» »

Proženje releja, pomoč pri vezju/vezavi

Proženje releja, pomoč pri vezju/vezavi

T0RN4D0 ::

Na avtomobilu mi je crknilo predgretje (dizl). Problem je v tem, da vse posamezne komponente bolj ali manj delujejo, kolikor sem preveril. Delujejo svečke, varovalka cela, senzor temperature v redu, rele deluje če ga vzamem ven, lučka na armaturki pravilno prikazuje predgretje, tako da tudi računalnik mora vsaj približno delat... V glavnem vse potrebne reči so na voljo, da zadevo zvežem na novo in mora delat.

Pomeril sem računalnik, in našel izhod ki je povezan s predgretjem. Signal mi pa ni najbolj všeč, ker ga ne morem direktno uporabit. Zadeva zgleda namreč tako, da ima na začetku napetost 0, v času pregretja še vedno 0, ob koncu predgretja pa gre na +12...

Imam sicer eno rešitev, vendar bi moral za to odpret armaturko, kar mi ne diši najbolj. Gre pa tako, da se dokopljem do tiste žarnice, ki prikazuje tuljavico za pregretje, vštulim zraven še en upor in npn tranzistor, ter s tem prožim rele, ki ga zvežem med akumulator in grelne svečke.

Vendar bi bilo bolj elegantno, če bi direktno iz računalnika vzel signal... Potem bi moral poiskati še nekje en kabel, ki ima napetost samo kadar je kontakt, ter zvezati tako da bi se zadeva vklopila ko je napetost 0, in ugasnila pri +12.

Je kakšna enostavna rešitev?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Scorpia ::

Kateri senzor temperature si gledal? Zunanji ali tisti v motorju? Glede na opis težave bi ti lučka na armaturi mogla samo utripnut, v kolikor ne si sam ugotovil da ti na koncu pokaže napetost. To je znak da nekaj z senzorjem ni ok ali pa slab kontakt ali precvikan kabel. Pelji raje avtoelektričarju da ti bojo premerili senzorje.
////

T0RN4D0 ::

V motorju. Lučka gori normalno, se pravi pri mrzlem motorju nekaj sekund, pri vročem še sekundo ne. Če bi bil senzor defekten, zadeva ne bi vedela koliko časa mora biti vklopljena. Verjetno je kakšna napaka na napeljavi, zato jo pa hočem naredit na novo.

Ni pa nobena raketna znanost, tako da nekako bom že usposobil, tako ali drugače.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

T0RN4D0 ::

Hm, sej sem si malo narisal, in vidim da je pravzaprav tako še bolje. Poiskat moram samo še en kabel, kjer dobim napetost samo ob kontaktu.

Tako bo na začetku 0V na obeh koncih, in bo rele ostal zaprt, ob kontaktu bo se bo rele sklenil, po tem bo pa na obeh straneh 12V in se bo rele spet odprl. Samo še eno vprašanje- ali je varno rele priklopit direktno na izhod računalnika, ali je bolje če vmes vežem še BC517 s preduporom?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Maki8 ::

kater avto?

balocom ::

T0RN4D0 je izjavil:

Signal mi pa ni najbolj všeč, ker ga ne morem direktno uporabit. Zadeva zgleda namreč tako, da ima na začetku napetost 0, v času pregretja še vedno 0, ob koncu predgretja pa gre na +12...


Si ti ziher da ta signal ni priključen na "minus" pol releja, plus oz. +12V dobi pa rele prek glavnega releja ali pa kontakta? Kot je meni znano je večina relejev v večini avtov tako zvezanih:)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

T0RN4D0 ::

Corsa B, 1.7D.

Hm v bistvu nisem ziher, samo če bom šou po svoje delat lahko zvežem kokr mi paše. Ampak z maso ne vem kaj si bo tu rele pomagu, ker so svečke že tako ozemljene in rabijo samo +.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Maki8 ::

tkole na hitr:

T0RN4D0 ::

Se pravi lahko direkt na računalnik priklopim?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Maki8 ::

T0RN4D0 je izjavil:

Se pravi lahko direkt na računalnik priklopim?

odklopi senzor temp. vode, daj kontakt in pomeri napetost na svečkah

T0RN4D0 ::

Ena prvih stvari kar smo jih probali, ni napetosti.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Maki8 ::

T0RN4D0 je izjavil:

Ena prvih stvari kar smo jih probali, ni napetosti.

Če vzameš rele ven, a je stalni + na sponki 30, a je + pod kontaktom na sponki 86?

T0RN4D0 ::

Na 30. Sem pa zadevo zrihtal in dela.

Ker so ble vse žice razen signalne v redu (signal je zrastu na 6V med gretjem in potem na 0), sem to žico odrezal, malo olupil eno drugo kjer sem nameril pravilni signal, prispajkal in viola.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izklop faze z relejem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2811413 (3656) mirator
»

Rele za led luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
215100 (4485) romex
»

Opel astra f 1.4 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7814565 (13123) XrobertoX
»

TDA 7294 in vzrok za poškodbe?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82114 (2012) Brane2
»

Vezava avtoradia: vklop ob prižigu luči?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
144446 (4185) bastadu

Več podobnih tem