki z njimi.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Jst ::

Zame osebno je njihova filozofija izgleda Desktopa preveč usmerjena na Windows Style.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

arjan_t ::

Jst je izjavil:

Zame osebno je njihova filozofija izgleda Desktopa preveč usmerjena na Windows Style.


in ta windows style je postavitev panela?

Icematxyz ::

KDE je zakon. Namizno okolje pa nekomu odgovarja bolj eno. Drugemu pa drugo. Hvala bogu da je izbira in lahko si vsak izbere svoje.

Glede hroščev pa:

Če KDE ne bi bil zakon. Potem ne bi doživel toliko kritik. Ko so KDE4 prehitro pograbile vse distribucije, potem pa kazale s prstom, da je dosti hroščov. Saj so rekli, da je še dosti hroščev!

Ampak bo. Štirka je OK. Zdaj se pa polira. Osebno mi je zelo zanimiva in vznemirljiva zadeva pri KDE namiznem okolju Akonadi. Primerjav z Windows namiznim okoljem pa lahko pade le če še nisi KDE več kot 2 dni uporabljal. Že res da navzven zgleda na prvi pogled marsikomu podobno. Ampak kaj hitro ugotoviš kaj pomeni slogan "Experience Freedom!".

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Imaš npr. predelan ubuntu kot ylmf z izgledom XP v Slovenščini.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Icematxyz ::

Ta predelava v Windows OS. Tega se hitro naveličaš. Ker vidiš, da daleč od tega da bi lahko 1 stvar bila všeč vsem.

Nenazadnje bojda je malo uporabnikov GNU/Linux operacijskih sistemov. Ampak glej ga zlomka. Še ta peščica userjev ima različno mnenje o tem kaj je dobro in kaj ne.

desperados ::

Domnevam pa da je kde sedaj na enakem funkcionalnem nivoju kot je bil na verziji 3.5, saj je še na 4.2 verzi bil skoraj neuporaben še posebej če si bil navajen starega dobrega 3.5... kde4.5 bo pri meni moral počakati na nov računalnik in tam bo delal družbo lxde ju...
Kakorkoli gledaš se trenutno v funkcionalnosti gnome pošteno skrije pred kde. Bomo pa videli kaj bo prinesel gnome 3. Ampak domnevam, da me ne bo tako prepričal kakor me je pred letom dni lxde, kde sem najbrž uporabljal že kakih 10 let, potem pa pride lxde in kar naenkrat nisem več videl potrebe po kde okolju :)

Lawler ::

dzinks63 je izjavil:

Imaš npr. predelan ubuntu kot ylmf z izgledom XP v Slovenščini.



O kriza, samo te XP Lune ne, zame najbol ugly izgled winsev kar jih je bilo :)

Jaka83 ::

desperados je izjavil:

Domnevam pa da je kde sedaj na enakem funkcionalnem nivoju kot je bil na verziji 3.5, saj je še na 4.2 verzi bil skoraj neuporaben še posebej če si bil navajen starega dobrega 3.5... kde4.5 bo pri meni moral počakati na nov računalnik in tam bo delal družbo lxde ju...
Kakorkoli gledaš se trenutno v funkcionalnosti gnome pošteno skrije pred kde. Bomo pa videli kaj bo prinesel gnome 3. Ampak domnevam, da me ne bo tako prepričal kakor me je pred letom dni lxde, kde sem najbrž uporabljal že kakih 10 let, potem pa pride lxde in kar naenkrat nisem več videl potrebe po kde okolju :)


Ali lahko malo pojasniš, katere so tiste funkcionalnosti, kjer se gnome pošteno skrije pred KDE.

Zame je drugače Gnome zelo všečen, v KDE sem kar živčen.

Icematxyz ::

Nimam nič proti Gnome. Ampak če je vprašanje česa ne more narediti (out-of-the-box) trenutna različica. Pa naj bo primer:

Sample KDE



Tega ne moreš narediti.

Se pravi spodnje vrstice nastaviti na način, da je za neko fiksno enoto oddaljena od levega in desnega roba. ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

driver_x ::

Icematxyz je izjavil:

Nenazadnje bojda je malo uporabnikov GNU/Linux operacijskih sistemov. Ampak glej ga zlomka. Še ta peščica userjev ima različno mnenje o tem kaj je dobro in kaj ne.


Zakaj bi pa vi morali imeti enotno mnenje? Če imaš izbiro, pride tudi do azličnih mnenj, če pač izbire ni, se pa tudi drugačna mnenja ne morejo ustvariti.

Jst ::

Jaz sem tudi še na KDE 3.5.

Z zgornjim postom pa nisem mislil, da hočejo biti Windows Desktop-like, ampak nimajo svoje filozofije, in potem načarajo notri "Experience freeedom." Kot da ti bo to kaj olajšalo delo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

poweroff ::

Icematxyz je izjavil:

Ampak glej ga zlomka. Še ta peščica userjev ima različno mnenje o tem kaj je dobro in kaj ne.

That's called freedom.

Windows uporabniki te svobode nimajo. Saj je izgled zanje precej "zacementiran".
sudo poweroff

desperados ::

@Jaka83: Saj pravim da je bil kde od 4.0 do nekako 4.3 skop z funkcionalnostmi, kar so izpilili kasneje je tudi nekako tisto kar je že bilo implementirano v kde 3.5 in to je tudi tisto kar manjka v gnome, to so predvsem majhne stvari, ki ti pohitrijo delo za računalnikom. Pa tudi priznajte, da v gnome manjka veliko nastavitev(vsaj meni se je vedno zdel zelo tog).
Mojemu 4 leta staremu prenosniku sta tako ali tako gnome kot kde prehudo breme, v lxde pa ne pogrešam več ničesar, saj sem si sam sprogramiral kar mi je manjkalo...
No ja vsakemu tisto česar je najbolj navajen, mu najbolj paše, saj zato pa smo na Linuxu mar ne? Tako ali tako smo največ v terminalu ali ne:P

zee ::

@dzinks63:
Lahko to temo uporabljas na polnokrvnem Ubuntuju?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Kenpachi ::

poweroff je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Ampak glej ga zlomka. Še ta peščica userjev ima različno mnenje o tem kaj je dobro in kaj ne.

That's called freedom.

Windows uporabniki te svobode nimajo. Saj je izgled zanje precej "zacementiran".


Ni nujno. Ampak ok, verjetno je za povprečnega upprabnika potrebno več znanja(in odvečne energije), kot ga premore, da preflika ta "zacementiran" izgled. Dobro, ne bomo se spuščali spet v te kregancije :)
Zaraki Kenpachi.

opeter ::

poweroff je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Ampak glej ga zlomka. Še ta peščica userjev ima različno mnenje o tem kaj je dobro in kaj ne.

That's called freedom.

Windows uporabniki te svobode nimajo. Saj je izgled zanje precej "zacementiran".


Pri MacOS pa še bolj. Na Windows lahko vsaj barve spremeni v Aerotu, ali pa nastaviš kakno drugo temo.
Pri Macu te možnosti nimaš.

Se pa strinjam. Eno najbolj fleksibilnih namiznih okolij je prav KDE.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

WhiteAngel ::

@Icematxyz: Se podpišem. KDE je noro polnokrvno namizje, ki že out-of-the-box podpira hudiča in pol. Za tiste, s slabšimi mašinami mogoče ni pravi, a vendar..

Čestitke KDE ekipi in prevajalcem.

filip007 ::

http://home.kde.org/~kdelive/

Se da sploh vmesnik kaj nastavit, razen da izgleda kot pločnik pred blokom.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

kriko1 ::

Icematxyz: link do wallpaperja pls.
Kako si pa tiste widgete tako postavil?

Jst ::

Jaz imam svojo filozofijo namizja v *Windows* okolju.

Prazno namizje pri meni pomeni, all task done.

Uporabljam ga kot nekakšen to-do folder ali project folder.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jaka83 ::

Jst je izjavil:

Jaz imam svojo filozofijo namizja v *Windows* okolju.

Prazno namizje pri meni pomeni, all task done.

Uporabljam ga kot nekakšen to-do folder ali project folder.


Same here.

V Linuxu pa imam na namizju samo mountane pogone ter home folder.

Icematxyz ::

Z zgornjim postom pa nisem mislil, da hočejo biti Windows Desktop-like, ampak nimajo svoje filozofije, in potem načarajo notri "Experience freeedom." Kot da ti bo to kaj olajšalo delo.


"Experience freeedom" jaz predvsem razumem v smislu. Da se KDE trudi, da lahko storiš z njim karkoli želiš (zraven proste dostopnosti). Se pravi Gnome ima gconf-editor. Ki je za moje pojme dobra zadeva. KDE pa načeloma z mišjo lahko narediš, kaj si pač zmisliš. Velika verjetnost je da bo šlo. To pa da hoče biti "Windows Desktop like" pa se ne strinjam. Ker omogoča bistveno več. In bi kvečjemu lahko bilo obratno potem po tej logiki?

Z vidika "plasma desktop" je KDE unikaten. Ne poznam namiznega okolja, ki bi mu bilo podobno ali bolj funkcionalno s tega vidika. Če daš "Folder View" za namizje pa si spet pri svobodi. Lahko v nekaj sekundah spremeniš desktop folder lokacijo. To mi je všeč in verjamem, da za marsikoga zelo uporabno. Edini minus, ki ga ima štirka je nestabilnost. Ki pa se vztrajno odpravlja. In pa škoda je da ne deluje stabilno na več operacijskih sistemih. Da bi uporabniki drugih OS imeli na voljo KDE nekje na isti funkcionalni ravni, kot ga imajo uporabniki GNU/Linux & Co. Ampak tudi to so neki projekti, ki upam da bodo zadevo naredili uporabno za množice.

Icematxyz: link do wallpaperja pls.
Kako si pa tiste widgete tako postavil?


Žal gre le za mockup ideje o "plasmoids" ki bi omogočali tudi pogled iz neke perspektive:

http://forum.kde.org/brainstorm.php?sid...

http://kde-look.org/content/show.php/Pe...

Iskal sem skrajšano vrstico, da bi dal primer in sem pač to sliko našel. ;)

Tisto o svobodi in enotnem mnenju. Pa se je narobe razumelo. Prav je da so mnenja deljena. In da je več zdravih projektov na voljo. In hvala bogu, da uporabniki niso tako neumni, da bi vsi uporabljali eno rešitev.

Icematxyz ::



Vir slike

Raznolikost. Že to ima svoj čar.

S tem da marsikdo si predstavlja to raznolikost kot nekaj kar za povprečnega uporabnika pomeni toliko možnosti. Da se kar predvideva da se ne bo sposoben odločiti. Ni čisto tako. Se ustavi naštevanje opcij ponavadi že kar pri prstih na rokah ponavadi. Ene roke? Slika kar lepo povzame stanje za moje pojme. ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Jst ::

Ja v KDEju si sam lahko prilagodiš skoraj vse. Recimo pri openSuse sem takoj zmanjšal tist grd ogromnen takbar.

Ampak to ni point. GNOME vsaj ve, na kakšen default izgled cilja. MS ima cel oddelek ljudi, da spravijo skupaj "prvo sliko," ki jo zagledaš po inštalaciji.

KDE se pa MENI osebno zdi, da ne ve kaj bi rad. Meni je super, da ga lahko nastaviš po želji in dejansko ga moraš, ker, roko na srce, default izgled je obupen.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

techfreak :) ::

Jst je izjavil:

Ampak to ni point. GNOME vsaj ve, na kakšen default izgled cilja. MS ima cel oddelek ljudi, da spravijo skupaj "prvo sliko," ki jo zagledaš po inštalaciji.

Apple tudi, pa kaj? Sploh pa Microsoft ni imel grafične inštalacije do decembra 2006 ... torej so rabili cel oddelek, da so se domislili nečesa, kar bi bilo user friendly.

driver_x ::

Pri vseh teh možnostih, ki jih KDE ponuja, je težko pričakovati, da bo že default izgled tak, ki bo vsem ugajal. Saj različne distribucije si ga različno prikrojijo. Za Windows in Apple pa se mi zdi bolj logično, da tak oddelek imajo. Po drugi strani pa tudi v projektu KDE sodeluje precej oblikovalcev.

denial ::

SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Bor H ::

techfreak :) je izjavil:

Jst je izjavil:

Ampak to ni point. GNOME vsaj ve, na kakšen default izgled cilja. MS ima cel oddelek ljudi, da spravijo skupaj "prvo sliko," ki jo zagledaš po inštalaciji.

Apple tudi, pa kaj? Sploh pa Microsoft ni imel grafične inštalacije do decembra 2006 ... torej so rabili cel oddelek, da so se domislili nečesa, kar bi bilo user friendly.


In inštalacija je bila nemogoča ane? Še zmeraj je bil večji problem nepodpore driverjev iz USB klučka med inštalacijo kot pa negrafična namestitev. V vsakem primeru je pa to problem, ki se dotakne tistih 2% ljudi, ki dejansko kdaj inštalirajo OS ne pa večine.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Končana doba plazemskih televizij (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
16743562 (15182) kurjač
»

Nakup Plasma TV Panasonic TX-P46G10E

Oddelek: Kaj kupiti
354946 (3956) coolijo
»

Kater PLASMA tv ?

Oddelek: Zvok in slika
113123 (2718) Jago

Poceni plasme

Oddelek: Zvok in slika
174037 (3048) Stepni Volk
»

LCD TV ali PLASMA

Oddelek: Kaj kupiti
174579 (4366) Šimpanz

Več podobnih tem